arama

Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Önemli Faktör

gayrimenkul

En popüler yatırım türlerinden biri gayrimenkuldür. Gayrimenkul yatırımı bir mülkü satın aldığınız ve kar elde etmek amacıyla yönetmeye devam ettiğiniz iş sürecini kapsamaktadır. Birçok insan son yıllarda gayrimenkul yatırımı yapmaya yöneliyor. Bunun ana nedeni gayrimenkul yatırımının düzenli olarak değer artışı elde etmesidir.

Gayrimenkul yatırımı işe başlar başlamaz az ya da çok olsa bile garantili bir nakit getirisi sağlar. Ancak bununla birlikte başlamak için çok yoğun sermayeye ihtiyacınız bulunur. Ayrıca yatırımlara devam etmek için de aynı şekilde nakit akışınızın yoğun olması gerekmektedir.

Gayrimenkul yatırımı yapmadan önce birçok önemli faktörü iyi bir şekilde anlamanız ve göz önünde bulundurmanız gereken 8 önemli faktör bulunmaktadır.

Odaklanmak istediğiniz mülk türünü iyi seçin

Gayrimenkul yatırımı yapmak için ilk olarak odaklanmak istediğiniz mülk türünü iyi seçmeniz gerekir. Genel olarak gayrimenkul türleri konut, endüstriyel, perakende ve ticari gayrimenkullerdir.

Konut amacı ile alınan gayrimenkul yatırımları genel olarak en güvenli yatırım türüdür. Bunun ana nedeni uzun vadeli getiri oranının sabit ve genellikle sürekli artış eğilimi göstermesidir. Ancak konut amaçlı gayrimenkuller diğer türlere göre daha düşük kar marjına sahiptir. Ticari, perakende ve endüstriyel mülkler daha önemli bir kar marjı sunar. Bununla birlikte, zorlu ekonomik dönemlerde kiracı veya alıcı bulma riski daha yüksektir. Dolayısıyla gayrimenkul yatırımı yapmadan önce hangi mülk türünün size uygun olacağını iyi seçin.

Kişisel Sabit Gelire Sahip Olun

Gayrimenkule yatırım yapmak finansal bir taahhüttür. Başlangıçta, verdiğinden daha fazlasını sizden alacaktır. Bu nedenle başlangıçtaki zorlu dönemleri atlatabilmek için sabit bir gelire sahip olmanız gerekir. Temel bir kural olarak, gayrimenkul yatırımı yaptıktan sonra oluşacak olan borçlarınızı ödeyebileceğiniz konusunda sabit bir gelire sahip olup olmadığınızı iyi bir şekilde inceleyin ve hesaplama yapın.

Gayrimenkul yatırımı yaptıktan sonra aylık bazda sahip olacağınızdan daha fazla para paraya ihtiyacınız olacaksa; öncelikli olarak kişisel mali durumunuzu düzeltmeniz gerekir.

Gayrimenkul yatırımı yapmak için ne kadar paraya ihtiyacınız var?

gayrimenkul yatırımı

Gayrimenkul yatırımı yapmak yüksek sermaye ister. Mülk yatırımını yaptıktan sonra o mülkü satacağınız tarihe kadar işi sürdürmek için önemli miktarda para ihtiyacınız olacak. Ayrıca satın aldığınız mülk belirli oranda tadilat ihtiyacına sahip olabilir. Dolayısıyla mülkü satın almak için tüm paranızı harcamak iyi bir fikir olmayacaktır. Ek maliyetler oluşabilir.

Gayrimenkul yatırımı yapmak için sahip olmanızı gerektirecek ortalama bir para miktarı yoktur. Türkiye’de 81 il merkezinde ortalama konut fiyatı 2021 yılı için 450 bin Türk Lirası’dır. Düşük profilli lokasyonlarda ortalama fiyat 180 bin liraya kadar düşerken, yüksek profilli noktalarda ortalama fiyat 1 milyon liranın üzerine çıkmaktadır.

Mevcut kredi puanınız nedir?

Gayrimenkul yatırımını kredi ile yapmanız durumunda en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de kredi puanıdır. Doğru krediyi ve kredi faizini alabilmek için kredi puanınızın yeterli seviyede bulunuyor olması gerekir.

Kredi puanınızı önceden sorgulayın ve yatırım için kredi düzeyinizin yeterli olup olmadığını inceleyin. İşin yarıda kalmasını istemezsiniz.

Kredi Faizlerini Kontrol Edin

Kredi puanı ile birlikte en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de konut kredi faizlerinin seviyesidir. Türkiye’de en düşük kredi faizleri konut kredilerinde bulunmasına rağmen bazı dönemlerde faizler yükselmektedir. Kredi faizlerinin özellikle yüzde 0.9’un altında olmasına özel göstermeniz tavsiye edilmektedir.

Konum çok önemli

Gayrimenkul yatırımı dünyasında her zaman konum önemlidir. Yatırımınızın yeri, dikkate alınması gereken en önemli unsurdur. Yatırım yapmayı planladığınız alanda kapsamlı araştırma yapın. Güvenli mi? Çevresinde ulaşım merkezleri var mı? Çevresinde ticari merkezler var mı? Eğitim merkezlerine yakın mı? Bir mülke yatırım yapmadan önce daima bu faktörleri göz önünde bulundurun. Yatırımızın uzun vadeli getirisi için bu sorulara net cevaplar bulun ve gayrimenkulleri bu özellikler ışığında birbiri ile karşılaştırın.

Hedef kiracınızın perspektifini düşünün

İş hayatında müşteri her zaman haklıdır. Bu ilke gayrimenkul için de geçerlidir. Kiralamak veya satmak için bir ev yatırımı yapacaksanız, hedef kiracınızın bakış açısını göz önünde bulundurun. Neyi çekici bulacaklarını kendinize sorun ve sonra bunu hedef alarak yatırım yapın. İlgili mülkünüzü bu ölçüde çeşitlendirin veya geliştirin. Örneğin, ofis kiracıları istiyorsanız; mülkünüzü bir ofis için gerekli olacak donanımlara uygun olmasını sağlayın.