arama

Spotify’dan Para Kazanma: Ne Kadar Kazandırıyor

spotify
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Dünyanın en büyük müzik dinleme platformu olan Spotfy aynı zamanda müzik üreticilerine de para kazandırıyor. Spotify’dan para kazanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler aslında çok basit. Sadece insanların dinleyebileceği kendinize ait bir müziğe veya şarkıya sahipseniz; yapmanız gerekenler kolay.

Spotify dünyada 250 milyona yakın üyeye sahip olan ve bunlardan 100 milyona yakını ücretli abonelik gerçekleştiren devasa bir platformdur. Müzik sahipleri için ciddi düzeyde gelir fırsatı sağlayan Spotify’de standart kullanıcılar için para kazanma yöntemi yoktur. Yalnızca eser sahibi olarak Spotify’den para kazanabilirsiniz.

NASIL PARA KAZANILIR

spotify müzik

Kendinize ait bir müziğe sahipseniz, bu müziği Spotify’e yükleyerek para kazanabiliyorsunuz. Ancak elbette doğrudan Spotify’e müzik yükleyebileceğiniz bir platform yoktur. Bunun için müzik şirketleri ile anlaşma düzenlemeniz gerekiyor.

Spotify doğrudan kullanıcılar ile muhatap olmak yerine, müziğin telif haklarını ölçüp; tam kaliteli olarak platforma sağlayabilecek müzik şirketleri ile çalışır. Dolayısıyla elde edilen kazanç da Spotify tarafından müzik şirketlerine ödenir. Müzik şirketleri de son aşama olarak elde ettiğiniz ücretten komisyon alır ve ödemeyi size ulaştırır.

Türkiye’deki tüm sanatçılar da bir müzik şirketi ile çalışarak müziklerini Spotify’e yüklemektedir. Size ait olan bir eseri Spotify’de listelemeniz çok kolaydır. Hemen bir müzik şirketi ile anlaşma düzenleyerek birkaç saat sonra şarkının platforma yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Rehberin sonunda en çok kullanılan müzik şirketlerini listeleyeceğiz.

SPOTIFY DİNLENME BAŞINA NE KADAR PARA KAZANDIRIYOR

spotify şarkı

Müzik eseri sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri de Spotify’nin ne kadar para kazandırdığıdır. Genel olarak dünya genelinde Spotify, her 1 dinleme başına 0,005 Dolar ödeme yapmaktadır. Yani her 1000 dinlenme için 5 dolar ücret kazanırsınız. Elbette müzik şirketlerinin de yüzde 10’a yakın olan komisyonu düşünüldüğü zaman elinize geçecek net tutar 4.50 dolar olacak.

ÇALMA LİSTELERİNDE YER ALIN

spotify liste

Çok iyi bir müziğe sahip olsanız bile tanınan bir insan değilseniz maalesef Spotify’deki milyonlarca şarkı arasında keşfedilmeniz çok zor olabilir. Eğer aylar sonra dinlenme elde edemediyseniz yapabileceğiniz harika bir yol var.

Spotify’nin en büyük özelliklerinden biri ne dinleyeceğini bilmeyen insanlar için popüler çalma listeleri sunmasıdır. Bu çalma listeleri çok ciddi düzeyde dinlenme fırsatı sağlamaktadır. Bir eser sahibi olarak bu çalma listelerinde yer alarak ciddi düzeyde dinlenme alabilirsiniz. Ancak listelerde yer almak zordur. Yapmanız gereken ilk olarak çalma listesinin sahibine ulaşmak olacak. Birçok liste sahibi para isteyecektir!

EN İYİ MÜZİK ŞİRKETLERİ

müzik

Spotify’de müziklerinizi yayınlatmak için kullanabileceğiniz çok sayıda müzik şirketi bulunuyor. Anlaşma düzenlemeden önce her birinin şartlarını incelemenizi mutlaka öneriyoruz. Platformların her birinin ayrı şartları ve komisyon oranları bulunuyor.

 1. Tunecore
 2. Ditto Music
 3. Symphonic
 4. DistroKid
 5. CD Baby
 6. EmuBands
 7. The Orchard
 8. Believe
 9. Absolute Label Services
 10. DANMARK
 11. AWAL
 12. FUGA
 13. EMS
 14. IDOL
 15. AudioSalad
 • Mehmet Çiçek
  3 sene önce

  birçok müzik uygulaması kullandım, youtube music, deezer vb. ama şu spotifydan aldığım tadı hiçbirinden alamadım. hem en güncel şarkıları oluyor hem de önerme sistemi güzel çalışıyor. ne youtube music gibi kalitesiz, ne de deezer gibi eksik.

  31
  yorum beğen
 • mustafa
  3 sene önce

  ”Her 1000 dinlenme başına 0.005 dolar alırsınız yani her 1000 dinlenmeye 5 dolar” sabahladım diye mi bu cümle bana saçma sapan geliyor yoksa editörünüz mü sabahladı.

  26
  yorum beğen
  • Melek hilal
   2 sene önce

   Hahaha 7 ay geçmiş üzerinden ama beklemediğim bi anda çıktı karşıma gece gece bi gülme tuttu 😄😄😄

   15
   yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   3 sene önce

   Merhaba, Yaşattığımız sorun için özür dileriz. Metin yeniden hazırlanmış ve kontrolü sağlanmıştır.

   İyi çalışmalar.
   YENİ İŞ FİKİRLERİ

   22
   yorum beğen
 • Defne
  2 sene önce

  Bişey sorucam ben hala nasıl para kazanicagimi öğrenemedim 🤔🤔

  19
  yorum beğen
  • Mulla
   2 sene önce

   ben de ya

   12
   yorum beğen
   • ANONİM
    7 ay önce

    YANİ KARDEŞİM SPOTİFY DA BİR MÜZİK ŞİRKETİNE GİRMEDEN PARA KAZANAMAZSIN KENDİ ŞARKIN YOKSA BİR ŞİRKETE GİRMEK ZORUNDASIN

    5
    yorum beğen
 • Kadir
  2 sene önce

  Şirket olmadan yapabilirmiyiz

  15
  yorum beğen
 • Kaan Avşar
  1 sene önce

  Selam arkadaşlar anlatılan olay şu siz bir dağıtıcı firma ile bağımsız şarkı yayınlarsanız bu yukarıda gösterilen distribütörler ile 1 dinlenme 0,005 dolar yani toplamda şarkınız 1000 dinlenmeye ulaştı 5 dolar kazandınız geri kalan dinlenmenin parasını siz hesaplarsınız diyelim ki plak şirketi ile şarkılık anlaşma ya da sanatçı sözleşmesi imzaladınız sözleşmede yazar gelir yüzdelik olarak ayrılır kimi şirket %50 alır kimisi %40 böylelikle gelir paylaşılır.

  4
  yorum beğen