arama

Yazın Yapılacak İşler ile Ek Gelir

Yazın ne iş yapabilirim diyenler için yaz ayları, ek iş fırsatlarıyla dolu bir dönemdir ve bu dönemde özellikle düğün ve turizm sektörleri yazın yapılacak işler arasında yüksek potansiyel sunar. Yaz tatilini ek gelir elde etmek için bir fırsat olarak görenler için birçok iş seçeneği bulunmaktadır.

Türkiye’deki birçok kişi, yaz mevsimini ek gelir kaynağı olarak değerlendirir ve bu dönemde sunulan fırsatları keşfetmek isteyebilir. Bu kapsamda, yaz aylarında düğün ve turizm sektörlerinde iş kurarak yatırımcı ve girişimcilere sunulan yüksek kar marjlarından faydalanmak mümkündür. Bu dönemde hangi işlerin yapılabileceğini araştırmak, gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Ülkemizde yazın yapabileceğiniz potansiyeli yüksek 15 iş fikri;

1. KAMP MALZEMELERİ SATIŞI

kamp

Türkiye’de yaz aylarında kamp yapan insanların sayısı ciddi düzeyde artış yaşamaktadır. Çeşitli yörelerde ve turizm lokasyonlarında kamp yapmak isteyen insanlara ulaşmak çok kolay. İnternet aranması hızla yükselen kamp malzemeleri dönemlik ve spesifik ürünleri içermesi nedeniyle yüksek kar marjı fırsatı sağlıyor.

Sosyal medyadan satış yapılabileceği gibi bir e-ticaret sitesi açarak da Google Adwords gibi reklam seçeneklerini kullanabilirsiniz. Eğer kamp alanlarına yakın noktalarda yaşıyorsanız, doğrudan yerinde satışa da odaklanabilirsiniz.

MUTLAKA İNCELEYİN: Kamp Ekipmanları Kiralama İşinde Büyük Fırsat

2. DONDURMA STANDI

dondurma

Tüm dünyada dondurma satışının patladığı sezon yaz aylarıdır. İnsanlar her lokasyonda dondurmaya büyük ilgi gösterir. Türkiye’de son 4 yılda dondurma sektörü yüzde 85 büyüme kaydetmiştir. Üstelik bu büyümeye rağmen dondurma fiyatlarındaki artış sürüyor.

Yazın en düşük sermaye ile yapılabilecek karlı iş fikirlerinden biri dondurma standı açmaktır. AVM’ler ve turistik noktalar; bu iş için biçilmiş kaftanlardır.

3. HAVUZ BAKIM ve TEMİZLİĞİ

havuz

İnsanlar kışın havuzlarını kullanmaz ve genellikle bir tente ile kapatmakla da uğraşmazlar. Yaz ayları geldiğinde ise havuza girmek artık mümkün değil; çünkü iyi bir bakım ve temizliğe ihtiyacı var. Kişisel konutlar, siteler ve turizm işletmeleri için bir havuz bakım ve temizlik hizmeti verebilirsiniz.

Kendinizi geliştirebilirseniz; işletme kurabilir ve sektörde önemli bir pay alabilirsiniz. Sağlık koşullarına yönelik sertifikalara ihtiyacınız olacağını unutmayın.

4. MEYVE SUYU BARI

meyve suyu

Yaz aylarında köşe başında muhtemelen taze sıkılmış meyve suyu satılan barları görüyorsunuzdur. Bu işletmeler günlük 3.000 – 5.000 liralık ciro elde edebiliyor. Üstelik kar marjları çoğu zaman tüm cironun yüzde 60’ına kadar ulaşabiliyor. 3-4 metrekare alanda açılabilen meyve suyu barları için maksimum 50 bin liralık sermayeye ihtiyacınız var. Belediyelerden kira karşılığında veya bir işletmenin boş alanı için yine kira karşılığında kurulması mümkün.

Her şehirde bulunan meyve ve sebze hallerinden meyveleri taze olarak satın almanız gerekiyor. Ardından 10 bin liralık bir meyve suyu hazırlama ekipmanları ile işe başlayabilirsiniz.

5. KLASİK DÜĞÜN ARACI KİRALAMA

düğün araba

Türkiye’de yaz ayları denildiği zaman akla ilk olarak düğünler gelmektedir. Düğün sektörü kendi içerisinde çok dinamiktir ve ciddi düzeyde fırsatlar barındırmaktadır. Düğün sezonuna yönelik yapılabilecek en iyi ek işlerden biri de klasik düğün aracı kiralama hizmetidir. İnsanlar artık düğünlerinde ilgi çekici klasik araçları kullanmak istiyor. Eğer bir aracınız varsa veya aylık – 3 aylık olarak bir klasik aracı kiralayabilirseniz; düğünler için saatlik olarak kiralama hizmeti verebilirsiniz.

Düğün araçları 2-3 saat kullanılmakta olup, 4.000- 5.000 lira kazandırabiliyor.

6. DÖVME

dövme

Dövme yapmayı biliyorsanız; yaz aylarında insanların dövmeye olan ilgisinde büyük artış yaşanıyor. Bir dövmeci açabilir veya bir dövmecide part-time olarak çalışabilirsiniz.

7. BİSİKLET KİRALAMA

bisiklet kiralama

Çok fazla sermayeniz varsa araç kiralama hizmetine odaklanabilirsiniz. Ancak çok fazla sermayeniz yoksa, güzel bir güzergah belirleyerek bisiklet kiralama hizmeti sağlayabilirsiniz. Bisiklet alımı dışında neredeyse ek bir masrafı olmayan güzel bir iş fikridir. Turistik lokasyonlarda ve özellikle sahil şeritlerinde iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Başlamak için 3 bisiklet çoğu zaman yeterlidir. İş hacmine göre bisiklet sayısını artırabilirsiniz.

8. YÜZME ANTRENÖRLÜĞÜ

yüzme

Yaz aylarının hareketlendirdiği sektörlerden biri de elbette yüzme-havuz sektörüdür. İnsanlar yaz mevsiminde sürekli olarak suya girmek ister. Peki ya yüzme bilmiyorlarsa?

Bir sertifikanız varsa çok kolay olarak başlayabilirsiniz. Ancak sertifikanız yoksa, ilk olarak resmi bir sertifikaya ihtiyacınız olacak.

9. GEZİ REHBERLİĞİ

turist

Türkiye tam anlamıyla bir turizm cennetidir. Yaz aylarında hemen hemen her turistik lokasyona ciddi düzeyde turist akışı gerçekleşir. Özellikle tekli veya çift halindeki turistlere yönelik gezi rehberliği yapabilirsiniz. Yazın yapılabilecek iş fikirleri arasında yer alan gezi rehberliği için ortalama üzerinde İngilizce bilmeniz gerekiyor.

10. ÇİM ve BAHÇE BAKIMI

çim bahçe

Her ne kadar ülkemizde site kültürü olsa da; hemen hemen her şehirde bahçeli evlere rastlamak mümkün. Ayrıca siteler de zaman zaman çim hizmeti almaktadır. Yaz mevsiminde yapılabilecek sermayesiz iş fikirleri arasında yer alıyor. Ek iş olarak değerlendirilebilir ve günlük 1.500-2.000 TL para kazanabilirsiniz.

11. PİKNİK MALZEMELERİ SATIŞI

piknik

Türk insanının yaz aylarında yapmaktan en çok keyif aldığı etkinliklerin başında piknikler geliyor. Her yaştan insanı cezbeden bu aktiviteye bir girişimci olarak yaklaşıp; piknik malzemeleri satışına odaklanabilirsiniz.

Sosyal medyadan satışı yüksektir. Ayrıca piknik alanlarında yerinde satış fırsatı da yüksektir. Örneğin, pikniğe gelmiş bir aileye top veya hamak satışı yapabilirsiniz. Birçok insan piknik alanlarına gelirken; bu tür ürünlere yüksek paralar ödemekten çekinmez.

12. TURİST FOTOĞRAFÇILIĞI

turist turizm

Turistik alanlara yakın bir lokasyonda bulunuyorsanız; profesyonel olarak basılı turist fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Yaz aylarına girmeden önce 2-3 haftalık eğitim alabilirsiniz. Profesyonel bir kameranın fiyatı ise ortalama  30.000 TL ile 60.000 TL arasında değişmektedir.

Fotoğrafı basılı hale getirmek için ise isterseniz bir fotoğrafçı dükkanı ile anlaşabilirsiniz isterseniz de ortalama 15.000 – 20.000 liralık renkli yazıcı alabilirsiniz.

13. JET SKİ KİRALAMA

jet-ski

Denize yakın bir yerde yaşıyorsanız; yerli ve yabancı turistler için jet ski kiralama hizmeti sağlayabilirsiniz. Karlı ve potansiyeli yüksek bir iş fikridir. 2-3 adet jet ski ile günlük ortalama 20.000 – 30.000 liraya kadar para kazanabilirsiniz.

14. EV BOYAMA

boya

Genellikle insanlar yaz aylarında evlerini boyamaktadır. Hizmet talebi artığı için yaz aylarında yapılabilecek en iyi iş fikirleri arasında yer alıyor. Elbette ev boyama biraz teknik bilgi ve gereksinim talep ediyor. Deneyime sahip değilseniz; bir ustanın yanında birkaç ay çalışmanız gerekecek.

15. PARTİ ORGANİZASYONU

parti

Yaz aylarında insanlar partiler düzenlemekten çok hoşlanır. Bir girişimci olarak; parti düzenlemek isteyenler için organizasyon hizmeti sağlayabilirsiniz. İnsanlar sadece gerekli hizmet ücretini öder ve siz diğer her şeyi halledersiniz.

 • Faruk
  4 yıl önce

  Güzel ek işler mevcut, bazıları gerçekten ilgimi çekti sağolun.

  33
  yorum beğen
 • Ömer Çelik
  4 yıl önce

  Turist fotoğrafçılığı işinde gerçekten özen gösterilirse para kazanmamak adeta imkansız. Zira ülkemizin turistik bölgelerine her sene milyonlarca turist ziyarete geliyor. Dolayısıyla hepsi fotoğraf çektirip o anı ölümsüzleştirmek istiyor. Bu sektörde para kazanmak zevkli ve kolay olurdu.

  30
  yorum beğen
 • Göksel Eren
  4 yıl önce

  Çadır satmak çok güzel bir iş, insanlar genelde büyük markalara gitmiyor önce tanıdıklar sonra onların tanıdıkları aracılığıyla çok iyi işler yaparsınız çevre önemli.

  36
  yorum beğen
 • Rukiye
  4 yıl önce

  Aslında elim de çizime yatkın dövme yapma fikri çok güzel geldi, deneyeceğim

  32
  yorum beğen
 • Fatih Aksu
  4 yıl önce

  Yüzme antrenörlüğünü yapmayı düşünüyorum umarım başarılı olurum

  31
  yorum beğen
 • Murat S.
  4 yıl önce

  Yaz aylarında deniz tatillerine talep çok fazla artıyor. Doğayı ve denizi çok sevenler için en ideal iş yüzme antrenörlüğü olabilir. Hem sevdiğiniz işi yapar hemde yazları ek gelir kaynağı oluşturabilirsiniz.

  32
  yorum beğen
 • İsmail Ayberk Gün
  4 yıl önce

  Günümüzde geçinmek için ek iş her aileye şart. Çok yararlı bilgiler içermekte yaz mevsimine de giriş yaptık. Teşekkürleeeeer.

  36
  yorum beğen
 • Osman
  4 yıl önce

  Meyve suyu barı çok kar bırakıyor.Antalyada 7 yıl yaşadım.Arkadsim bu işi yapıyordu bir kilo nardan 4 bardak nar suyu satıyordu.%200 den fazla kar bırakıyordu.

  32
  yorum beğen
 • Kağan
  4 yıl önce

  İlgim olduğundan turist fotoğrafçılığı direk dikkatimi çekti. Aynı zamanda eğlenceli olabilecek bir iş. Yaz aylarını değerlendirmek için de güzel bir yöntem. Deneyeceğim umarım her şey beklediğim gibi gider.

  35
  yorum beğen
 • Mercan
  4 yıl önce

  Eve ek iş arıyorum Bilgi verirmisiniz

  30
  yorum beğen
 • Cemile Kaçar
  4 yıl önce

  Evliyim 3 tane çocuğum var onların masrafları için yapmak istiyordum bu işi yardımcı olursanız çok sevinirim Kütahya merkez de oturuyorum

  32
  yorum beğen
 • Fatma
  4 yıl önce

  Eve ek iş arıyorum Her türlü paket yapma işi alabilirim lütfen haber verirmisiniz

  29
  yorum beğen
 • Çiğdem Aygün
  3 yıl önce

  Merhabalar evde ek iş yapmak istiyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  32
  yorum beğen
 • CEREN
  3 yıl önce

  Paketleme işi yapmak istiyorum lütfen bana yardımcı olun.

  25
  yorum beğen
 • FURKAN ILKKUS
  2 yıl önce

  YÜRÜYEN MEKANİK ATLAR ILE KIRALAMA YAPARAK GUNDE 1000 TL KAZANIN

  0536 945 66 50

  9
  yorum beğen