arama

Lojistik Sektöründe 9 Karlı İş Fikri

lojistik

Ulaştırma, nakliye ve lojistik sektöründe kar düzeyi yüksek birçok iş fikri vardır. Genel olarak dünyanın her bölgesinde lojistik sektörüne giriş sermayesi yüksektir. Dolayısıyla yeni başlayan girişimciler için lojistik sektörünün çok kucaklayıcı olduğunu belirtmek mümkün değil.

Orta düzeyde deneyim ve yüksek sermaye talebi isteyen lojistik sektörü, genellikle kapsamlı bir strateji ardından yapılması gereken iş fikirlerini kapsar.

Lojistik sektöründe iş fikri arayanlar için benzersiz ve karlı 9 iş fikri:

1. KONTEYNER NAKLİYESİ

Lojistik sektörünün en önemli yapı taşını konteynerler oluşturmaktadır. Dünyada en ucuz ve güvenli taşımacılık sistemlerinden birini oluşturan konteynerler genellikle deniz yolu ile nakliye edilmektedir. Sektör çok büyüktür. Herhangi bir noktasında önemli iş potansiyelleri bulunmaktadır.

Konteyner nakliye sektöründeki potansiyel iş fikirleri alanları:

 • Konteyner Tahliye/Yükleme
 • CFS hizmetleri (İç Dolum, İç boşaltma, Tam Tespit/Muayene)
 • Konteyner Depolama Hizmeti
 • Reefer Konteyner Hizmeti
 • Konteyner Terminal Hizmetleri

2. KURYE SERVİSİ

Covid-19 pandemisi ile birlikte en çok yükselişe geçen sektörlerden birini kurye servisi oluşturdu. Milyarlarca insanın evlerine kapandığı bir dönemde her türlü ihtiyacı kapıya kadar getiren kurye servisleri ciddi bir iş hacmine sahip oldu. Kurye servislerinin iş hacminin bu denli arttığı bir ortamda, Türkiye’nin en küçük ilçesine kadar karlı bir iş fikri olmayı sürdürüyor.

Kurye servisi işini başlatmak için en kritik ihtiyaç doğru personel ihtiyacıdır. Bu tür işletmeleri kurmak kolaydır. Önemli olan müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkartacak olan personelleri istihdam edebilmekten geçiyor.

3. KARGO SERVİSİ

Kurye servisi ile benzer bir iş fikridir. Zaten çok karlı ve yüksek potansiyel içeren bir iş fikri olmasının yanında; Pandemi ile birlikte iş hacminde ciddi yükselişler yaşandı. Kargo şubesi açmak gibi çeşitli alanlar ile iş fikri içeren bir sektördür.

Kargo servisi açmak orta düzeyde sermaye talebi isteyen bir iş fikridir. Ortalama bir marka için 400 bin liralık sermaye gereksinimi vardır.

4. KARAYOLU TAŞIMACILIĞI

Genellikle tır(uzun nakliye aracı) adı verilen büyük yük araçları ile yapılan bir iş fikridir. Karayolu taşımacılığı lojistik sektörünün yapı taşlarını oluşturmaktadır. Birçok farklı hizmet adı altında karayolu taşımacılığı için hizmet sağlanabilmektedir.

Karayolu taşımacılığı türleri:

 • Komple FTL parsiyel LTL taşımacılığı
 • Multi-modal taşımacılığı
 • Askılı taşımacılık
 • Sıcak-soğuk transfer taşımacılığı
 • Tehlikeli madde taşımacılığı
 • Ekspres taşımacılık
 • Transit taşımacılık
 • Gabari dışı taşımacılık
 • Proje taşımacılığı

5. GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ

Lojistik sektöründe önemli bir hizmet alanıdır. Doğrudan lojistik sektörüne bağlı olmasa bile sektörde çalışacak olan müşavirlerin lojistik sektörünü A’dan Z’ye kadar deneyimlemesi gerekmektedir. Günümüzde birçok lojistik firmasının ana faaliyet kolları arasında yer almaktadır.

6. DEPOLAMA

Lojistik-Nakliye sektörünün olmazsa olmaz faaliyetlerinden biridir. Birçok yatırımcı için pasif gelir sağlayan iş fikirleri arasında yer almaktadır. Genellikle şehirden uzak alanlardaki büyük lojistik depolama alanlarını kiralama ile gerçekleştirilmektedir.

Depolama hizmeti birçok farklı alanda faaliyet olarak sağlanabilmektedir. Bunlar:

 • Serbest alan depolama hizmeti
 • Gümrüklü alan (Antrepo) depolama hizmeti
 • Müşteri depoları içerisindeki lojistik hizmeti
 • Soğuk/donuk hava depolama hizmeti
 • Katma değerli hizmetler (VAS)

7. IT

Lojistik sektörünün en çok ihtiyaç duyduğu konulardan biri de yazılım-bilişim teknolojileridir. Taşımacılık operasyonlarındaki verimin artırılması ve özellikle soğuk-sıcak zincirin bozulmamasının sağlanması amacıyla önemli yazılım-takip süreçlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Lojistik sektöründe sıklıkla IT Uzmanları istihdam edilmektedir. Doğrudan bir iş fikri olarak değerlendirmek için bu konuda hizmet sağlayan bir işletme kurulabilir.

Özellikle lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile iyi ilişkiler kurularak ciddi bir iş hacmi elde etmek mümkündür.

8. UYDU TAKİP SİSTEMİ

Lojistik sektörünün olmazsa olmazlarından biri de uydu takip sistemidir. Tüm araçlar için en gerekli ihtiyaçlardan biridir. IT hizmeti adı altında da verilebileceği gibi bağımsız bir hizmet olarak da lojistik sektörü için hizmet sağlanabilir. Hem takip sistemlerinin montajı hem de takip sisteminin tüm cihazlardan rahatlıkla izlenebilmesini içermektedir.

9. OTOMOTİV LOJİSTİĞİ

Lojistik sektöründe önemli katma değer oluşturan iş fikirlerinden biri de otomotiv lojistiğidir. Tüm araçlar için nakliye hizmeti sağlamayı içeren bir iş fikri olarak önemli sermaye ve istihadm talebi ister.

Otomotiv lojistiği sektörü genel olarak tüm araçların istenilen noktaya güvenle ulaştırılabilmesini içermektedir. Özel geniş araçlar ile hizmet sağlanmaktadır.

 • Aslı
  3 yıl önce

  Aslında çok mantıklı bir iş fikri içeriyor.

  21
  yorum beğen