arama

Twitch ile Para Kazanmak: En İyi 7 Yol

twitch

Twitch ile para kazanmak söz konusu olduğunda rehberimizdeki bilgileri ve ipuçlarını kullanmanızı mutlaka öneriyoruz. Kısa süre içerisinde eşsiz bir potansiyele erişmek için sahip olmanız gereken her şey rehberimizde yer almaktadır.

Twitch, dünyanın en büyük online akış platformları arasında yer alıyor olup, canlı akış başlatan kullanıcılarına para kazanma fırsatı sağlamaktadır. Siz de bir Twitch yayıncısı olarak, zengin olma yoluna dahi giden harika bir kazanç elde etmek için çalışma gösterebilirsiniz.

2011 yılında kurulan Twitch, o tarihten itibaren birçok platforma yön verecek şekilde, oyun oynayan gamerler için canlı akış başlatılan bir merkez haline geldi. Bu süreçten sonra başta Youtube olmak üzere hemen hemen her video platformunda yeni bir kategorinin açılmasına vesile olan Twitch, canlı yayın açan gamerlere ise en çok para kazandıran platform olarak ilk sıradaki yerini korumaktadır. Twitch, genel olarak oyun oynayan kullanıcıların, bu oyunlarını başka kullanıcılar ile interaktif bir şekilde paylaşmasını sağlayan bir platformdur.

Twitch’in 2022 itibarıyla 1.6 milyon ortalama eşzamanlı kullanıcısı ile aylık 3 milyon aktif yayıncısı ve günlük 15 milyon aktif kullanıcısı vardır. Pandemi süreciyle birlikte Twitch’in istatistikleri tüm zamanların rekorlarını kırmıştır.

Peki, nasıl bir Twitch yayıncısı olabilirim ve nasıl para kazanabilirim?

TWITCH YAYINCISI OLMAK

Twitch yayıncısı olmak için karşılamanız gereken herhangi spesifik bir şart bulunmuyor. İnternet bağlantınız ve bir bilgisayarınız varsa; kolaylıkla Twitch’e üye olabilir ve tamamen ücretsiz bir şekilde canlı akış başlatabilirsiniz.

Elbette akışı başarılı bir şekilde gerçekleştirmek ve izleyicilerinize daha iyi bir deneyim sağlamak için donanım olarak daha iyi bir bilgisayara ihtiyacınız olduğu açıktır. Ek olarak daha iyi bir internet hızı da mutlaka sahip olmanız gereken bir özellik. Zira, oyunlarda başarılı olmak için de yine daha iyi bir internet hızına ihtiyacınız olacak.

Video akışı başlatmak için dünyadaki birçok oyuncu genellikle OBS adı verilen programı kullanmaktadır. Youtube üzerinde OBS videolarına göz atarak, kullanımı çok basit olan bu program aracılığıyla canlı yayın akışı başlatabilirsiniz. OBS tamamen ücretsiz bir programdır.

TWITCH KANALINI BÜYÜTMEK

Twitch’den para kazanmaya başlamak için kitle elde etmeyi başarmanız lazım. Ne yazık ki bu, bir günde elde edebileceğiniz bir durum değil. Günlerce, haftalarca hatta yıllarca çalışmanız lazım. Önemli bir takipçi kitlesi elde etmenin en büyük püf noktası: içerik üretmeye devam etmektir.

İlk etapta dahi bir miktar para kazanmanız olasıdır ancak sabit bir gelir elde edebilmek için uzun bir döneme ve yetenekli olduğunuz konulardaki içeriklere ihtiyacınız olacak. Hangi konuda daha iyi olduğunuzu belirlemek için kendinizi değerlendirin veya ilk etapta farklı dallarda video içerikleri oluşturup, izleyicilerin tepkisini ölçün. İşin sonunda: size en uygun olan konuyu bulabilme şansınız artacaktır

Twitch kanalınızı büyütmek için diğer sosyal medya hesaplarınızdan yardım almayı unutmayın. Eğer başarabilirseniz, Twitter, YouTube, Facebook, Instagram vb. diğer hesaplarınızdan hızlı bir şekilde yoğun bir takipçi elde edebilirsiniz. Ek olarak diğer Twitch yayıncılarını sık sık izleyin, onlarla etkileşimde bulunun hatta ortak yayın için ikna etmeye çalışın. Ortak yayınlar her iki kanalın bilinirliğini artırmak için efektif bir yoldur.

Eğer daha hızlı kitle elde etmek istiyorsanız, farklı platformlara çeşitli reklamlar verebileceğinizi unutmayın.

1. BAĞIŞ ALIN

Twitch kullanıcıları, içerik üreticilerine destek olmayı severler. Bunu yapmanın ana yollarından biri, en sevdikleri yayıncılara para bağışlamaktır. Streamlabs gibi üçüncü taraf bir uygulama aracılığıyla kanalınıza bir “bağış” düğmesi ekleyin ve izleyicilerin size bağış yapmasına izin verin. Çok fazla talep kar olmak iyi değil ancak arada bir hatırlatmak mutlak fayda var.

2. MARKA ORTAKLIĞI YAPIN

Şirketler ürünlerini tanıtmak ve satabilmek için büyük Twitch yayıncılarını kullanırlar. Genellikle donanım ve yazılım, enerji içecekleri ve kulaklıklar ve sandalyeler gibi aksesuarlar satan şirketler tarafından verilen bu marka ortaklıklarını almak için, küçük kanalların şansı çok az olsa da, orta büyüklükteki kanallar dahi sıklıkla marka ortaklığı alabilmektedir.

Markalar, yayıncının kodu ile gelen satışlar için ortalama yüzde 20‘ye kadar ortaklık ödemesi yaparlar.

Eğer markalar size gelmiyorsa, kendinizi tanıtan bir mail ile doğrudan markalara mail atabileceğinizi de unutmayın.

3. ÜRÜN SATIŞI GERÇEKLEŞTİRİN

Başka bir markanın ürünü satmak yerine kendi ürünlerinizi satabilirsiniz. Hemen bir e-ticaret sitesi açarak veya doğrudan büyük bir alışveriş sitesinde satış hesabı açarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Kitlenize, ürünlerinizin reklamını yaparak onları alışveriş portalına veya kendi e-ticaret sitenize yönlendirin.

Twitch yayıncıları arasında ürün satışı yaparak para kazanmak, sıklıkla tercih edilmektedir.

4. TWITCH ORTAĞI OLUN

Belirli bir kriter grubunu karşılayan yayıncılar Twitch İştiraki olabilir. Program yalnızca davetlidir ve Twitch’e göre, uygun olmak için son 30 gün içinde aşağıdaki şartları karşılıyor olmanız gerekir.

  1. Minimum 500 toplam dakika yayın yapmak.
  2. En az yedi gün yayın yapmak.
  3. Her yayın için en az 3 eşzamanlı izleyici elde etmek
  4. En az 50 takipçiye sahip olmak

Bunları sağladıktan sonra eğer davet alırsanız (her karşılayan davet alamıyor, çalışmaya devam edin) Twitch ortağı olabiliyor ve aşağıdaki para kazanma yöntemlerini kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

5. ABONELİKLER

Twitch ortağı olduktan sonra, kanalınızın altında abone ol butonları yer almaya başlar. Aylık abonelikler 4,99 $ ‘dan başlar, 9,99 $ ve 24,99 $ seçenekleri mevcuttur. Bu tutarın yüzde 70‘e yakını doğrudan size ödenir.

6. BİT BAĞIŞI ALIN

Twitch üzerinden doğrudan bir bağış sistemi mevcuttur. Twitch aracılığıyla gerçekleştirilen Sanal Tezahürat olarak da çevrilebilecek bu sistem aracılığıyla, Twitch kullanıcıları para ile BIT satın almakta ve bunları yayıncılara dilediği bağışlayabilmektedir.

Twitch bit ücretleri:

100 bit: 1,40 dolar
500 bit: 7 dolar
1,500 bit: 19,95 dolar
5,000 bit: 64,40 dolar
10,000 bit: 126 dolar
25,000 bit: 308 dolar

Yayıncıları ortalama olarak bağışların yüzde 70‘ini alabilmektedir.

7. OYUN SATIŞI YAPIN

Twitch genellikle bir oyun platformu olması nedeniyle, yayıncılar oynadıkları oyunların altında bir oyunun satış reklamını yapabilmektedir. Twitch ortağı olduktan sonra seçtiğiniz bu oyun, sizin izleyicileriniz tarafından satın alınırsa, oyun ücretinin yüzde 5’i doğrudan size ödenmektedir.