arama

Mesleğim ve Tecrübem Yok Ne İş Yapabilirim Diyenlere 12 İş Fikri

iş fikirleri

Mesleğim ve tecrübem yok ne iş yapabilirim diye düşünenler için hayat kurtaracak 12 iş fikrini araştırdık. Bu iş fikirlerinin tamamı ciddi bir meslek ve tecrübe deneyimi istemeden kolaylıkla hayata kurulabilir.

Hızlı ve basit bir girişim başlatmak isteyen girişimciler için önemli bir fırsat sağlayacak olan bu iş fikirleri aracılığıyla mesleğim yok, deneyimim yok veya tecrübem yok sorununa kolaylıkla çözüm bulma imkanına erişeceksiniz.  Dolayısıyla mesleğiniz ve tecrübeniz yoksa sermayeniz ölçüsünde kurabileceğiniz çok sayıda işletme fikri var.

1. MARKET

Potansiyel: 10/10

super-market

En hızlı nakit dönüşümü sağlayan işlerden biridir. Mesleğinizin bu olması veya marketçilik sektöründe deneyime sahip olmanız ciddi oranda gerekmiyor. Kolaylıkla kurulabilen işletme fikirleri arasında yer almaktadır.

Market açmak için ortalama olarak 240 bin liralık sermaye yeterlidir. Daha küçük kapasiteli işletmeler için 120 bin liralık sermaye ile de başlangıç yapılabilir. Özellikle toptancılar ile yapılacak anlaşmalar ile taksiti satın alma seçeneklerini de değerlendirerek daha düşük sermayeler ile de dükkanınızı kurma şansına sahipsiniz.

2. TÜPÇÜ DÜKKANI

Potansiyel: 9/10

tüpçü

Meslek ve deneyim istemeyen bir diğer iş fikridir. Ana dağıtıcılardan bayilik aldıktan sonra kendi işletmenizi basit bir şekilde kurabilirsiniz. Emek yoğunluğunun hadsafhada bulunduğu sektörlerden biridir. Genellikle bu tür işletmeler en az eve veya iş yerlerine servis yapan bir motorlu kuryeye sahiptir.

Tüp fiyatlarında yaşanan yükseliş hasebiyle son dönemde tüpçülerin gelirleri önemli düzeyde artmıştır. Ortalama olarak tüpçü dükkanını bayilik dahil kurmak için 140 bin liralık başlangıç sermayesine ihtiyacınız bulunmaktadır.

3. BİSİKLET KİRALAMA

Potansiyel: 6/10

elektrikli bisiklet

Son derece basit bir iş fikridir. İnsanların bisiklet sürmek isteyebileceği alanları belirledikten sonra minimum 4-5 bisiklet ile bu işe kolaylıkla başlayabilirsiniz. Akaryakıt fiyatlarında yaşanan ciddi yükseliş hasebiyle insanlar bisiklet kiralamaya daha fazla ilgi göstermeye başlamıştır. Siz de bu trend değişiminden faydalanarak önemli bir gelire ulaşabilirsiniz.

Bisiklet kiralama işi için ortalama 20 bin liralık sermaye yeterlidir. Bisiklet kiralama işinin en büyük avantajlarından biri istenildiği zaman istenildiği noktaya taşınabilmesidir. Dolayısıyla en yüksek potansiyeli keşfedene kadar araştırma ve deneme yapmanız önerilir.

4. GÜBRE TESLİMATI

Potansiyel: 6/10

gübre

Kırsalda yaşayan çiftçiler sıklıkla şehirdeki gübre firmalarına gidip buradan gübre almakta ciddi sorunlar yaşıyor. Bu nedenle genellikle kapılarına gelen gübre satıcılarından alım yapmaktadırlar. Siz de sermayeniz ölçüsünde pikap tarzındaki ticari bir araç satın alarak kırsaldaki köyleri gezerek gübre satışı yapabilirsiniz.

Gübre firmaları ile anlaşma yaparak toptan gübre fiyatına ulaşmanız son derece önemlidir. Bu işin mesleğiniz olması veya deneyime sahip olmanızın ciddi düzeyde hiçbir önemi yok. Sadece gübre toptancılarına giderek en çok ihtiyaç duyulan gübre ürünleri için anlaşma gerçekleştirmeniz yeterli.

5. SU BAYİLİĞİ

Potansiyel: 8/10

su bayilik

Son derece basit ve para kazandıran iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Çok düşük sermaye bedelleri ile başlamanın mümkün olduğu zekice iş fikirlerinden bir tanesidir. Yalnızca bir motorlu eve teslim ekibi istihdam etmenizi öneririz. 2 gün içerisinde işinizi kurabilir ve su satışına başlayabilirsiniz. İş almak için yapmanız gereken en önemli şey; etrafınızdaki tüm konut ve iş yerlerine bir broşür bırakmaktır. Fiyat avantajı ve hızlı teslim imkanı sağladığınız takdirde gün geçtikçe daha fazla iş hacmine sahip olacaksınız.

6. OKUL KANTİNİ

Potansiyel: 7/10

okul kantini

Ülkemizde bulunan her okul için mutlaka bir kantine ihtiyaç duyuluyor. Okul kantinleri karlı ve potansiyeli yüksek bir iş olmasıyla ön plana çıkarken, bir okul kantinine sahip olmak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Mevcut okul kantinlerinin birçoğu yıllardır aynı kişiler tarafından işletilmektedir. Genellikle okul kantini açmak isteyen girişimciler yeni açılan okullar için fırsat sahibi olabilmektedir.

Okul kantinleri, okul içerisinde eğitim gören öğrencilerin özellikle ders aralarında dinlenmek ve bir şeyler yemek-içmek için kullandığı tek alandır. Özellikle yüksek sayıda öğrenci barındıran okullarda çok ciddi cirolar elde etmek mümkündür. Perakende satışın sağlandığı okul kantinlerinde, standart perakendecilik karı olan yüzde 25-30 civarında kar marjı elde edilebiliyor. Ancak kantinlerde tost ve meyve suyu gibi içecekleri hazırlayarak kar marjınızı ciddi düzeyde artırma şansınız var.

8. MİDYE SATIŞI

Potansiyel: 6/10

midye

Kolaylıkla başlayabileceğiniz potansiyeli yüksek deneyimsiz kurulabilen işlerden biridir. Toptan midye satan herhangi bir işletmeden hem midye hem de tezgahı satın alabilir ve boş vakitlerinizde satış yapabilirsiniz.

Ortalama bir lokasyonda günlük 500-600 midye satışı yapmanız çok olası. 1-2 liraya satılan midyelerin çoğunun toptan satış fiyatı 25 kuruş civarında.

9. PAZARDA TEZGAH AÇMAK

Potansiyel: 6/10

pazar

Her lokasyonda kolaylıkla pazar bulabilmek mümkün. Genellikle haftalık olarak açılan pazar yerlerinde insanların ihtiyaç duyduğu ürünleri satmaya odaklanabilirsiniz. Hızlı nakit dönüşümü sağlayan yarı zamanlı bir iş fikri olarak, ülkemizde insanlar tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bazı pazar yerlerinde stant açmak için ek ücret ödemeniz gerektiğini belirtmek gerekir. Eğer yeni stant yeri kiralamakta sorun yaşıyorsanız, mevcut bir stant sahibinin alanında; küçük bir yer kiralayabileceğinizi de unutmayın.

10. EDİTÖRLÜK

Potansiyel: 5/10

editör

İnternet sitelerine yönelik olarak editörlük hizmeti vererek sermayesiz bir şekilde kolay yoldan para kazanabilirsiniz.

Klavyede hızlı bir şekilde makale yazabiliyorsanız ve kaliteli özgün makale yazmak konusunda biraz da yeteneğiniz varsa bunu kolaylıkla paraya dönüştürebilirsiniz. Türkçe olarak da hizmet veren birçok editörlük platformu aracılığıyla rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Genel olarak web siteleri, e-ticaret siteleri, bloglar, haber siteleri, forumlar ve şirket siteleri için sık sık makale ihtiyacı doğmaktadır. Örneğin, bir ayakkabı firması sizden ayakkabıların kullanımı, tarihi, çeşitleri gibi konularda makale yazmanızı ister ve ardından hazırladığınız makalelerin uzunluğuna göre ödeme yapar.

Ayrıntılı bilgiler için Makale Yazarak Para Kazanmak rehberine göz atmanızı öneririz.

11. SPOTÇULUK

Potansiyel: 9/10

spotçu

İnternetin gelişmesiyle birlikte artık ikinci el ürünleri satın almak da satmak da çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu doğrultuda ikinci el ürünlerin alışverişinin yapıldığı yüzlerce platformdan birine katılarak; spotçuluk yapabilirsiniz. Özellikle teknolojik ürünlerde birkaç kata kadar kar elde etme fırsatınız olacak. Bu işi ek gelir elde etmek amacıyla ülkemizde yüz binlerce insan yapmakta ve her biri aylık binlerce liralık ek kazanç elde etmektedir.

Para kazanmanın en kolay yollarından biri olup kazanç sınırı yoktur. Spotçuluğa başlamak için 500 liralık sermaye bile yeterli olacaktır.

Piyasada insanların yoğun olarak talep ettiği teknolojik ürünleri, piyasa fiyatının altında satın almak üzere çalışmanız gerekecek. İkinci el platformlarında paraya ihtiyacı olan insanlar zaman zaman piyasa fiyatının çok altında ürünler satışa sunmaktadır. Özellikle Facebook’taki gruplarda ve Letgo’da ciddi fırsatlar bulabilmek mümkün.

12. TEMİZLİK

Potansiyel: 6/10

havuz temizleme

Türkiye’de en hızlı şekilde para kazandıran sektörlerden biri de temizlik hizmeti sağlamaktır.

Konutlara ve evlere yönelik temizlik hizmeti vererek hızlı bir şekilde para kazanabilirsiniz. Bu iş fikrini bir süreden sonra daha profesyonel bir şekilde bir işletme açarak da ele alabilirsiniz. Günümüzde, özellikle büyük şehirlerde bu konuda çalışan ve yüzlerce personeli bulunan ciddi işletmeler bulunuyor.

Kaliteli bir hizmet sağlamak üzere kapsamlı bir iş fikri olarak ele alınabilir.