arama

Kendini Geliştirmek ve Değiştirmek İsteyenler İçin Süper Pratik 46 Yol

kendini değiştirmek geliştirmek

Kendini geliştirmek ve dolayısıyla kendini değiştirmek hem kısa hem de uzun vadede size çok daha iyi bir hayat sağlayabilir. Geri kalan hayatınızdan çok memnun değilseniz veya kendinizden-hayatınızdan şikayetiniz varsa; hemen kendiniz için bir şey yapın ve rehberde yer alan önerilerden birkaçını uygulamaya koyulun. Her fikir kendi içerisinde farklı dinamikler barındırmaktadır. Artık kendimi geliştirmek istiyorum demek, kendinizi geliştirmeye ve değiştirmeye başlamanın en önemli ve etkili yoludur. Bu rehbere ulaştıysanız, artık değişim ve gelişim için hazırsınız!

Kendinizi geliştirmek ve değiştirmek için kullanabileceğiniz süper pratik bu 46 yol aracılığıyla daha sağlıklı bir zihne, daha sağlıklı bir bedene, daha sağlıklı bir ekonomik duruma ve en önemlisi ise daha sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz. Tüm bu şeyler harika öyle değil mi? O halde ertelemeyi bırakın ve kendiniz için bir iyilik yaparak yola koyulun…

Hadi sizi değiştirelim!

1. VİTAMİNLERİNİZİ ALIN

vitamin

Türk insanının hayatında en çok ihmal ettiği konulardan biri şüphesiz vitaminlerdir. Temel olarak vitamin eksikliği hem beden hem de ruh sağlığınızı büyük ölçüde etkiler. Daha sağlıklı olmak, kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biridir. Vitaminlerinizi doğrudan besinlerle veya vitamin hapları ile almaya özen gösterin. Basit bir şekilde aile hekiminize giderek bile kan testi yapabilir ve vücuduzun hangi vitaminler konusunda desteğe ihtiyacının olduğunu öğrenebilirsiniz.

Özellikle B-12 ve C vitamini konusunda özen gösterin. Her iki vitamin desteği sayesinde çok daha mutlu bir hayat sürdürebilirsiniz. Üstelik sadece birkaç saniyenizi alacak.

2. YENİ BİR DİL ÖĞRENİN

almanca

Kendini geliştirmenin en etkili yollarından biri yeni bir dil öğrenmektir. Merak etmeyin, yeni bir dil öğrenmek gözünüzü korkuttuğunuz kadar zor bir süreç değil. Akademik olarak öğrenmek zorunda değilsiniz. Tamamen yepyeni bir kültür, insanlar ve inanılmaz bir bakış açısı artışı elde edeceksiniz. Yeni bir dil öğrenmek, değişimin ana temel parçalarından bir tanesidir.

3. YETERİNCE SU İÇİN

su içmek

Her gün ne kadar su içtiğinizin farkında mısınız? Yoksa daha çok kahve, soda ve meyve suları mı tüketiyorsunuz?

Suyun birçok faydası vardır, ancak yoğun programınız sırasında su içmeyi unutmak kolaydır. Günde en az 8 bardak su içmeniz sağlık otoriteleri tarafından sıklıkla önerilmektedir.

İdrarınız koyu sarı ise, yorgun hissediyorsanız veya baş ağrınız varsa, bir bardak su içmeyi deneyin ve kendinizi daha iyi hissedip hissetmediğinizi görün. Gerekirse su içmeyi unutmamak için telefonunuz aracılığıyla hatırlatıcılar ayarlayın.

4. YÜRÜYÜŞE ÇIKIN

yürüyüş

Yürüyüşe çıkmak fiziksel sağlığınıza ve zihinsel sağlığınıza faydalıdır! Biraz rahatlamak ve huzurlu hissetmek için yanınıza teknolojik bir alet almadan hafif bir yürüyüşe çıkın. Özellikle etrafınızda doğa varsa; çok daha fazla işe yarayacaktır. Arkadaşlarınızla, ailenizle veya köpeğinizle yürüdüğünüzde daha iyi hissedebilirsiniz. İnsanların büyük bir kısmı yağmurlu havada şemsiye ile dolaşmaktan da daha fazla haz alır. Kendinize bir iyilik yapın ve bunu önemseyin.

5. YENİ BİR BECERİ ELDE EDİN

beceri

Örneğin biri size “becerilerin nedir” diye bir soru sordu. Muhtemelen düşündünüz ve birkaç kelimeden öteye geçemediniz. Kendini geliştirmek isteyen bir birey olarak; yeni beceriler elde etmeye odaklanmanızı öneriyoruz. Her bir beceri, hayatınıza kattığınız yepyeni bir penceredir. Beceriler zamanla hobiye dönüşür ve stresten uzak bir zihin açıklığı elde edersiniz.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, size önerebileceğimiz en iyi hobiler:

  • Yemek Yapmak
  • Resim
  • Heykel
  • Yazmak
  • Dans
  • Yoga
  • Bahçe İşleri – Yetiştiricilik
  • Örgü
  • Oyunculuk
  • Yüzme

6. YETERİNCE UYUYUN

uyumak

Uyku, egzersiz kadar önemlidir, ancak çoğumuzun ne kadar uyuduğumuz ile pek ilgilenmiyoruz. Yapılacak, okunacak ve izlenecek çok şey var, bu da önerilen saatler arasında uyumamız için bahane bulmamıza neden oluyor. Gece saatlerinde özellikle 7 saat civarında uyumaya mutlaka özen gösterin. Sabaha karşı 5’te uyup, öğle 12’de kalkan bir bireyin yıllar içerisinde ciddi sağlık sorunları oluşabilmektedir. Ayrıca kendinizi geliştirmek istiyorsanız; sabahların sağladığı zihin açıklığından mutlaka faydalanmalısınız.

7. MAVİ IŞIK KORUCUYU GÖZLÜK KULLANIN

mavi ışık

Çok fazla bilgisayar ve cep telefonu ekranına bakıyorsanız; mavi ışığı filtrelemek üzere bir koruyucu gözlük kullanmanız mutlaka önerilir. Dijital ekranlar, yapay mavi yüksek enerjili görünür ışık olarak da bilinen, yüksek oranda mavi-mor bir ışık yayar. Mavi-mor ışık gözden geçip retinaya ulaşırken hemen hemen hiç filtrelenmez ve retinada kalıcı hasarlara sebep olabilir. Uzmanlar mavi ışığa uzun süre maruz kalmanın beynin doğal saatini bozabildiğini ve özellikle uykuya dalmak konusunda sorunlar ortaya çıkarttığını belirtmektedir.

Son dönemdeki teknolojik aletlerin birçoğunda ise otomatik olarak mavi ışık filtreleme teknolojisi bulunmaktadır. Eğer varsa, gözlük olmadan da kullanabilirsiniz.

8. ODANIZI DEĞİŞTİRİN

oda

Her sabah aynı manzaraya uyanıyorasanız; kendinize bir iyilik yapın ve manzaranızı değiştirmek üzere odanızı tamamen değiştirin veya mümkün değilse odanın içinde bir şeyleri değiştirmek üzere hemen harekete geçin. Basitçe bir farklı boya alarak; odanızı kendiniz boyayabilirsiniz. Zahmetli geliyorsa, odanıza birkaç tablo satın alabilirsiniz ya da sadece yatağın yerini değiştirin.

İnsanların düşünmek için en çok fırsat bulduğu yer odasıdır. O nedenle ilham alabilecek bir şeylerle doldurmanızı öneririz.

9. KAFEİN ALIMINI SINIRLAYIN

kahve

Her gün kaç fincan kahve veya çay tüketiyorsunuz? Soda? Çay? Enerji içecekleri?

Kafein alımını mutlaka sınırlamayı öğrenmeniz gerekir; uyku problemleri ve diğer bazı yan etkilere neden olabilir.

Uyanık kalmak ve psikolojik olarak sorunlar yaşıyorsanız, tüketiminizi yavaş yavaş azaltmak ve daha sağlıklı bir alternatif bulmaya odaklanabilirsiniz. Bir limon suyuna ne dersiniz?

10. DÜZENLİ KONTROLLERE GİDİN

dişçi

Sık sık doktora gitmediğinizi ve gitmek istemediğinizi biliyoruz ancak daha sağlıklı bir hayat için en azından yılda 1 kez kan testi yapmaya, 6 ayda bir diş ve göz doktoruna görünmeyi ihmal etmeyin. Kendinizi geliştirmenin ve daha güzel bir hayat sürdürmenin en etkili yolu sağlığınıza dikkat etmekten geçiyor.

11. DÜNYAYA DOKUNUN

dünya toprak

Alanında uzman isimlerin birçoğu insan vücudunun zaman zaman toprağa dokunmasının önemine vurgu yapıyor. Topralama olarak adlandırılan bu süreç vücudunuzun kötü enerjilerinden kurtulmanın en etkili yollarından biri.

Bilimsel çalışmalar topraklamanın iltihap ve ağrıyı azaltabileceğini, stres seviyelerini azaltabildiğini ve kan dolaşımını artırabildiğini göstermiştir.

12. HARCAMALARINIZI TAKİP EDİN

fiş

Harcadığınız her 1 liranın aslında vaktiniz olduğunu öğrenmeniz gerekir. 5 liraya satın aldığınız bir çikolatayı yemek için aslında hayatınızdan en az 5 dakika verdiğinizi düşünün. Acımasız ama gerçek hayat bundan fazlası değil.

Harcamalarınızı takip edip, gereksiz olanlarından bir bir kurtulmak kendiniz için yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biridir.

Kendinizi geliştirmek ve değiştirmek söz konusu olduğu zaman tasarruf ve para biriktirmenin önemini mutlaka göz önünde bulundurun.

13. KORKULARINIZIN ÜZERİNE GİDİN

korku

Korkularını yenmenin basit ve etkili bir yolu vardır: Onun üzerine gitmek!

Köpekten korkan insanların büyük bir kısmı bir köpekle 1-2 saat vakit geçirdikten sonra bu korkusunu büyük ölçüde yener.

Korkular sizin daha verimli olmanızı ve daha aktif yaşamanızı büyük ölçüde engeller. Onlardan kurtulmak, sizi geride tutan prangalarınızdan kurtulmaktır. Bunun için gerekirse profesyonel destek de alabileceğinizi unutmayın.

14. BORÇLARDAN KURTULUN

para

Yeterince paranız varsa borçlarınızdan kurtulun. Yeterince paranız yoksa da ödeyebildiğiniz kadarını hemen şimdi ödeyin. Borçları ötelemek daha fazla faiz ödemek ve daha stresli bir hayat sürdürmeniz dışında size bir şey kazandırmaz. Üstelik borçlu insanların tasarruf ve para biriktirmek konusunda daha dezavantajlı olduğunu belirtmek gerek. Borçlarınızdan kurtulduğunuzda kuş gibi hissedeceksiniz!

Bugün hayatınızda bir şeyleri değiştirmek üzere, borçlarınızı ele alın ve ödeyebildiğiniz tüm borçlarınızı ödemeye başlayın.

Borçlarınız gittikçe artıyorsa ve para kazanamıyorsanız aşağıdaki rehber işinize yarayabilir.

15. SATIN ALMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN

satın almak

Bir şeyler satın almak çok kolaydır. Beğenirsiniz ve kredi kartınızı verirsiniz. Genellikle o ürün veya hizmetin gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını çok az düşünürsünüz.

Bir şey satın almadan önce en az 1 dakika düşünmeyi başarırsanız; çoğu zaman aldığınız şeyin aslında gerçekten ihtiyaç duyduğunuz bir şey olup olmadığını daha iyi anlama şansına sahip olacaksınız. Günün sonunda birçok gereksiz şey için para harcamamış olursunuz.

16. TASARRUFLARINIZI OTOMATİKLEŞTİRİN

tasarruf

Kendiniz için bir iyilik yapın ve tasarruflarınızı otomatikleştirin. Birkaç basit yöntem ile bile ay sonunda daha fazla paranızın cebinizde kaldığını fark edeceksiniz. Hemen Tasarruf rehberine göz atın!

17. KREDİ PUANINIZI DÜZENLİ OLARAK KONTROL EDİN

kredi notu

Kredi puanınız acil ihtiyaçlarınız, yatırım kararlarınız durumunda ihtiyaç duyacağınız krediyi çekebilme fırsatını gösteren en büyük ölçüttür. Kredi notunuz yüksekse; yatırım kararlarınızı daha efektif olarak planlama ve düşünme fırsatınız olacak. Bu durumda en az 6 ayda bir kredi notunuzu kontrol etmek ve yolunda gitmeyen konularda çözüm önerilerine başvurmak mantıklı olabilir. Özellikle Yeni İş Fikirleri platformunda beğendiğiniz bir iş fikrini hayata geçirmek için sermaye sorunu yaşamayı engelleyebilirsiniz.

18. YATIRIM YAPIN

yatırım

Uzmanlarımız, editörlerimiz ve dünyadaki her önemli servet sahibinin size en büyük önerisi; küçük de olsa yatırım yapmanız olacak. Bu sayede hiç ummadığınız anlarda ciddi kazançlar elde edebilme fırsatınız olacak. Üstelik yatırım yapmak, daha disiplinli bir hayat yaşamanızı ve elde ettiğiniz geliri daha efektif olarak kullanma fırsatı sağlayacaktır. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız Yatırım Araçları rehberine göz atmak doğru bir başlangıç olabilir.

19. OKUYUN

kitap

Bu konuda çok fazla detay sağlamanın bile yersiz olduğunu düşünüyoruz… Okumak konusu birkaç satır ile anlatılabilecek faydalara sahip bir konu değil. Kendinizi geliştirmek mi istiyorsunuz; belki de size en çok fayda sağlayacak konu kesinlikle okumak, okumak ve okumak…

20. REKABET EDİN

rekabet

İnsanların çok büyük bir kısmı bir şeyi neden yaptığı hakkında bir fikre sahip değildir. Bu nedenle çoğu bir süreden sonra ilhamını, motivasyonunu kaybeder. Ancak gerçekten rekabet eden insanlar; her daim dimdik bir şekilde başarının peşinde koşarlar. Kendinizi geliştirmek için rekabetçi bir yapıya bürünmeniz gerekir. Örneğin, işletmenizi daha ileriye taşımak için sizden daha başarılı bir şirketi hedef alabilirsiniz.

21. SOSYAL MEDYA DETOKSU YAPIN

sosyal medya detoks

Pek çoğumuz sosyal medyaya bağımlıyız. Durmadan kaydırıyoruz, favorilere ekliyoruz, beğeniyoruz, paylaşıyoruz ve tatmin olduğumuzu düşünüyoruz. Ancak sosyal medya kesinlikle sizi tatmin ediyor ve o kadar da faydası yok! Sosyal medya platformlarında günlük saatlerimizi harcıyoruz ve işimiz bu değilse büyük ölçüde ondan hiçbir şey kazanmıyoruz!

Kendinizi değiştirmek istiyorsanız, belki de sizi en çok zorlayacak konulardan biri olacak; ancak başardıktan sonra diğer birçok şey daha kolay olacaktır. Bir anda sosyal medyayı bırakmak zor gelebilir ancak her gün sosyal medya kullanımınızı azaltmaya başlamanızı öneriyoruz. Birkaç hafta sonra da artık daha uzun aralar vermeye başlayabileceksiniz. İşin sonunda, sosyal medya olmadan ne kadar boş vaktiniz olduğunu ve bu vakti nasıl üretmek için kullanabileceğinizi fark edeceksiniz. Bu harika bir şey!

22. HABERLERİ İZLEMEYİN

haber

Haberler genellikle sadece üzücü, olumsuz ve korkutucu hikayeleri içerir. Çoğu insan haberleri uyandıktan sonra ya da yatmadan önce izler, her ikisi de zihinsel durumumuzu olumsuz etkiler. Bunun yerine, hayatınıza pozitif bir katkı sağlayacak veya bilgi getirecek bir şey dinleyin / izleyin / okuyun. Günlerinize olumsuzluklarla başlamayın veya bitirmeyin.

23. KENDİNİ BAŞKALARIYLA KARŞILAŞTIRMAYIN

karşılaştırma

Hayatın her alanında olmanız gereken yerdesiniz. Kendinizi başkalarıyla veya başkalarının hayatları ile kıyaslamayı derhal bırakın. Sadece siz varsınız! Önce kendinizi ve ardından hayatınızı mutlaka sevin. Kendinizi ve yaşamanızı sevmeden, kendinizi değiştirmek ve geliştirmek üzere motivasyon elde edemezsiniz. Elbette başkalarını ilham olarak alabilirsiniz ancak bu kendinizi onlarla karşılaştırmak olarak kullanıldığında; sadece size olumsuz düşünce olarak geri döner.

24. KİŞİSEL BAKIMA ÖZEN GÖSTERİN

kişisel bakım makyaj

Kişisel bakım, özgüven kazanmanın en etkili yollarından biridir. Abartılı yapılmadığı takdirde kişisel bakıma özen göstermek her zaman size enerji katacaktır. Her gün düzenli olarak kişisel bakım için 10 dakika ayırmak bile günün geri kalanını daha enerjik olarak geçirmek için yeterli olacaktır.

Kendinize özen gösterdikçe, diğer insanların da size özen gösterdiğini fark edeceksiniz. Bu bilinen ve kanıtlanmış bir gerçek!

25. DOĞRU İLETİŞİM KURUN

doğru iletişim

İnsanlar zihninizi okuyamaz ve birçok insan beden dilinizi dahi anlamakta sorunlar yaşayabilir. Bir şeyden hoşlanmıyorsanız, bir şeyden hoşlanıyorsanız, bir şeye ihtiyacınız varsa veya başka bir şey sorun varsa bunu çevrenizdeki insanlara iletin. Sessiz kalmanın, her zaman kabul etmek olduğunu unutmayın. Üstelik çevrenizdeki insanlarda daha iyi bir izlenim bırakmak için çok sessiz kalmak kesinlikle iyi bir tercih olmayacak.

İletişimsizlik, en kötü iletişimden daha kötüdür.

26. KENDİNİZİ POZİTİF İNSANLARLA ÇEVRELEYİN

pozitif

Ne yazık ki çoğu insan gün içerisinde enerjimizi sömürür. Kendilerini yıprattıkları gibi etrafındaki insanların da gününü berbat edebilme yeteneğine sahiptirler. Sürekli birilerinin şikayetini dinlemek size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Kendinizi pozitif ve olumlu düşünmeyi başaran insanlarla çevrelemeye özen gösterin. Bunu yapacak bir şansınız yoksa; kulaklığınızı takın ve olumlu bir şeyler dinleyin. En azından keyifli bir yağmur sesi bile birilerinin kötü düşüncelerini dinlemekten çok daha iyi olacak!

27. LİSTE HAZIRLAYIN

liste

Kendinizde değiştirmek istediğiniz şeyleri düşünün ve liste hazırlayın. Samimi olun ve sizi zorlayacak şeyler yazmaktan asla çekinmeyin. Acele etmeyin ama tamamen gerçekçi olun. Liste belirlemek size hem hedef sağlayacak hem de yön verecek. Bunlar, bulunmaz nimet!

28. EMPATİ YAPIN

empati

21’nci yüzyılın en büyük sorunlarından biri empati yoksunluğudur. Dünya, empatiden yoksun insanlar yüzünden her yıl daha kötü bir yere dönüşüyor. Siz daha güzel bir dünya için, çevrenizi daha iyi anlamak için, daha fazla sevilmek ve daha iyi hissetmek için empati yapabilirsiniz. Üstelik tamamen bedava!

Ddünyadaki tüm dinler empatiye ciddi düzeyde önem göstermektedir. Daha güzel bir dünyanın yolu kesinlikle empatiden geçiyor…

Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayın. H.Ş.

29. DİŞLERİNİZE ÖZEN GÖSTERİN

dişler

Dişleriniz birçok insan için ilk görüşte dikkat çeken bir yerdir. Daha iyi ilişkiler kurmak ve daha iyi bir izlenim bırakmak için dişlerinize mutlaka ziyadesiyle özen gösterin. Diş ipi kullanın ve mutlaka dişlerinizi günde 2-3 kere fırçalayın.

30. YATAĞINI KENDİN DÜZELT

yatak düzeltme

Sabah ilk işiniz kalktığınız yatağı düzeltmek olmalı. Güne disiplinli başlamanın en etkili yollarından biridir. Üstelik kaslarınızı açmak için de iyi bir yol.

31. DAHA AZ TV İZLE

tv

Televizyon size bir şey satmak isteyen şirketlere ve markalara hizmet eder. Televizyonda izlediğiniz her şeyin amacı reklamları izlemenizdir. Dünya üzerinde başarılı olmuş neredeyse hiçbir insanın geçmişinde “çok televizyon izledim” gibi bir cümle duyamazsınız. Televizyon size hiçbir şey katmadığı gibi sizin cebinize ve vaktinize göz koyar.

Televizyon izlemek yerine bir şeyler okumak veya bir hobiye vakti ayırmak; çok daha verimli olacak.

32. SÜREKLİ YENİ BİR ŞEY ÖĞRENİN

öğrenmek

Her zaman yeni bir şeyler öğrenmeye açık olun. Ne olduğu çoğu zaman önemli olmasa da, işiniz ile ilgili olması size artı değer katabilir. İnternet gibi bir teknoloji sayesinde bunu sadece arzulamak yeterli. Üstelik beyninizi aktif tutmak, ilerleyen yaşlarda büyük sağlık sorunlarından sıyrılmanızı sağlayabilir.

Öğrenmek için yeni bir şeyler arıyorsanız; online kurs platformları işinize büyük ölçüde yarayabilir.

33. ERKEN KALKIN

uyanmak

Erken kalkın ve tüm avantajları yaşayın! Tabii ki daha erken yatmanız ve bunu bir rutin haline getirmeniz gerekecek. Ancak sessiz sabahlara, boş trafiğe, boş mağazalara ulaşmanızı sağlayacak. Üstelik gün içerisinde yapabilecek çok daha uzun vaktiniz olduğunu fark edeceksiniz.

Askere giden insanların büyük bir kısmı, bir günün 2 gün gibi geldiği konusunda hemfikirdir. Bunun tek nedeni elbette erken kalkmalarıdır.

Daha üretken olmak istiyorsanız ve birçok sağlık otoritesine göre daha sağlıklı olmak istiyorsanız bu edinebileceğiniz basit bir rutin. Kendinizi geliştirmek mi istiyordunuz; bir günü 48 saate çevirmenin etkili bir yolunu buldunuz bile!

34. KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINIZDAN KURTULUN

hastane ambulans

Yoksa onlar sizden kurtulacak!

Çok fazla detay sağlamaya gerek olduğunu dahi düşünmek abes. Sigara mı içiyorsunuz? Tırnaklarınızı mı yiyorsunuz? Çok fazla oyun mu oynuyorsunuz? Bunların size hiçbir faydası yok. Hepsini birden bırakmak zor olabilir ancak konfor alanınızdan çıkmadan kendinizi geliştiremezsiniz. Belki de sizi biraz zorlamak daha iyi olacak…

35. ERTELEMEYİ DURDURUN

aslan

Hepimiz erteliyoruz. Her şeyi, yaşamayı bile erteliyoruz. Ertelemeyi tamamen durdurmak imkansızdır ancak bir yerden başlamadan da bunun üstesinden gelmek namümkün.

Kendinizi geliştirmek istiyorsanız, yapabileceğiniz en büyük iyilik harekete geçmektir. Muhtemelen rehberde yer alan fikirlerden birçoğunu yapabileceğinizi fark ettiğiniz halde bile bunu ertelediniz. Öyle eğil mi?

Erteleme hastalığına kapılarak kendinizi değiştiremezsiniz. Bir yerden başlamanız gerekir, derhal!

36. 5 DAKİKA KURALINI UYGULAYIN

saat

Erteleme hastalığından kurtulmanın en etkili yollarından biri de 5 dakika kuralıdır. Bir işi yapmak 5 dakika sürüyorsa asla “sonra” demeden hemen yapın. Bulaşıkları makineye mi atmak gerekiyor, çantanızı boşaltmanız mı gerekiyor, yatağınızı mı düzeltmeniz gerekiyor, dosyalarınızı raflara koymak mı gerekiyor hemen yapın. 5 dakika kuralı bir süreden sonra size ciddi bir disiplin kuralı kazandıracak. Böylelikle erteleme hastalığınızdan kurtulmanın önemli bir başlangıcını elde edeceksiniz.

37. EGZERSİZ YAPIN

fitness

Egzersiz, fiziksel sağlığımız için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir. Egzersiz, vücudunuzun işleyiş şeklini geliştirir; beyniniz, kan akışınız, kalbiniz, kaslarınız, eklemleriniz vb.

Egzersizle ilgili harika olan şey, herkesin sevdiği bir şeyi bulması için birçok seçenek ve çeşit olmasıdır. Ağırlık kaldırma, koşma, yürüyüş, yoga, pilates gibi…

Önemli olan, genel ruh halinizi iyileştirecek ve daha uzun, daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacak aktif bir yaşam tarzını benimsemektir. Hadi biraz hareket edelim.

38. DURUŞUNUZU DÜZELTİN

dik durmak

Birçoğumuz gün boyu bir bilgisayar ekranına veya cep telefonuna bakarken omurgamızı eğdik. Bu, boyun ağrısı, baş ağrısı ve omurganızdaki değişikliklere yol açabilir. Otururken ve ayakta dururken aktif olarak duruşunuz üzerinde çalışın. Bununla ilgili sorun yaşıyorsanız, bir duruş düzeltici alabilir veya bir sağlık merkezine gidebilirsiniz. Dik bir duruş size özgüven kazandıracaktır!

39. EVDE YEMEK PİŞİRİN

yemek

Evde yemek pişirmek her zaman daha sağlıklı bir seçenektir. Yemeklerinize giren malzemeleri net bir şekilde bilirsiniz ve daha organik seçenekleri kullanabilirsiniz. Üstelik dışarıda yemek yemekten çok daha ucuz olacak. Kendinizi geliştirmenin bir yanı da tasarruf yaparak para biriktirmektir. Üstelik evde yemek yapmak size eşsiz bir hobi olarak dönüş sağlayabilir. Keyifli birkaç dakika geçirmenin kesinlikle iyi bir yolu!

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, birkaç Youtube videosu sizi kolaylıkla yönlendirebilir.

40. BÜTÇE OLUŞTURUN

bütçe

Fazla harcamaları önlemek için kişisel bir bütçe oluşturmak çok önemlidir.

Bütçe olmadan paranızı gevşek bir şekilde harcamak çok kolaydır. Bir bütçe, acil durumlar için tasarruf etmenize ve borcunuzu daha hızlı ödemenize yardımcı olabilir. Üstelik daha disiplinli bir hayat elde etmek istiyorsanız; bazı katı kurallara riayet etmeniz gerekir.

41. MEDİTASYON YAPIN

meditasyon

Faydaları hakkında bin sayfalık kitaplar bile bulabilirsiniz. Ancak en önemlisi her gün birkaç dakikanızı ayıracağınız meditasyon aracılığıyla daha disiplinli olursunuz. Üstelik en iyi bilinen faydası ise stresten olabildiğince uzaklaşmaktır.

Stresten uzaklaştıkça zihniniz ona verdiğiniz görevlerin daha kolay üstesinden gelecektir.

42. KONUŞMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN

düşünme

Doğru iletişim kurmanın en etkili yollarından biri umarsızca konuşmak yerine; kendinize düşünmek için kısa bir süre vermektir. Dilinizi ısırmayı öğrenmedikçe asla ne dediğinizi tam olarak bilmeyeceksiniz.

Kendinizi bu konuda telkin etmeye başlayın, bir süre sonra daha otomatik hale geleceksiniz.

Yatmadan önce keşke bunu söyleseydim veya söylemeseydim diye düşünmekten sıkıldıysanız; bu süper bir fikir!

43. ÇEVRENİZİ GELİŞTİRİN

arkadaşlar

Geniş bir çevreye sahip olan insanların her zaman başka bir fırsatı bulunur. Geniş çevre size özgüven kazandırır ve yapmak istediklerinizi daha kolay elde edebilmenin fırsatlarını sağlar. Geniş çevre elde etmek elbette kolay değil ancak başlamadan da bunu başaramazsınız.

Asosyal bir hayatınız varsa, dışarı çıkın; insanların vakit geçirdiği noktalara gidin; sosyal medya üzerinden gruplara katılın, bir yardım derneğine dahil olun, cep telefonu rehberinizde uzun bir süredir görüşmediğiniz insanları arayın. Kısacası, iletişim kurun! Bu geniş bir çevre elde etmenin en önemli kuralıdır. Çok basit: Siz uzak durursanız, insanlar da sizden uzak duracaktır.

44. GEÇMİŞİ UNUTUN

geçmişi unutun

Elbette adınızı ve soyadınızı unutmanızdan bahsetmiyoruz 🙂

Kötü ve sizi her daim olmak istediğiniz insan olmaktan uzaklaştıran fikirleri ve eylemleri artık bir kenara bırakın. Geçmiş artık yok ve bir daha asla gelmeyecek. Bugün yeni bir gün ve size bembeyaz bir sayfa sunuyor.

Geçmişe bağlı kalan insanların başarılı olma şansı çok düşüktür. Çünkü onlar yeni bir şey öğrenmeye çok uzaktır. Daha iyi bir gelecek için artık kendinizle barışmanız gerekir.

45. NEZAKETLİ OLUN

nezaket

Kaba, saba insanlardan kimse hoşlanmaz. Halbuki, nezaketli insalar herkesin gönlünde taht kurar. Çok önemli bir konu değilse yumuşak fikirli olmak her zaman size artı puan kazandıracak. Önceki hafta sonu oynanan bir derbi mücadelesi için arkadaşınızın kalbini kırmanıza gerek yok!

46. MÜZİK DİNLEYİN

Kendinizi rahat hissetmiyorsanız biraz müzik dinlemek sizi hemen canlandırabilir. İngiltereli araştırmacı David Lewis-Hodgson tarafından yapılan araştırmaya göre, Marconi Union’ın “Weightless” şarkısını dinlemek genel endişenizi yüzde 65 oranında azaltabilir. Hemen kendinize 8 dakika ve 8 saniye verip; dinleyin. Farkı hissedeceksiniz.