arama

58+ Tasarruf Yapmak ve Para Biriktirme Yolları!

tasarruf ve para biriktirme

Tasarruf yapmak veya para biriktirmek mi istiyorsunuz? Bunu kolaylıkla sağlayabileceğiniz çok sayıda yöntem var.

Hayatınızı biraz bile değiştirmek size kolaylıkla daha fazla nakite sahip olma fırsatı sağlayacaktır.

Kazandığınız tüm parayı harcıyor ve hiçbir şekilde para biriktiremiyor musunuz? Merak etmeyin, para kazanan insanlar arasında çoğunluk kısımda yer alıyorsunuz. Ancak daha güzel bir hayat sürdürmek için para biriktirmenin yolları aracılığıyla tasarruf yapmayı öğrenmeniz gerekir.

Tasarruf ve para biriktirme kavramları genel olarak bir gelire sahip olan insanlar için mümkündür. Eğer bir gelire sahip değilseniz para biriktirmek için elbette harekete geçemezsiniz. Bugün yapacağınız başarılı tasarruf teknikleri aracılığıyla; ileride daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilirsiniz. Elbette tasarruf yapmak için öncelikli olarak konforlu hayatınızdan biraz feragat etmeniz gerekecek.

Yeni başlayanlar için tasarruf etmek genellikle zorlayıcıdır. Ancak zaman içerisinde daha sistematik olmaya başlayacaksınız. Tasarruf bir süreden sonra siz farkında olmadan dahi yaptığınız bir şeye dönüşecektir. Para biriktirmek ve tasarruf düşündüğünüz kadar zor bir süreç değil; sadece başlayın!

Tasarruf yöntemleri kısmına geçmeden önce, tasarruf ve para biriktirmenin ana temellerini öğrenmenizi öneririz.

GİDERLERİNİZİ KAYDEDİN

tasarruf

Para biriktirmeye ve tasarruf yapmaya başlamanın ilk adımı, ne kadar para harcadığınızı ve neye harcadığınızı tespit etmektir. Böylelikle hangi konularda tasarrufa yönelmeniz gerektiğini daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Giderlerinizi kaydetmeyi belirli bir kısa süre için yapmayın. Bir cep telefonunuz varsa, bir gelir izleme uygulaması edinin ve sürekli olarak paranızın nereye gittiğini takip edin.

BÜTÇE OLUŞTURUN

para biriktirmek

Tasarruf yapmak için yapabileceğiniz en önemli adımlardan biri bütçe oluşturmaktır. İlk etapta gelirinizden yüzde 10-15 daha az olacak şekilde bir bütçe oluşturmanızı öneririz. Aylık olarak hazırladığınız bu bütçeyi her halükarda tutturmaya çalışın.

Bütçenize aylık düzenli faturalarınızı da eklemeyi ihmal etmeyin.

HARCAMANIZI AZALTABİLECEK YOLLAR BULUN

tasarruf yolları

Harcadığınız parayı azaltmadan daha fazla para biriktiremezsiniz. Bu nedenle harcamanızı azaltabilecek yolları bulmanız gerekir. Rehberin en alt kısmında harcamanızı azaltabilecek 55 yol önerisinde bulunduk. Hepsi size uygun olmayabilir ancak uyan her fikre önem verin.

HEDEFLER BELİRLEYİN

para biriktirme yolları

Para biriktirmenin en iyi yollarından biri bir hedef belirlemektir. Ne için tasarruf etmek isteyeceğinizi düşünerek başlayın; belki de evleniyorsunuz, bir tatil planlıyorsunuz veya emeklilik için tasarruf ediyorsunuz. Ne kadar ek paraya ihtiyacınız olacağını düşünün ve hemen tasarruf etmek için harekete geçin.

Tasarruf hedefinin ilk etapta 1 yıl, uzun vadede ise 5 yıl olmasını mutlaka öneririz. Ardından yeni tasarruf hedefleri belirlenebilir.

TASARRUFU OTOMATİKLEŞTİRİN

tasarruf para

Tasarruf sürecinin sürekli olarak aktif olması gerekir. Bir veya birkaç günlük hatalar nedeniyle tüm tasarrufunuza zarar verebilirsiniz. Bu nedenle süreci otomatik hale getirecek yollar keşfedin. Örneğin çalıştığınız bir bankada tasarruf hesabı açabilirsiniz.

TASARRUF YAPMANIN 55 YOLU

Tasarruf yapmanın en iyi 55 yolunu sizler için araştırdık. Tüm fikirler size uygun olmayabilir ancak uyan her fikre mutlaka önem göstermenizi tavsiye ederiz. Her fikir size daha fazla para biriktirme şansı sağlayacak.

1. Televizyonu Kapatın

Para biriktirmenin en büyük yolu izlediğiniz televizyon miktarını büyük ölçüde azaltmaktır. Uzmanlar televizyonu kapatmanın birçok finansal faydası olduğu konusunda hemfikirdir. Öncelikli olarak televizyondaki reklamlara maruz kaldıkça harcamalarınız artmaktadır. Ayrıca elektrik faturanızı düşürebilir ve varsa ücretli aboneliklerinizi de iptal edebilirsiniz.

Televizyonu kapatmak aynı zamanda hayattaki daha önemli şeylere odaklanmanızı sağlar. Böylelikle ek iş yapabilir veya kendinizi geliştirebilirsiniz.

2. Toplamayı Bırakın, Satmaya Başlayın

Evinizdeki veya ofisinizdeki eşyalarınıza bir göz atın. Birçoğunu büyük hevesler ile satın aldınız ancak sonunda bir kenara atıp bıraktınız. Artık gereksiz şeyleri toplamayı başarın, satmaya odaklanın. Satmaya başladıkça binlerce lira para verdiğiniz şeyleri, yüzlerce lira karşılığında dahi satamayacağınızı da fark edeceksiniz. Böylelikle artık gereksiz şeylere para vermeyi bırakın.

3. Ödül Programlarına Kaydolun

Hemen hemen bütün büyük markaların ve online alışveriş sitesinin ödül programı bulunur. Ayrıca akaryakıt ve diğer faturalarınız için de çok sayıda ödül programı bulabilirsiniz. Düzenli olarak yaptığınız harcamaları ödül programları aracılığıyla yaparak, harcamalarınızı böylelikle daha düşük fiyatlar ile gerçekleştirebilirsiniz.

Tasarruf yapmak için biraz çaba göstermeniz gerekir. Ödül programlarını sık sık incelemenizi öneririz.

4. Kredi Kartlarınızı Akıllıca Kullanın veya Kapatın

Kredi kartlarıyla fazla harcama yapma alışkanlığınız varsa, kartlarınızı dışarı çıkarken asla üzerinizde taşımayın. Gözden uzakta tutun. Eğer halen kendinizi kontrol altına alamıyorsanız, kredi kartlarını kapatmanızı öneririz.

Birçok araştırmaya göre, yaptığınız harcamalarını doğrudan nakit para ile yapmanız; harcamanın “gereksiz” olup olmadığı konusunda daha iyi bir analiz yapmanızı sağlıyor. Kredi kartları, harcamayı ücretsiz yaptığınız kanısını oluşturmaktadır. Bu nedenle kredi kartları tasarruf yapmanızı ve para biriktirmenizi büyük ölçüde engeller.

5. 30 Gün Kuralına Uyun

Kişisel finansman kurallarından biri de 30 gün kuralıdır. Eğer önemli bir şey satın alma aşamasındaysanız, o ürünü veya hizmeti satın almadan önce kendinize 30 gün verin. Büyük ihtimalle 30 gün içerisinde satın alma konusundaki dürtüleriniz sönecektir.

İşe yarayan bir tasarruf yöntemi olarak; bir ürün veya hizmetin gerçekten istenilen paraya değip değmeyeceğini anlama şansı sağlayacak.

6. Alışverişe çıkmadan önce bir liste hazırlayın ve bu listeye sadık kalın

Para biriktirmenin en kolay yollarından biri, sadece bir listeniz olduğunda alışveriş yapmaktır. Çünkü bir listeye sahip olmadan, dürtüleriniz ile alışveriş yapmaya başlarsınız ve genellikle ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almaya başlarsınız.

Markete gitmeden önce bir liste oluşturmak özellikle önemlidir. Her zaman bir liste oluşturun ve daha da önemlisi listeye sadık kalın.

7. Dışarı çıkmak yerine arkadaşlarını davet et

Yılda birkaç kez dışarı çıkmak çok sorun değil; ancak bunu alışkanlık haline getirdiyseniz, gereksiz yere ciddi harcamalar yapıyorsunuz. Dışarı çıkmak ve bir yerlerde para harcamak yerine; arkadaşlarını ya da sevdiklerini evine davet ederek tasarruf yapabilirsiniz.

Birkaç oyun bulun, güzel bir yemek hazırlayın ve sohbete odaklanın. Hepiniz için tasarruf yapmanın iyi bir yolu olacak. Üstelik çoğu zaman daha sağlıklı!

8. Giysilerinizi Atmak Yerine Onarın

Kırık bir düğme nedeniyle gömleğinizi atmaktan artık vazgeçin. Temel dikiş tekniklerini öğrenmek birkaç gününüzü dahi almaz. Böylelikle çok ciddi düzeyde tasarruf elde edebilirsiniz.

Para biriktirmek istiyorsanız, giysilere yüksek rakamlar ödemekten vazgeçmeniz gerekir.

9. Çocuklarınızı eğlendirmek için büyük para harcamayın

Çocuklarınız varsa muhtemelen onları eğlendirmek için çok fazla para harcıyorsunuz. Ancak aldığınız pahalı oyuncaklar ve yüksek giriş biletli eğlence mekanları yerine; çocuklarınızın yaratıcılığının gelişmesine izin verin. Birkaç küçük gazete parçası bile onların eğlenmesi için yeterli ortam sağlamaktadır. Ayrıca parka gidin, bahçenizi gezdirin; bisiklet sürmeyi öğretin.

Çocuklarınızın gözü sizin cebinizde değil; vaktinizdedir. Onlara vakit ayırmak, onlar için para harcamaktan çok daha iyidir.

10. Dolaplarınızı boşaltın

Kullanmadığınız kıyafetleri bir kenarda çürümeye bırakmak yerine satabilirsiniz. Letgo veya pazarlardaki ikinci el ürün tezgahları aradığınızı size ulaştırabilir.

11. Daha Fazla Su İçin

Daha az acıkmanızı sağladığı gibi sağlığınız için de büyük bir faydası bulunur. Sağlığınız iyi oldukça; daha az para harcarsınız.

12. Hazır yiyeceklerden ve fast food’lardan kaçının

Eve geldiğinizde fast food yemek ya da hazır ambalajlı akşam yemeği yemek yerine daha sağlıklı ürünlere yönelerek kendi yemeğinizi yapın. Ayrıca birçok fast food ürününe göre çok daha düşük maliyetli olacak.

Çoğu zaman doymadığınız fast food ürünlerine onlarca lira vermekten mutlaka kaçının. Kendi yemeğinizi bir süre yaptıktan sonra bunun aslında eğlenceli bir hobiye de dönüştüğünü fark edeceksiniz. Tasarruf ve para biriktirmek söz konusu olduğunda alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir.

13. Sigarayı bırakın

Hala sigara içiyorsanız, alışkanlığınızın sadece pahalı değil, aynı zamanda ölümcül olabileceğini de bilmelisiniz. Hayatınıza yıllar eklemek ve bir tekne dolusu paradan tasarruf etmek istiyorsanız; yapılacak en kolay şey sigarayı tamamen bırakmaktır.

14. Işıkları kapatın

Evinizde mümkün oldukça ışıkları kapalı tutun. Elektrik faturanızı düşürmenin en iyi yollarından biridir. Ayrıca çocuklarınıza daha güzel bir dünya bırakmak için enerji tüketimini azaltmak çok önemlidir.

15. LED’leri kullanın

Klasik lambalar yerine led lambaları kullanın. İlk başta maliyetli olabilir ancak ortalama 1 yıl sonra ledlerin parası çıkar ve otomatik olarak tasarruf elde etmeye başlarsınız.

16. Kaliteli cihazlar satın alın

Özellikle beyaz eşya ürünlerinde birbirinden farklı kalitede çok sayıda ürün ile karşılaşırsınız. Yeterli araştırmayı yapmanız önemlidir. Evde veya ofiste kullanacağınız tüm ürünlerin elektrik tüketimi ile dayanıklılığını araştırın. Daha ucuz olsa bile, 5 yıl kullanacağınız bir ürün ile 15 yıl kullanabileceğiniz bir ürün arasında 3 kat fiyat farkı olması normaldir. Ayrıca kaliteli ürünler çok daha az enerji ve su tüketebilir.

17. Arabanızın hava filtresini temizleyin veya değiştirin

Temiz bir hava filtresi, yakıt tüketimini yüzde 7’ye kadar azaltabilir ve araçlar için önemli mekanik parçaların ömrünü artırabilir. Sadece bir hava filtresi değiştirerek ciddi düzeyde tasarruf yapabilirsiniz. Ayrıca hava filtresi değiştirmek için çok yüksek tamir ücretleri ödemenize gerek yok. Birkaç Youtube videosu izleyerek ve internetten bir hava filtresi satın alarak kendi başınıza da kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

18. Mağazadan ürün almak yerine kendi hediyelerinizi yapın

Sık sık hediye aldığınızı biliyoruz. Bu hediyelere yıllık yüzlerce hatta binlerce lira para ödemek yerine; kendi hediyelerinizi evde yapabilirsiniz. Youtube’de farklı hediye fikirleri bulabilir ve bunları kolaylıkla nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Üstelik kendi eliniz ile yaptığınız hediyeler, kişisel dokunuşunuzu içerdiği için çok daha anlamlı olacak. Küçük bir not kağıdına da el yazısı ile not eklemeyi unutmayın.

Tasarruf yaparken hobi de elde etmiş olursunuz.

19. Fiyat karşılaştırması yapın ve daha ucuz bir market bulun

Özellikle sürekli olarak satın aldığınız ürünler için fiyat araştırması yapmanızı mutlaka öneririz. Tasarruf yapmak istiyorsanız, satın aldığınız ürünleri en ucuz satan marketleri bulmanız önemlidir. Cep telefonunuz varsa, araştırma yapmak birkaç dakikanızı alacak.

20. Stres harcamalarından kaçının

İnsanların büyük bir kısmı birçok harcamasını stresten uzaklaşmak için yapıyor. Nadiren iyi bir fikir olarak, kendinizi iyi hissetmek için ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almayı bırakmalısınız. Kendinizi iyi hissetmek üzere farklı bir hobi bulmanız gerekir. Egzersiz, meditasyon, güzel bir şekerleme, yürüyüş veya film izlemek gibi aktivitelere odaklanabilirsiniz.

Sırf canınız sıkılıyor diye 2, 3 bin liralık bir drone veya profesyonel fotoğraf makinesi satın almayın; birkaç kez kullandıktan sonra nereye bıraktığınızı bile unutacaksınız.

21. Cihazlarınıza bakım yapın

Birçok insan evinde bulunan teknolojik aletlere bakım yapmaz. Satın alır ve yıllarca kullanır. Halbuki, uzmanlar cihazların sadece tozlardan bile arındırılması için yapılan bir temizliğin, cihazın ömrünü büyük ölçüde artırdığını belirtmektedir.

Düşündüğünüzün aksine her türlü cihaza bakım yapmak çok basittir. Ürünün kullanım kılavuzundan veya Youtube’den öğrenebilirsiniz.

22. Kullanmadığınız üyelikleri kapatın

Fitness, gazete, Netflix aboneliği gibi kullanmadığınız veya ihtiyacınız olmayan aboneliklerinizi kapatarak tasarruf yapabilirsiniz.

23. Gönüllü olun

Gönüllülük, yeni insanlarla tanışmanın, biraz egzersiz yapmanın ve ruhunuzu dinlendirmenin iyi bir yoludur. Eğlenmek ve stresinizi azaltmak için kesinlikle mantıklı olacak. Mutlaka gönüllülük programlarına göz atmanızı ve size uygun birkaç gönüllü programına dahil olmanızı öneririz.

Size doğrudan para kazandırmayacak olsa da dolaylı olarak binlerce liraya dahi satın alamayacağınız “tatmin” duygusunu elde edeceksiniz. Bu durum satın alma kararlarınızı pozitif yönde değiştirebilir.

24. Evde yemek yapmayı öğrenin

Sık sık dışarıda yemek yiyorsanız, hem sağlığınız hem de paranız için evde yemek yapmayı öğrenmeye başlayın. Üstelik çok eğlenceli olacak!

25. Yakıt tasarruflu araçlar kullanın

Birçok araba daha eğlenceli, güçlü veya ilgi çekici olabilir ancak genellikle bir veya birkaç hafta sonra hevesinizi alacak ve gerçeklerle tanışmaya başlayacaksınız.

Yakıt tasarruflu araçlar kullanmak size doğrudan para biriktirme ve tasarruf fırsatı sağlayacak. Araç sahibi olanlar için satın alma gücüne göre dünyanın en pahalı akaryakıtının satıldığı Türkiye’de yakıt çok önemli bir giderdir. Mevcut aracınızı değiştirmek için bile yeterli bir sebep.

26. Alışveriş merkezlerinden kaçının

O eğlenceli görünen dünyadan uzak durun. Muhtemelen hiç ihtiyacınız olmayan şeyleri satın alacaksınız. Eğlenmek için yapıyorsanız; farklı alternatiflere odaklanın.

27. 10 saniye kuralına uyun

Alışveriş merkezlerinde bir ürünü sepetinize atmadan önce, kendinize 10 saniye verin ve o ürüne ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Başarılı bir şekilde yaparsanız, sepetiniz artık 3’te 1 oranında daha az olacak.

28. Evinizde kullanılmayan alanları kiralayın

Ekstra bir odanız varsa; Airbnb gibi platformlar aracılığıyla bu odanızı kiraya verebilirsiniz. Para kazanmak aynı zamanda para biriktirmek için harika bir yol.

29. Kahvaltı yapın

Sağlıklı bir kahvaltı yemek, gün boyu enerjinizi doldururken, aynı zamanda büyük ve pahalı bir öğle yemeği isteğinizi de azaltır.

30. Minimal yaşamayı öğrenin

Çok fazla kıyafete ihtiyacınız olmadığını fark edeceksiniz. İnsanların en çok harcama yaptığı alanlardan biri olarak, pahalı kıyafetlere dikkat etmeniz gerekir. Bunun için süper ilham verici cümleler beklemeyin.

Bir buzdolabını 3 kat uzun süre kullanabilecekseniz, benzerlerine göre 3 kat fazla fiyat vermek doğru olabilir. Ancak bir gömleği 3 kat daha uzun süre kullanmak fikriyle 3 kat fazla fiyat ile satın almak doğru bir fikir olmayabilir.
Çünkü çok az kimse, bir gömleği 3 yıl boyunca giymeyi arzular. Biraz gerçekçi olmak, tasarruf planlarınızı daha efektif yapabilir.

Elbette 10 liralık gömlek satın almanızı önermiyoruz ancak marka adında İtalyan birinin adı yazıyor diye de 500 lira vermemelisiniz. Tasarruf, konforlu hayatınızdan biraz uzaklaşmak demektir.

31. Arkadaşlarınızdan ve çevrenizden fikir alın

Tasarruf yaptığınızı arkadaşlarınıza ve çevrenize mutlaka söyleyin. Ayrıca onlardan fikir alın. Bazen, etrafınızdaki insanlar sizi daha iyi tanıyor olabilir.

32. Eşyalarınızı kendiniz onarın

Eşyalarınızı kendiniz onarmayı öğrenmek tasarruf yapmanızı sağlayacak en önemli yollardan biridir. Üstelik bir şeyleri tamir etmek güzel bir hobidir ve stresinizi azaltmanıza ciddi düzeyde yardımcı olabilir.

33. Fikirleri not alın

Tasarruf fikirlerini unutmamak için mutlaka en iyi fikirleri not alın. Böylelikle onları unutma bahanesini ortadan kaldırırsınız. Para biriktirmek kolay değildir; her an kendinize hakim olmalısınız.

34. Kirayı düşürün

Eğer kiralık bir evde yaşıyorsanız; kirası daha düşük olan bir yerde yaşamak doğrudan tasarruf yapmanızı sağlar. Eğer kendi evinizde yaşıyorsanız, bulunduğunuz evi kiraya verebilir ve daha düşük kiralık bir evde de yaşayabilirsiniz. Böylelikle ekstra para kazanırsınız ve para biriktirmek için eliniz daha rahat olur.

35. Ücretsiz etkinliklere katılın

Sürekli olarak bir şeylere para harcıyorsanız; bundan artık vazgeçmelisiniz. Bir şeylere para vermek yerine ücretsiz alternatiflerine göz atabilirsiniz.

36. Lastiklerinizi şişirin

Lastiklerinizde tavsiye edilen seviyenin altındaki her iki PSI hava basıncı için yüzde 1 daha fazla yakıt harcarsınız. Arabanız varsa lastiklerinizin basıncına dikkat edin. Tavsiye edilen lastik basıncının ne olduğunu görmek için sadece aracınızın el kitabını okuyun.

37. Toplu taşıma araçlarını kullanın

Bir aracınız varsa toplu taşıma araçlarını kullanmak size büyük oranda tasarruf yapma fırsatı sağlayacaktır. Aracın yakıtı ve park masraflarını ortadan kaldırırsınız. Ayrıca arabanız daha az kullanılır ve böylelikle bakım periyotu gecikir.

38. Kendi saçınızı kesin

Kuaföre yıllık binlerce lira ödediğinizi biliyorsunuzdur. Hemen birkaç tıraş makinesi satın alarak kendi saçınızı kesebilirsiniz. İlk etapta zor gelebilir; ancak birkaç Youtube videosu izleyerek harika tasarımları kendi başınıza bile çıkarabilirsiniz.

39. Araç paylaşımı

Çalıştığınız işyeri veya okuduğunuz okula araçları ile giden insanlar ile araç paylaşımı yapabilirsiniz. Böylelikle işe veya okula araba ile tek kişi gitmek yerine 4 kişi gider ve masraflarınızı 4’e bölersiniz.

40. Cep telefonu faturanızı düşürün

İnsanlar artık cep telefonu olmadan yaşayabileceğini düşünmüyor. Ancak gerçek öyle değil. Cep telefonunu yine kullanmaya elbette devam etmelisiniz; Ancak faturanıza yansıyan birçok ücreti büyük ihtimalle hiç kullanmıyorsunuz. Hemen operatörünüzü arayarak daha iyi bir teklif almaya çalışın ya da alternatif şirketler ile çalışın.

41. Şirketinizin sağladığı imkanları araştırın

Birçok şirket seyahat, sağlık ve çeşitli alışveriş ihtiyaçları için farklı işletmeler ile ortaklık programlarına sahiptir. Çalıştığınız şirketin sağladığı imkanları öğrenin ve faydalanın.

42. Hız yapmayın

Hem tehlikeli hem daha fazla yakıt tüketir hem de aracınızın sağlıklı çalışmasını zorlarsınız. Tasarruf ve diğer faydaları için hız yapmayın.

43. Lüksten kaçının

Lüks çoğu zaman bir kandırmacadır. Lüks firmaları size ekstra bir şey sunmak yerine sadece bir marka ismini satarlar.

44. Tatil harcamalarınızı azaltın

İnternetin gelişmesiyle birlikte otel karşılaştırma imkanları artmıştır. Tatil seçeneklerinizi yeniden planlayarak daha iyi teklifler bulmaya çalışın. Yüzlerce lira cebinizde kalacak.

45. Daha fazla egzersiz yapın

Her akşam yürüyüşe ya da koşuya çıkın, esneme yapın ya da evde hafif kas egzersizi yapın. Bu egzersizler evde ücretsiz olarak yapılabilir, ancak sağlığınıza büyük faydalar sağlayabilir. Her gün biraz egzersiz yapmak için biraz zaman ayırın, vücudunuz ve cüzdanınız size teşekkür edecektir.

46. Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verin

Birçok banka otomatik ödeme talimatları için ücret almaz hatta size ek olarak promosyon ödemesi yapar. Ayrıca faturalarınız gecikmez ve olası faiz gibi ödemelerden kurtulursunuz.

47. Fiyat karşılaştırma web sitelerini kullanın

Fiyat karşılaştırma web siteleri binlerce finansal ürünü karşılaştırmanıza ve koşullarınız için en iyisini seçmenizi sağlar. En iyi yardımcınız olacak.

48. Pazarlık yapmayı öğrenin

Tüm araştırmalar pazarlık yaparak daha iyi indirim alabileceğinizi kanıtlıyor. Pazarlık bir yetenek değildir. Sonradan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İlk olarak “son fiyatı ne kadar olur” demeyi öğrenin. Zamanla daha iyi teknikler geliştireceksiniz.

Aklınıza gelebilecek her ürünü satın alırken pazarlık yapabilirsiniz. Fiyat sabit olsa bile ek bir indirim veya hediye seçeneği elde edebilirsiniz.

49. Toplu olarak satın alın

Bozulmayacak ürünleri toplu olarak satın alarak daha iyi fiyat teklifi alabilirsiniz. Özellikle bakliyat ve temizlik malzemeleri için işe yarayabilir.

50. İndirimlerle kandırılmayın

Günümüzde hemen hemen tüm perakendecilerin düzenli olarak indirimleri bulunur. Ancak bu indirimlerin çoğu aslında kandırmacadır. Bir ürünü satın almadan önce sadece indirim ile kandırılmayın. Fiyat aslında hiç indirilmemiş bile olabilir. Mutlaka alternatif satıcıları inceleyin.

51. Bölgenizdeki en ucuz yakıt fiyatlarını bulun

Akaryakıt işletmelerinde fiyat serbestisi bulunur. Bu yüzden daha iyi fiyat teklifi sağlayan işletmeleri araştırın.

52. Battaniye kullanın

İnsanların birçoğu dışarısı eksi 10 dereceyken evde tişört ile dolaşır. Bu insan doğasını da büyük ölçüde bozan bir durum. İçerideki sıcaklığı 40 dereceye yükseltmek yerine 25’e düşürün ve üzerinize bir şeyler giyin.

53. Yalıtım yapın

Yalıtım genellikle 1-2 yıllık süre içerisinde kendini amorti eder ve ardından tasarruf yapmaya başlarsınız. Para biriktirmek için ısınma ve soğutma ücretlerine ciddi faturalar ödemeyi bırakmalısınız.

54. Kombinizin verimli olduğundan emin olun

Eski ve yoğuşmalı teknolojisinden uzak kombiler daha fazla doğalgaz tüketir. Kombinizi inceleyin ve daha az tüketen bir kombi satın alma seçeneklerini inceleyin. Bazı kombiler yüzde 10 – 15 tasarruf yapma fırsatı sağlayacaktır.

55. Kullanılmayan odaları ısıtmayın

Birçok insan evinin tüm odalarını ısıtır. Bu tasarruf yapmanız önündeki büyük bir engeldir.

56. Kötü alışkanlıklardan kurtulun

Para biriktirmek ve tasarruf yapmak istiyorsanız mutlaka kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışın. Sigara, alkol ve benzeri alışkanlıklar sizin maddi durumunuzu da büyük ölçüde kötü etkilemektedir.

57. Kredi Çekmeyin

Türkiye’de kredi faiz oranları çok yüksektir. Çok daha fazla para kazanma potansiyeline erişmeyecekseniz eğer mümkün mertebe ihtiyaçlarınız için kredi çekmeyin. Krediler her zaman cazip gelir ancak para bulmanın farklı yollarını arayın.

58. Taksi Kullanmayın

Bir yere çok acil bir şekilde gitmeniz gerekmiyorsa taksi yerine toplu taşıma kullanın.

 • mavikorku
  4 yıl önce

  Şu zamanda bunları yapmaya kalksak 1 ayda 10 bin tl birikim yapılır resmen. Emeklerinize sağlık 55 tane fikir de bravo

  34
  yorum beğen
 • Göksel Eren
  4 yıl önce

  55 maddenin 55ine tamamen uyduğum söylenemez ama dörtte birini bile uyguladığınzda para biriktirdiğinizin farkına varıyorsunuz. Parayı elinizde tutun bırakmayın, ama cimri de olmayın. 🙂

  33
  yorum beğen
 • Murat S.
  4 yıl önce

  Tasarruf yaparken açılmayan kumbara kullanmakta oldukça güzel bir yöntem. Kumbaranızda para biriktirmeye başladığınızda dolana kadar açmamaya gayret gösterin. Warren Buffett’in yazıya en uygun sözünü de eklemek isterim “Harcamalarından kalanı tasarruf etme, tasarruflarından kalanı harca”

  30
  yorum beğen
 • Hasan
  4 yıl önce

  Bu zamanda gerçekten çok zor tasarruflu olmak

  33
  yorum beğen
 • İsmail Ayberk Gün
  4 yıl önce

  Kazandığım para ile bir türlü birikim yapamıyordum. Artık bu makale aracılığı ile yeni birikim taktikleri öğrendim, deneyelim bakalım. Teşekkürler.

  31
  yorum beğen
 • Hasan
  4 yıl önce

  Adalara girip bisiklet kiralama işi daha iyi

  33
  yorum beğen
 • Merteren
  4 yıl önce

  Şu zamanda gerçekten birikim ve tasarruf yapmak çok zorlayıcı olabiliyor ama sizin bu yazınız sayesinde önemli püf noktalara dikkat ederek birikim ve tasarruf yapacağımı düşünüyorum

  34
  yorum beğen
 • Gokhan BOZKURT
  4 yıl önce

  paylaşım için teşekkürler yatırım yapmak sart bir yerlere gelebilmek için

  32
  yorum beğen
 • Osman
  4 yıl önce

  En önemlisi de kredi kartı kullanmamak . Kartı kullandığın zaman sanki ay sonu ödeme yapmayacakmışız gibi geliyor.Borcu da haliyle birikiyor.Bem nakiti her zaman sevmişimdir.Paran varsa alırsın .en mantıklısı.

  31
  yorum beğen