arama

Başarılı İnsanların Hayat Hikayesi

abraham lincoln kapak

Temel şartlar altında başarılı olmak hepimizin dünyadaki tek arzusudur. Gerek daha iyi bir insan olmak, gerek daha zengin bir insan olmak ve gerekirse de diğer hayallerimizin peşinde koşmak için başarıya ihtiyacımız olacak.

Peki başaranlar nasıl başarıyor; Daha doğrusu başaramadan önce hangi başarısızlıklar ile karşı karşıya kaldılar?
Hep birlikte ilham verici 10 başarı hikayesinin bir de perde arkasına bakmamız gerektiğine inanıyoruz.

Maalesef tüm başarılar güle oynaya ortaya çıkmıyor!

1. Steve Jobs

steve jobs

Steve Jobs, dünyanın en büyük şirketlerinden Apple’yi bugüne getiren yegane isimler arasında yer alıyor. Jobs’un günümüzde 137 bin çalışanı ve 1.3 trilyon dolarlık piyasa büyüklüğüne sahip olan şirketi sadece evinin garajında 2 kişi ile gece gündüz çalışarak kurduğunu bilmek gerçekten şaşırtıcı. İşin daha ilginç olan kısmı ise, Steve Jobs kendi kurduğu şirketten kovulmuştur.

2. Bill Gates

bill gates

Dünyanın en zengin 2 isminden biri olan Bill Gates, başarıdan önce her zaman başarısızlıklara odaklanmıştır. Günümüzün en büyük yazılım şirketi Microsoft’u kuran girişimci Gates, bir Harvard Üniversitesi öğrencisiydi. Henüz okula devam ederken Traf-O-Data’yı kurdu ve bu serüveni tüm parasını kaybetmesine aynı zamanda okulunu bitirememesine neden oldu. Ancak Traf-o-Data’dan ders alan Gates, tutkusu ile Microsoft’un kurulmasını sağladı.

3. Albert Einstein

albert einstein

Albert Einstein, büyük buluşları ve bilime katkıları nedeniyle neredeyse tüm dünyada herkes tarafından bilinen tanınmış bir bilim adamı ve olağanüstü dahi bir kişiliktir. Hayatı boyunca yaptığı tüm çalışmalarda onlarca, yüzlerce hatta binlerce kez başarısız olan Einstein aynı zamanda 9 yaşında okuldan atıldı ve hiçbir zaman akıcı bir konuşmaya sahip olamadı. Ayrıca Zürih’teki Politeknik Okulu’ndan da ret alarak çalışmalarını yıllarca geciktirmek zorunda kalmıştır.

Einstein, tutkusu ve asla pes etmemesi sayesinde bilim ve teknoloji alanlarına öncülük etmiştir. Günümüzde bilim ve teknoloji alanında en çok atıf yapılan insandır.

4. Abraham Lincoln

abraham lincoln

ABD siyasetinin en önemli isimlerinden biri olacak olan Lincolng, siyasete girdikten sonra yaklaşık 30 yıl boyunca her çalışmadan başarısızlık ile ayrılmıştır. Hastalanarak sinir krizleri de geçirdiği raporlanmış olan Lincoln, pes etmeyerek 1861 yılındaki başkanlık seçiminden galip ayrılmıştır. Yaşam tarzı ve ABD demokrasisine katkıları ile en çok tanınan ABD başkanları arasında yer almıştır.

5. J. K. Rowling

jk rowling

Harvard üniversitesindeki bir konuşmada “hayatı boyunca hep başarısız” bir insan olduğunu ifade eden Rowling, 1997 yılında “Harry Potter” adlı fantastik kitap serisini yazarak alanındaki en başarılı isimler arasında yer almayı başarmıştır. Hayatı boyunca çoğu işte çalıştığını ancak yıllar boyunca işsiz kaldığını söyleyen Rowling, “bir yazar olmayı çok istiyordum ve hep denemeler yapıyordum” diyerek başarısının en büyük nedenini açıkça ifade etmiştir. Yaratıcılığı ile Rowling günümüzde en çok tanınan yazarlar arasında yer almaktadır.

6. Michael Jordan

michael jordan

Basketbola çocukluk yıllarından itibaren ilgi duyan Jordan, boyunun yaşıtlarına göre daha kısa olması nedeniyle sürekli reddedildi. Buna rağmen asla basketbol oynamaktan vazgeçmeyen Michael Jordan, 2006 tarihinde ABD’nin profesyonel basketbol ligi NBA tarafından “oybirliği” ile tüm zamanların en büyük basketbolcusu seçilmiştir. Jordan’ın en büyük mottolarından biri “asla pes etme“dir.

7. Walt Disney

walt disney

Mickey Mouse, Donald Duck gibi onlarca ünlü karikatür figürünün yaratıcısı olan ünlü karikatürist Walt Disney, eğitim hayatını asla bitiremediği gibi karikatür hayali peşinde koşarken kurduğu Laugh-O-Gram Studios adlı şirketi ile iflas etmiştir. Daha sonra yeni bir başlangıç için işe girdiği Missouri Gazetesi’nden de “yeterince yaratıcı olmadığı” için kovulmuştur. Walt Disney, tüm başarısızlıklarına rağmen asla pes etmeyerek Walt Disney stüdyoyu kurdu ve şirket günümüzde 30 milyar dolar değerinde.

8. Vincent Van Gogh

Vincent van Gogh

Dünya tarihinin en çok tanınan ressamları arasında yer alan Gogh, sürekli olarak başarısız bir sosyal-iş hayatı, akıl hastalığı ve ilişkilerindeki bağlananamama sorununa rağmen tutkularının peşinde gitmeye devam etmiştir. 37 yaşında intihar etmeden önce dünyaya eşsiz binlerce çalışma bırakmıştır. Günümüzde konu resim olduğu zaman akla gelen ilk isimdir.

9. Stephen King

stephen king

Stephen King tüm dünyada en ünlü yazar olarak biliniyor. Ancak, ömrü boyunca birçok talihsizlik ve başarısızlıkla karşılaştı. Çocukluğunda, uyuşturucunun ve alkolün etkisi altında geçen King, yazma hobisine her zaman devam etti. Korku, doğaüstü kurgu, gerilim ve fantezi romanları dünya genelinde 350 milyon satış rakamına ulaşmıştır.

10. Steven Spielberg

steven spielberg

Yönettiği harika fimler ile sayısız ödül kazanan Spielberg, kendi alanında en çok tanınan isimlerden biri olmadan önce çok kötü bir hayat geçirmiştir. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden üç kez uzaklaştırılan ünlü yönetmen, çocukluk yıllarında da asla iyi bir öğrenci olamadı. Tek tutkusu olan filmlerin peşinden koşmayı bir an olsun bırakmayan Steven Spielberg, Hollywood sinemasının en güçlü ve etkili isimlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Makalemizi beğendiyseniz Para Kazandıran Değişik ve Zekice İş Fikirleri hakkındaki yazımıza da göz atmanızı öneririz.