arama

Ticarete Atılmak İstiyorum Diyenler İçin Başlangıç Rehberi

ticarete atılmak
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Yeni İş Fikirleri
  • 1 Star
    Loading...

Dünyadaki tüm işletmeler doğrudan veya dolaylı olarak ticaret yapmaktadır. Bu nedenle para kazanmak istiyorsak, başkalarının para vereceği bir şeye sahip olmamız gerekir. Ticarete atılmak istiyorum diyen bir girişimci olarak, ana odaklanmanız gereken olgu budur.

Ticarete odaklanmak ve bu sayede para kazanmak istiyorsanız, ilk olarak ticaretin ana yapı taşlarını öğrenmeniz gerekir. Bunun için de daha önce hazırladığımız Ticaret Nedir rehberimize mutlaka göz atmanızı öneririz. Bu sayede ticaret hakkında ve nasıl başlayacağınız hakkında bilgilere sahip olacaksınız.

TİCARETE ATILMAK İSTİYORUM?

Yeni İş Fikirleri platformu olarak Türkiye’de ticarete başlamak isteyen girişimcilere birkaç önerimiz var. Bu önerilerin tamamını uygulayarak ticarete daha sağlam adımlar ile başlama şansınız olacak.

+ Ticaret bir yetenek gibi görünse de, kendinizi geliştirerek en iyi tüccarlardan biri olabilirsiniz. Bunun için deneyim ve tecrübe dışında başka bir şeye ihtiyacınız yok.

+ Deneyim ve tecrübe de evinizdeki bilgisayar başında öğrenilmez. Dışarı çıkın ve hayatı öğrenin.

+ Asosyal bir insan iyi bir tüccar olamaz. Bol bol arkadaş edinin, insanları tanıyın; herkesten bir şeyler öğrenilebileceğini asla unutmayın.

+ Sermaye edinmek üzere küçük küçük işler yapın. Sermayesiz İş Fikirleri rehberi işinize kesinlikle yarayabilir.

+ Bir ürünü ucuza almak üzere, üreticiler bulmaya çalışın. Her zaman üreticilerde fiyatlar daha ucuzdur. Önemli olan, nakliye gibi masrafları hesaplayarak uygun ürün bulmaktır. Ticaretin ana kurallarından biri de budur. Ucuza ürün bulabilirseniz, para kazanırsınız.

+ Piyasada zaman zaman bazı ürünlerin satışı patlar. Bu tür ürünleri tespit edebilmek üzere sık sık haberleri takip edin, insanları gözlemleyin ve interneti kullanın. Bir ürünü ilk keşfedenlerden biri olursanız, ciddi paralar kazanma fırsatınız olacak.

+ Her zaman kendinizi geliştirmeye odaklanın. Örneğin bir yabancı dil öğrenebilirsiniz veya muhasebe öğrenmek üzere bir kursa katılabilirsiniz. Sık sık kitap okumayı, araştırma ve analizleri takip etmeyi ihmal etmeyin.

+ Bir ticaret işletmesinde bir süre çalışabilirsiniz. Özellikle Pazarlama personeli olarak çalışmak size eşsiz deneyim ve tecrübe kazandırabilir.

+ Türkiye’de girişimcilerin en büyük sorunlarından biri de “utangaçlıktır”. Bunu üzerinizden atmak üzere sosyal bir insan olmaya çalışın. Her soruya cevap verin, insanlar ile iletişim kurun. Bunu sağlamak konusunda sorunlar yaşıyorsanız, bir işletmede çalışmak işinize yarayabilir. Çünkü bu durumda mecbur kalacaksınız.

+ Kendi işinizi kurmak üzere aceleci de davranmayın ancak çok da geç kalmayın. Güzel bir iş fikri bulduktan sonra bir iş planını hazırlayıp; iyi bir analiz yaptıktan sonra kendi işinizi kurun. Elbette bunun için sermayeye de ihtiyacınız olacak. Daha önce de belirttiğimiz üzere, ihtiyacınız olan sermayeyi elde etmek üzere; başka bir işletme için çalışabilirsiniz.

+ Başarı Hikayeleri‘ne göz atın, insanların nasıl başarıya ulaştıklarından ilham alın ve onları izleyin.

+ Cesur olun, korkaklara ticaret dünyasında yer olmadığını unutmayın.

+ Aklınıza takılanları insanlara sormaktan çekinmeyin. Eğer sorunuz çok spesifik bir şey ise, ehlini bulun ve sorunuzu yönlendirin. Bunu yapmaktan çekinecekseniz ticarete girmeyin!

+ Ve son olarak, her ne iş yapıyorsanız yapın; Dürüst olun. İş dünyasında isminiz, sahip olduğunuz en değerli şeydir. Bir “yalancı” olarak anılırsanız asla para kazanamazsınız…