arama

Yenilikçi ve Yaratıcı 30 İnovasyon Örnekleri

İnovasyon nedir ve en yaratıcı ve dikkat çekici inovasyon örnekleri için aradığınız tüm bilgiler.

Günümüzde ticari işletmeler pazar payını artırmak ve rekabette öne geçmek amacıyla müşterilerini daha fazla memnun edecek benzersiz ürün ve hizmetler bulmak zorundadır. İşletmelerin benzersiz ürün ve hizmetlere yönelik çalışmalarıyla inovasyon elde edilir. Günümüzde basit inovasyon çalışmalarıyla önemli düzeyde pazar payı elde eden sayısız işletme bulunuyor.

İnovasyon en genel tabiri ile yenilik ve yaratıcılık anlamına gelir.

Örneğin, bu makaleyi bir telefondan okuyorsanız ve bunu gerçekleştirirken rahat hissediyorsanız; o telefon iyi bir inovasyon sürecinden geçmiştir. Ancak keşke cep telefonum biraz daha hafif olsaydı diye düşünüyorsanız; o cep telefonunun halen inovasyon sürecine ihtiyacı vardır. Sadece cep telefonu değil; aklınıza gelen her ürün ve hizmetin; insanlar için daha işlevsel hale getirilmesine inovasyon adı veriliyor. Bu rehberde en iyi 30 inovasyon örnekleri yer almaktadır.

İstatistiklere göre, küresel şirket yöneticilerinin yüzde 84’ü inovasyonun büyüme stratejileri için çok önemli olduğuna inanıyor.

İnovasyon, bir fikir veya buluşu değer yaratan ve/veya müşterilerin ödeyeceği bir mal veya hizmet haline getirme süreci olarak tanımlanır. Sosyal inovasyon örnekleri, artımlı inovasyon örnekleri, ürün inovasyon örnekleri gibi farklı süreçler içeren inovasyon süreçleri bulunmaktadır.

İnovasyon, bir ihtiyacı veya fırsatı tespit etmekle başlar. Bu farklı bir yaklaşım, yeni bir süreç veya bir gelişme/geliştirme olabilir.

En iyi 30 ürün inovasyon örnekleri:

1. SU GEÇİRMEZ TELEFON

su geçirmez telefon

Son 20 yılda cep telefonları hayatımızın en önemli vazgeçilmezleri arasında yer almaya devam ediyor. Cep telefonlarını her an yanımızda taşıma isteği nedeniyle üreticiler sık sık cep telefonları için inovasyon süreçlerine ihtiyaç duymaktadır.

Birkaç yıl öncesine kadar cep telefonlarının bozulmasının en büyük nedenlerinden biri su geçirmesiydi. Ancak üreticiler artık su geçirmez telefonları üretti ve artık cep telefonlarını kullanırken daha özgür olabiliyoruz.

2. YASTIK TUTUCU

yastık tutucu

Özellikle tabletler ile bir şeyler izlerken veya çalışırken; onları tutmak gerçekten çok rahatsız edici. Üreticiler insanların daha rahat bir şekilde tablet kullanması için tablet yastık tutucusu üretti. En iyi inovasyon örnekleri arasında son dönemde ortaya çıkmış bir fikir.

3. KENDİNİ KARIŞTIRAN KUPA

kahve karıştırıcı

Basit bir pil ve küçük bir karıştırıcı ile yapılmış harika bir kupa. Kahve veya çayı karıştırmaktan üşenenler için harika bir fikir. Tüm yenilikçi inovasyon örneklerinin dünyayı değiştirmesi beklenemez 🙂 İnsanların bir ihtiyacı varsa, inovasyon her zaman orada olmak zorundadır.

4. KABLO TUTUCU

kablo tutucu

Özellikle ofis masasında çalışanlar için gerçekten en sıkıcı konulardan biri de sürekli olarak masada durması gereken fişlerin yere düşmesidir. Bu soruna harika bir inovasyon çözümü. Küçük ama çok işlevsel bir ürün.

5. PAKET MÜHÜRLEYİCİ

paket mühürleme

Çip paketleri, çekirdek paketleri gibi onlarca farklı paketlenmiş ürünün ağzını açtıktan sonra genellikle birkaç saat sonra bozulduğunu fark ederiz. Çin’deki küçük bir üretici tarafından hayata geçirilen bu mühürleyici ise 2 adet kalem pil aracılığıyla çalışarak bu sorunu tam anlamıyla çözüyor. Ayrıca bir şeyleri bozulmamak için paketlemek için de rahatlıkla kullanılabilir.

6. TABLET SABUN

sabun tablet

Coronavirus sürecinde daha fazla hijyen ürünlerine ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle tüm dünyada sabuna yönelik taleplerde patlama yaşanıyor. Ancak sabun sürekli olarak yanımızda taşıyabileceğimiz bir ürün değil. Bu sorunu fark eden bir sabun üreticisi tablet sabunları kullanıma aldı. Bir tablet sabunu alın ve elinizi yıkayın. Tek kullanımlık harika bir ürün. 2020 yılının en iyi inovasyon örnekleri arasında yer alıyor.

7. BANYO AYNASI TEMİZLEYİCİ

BANYO AYNA

Özellikle duş sırasında banyodaki aynalar saatlerce kullanılamaz hale geliyor. Thump adlı şirket araçlardaki sileceğe benzer bir banyo ayna temizleyici üretti. Elbette ilk örnek henüz çok şık değil; ancak siz de bu ürünü yeni bir inovasyon sürecine alarak daha işlevsel ve şık bir hale getirebilirsiniz. Kim bilir belki de artık yeni aynalar bu tür bir silecek ile üretilir.

8. MUM DÖNÜŞTÜRÜCÜ

mum dönüştürme

Mumlardan hoşlananlar için harika bir fikir olabilir. Mumu bu dönüştürücü üzerine alın ve yakın. Mum sona erdiğinde; yakalabilecek yeni bir mumunuz olacak.

9. DİŞ MACUNU SIKICI

diş macunu sıkıcı

Küçük bir araştırmaya göre insanlar diş macunun yaklaşık yüzde 30’unu bitirmeden çöpe atmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise diş macununu sıkmak konusunda pek istekli olmamamız ve diş macunu kutusunun bir süre sonra gerçekten kötü görünmesini göstermek mümkün. 2 dolara satılan bu diş macunu sıkıcı ise tüm sorunu tam anlamıyla ortadan kaldırıyor. Biri yaratıcı inovasyon mu dedi? Harika bir örnek…

10. IŞIKLI ÇALAR SAAT

alarm saat

Farklı ve yaratıcı bir inovasyon örneği olarak hazırlanan bu ürün ışık ile doğal olarak uyandırma amacı güdüyor. Gün ışığını aynen taklit edebilen ışıklı çalar saat, ayarladığınız saatte belirlediğiniz ışığı yansıtmaya başlıyor. Ayrıca eğer 15 dakika içerisinde uyanmazsanız diye de harika birkaç alarm sesini de destekliyor.

11. MANYETİK BİLEZİK

inovasyon örnekleri

Tamirciler için harika bir ürün. Bileğe takılıyor ve mıknatıs içeriyor. Söktüğünüz veya bir yere takacağınız tüm metal ürünleri kolaylıkla taşıyabilmenizi sağlıyor. Harika bir inovasyon örneği ve yoğun olarak birçok fabrika-atölyede kullanılmaktadır.

12. TAŞINABİLİR ŞÖMİNE

şömine

Yatak odanızda uyumanızı rahatlatacak bir şömine hoş olmaz mıydı? İspirto içeren bu biyo şömine kokusuz ve dumansızdır. Birkaç kere rahat bir uyku çekmenizi sağladıkça ondan vazgeçmeniz zor olabilir.

13. GİZLİ ODA KUTUSU

Her geçen gün insanlar farklı güvenlik ürünlerine yönelik daha fazla talep gösteriyor. ABD’deki bir şirket, bu konuda harika inovasyon ürünleri ortaya koymayı başardı. Şirket daha şimdiden bu yenilikçi inovasyon örnekleri içeren gizli oda kutularına önemli düzeyde talep alıyor.

14. BİSİKLET SİNYALİ

bisiklet sinyal

Bisikletler zaman zaman önemli kazaların öznesi olabiliyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de bisikletlerin durmak veya sağa-sola dönmek konusunda özellikle geceleri diğer sürücülere bilgi sağlayamaması olarak gösterilebilir. Yenilikçi bir inovasyon ortaya konulan bisiklet sinyalleri ise bu sorunu tam anlamıyla ortadan kaldırmaya aday.

15. SAKSI ASKISI

saksı askı

Yeşilden hoşlanan her insanın saksılara olan merakı malumunuz. Ancak apartmanlara sıkışan hayatlar nedeniyle balkonlara bırakılan saksılar tehlike oluşturuyor. Ancak bir saksı askısı aracılığıyla bu sorunu tam olarak çözmek mümkün. Çok basit düşünülmüş bir yaratıcı inovasyon örneği.

16. DEĞİŞTİRİLEBİLİR TASARIM

tasarım değiştirilebilir

Birkaç el hareketi ile elbisenizin farklı görünmesini ister misiniz? Çocuklar buna bayılacak. Giyim sektörü için değerlendirilebilir bir inovasyon ürünü.

17. KÖR NOKTASIZ DİKİZ AYNASI

dikiz aynası

180 derece görüntü sağlayan harika bir güvenlik ürünü. Şimdiden on binlerce kez satıldı bile.

18. GÜNEŞ ENERJİLİ KAMP ÇADIRI

güneş enerjili kamp çadırı

Kamp çadırlarında enerji elde etmek gerçekten zor. Ancak yeni inovasyon örnekleri arasında gösterilebilen bu güneş enerjili kamp çadırı sayesinde önemli düzeyde enerji elde edebilirsiniz. Henüz fiyatı çok yüksek olan ürün; seri üretim ve geliştirme seçenekleriyle birlikte tam anlamıyla kamp yapmak isteyen herkesin ilgisini çekebilir.

19. GÜNEŞ ENERJİSİ PANELLİ PANJUR

panjur

Evlerimizdeki pencerelerin vazgeçilmez unsurları arasında yer alan panjurlara yeni bir bakış açısı kazandırıldı. Artık panjurlara güneş enerjisi panelleri ekleniyor ve elektrik üretimi sağlanıyor. Çok fazla bir üretim elde edilmiyor olsa da çok az bir yatırım ile ortalama bir evin elektriğinin yüzde 30’unu 6 panjurdan almak mümkün.

20. VÜCUT ISISINI PİLE ÇEVİREN YÜZÜK

yüzük pil

CU Boulder adlı ABD’li şirket tarafından üretilen bu yüzük vücut ısısını pile aktarıyor. İleride giyilebilir teknolojileri artık şarja takmak zorunda kalmamamız için yapılmış harika bir adım.

21. HİDROJEN İLE ÇALIŞAN TREN

hidrojen tren

Sıfır Karbon sloganı ile çalışmalarını yürüten bilim insanları yeni bir inovasyon yaklaşımı ile hidrojenle çalışan tren için kolları sıvadı.

Dizel trenlerin artık devrinin hızla bittiği dönemde İngiliz bilim insanlarının ürettiği bu tren motoru aracılığıyla dünyamız çok daha temiz olacak.

22. DRONE İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ

drone-elektrik

Yüksek esen rüzgarların tespiti yapıldıktan sonra bölgeye artık rüzgar enerjisinden elektrik üreten droneler gönderilecek. Böylelikle çok yüksek alanlarda dahi rüzgar enerjisinden faydalanarak elektrik üretimi gerçekleştirilebilecek.

Yerden yüksekte rüzgarın 2 kat daha hızlı fark eden bilim insanlarının geliştirdiği bu droneler aracılığıyla gelecekte çok daha verimli bir elektrik üretiminin yapılabileceği belirtiliyor. İnovasyon söz konusu olduğunda fırsatlar hiçbir zaman bitmez!

23. AKILLI ALIŞVERİŞ SEPETİ

sepet-akilli

Eski Amazon ve Google çalışanları tarafından geliştirilen akıllı alışveriş sepeti yeni dönem market kültürünü tam anlamıyla değiştirme potansiyeli taşıyor. Kısaca, alışveriş sepetine eklenen ürünlerin ücretinin otomatik olarak kredi kartınızdan tahsil edilmesi sistemi üzerine geliştirildi.

24. ÖLÇÜ BELİRLEME OTOMATI

olcu-belirleme

İnternetten giyim ürünü alışverişini yaparken en çok karşılaşılan sorunlardan biri de doğru bedeni seçmektir. Birçok giyim ürününün doğru bedenini seçemeyen tüketiciler iadeler ile sıklıkla işletmeler için ek masraflar oluşturmakta ve vakit kaybı yaşamaktadır. Geliştirilen bu otomat aracılığıyla cep telefonunuza verdiğiniz ölçülere uygun elbiseleri bulmanız artık birkaç saniyenizi alacak.

25. ASANSÖR ÇAĞIRMA BUTONU

asansör buton

Asansöre gitmeden önce ortalama 30 metre yürüdüğümüzü belirleyen uzmanlar, bu sürenin ise asansörün gelmesi için yeterli olduğunu tespit etmiş. Dolayısıyla asansör çağırma butonunu ise giriş noktalarına koyarak bu vakti daha iyi kullanmanın yolunu bulmuşlar. Gerçekten ihtiyaç duyulan harika bir inovasyon örneği.

26. İNOVATİF PERDE ÇUBUĞU

perde-birleştirme

Perdeleri tam olarak birleştirmek neredeyse imkansız. Bu sorunu da yenilikçi bir yaklaşım ile artık çözmek mümkün.

27. YÜZ DEĞİŞTİREN BANK

yüz-bank

Bankların geneli kalabalığa veya denize dönüktür. Ancak ya tam tersini izlemek istiyorsak? Yaratıcı bir inovasyon örneği daha.

28. ÇANTA ÇENTİĞİ

çanta çentik

Çanta taşıyanların en çok yaşadığı sorunlardan bir tanesi onu masada veya sandalyede bırakacak yer bulamamaktır. Bu sorunu da yaratıcı beyinler inovasyon aracılığıyla basit bir şekilde çözdü bile.

29. PEDALLI ŞARJ İSTASYONU

pedal

Hem egzersiz yaptığınız hem de cep telefonunuzu şarj ettiğiniz bir istasyon. Ücretli seçenekler yerine kesinlikle insanlığa katkı sağlayacak bir inovasyon örneği.

30. BİSİKLET DOSTU MERDİVEN

bisiklet merdiven

Bisiklet kullananların en çok yaşadığı sorunlardan biri de merdivenleri kullanmaktır. Bisikleti taşımak da merdivenleri aşmak da genellikle büyük bir sorun. O halde inovasyon hemen devreye girmeli.

 • Rukiye
  4 yıl önce

  Gerçekten çok sağlam ve hayatı kolaylaştıran fikirler var, teşekkürler 🙂

  41
  yorum beğen
 • Ömer Çelik
  4 yıl önce

  Basit ama çok akıllıca fikirler her zaman ilgimi çekmeyi başarmıştır. Kablo tutucu buna bir örnek 🙂 çok harika bir icat olmuş.

  40
  yorum beğen
 • Alp
  4 yıl önce

  Teknolojinin geldiği, üretkenliğin geldiği son nokta budur. Bu yürünlerin tamamı insan odaklı ürünler gerçekten teşekkürler.

  39
  yorum beğen
 • Murat S.
  4 yıl önce

  Konuda yer alan ürünlerin neredeyse hepsi küçücük özelliğe sahip. Küçücük özellik ile çok faydalı hale dönüşmüş durumda. Bazen bu küçük detaylar hayati öneme sahip olabiliyor.

  38
  yorum beğen
 • Adem
  4 yıl önce

  Hepside yaratıcı ve kullanışlı ürünler. Bazen küçük şeyler çok büyük marka olup büyük paralar kazandırabiliyor.

  40
  yorum beğen
 • Merteren
  4 yıl önce

  Gerçekten yine ufuk açan bir yazı olmuş. Bu tip inovasyonlar dünyanın daha yaşanılabilir ve güzel bir yer haline gelebilir

  39
  yorum beğen
 • Osman
  4 yıl önce

  Güneş enerjisi çok verimli.Koydeki yazdığımızda kullanıyoruz. Tavsiye ederim. Kullanmamış olan denesin bence.

  42
  yorum beğen
  • Tamam Osman
   3 yıl önce

   Tamam Osman

   39
   yorum beğen
 • gamze nur
  3 yıl önce

  cok iyi bilgiler var bence basarili🖤

  26
  yorum beğen
 • -_-
  3 yıl önce

  Yaratıcı fikirler ama hocaya bunları söylediğimde pek beğenmedi -_-

  22
  yorum beğen
 • Apturrezzak
  2 yıl önce

  Benim adim apturrrrrrrrrrezzak senin adın ne

  17
  yorum beğen