sv

Yenilikçi ve Yaratıcı 18 İnovasyon Örnekleri

Günümüzde ticari işletmeler pazar payını artırmak ve rekabette öne geçmek amacıytla müşterilerini daha fazla memnun edecek benzersiz ürün ve hizmetler bulmak zorundadır. İşletmelerin benzersiz ürün ve hizmetlere yönelik çalışmalarıyla inovasyon elde edilir. Günümüzde basit inovasyon çalışmalarıyla önemli düzeyde pazar payı elde eden sayısız işletme bulunuyor.

İnovasyon en genel tabiri ile yenilik ve yaratıcılık anlamına gelir. Örneğin, bu makaleyi bir telefondan okuyorsanız ve bunu gerçekleştirirken rahat hissediyorsanız; o telefon iyi bir inovasyon sürecinden geçmiştir. Ancak keşke cep telefonum biraz daha hafif olsaydı diye düşünüyorsanız; o cep telefonunun halen inovasyon sürecine ihtiyacı vardır. Sadece cep telefonu değil; aklınıza gelen her ürün ve hizmetin; insanlar için daha işlevsel hale getirilmesine inovasyon adı veriliyor. Bu rehberde en iyi inovasyon örnekleri yer almaktadır.

İstatistiklere göre, küresel şirket yöneticilerinin yüzde 84’ü inovasyonun büyüme stratejileri için çok önemli olduğuna inanıyor.

İnovasyon, bir fikir veya buluşu değer yaratan ve/veya müşterilerin ödeyeceği bir mal veya hizmet haline getirme süreci olarak tanımlanır. Sosyal inovasyon örnekleri, artımlı inovasyon örnekleri, ürün inovasyon örnekleri gibi farklı süreçler içeren inovasyon süreçleri bulunmaktadır.

En iyi 18 ürün inovasyon örnekleri:

1. SU GEÇİRMEZ TELEFON

su geçirmez telefon

Son 20 yılda cep telefonları hayatımızın en önemli vazgeçilmezleri arasında yer almaya devam ediyor. Cep telefonlarını her an yanımızda taşıma isteği nedeniyle üreticiler sık sık cep telefonları için inovasyon süreçlerine ihtiyaç duymaktadır.

Birkaç yıl öncesine kadar cep telefonlarının bozulmasının en büyük nedenlerinden biri su geçirmesiydi. Ancak üreticiler artık su geçirmez telefonları üretti ve artık cep telefonlarını kullanırken daha özgür olabiliyoruz.

2. YASTIK TUTUCU

yastık tutucu

Özellikle tabletler ile bir şeyler izlerken veya çalışırken; onları tutmak gerçekten çok rahatsız edici. Üreticiler insanların daha rahat bir şekilde tablet kullanması için tablet yastık tutucusu üretti. En iyi inovasyon örnekleri arasında son dönemde ortaya çıkmış bir fikir.

3. KENDİNİ KARIŞTIRAN KUPA

kahve karıştırıcı

Basit bir pil ve küçük bir karıştırıcı ile yapılmış harika bir kupa. Kahve veya çayı karıştırmaktan üşenenler için harika bir fikir. Tüm yenilikçi inovasyon örneklerinin dünyayı değiştirmesi beklenemez 🙂 İnsanların bir ihtiyacı varsa, inovasyon her zaman orada olmak zorundadır.

4. KABLO TUTUCU

kablo tutucu

Özellikle ofis masasında çalışanlar için gerçekten en sıkıcı konulardan biri de sürekli olarak masada durması gereken fişlerin yere düşmesidir. Bu soruna harika bir inovasyon çözümü. Küçük ama çok işlevsel bir ürün.

5. PAKET MÜHÜRLEYİCİ

paket mühürleme

Çip paketleri, çekirdek paketleri gibi onlarca farklı paketlenmiş ürünün ağzını açtıktan sonra genellikle birkaç saat sonra bozulduğunu fark ederiz. Çin’deki küçük bir üretici tarafından hayata geçirilen bu mühürleyici ise 2 adet kalem pil aracılığıyla çalışarak bu sorunu tam anlamıyla çözüyor. Ayrıca bir şeyleri bozulmamak için paketlemek için de rahatlıkla kullanılabilir.

6. TABLET SABUN

sabun tablet

Coronavirus sürecinde daha fazla hijyen ürünlerine ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle tüm dünyada sabuna yönelik taleplerde patlama yaşanıyor. Ancak sabun sürekli olarak yanımızda taşıyabileceğimiz bir ürün değil. Bu sorunu fark eden bir sabun üreticisi tablet sabunları kullanıma aldı. Bir tablet sabunu alın ve elinizi yıkayın. Tek kullanımlık harika bir ürün. 2020 yılının en iyi inovasyon örnekleri arasında yer alıyor.

7. BANYO AYNASI TEMİZLEYİCİ

BANYO AYNA

Özellikle duş sırasında banyodaki aynalar saatlerce kullanılamaz hale geliyor. Thump adlı şirket araçlardaki sileceğe benzer bir banyo ayna temizleyici üretti. Elbette ilk örnek henüz çok şık değil; ancak siz de bu ürünü yeni bir inovasyon sürecine alarak daha işlevsel ve şık bir hale getirebilirsiniz. Kim bilir belki de artık yeni aynalar bu tür bir silecek ile üretilir.

8. MUM DÖNÜŞTÜRÜCÜ

mum dönüştürme

Mumlardan hoşlananlar için harika bir fikir olabilir. Mumu bu dönüştürücü üzerine alın ve yakın. Mum sona erdiğinde; yakalabilecek yeni bir mumunuz olacak.

9. DİŞ MACUNU SIKICI

diş macunu sıkıcı

Küçük bir araştırmaya göre insanlar diş macunun yaklaşık yüzde 30’unu bitirmeden çöpe atmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise diş macununu sıkmak konusunda pek istekli olmamamız ve diş macunu kutusunun bir süre sonra gerçekten kötü görünmesini göstermek mümkün. 2 dolara satılan bu diş macunu sıkıcı ise tüm sorunu tam anlamıyla ortadan kaldırıyor. Biri yaratıcı inovasyon mu dedi? Harika bir örnek…

10. IŞIKLI ÇALAR SAAT

alarm saat

Farklı ve yaratıcı bir inovasyon örneği olarak hazırlanan bu ürün ışık ile doğal olarak uyandırma amacı güdüyor. Gün ışığını aynen taklit edebilen ışıklı çalar saat, ayarladığınız saatte belirlediğiniz ışığı yansıtmaya başlıyor. Ayrıca eğer 15 dakika içerisinde uyanmazsanız diye de harika birkaç alarm sesini de destekliyor.

11. MANYETİK BİLEZİK

inovasyon örnekleri

Tamirciler için harika bir ürün. Bileğe takılıyor ve mıknatıs içeriyor. Söktüğünüz veya bir yere takacağınız tüm metal ürünleri kolaylıkla taşıyabilmenizi sağlıyor. Harika bir inovasyon örneği ve yoğun olarak birçok fabrika-atölyede kullanılmaktadır.

12. TAŞINABİLİR ŞÖMİNE

şömine

Yatak odanızda uyumanızı rahatlatacak bir şömine hoş olmaz mıydı? İspirto içeren bu biyo şömine kokusuz ve dumansızdır. Birkaç kere rahat bir uyku çekmenizi sağladıkça ondan vazgeçmeniz zor olabilir.

13. GİZLİ ODA KUTUSU

Her geçen gün insanlar farklı güvenlik ürünlerine yönelik daha fazla talep gösteriyor. ABD’deki bir şirket, bu konuda harika inovasyon ürünleri ortaya koymayı başardı. Şirket daha şimdiden bu yenilikçi inovasyon örnekleri içeren gizli oda kutularına önemli düzeyde talep alıyor.

14. BİSİKLET SİNYALİ

bisiklet sinyal

Bisikletler zaman zaman önemli kazaların öznesi olabiliyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de bisikletlerin durmak veya sağa-sola dönmek konusunda özellikle geceleri diğer sürücülere bilgi sağlayamaması olarak gösterilebilir. Yenilikçi bir inovasyon ortaya konulan bisiklet sinyalleri ise bu sorunu tam anlamıyla ortadan kaldırmaya aday.

15. SAKSI ASKISI

saksı askı

Yeşilden hoşlanan her insanın saksılara olan merakı malumunuz. Ancak apartmanlara sıkışan hayatlar nedeniyle balkonlara bırakılan saksılar tehlike oluşturuyor. Ancak bir saksı askısı aracılığıyla bu sorunu tam olarak çözmek mümkün. Çok basit düşünülmüş bir yaratıcı inovasyon örneği.

16. DEĞİŞTİRİLEBİLİR TASARIM

tasarım değiştirilebilir

Birkaç el hareketi ile elbisenizin farklı görünmesini ister misiniz? Çocuklar buna bayılacak. Giyim sektörü için değerlendirilebilir bir inovasyon ürünü.

17. KÖR NOKTASIZ DİKİZ AYNASI

dikiz aynası

180 derece görüntü sağlayan harika bir güvenlik ürünü. Şimdiden on binlerce kez satıldı bile.

18. GÜNEŞ ENERJİLİ KAMP ÇADIRI

güneş enerjili kamp çadırı

Kamp çadırlarında enerji elde etmek gerçekten zor. Ancak yeni inovasyon örnekleri arasında gösterilebilen bu güneş enerjili kamp çadırı sayesinde önemli düzeyde enerji elde edebilirsiniz. Henüz fiyatı çok yüksek olan ürün; seri üretim ve geliştirme seçenekleriyle birlikte tam anlamıyla kamp yapmak isteyen herkesin ilgisini çekebilir.

Yazar: Yeni İş Fikirleri
 • Osman
  7 ay önce

  Güneş enerjisi çok verimli.Koydeki yazdığımızda kullanıyoruz. Tavsiye ederim. Kullanmamış olan denesin bence.

  yorum beğen
 • Merteren
  7 ay önce

  Gerçekten yine ufuk açan bir yazı olmuş. Bu tip inovasyonlar dünyanın daha yaşanılabilir ve güzel bir yer haline gelebilir

  yorum beğen
 • Adem
  7 ay önce

  Hepside yaratıcı ve kullanışlı ürünler. Bazen küçük şeyler çok büyük marka olup büyük paralar kazandırabiliyor.

  yorum beğen
 • Murat S.
  7 ay önce

  Konuda yer alan ürünlerin neredeyse hepsi küçücük özelliğe sahip. Küçücük özellik ile çok faydalı hale dönüşmüş durumda. Bazen bu küçük detaylar hayati öneme sahip olabiliyor.

  yorum beğen
 • Alp
  7 ay önce

  Teknolojinin geldiği, üretkenliğin geldiği son nokta budur. Bu yürünlerin tamamı insan odaklı ürünler gerçekten teşekkürler.

  yorum beğen
 • Ömer Çelik
  7 ay önce

  Basit ama çok akıllıca fikirler her zaman ilgimi çekmeyi başarmıştır. Kablo tutucu buna bir örnek 🙂 çok harika bir icat olmuş.

  yorum beğen
 • Rukiye
  7 ay önce

  Gerçekten çok sağlam ve hayatı kolaylaştıran fikirler var, teşekkürler 🙂

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Yenilikçi ve Yaratıcı 18 İnovasyon Örnekleri