arama

Kickstarter’in Kurucusu Perry Chen’in Başarı Hikayesi

kickstarter
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Kickstarter platformu 2008 yılında Perry Chen, Yancey Strickler ve Charles Adler tarafından kuruldu. 136 çalışandan oluşan bir şirket olan Kickstarter, geliştiriciler, tasarımcılar, destek uzmanları, yazarlar, müzisyenler, ressamlar, şairler, oyuncular, robot yapımcıları gibi çok geniş bir kitleye hitap etmektedir.

PERRY CHEN’İN ÖYKÜSÜ

Perry Chen, New York City merkezli bir sanatçıdır ve şu anda Kickstarter’ın Başkanı olarak görev yapmaktadır.

New York City’deki Hunter College Lisesi mezunu; Büyüme yıllarının çoğu, müzik üzerinde çalıştığı New York ve New Orleans’ta geçti. Perry, Kickstarter’dan önce 2001’de New York’ta Southfirst galerisinin kurucu ortağıydı.

Bunun dışında 2010’da TED Fellow’u olarak da görev yaptı, 2013’te “Time’ın en etkili 100 kişisi” listesinde yer aldı ve aynı zamanda “Laboratorio para la Ciudad”‘nın bir parçasıydı. (Mexico City’de sivil inovasyonu teşvik etmek için deneysel bir programdır)

Kickstarter fikri Perry tarafından başlatıldı ve 2013 yılına kadar Kickstarter’ın CEO’su olarak görev yaptı. 2013 yılından sonra CEO görevini Yancey Strickler’e devretti.

Kickstarter.com NEDİR?

Kickstartercom

ABD’nin New York kenti merkezli olan ve ilk kez 2009’da piyasaya sürülen Kickstarter, özellikle yaratıcılık odaklı projeler için bir kitle fonlama platformudur. Kuruluştan bugüne genel amacı kamu yararını üst seviyede tutmaktır.

En basit haliyle, Kickstarter; yaratıcıları destekçiler ile birleştiren bir platformdur. Ana amaç kamu yararına olabilecek projeler için finansman kaynağı bulmaktır.

Yaratıcılar tarafından oluşturulan projeler, Sanat, Çizgi Roman, Dans, Tasarım, Moda, Film ve Video, Yemek, Oyun, Müzik, Fotoğraf, Yayıncılık, Teknoloji ve Tiyatro olmak üzere 13 kategori ve 36 alt kategoriye ayrılıyor.

İstatistiklerine göre, Film & Video ve Müzik en büyük kategoriler arasında bulunuyor ve en fazla parayı da bu kategorideki projeler topladı.

Kickstarter’daki her şey bir proje olmalıdır. Net bir amacı olan bir proje olmadan platformda fon almak için ilan açamazsınız. Örneğin, bir saat yapmak veya bir sanat eserini oluşturmak gibi…

Web sitelerinde belirtildiği gibi her Kickstarter projesinin uyması gereken üç kural vardır:

  • Projeler başkalarıyla paylaşacak bir şeyler yaratmalıdır.
  • Projeler dürüst ve açık bir şekilde sunulmalıdır.
  • Projeler hayır kurumları için bağış toplayamaz, mali teşvikler sunamaz veya yasadışı öğeler içeremez.

Kickstarter’da bir projeyi destekleyen insanlar sizin ve benim gibi insanlardır. Destek, 5 $ kadar küçük bir şey olabilir ve şirketlerindeki öz sermaye veya hisse karşılığında yapılmaz.

PROJENİN BAŞLANGIÇ HİKAYESİ

Kickstarter (önceden Kickstartr olarak biliniyordu) Perry Chen’in fikriydi ve hikaye 2001 yılına dek dayanıyor.

Projenin ana başlangıç noktası ABD’nin New Orlens kentinde yaşanıyor. Burada yaşayan insanlar şehirlerine ünlü bir DJ’yi getirmek istiyor ancak bunun için bütçelerinin yetersiz olduğunu düşününce bundan vazgeçiyor. Bu sürece dahil olan Chen, tüm bu olayları gözlemledikten sonra kitlelerin bir araya gelip bir projeye destek olabileceği bir platforma ihtiyaç duyulduğunu fark etti.

Bu fikri çok sevdi ama o bir internet şirketi kurmak yerine müzik yapmaya odaklandı. Sonraki birkaç yıl boyunca, fikir hala kafasında gelişmeye devam etti.

Çok düşündükten sonra nihayet 2005’te New York’a taşınmaya karar verdi. New York teknoloji odaklı projelere start vermek için çok daha potansiyelli bir şehirdi.

Aynı zamanda, Yancey ile de arkadaş oldu ve birlikte beyin fırtınası yapmaya başladılar. Ne, Kim, Nasıl ve Nerede sorularına cevap bulduktan sonra bir sonraki adıma geçmeye karar verdiler!

Şimdiye kadar sitenin kaba bir tasarımı ellerindeydi ve Perry de arkadaşlarından biraz borç almıştı. Yaklaşık bir yıl sonra Charles da ekibe katıldı ve bir kodlayıcı bulmalarına yardım etti.

Birçok başarısız işe alım girişiminden sonra, 2008’de nihayet birkaç geliştirici buldular ve 2009’a kadar site tamamen hazır hale geldi.

Bu haberi çevreleri arasında yaymaya başladılar ve Charles, Waxy.org adlı blogunda da duyurdu.

Kısa süre içinde de sorgulamalar gelmeye başladı. Onlar için en tatmin edici an; genç bir şarkıcı-söz yazarı, albümünü finanse etmek için bir proje başlattı ve bir gün içinde fon bulmayı başardılar.

İş, herkesin hayal edebileceğinden çok daha hızlı büyüyordu. 2010 yılında 3.910 başarılı proje ve 27.638.318 $ taahhütten, 2011 yılında 11.836 başarılı finanse edilen projeye ve 99.344.381 $ taahhüte ulaştılar. Bunu, 2012 yılında 18.109 başarılı finanse edilen proje ve 319.786.629 $ taahhüt aldı.

Ve bugün proje yıllık 2.3 milyar doları aşkın bir fon topluyor ve 10 milyondan fazla projeye sahip.