arama

Günlük Kitap Okuma Alışkanlığı Elde Etmek İçin 8 Basit İpucu

kitap okuma

İyi bir girişimci olmanın temel yollarından biri de çok okumak ve araştırma yapmaktır. İş dünyası hakkında bilgi sahibi olmak, daha önce başaranların hayat öykülerini okumak, araştırma raporlarını sıklıkla takip etmek için günlük kitap okuma alışkanlığı elde etmeniz önem arz eder.

Dünyadaki birçok insanın paylaştığı hobilerden biri kitap okumaktır. Kitaplar hayal gücünü, duyguları uyandırabilir ve bizi kurgusal veya gerçek olaylar hakkında bilgilendirebilir. Araştırmalar, kitap okumanın bizi daha zeki yaptığını gösteriyor. Kitap okumak sayesinde kalıpları daha kolay görebiliyor ve sorunları daha hızlı çözebiliyoruz. Bu nedenle her gün kitap okumakta fayda var.

Peki günlük kitap okuma alışkanlığı nasıl elde edilir? Okumaya devam edin…

1. Kütüphaneden bir kitap ödünç alın

Kitap okumak için artık teknolojik aletlerden yoğun bir şekilde faydalanabiliyoruz. Ancak bu durum kitap okuma isteğimizi erteleyebiliyor. Bir kütüphaneden kitap ödünç almanız durumunda; kitabı iade edeceğiniz tarihe kadar onu bitirmek için daha fazla motive olacaksınız.

2. Gittiğiniz her yerde okuyun

Kalıcı bir okuma alışkanlığı geliştirmek için gittiğiniz her yerde okumaya özen gösterin. Yoldayken okumak için kitabınızı veya tabletinizi yanınızda taşıyın. Gün içinde daha fazlasını okumanın birçok yolu vardır. Örneğin, randevular için daha erken gelebilir ve bekleme odasındayken okuyabilirsiniz. Öğle yemeği molasında ve kuyruklarda beklerken de okuyabilirsiniz. Günümüzde birçok kitabın sesli kitap versiyonları vardır. Böylece bunları arabanızdayken dinleyebilirsiniz. Biraz okumaktan zevk alabileceğiniz yerler neredeyse sonsuzdur.

3. Diğer eğlence türlerini azaltın

Eğlenmek için yapabileceğimiz daha birçok aktivite var. Bunlara örnek olarak televizyon seyretmek, internette gezinmek ve video oyunları oynamak gösterilebilir.

Görsel-işitsel yapıları nedeniyle, bu eğlence kaynakları bir kitap okumaktan daha eğlenceli görünüyor olabilir. Sorunun üstesinden gelmek için bu eğlence türleri için ayırdığınız zmanı sınırlamaya özen gösterin.

4. Okumak için her gün biraz zaman ayırın

İnsanlık gerçekten çok hızlı yaşıyor. Kariyerimiz, eğitimimiz, ailemiz, arkadaşlarımız derken kitap okumak için vakit bulmak gerçekten zor olabiliyor. Bu nedenle, kitap okuma alışkanlığı elde etmek için ertelemeye başlıyoruz. Disiplinli olarak, her gün en az 20 dakika kitap okumak için vakit ayırdığınıza emin olun. Okumaya biraz zaman ayırmak ona önem ve saygı verir. Bu, aktiviteyi hayatınızda daha kalıcı hale getirmeye yardımcı olur.

5. Bir okuma listesi oluşturun

Günlük okuma alışkanlığı oluşturmak için yapılacak faaliyetlerden biri de okuma listesi oluşturmaktır. Kendiniz için bir okunacaklar listesi yaparak, bunu belirli bir takvime dönüştürün. Örneğin, 1 sene içerisinde okunacak kitaplar gibi bir liste oluşturabilirsiniz. Böylelikle sıklıkla listenizi bitirmek için daha fazla motive olabilirsiniz.

6. Bir kitap günlüğü tutun

Okuduğunuz kitapların adları ve onların küçük bir özetini mutlaka not alın. Buna bir kere başladınız mı eğlenceli olduğunu fark edeceksiniz. Okuma alışkanlığı elde etmek için motive edici bir girişim olarak sıklıkla önerilmektedir. Günlüğü gözden geçirmekten ve ilerlemenizi görmekten son derece memnun hissedeceksiniz.

7. Çocuğunuza okuyun

Çocuğunuzla bağ kurmanın en iyi yollarından biri ona kitap okumaktır. Yatmadan önce en az 20 dakika kitap okumak için biraz zaman ayırın. Çocuklar için ideal olan birçok kitap var. İkiniz için de ilginç olanı seçin ve yatmadan önce okumayı bir rutine dönüştürün.

8. Belirli bir kitabı okumaktan ne zaman vazgeçeceğinizi anlayın

Okuma aktivitesi her zaman keyifli, eğlenceli ve heyecan verici olmalıdır. Okumak için kitabınızı her elinize aldığınızda bir sonraki sayfayı çevirmeye hevesli olmalısınız. Bu nedenle, bir kitabı okumaya başlarsanız ve onun sıkıcı olduğunu veya sizi yeterince büyülemediğini fark ederseniz, okumayı bırakın ve daha heyecan verici bir şeye geçin. Kitap okumayı bir iş gibi görmek ondan sıkılmanıza neden olabilir.