arama

Mütevazı Köy Çocuğundan Milyonere: Byju Raveendran’nın Başarı Hikayesi

Byju-Raveendran
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Yeni İş Fikirleri
  • 1 Star
    Loading...

Girişimciliğe dönüşen bir hayat hikayesine sahip olan 39 yaşındaki öğretmen Byju Raveendran’nın başarı hikayesi, Hindistan’ın Kerala eyaletindeki küçük bir sahil köyü olan Azhikode’de başlıyor.

Günümüzde Hindistan’ın en büyük online öğrenim platformu Byju’nun kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Byju’nun her iki ebeveyni de öğretmendi. Oğullarını da Kannur eyaletindeki Malayalam kentindeki bir devlet okuluna yazdırdılar. Buradan eğitim aldıktan Kerala ayaletindeki bir üniversitede Makine Mühendisliği okudu. Üniversite eğitimini bitirdikten sonra 2011 yılında Singapur merkezli bir denizcilik şirketinde mühendis olarak çalıştı.

Mühendislik yaptığı dönemde, yoğun olarak BT sektöründen arkadaşları olması nedeniyle online dünyayı yakından takip etti. Bu süreçte işletme okullarının ana sınavı olan CAT‘a girmeye karar verdi. Sınava hazırlandığı dönemde çevrimiçi dünyadaki gelişmeleri çok yoğundan takip etmeye ve bir girişim başlatmaya büyük ilgi duydu. 2011 yılında ise bugün Hindistan’ın en büyük online eğitim platformu olan Byju’nun ana şirketi olacak olan Think & Learn adlı girişimi kurdu.

Hindistan’da online eğitim sektöründeki açığı fark ederek başlattığı girişimi kısa sürede Byju App ile birleştiren bir platforma dönüştürmeyi başaran Byju Raveendran, kısa sürede 750 milyon dolarlık bir büyüklüğe sahip olan sektörün tepesine yerleşmeyi başardı.

“Tutkukum gerçek ihtiyaç ile kesişmesi için yeterince şanslıydım ve onu elde etmek için ciddi bir cesaretim vardı. Sadece oyunda kalın ve her seferinde daha iyi hedefler koyun” diyerek Byju’nun ilk kurulduğu dönemi aktaran milyarder girişimci, günümüzde sektöre yön vermeyi sürdürüyor.

Anaokulundan, üniversite programlarına kadar; çeşitli online eğitim alanlarında eşsiz seçeneklere sahip öğretim programlarını barındıran Byju, günümüzde 16 milyar dolarlık bir değerlemeye sahip olan ödeme girişimi Paytm’den sonra gelen en yüksek değerlemeli online işletmedir. Byju aynı zamanda 16 finansman turu aracılığıyla yaklaşık 1,6 milyar dolar toplayan, dünyanın en çok finanse edilen eğitim girişimlerinden biridir.

Hindistan’da online eğitim sektörünün 5 yıl içerisinde ise 1.2 milyarlık bir aktif büyüklüğe sahip olması bekleniyor.