arama

Fenomen Olmak İsteyenler İçin 14 Püf Noktası

sosyal medya fenomen
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Yeni İş Fikirleri
  • 1 Star
    Loading...

Sermayesiz para kazanmaya başlamanın önemli yollarından biri de fenomen olmak üzere çalışmaya başlamaktır.

Sosyal medya artık hayatımızın en büyük vazgeçilmezleri arasına girmeyi başardı. Tüm insanlığın birçok alışkanlığını derinden etkileyen sosyal medyanın zirvesinde ise fenomenler yer alıyor. Yüksek takipçi sayısına sahip fenomenler birçok ünlü isimden daha fazla takip ediliyor ve söyledikleri kabul görüyor. Aynı zamanda fenomenler reklam gibi çeşitli pazarlama araçları ile çok ciddi gelirler elde ediyor.

Siz de sosyal medya platformlarında fenomen olmak istiyorsanız; odaklanmanız gereken birçok önemli püf noktası bulunuyor. Sizi gitmek istediğiniz yere daha hızlı bir şekilde ulaştırabilecek bu ipuçları aracılığıyla siz de bir gün sosyal medyada milyonlarca kişinin dikkatini çekmeyi başarabilir ve bu sayede önemli düzeyde para kazanabilirsiniz.

Sosyal medyada fenomen olmanın en iyi ipuçları…

1. SABIRLI OLUN

Günümüz dünyasında toplum çok hızlı bir şekilde tüketmekte olsa bile sosyal medyada fenomen olmak için sabırlı olmanız gerekir. Her adımı kararlı bir şekilde yapmalı ve olumlu etki gördüğünüz adımları daha sık tekrarlamalısınız.

Sosyal medyada çok hızlı bir şekilde fenomen olanlar yine çok hızlı bir şekilde etkilerini kaybedebilmektir. Bu nedenle adım adım ilerleyin ve her takipçinizin değerini iyi bir şekilde anlayın.

2. DUYGULARINIZI KONTROL ALTINA ALIN

Sosyal medyada yer alıp fenomen olmak isteyenlerin yaptığı en büyük hatalardan biri “utangaçlık” sergilemektir. Fenomen olmak istiyorsanız, insanların sizin hakkında bir çok şeyi öğrenmesine izin vermeniz gerekiyor. Utangaçlık veya özgüvensizlik durumlarında sosyal medyada yer edinmeniz zorlaşacaktır. Kararlı olun ve insanlara güven aşılayın. Bu konuda harika kitaplar var, ilham alabilirsiniz.

3. DOĞRU PLATFORMU SEÇİN

sosyal medya fenomen olmak

Sosyal medyada fenomen olmak üzere ilk kez yola koyulacaksanız, doğru platformu seçmek önemlidir. Hangisinde başarılı olduğunuz da aynı zamanda diğer platformlarınıza yansıması açısından da değerli olacak.

Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformları Facebook, Youtube, Instagram ve Twitter’dir. Son dönemde Tiktok da önemli düzeyde atağa geçmiştir.

Eğer video içerikleri paylaşacaksanız bunun için en iyi platform Youtube ve Tiktok olarak öne çıkıyor. Fikirlerinizi konuşturmayı planlıyorsanız Twitter öne çıkıyor. Fotoğraflar üzerinden iyi bir etki bırakabilirim diye düşünüyorsanız Instagram en iyi tercih olacak. Her türden içeriklerim olacak ve insanları etkileşime geçirebilirim diye düşünenler için ise Facebook en iyi sosyal medya platformu olacak.

Tüm sosyal medya platformlarında üye olmak ve hesap açmak ücretsizdir.

4. HESABINIZI KALİTELİ GÖSTERİN

Sosyal medya platformlarından birini seçtikten ve hesap açtıktan sonra bu profili kaliteli göstermenin küçük ipuçları vardır. Öncelikle şık ve dikkat çekici bir profil resmi ile kapak resmine ihtiyacınız olacak. Bionluk gibi sitelerde bu işi 10 liraya da yapabilecek insanlar bulabilirsiniz. Ayrıca iyi bir hesap açıklaması ve talep edilen diğer ek bilgileri de sunmayı ihmal etmeyin.

5. YARATICI FİKİRLER BULUN

Sosyal medyada fenomen olmak istiyorasnız yaratıcı fikirlere ihtiyacınız olacak. Herkesin yaptığı şeyleri yaparak da takipçi edinebilirsiniz ancak gerçek bir etki için mutlaka yaratıcı fikirlere ihtiyacınız olacak. Hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsanız kullanın, insanların ilgisini farklı içerikler ile çekmeniz gerekir. Eğer başarılı fikirler bulamıyorsanız, bu durumda farklı ülkelerdeki lokal fenomenleri takip ederek; benzer içerikleri ülkemizde ilk yayınlayanlardan da olmaya çalışabilirsiniz.

6. İÇERİKLERİNİZİ KALİTELİ ÜRETİN

İnsanlar artık 360p video izlemeyi sevmiyor. Hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsanız kullanın kaliteli içerikler üretmek zorundasınız. Doğru içerikleri üretmekle kalmayıp, bu içerikleri kaliteli bir şekilde sunan hesaplar daha fazla etkileşim almaktadır. Eğer Twitter gibi yazı odaklı platformları kullanıyorsanız da, bu durumda dil bilgisi kurallarına dikkat edin ve içeriklerinizi fotoğraf ve videolar ile destekleyin.

7. AKTİF OLUN

Sosyal medyada fenomen olmak isteyen insanların günde 1-2 içerik sağlaması kesinlikle yeterli olmayacak. Çok hızlı tüketen bir toplum olduğumuz için günde 20-30 içerik bile yeterli gelmeyebiliyor.

Sadece düşünün, günde cep telefonunuzu kaç kere kontrol ediyorsunuz?

8. DESTEK OLUN

Sosyal medyada fenomen olmak isteyen ancak yeterli sayıda insana bir türlü erişemeyen çok sayıda kullanıcı bulunuyor. Kendi takipçi sayınıza paralel olarak bulabileceğiniz 5-10 kişilik gruplar aracılığıyla daha hızlı bir şekilde büyüyebilirsiniz. Sosyal medyada fenomen olan birçok kullanıcı bu yöntem aracılığıyla çok daha hızlı bir şekilde büyümüştür.

Örneğin, 10 bin takipçiniz varsa; sizinle benzer sayıda takipçisi olan hesaplara bir mesaj göndererek; birbirinizi desteklemenin iyi bir fikir olacağını belirtebilirsiniz. Büyük ihtimalle olumlu yanıt alacaksınız. Bu süreçte sonra, birbirinizin içeriklerini paylaşabilir, beğenebilir, konuk olarak içeriklerde yer alabilirsiniz.

9. ETİKETLERE ÖNEM VERİN

Sosyal medyada paylaştığınız bir içeriğin doğrudan daha fazla kişiye erişmesini sağlamanın yollarından biri de etiket kullanımıdır. Günümüzde Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve Tiktok platformlarının tamamına etiket (hashtag) sistemi bulunmaktadır. İçeriğiniz ile alakalı olacak şekilde 4-5 tane etiket kullanmanızı mutlaka öneriyoruz.

Fenomen olmak istiyorsanız etkileşimi artırmanız gerekir. Bunun için de içeriğinizin daha fazla insan tarafından görüntülenmesi gerekir.

10. UZAKTAN BAKMAYIN

sosyal medya

Sosyal medyada aktif bulunduğunuz sürede insanlar mutlaka sizlerin içeriğine yanıtlar sağlayacak ya da doğrudan size sorular soracak. Kaskatı bir profili kimse takip etmek istemeyecektir. İnsanlara içtenlikle yanıt verin. Bunu özellikle eğlenceli bir şekilde yaparak; kalpleri daha hızlı fethedebilirsiniz.

11. SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE KATILIN

Sosyal medyanın en büyük faydalarından biri çok hızlı bir şekilde sosyal sorumluluk projelerine destek sağlanabilmesidir. Bu tür dönemlerde insanlar sosyal sorumluluk projelerine katılan diğer insanları destekler ve içerikleri ile hızlı bir şekilde etkileşime geçer.

Bulabildiğiniz tüm sosyal sorumluluk projelerine katılın ve aktif olarak gönüllü olun.

12. AKIMLARI TAKİP EDİN

Instagram ve Tiktok gibi platformlarda “Akım” adı verilen bir süreç vardır. İnsanlar belirli bir konuda en iyi hüner sergileyenleri takip etmekten hoşlanır. Bu akımları sık sık takip edin ve o trend sürecin en iyilerinden olmaya çalışın.

13. BİR KONUDA UZMANLAŞIN

Sosyal medyada fenomen olmak isteyenlerin en sık yaptığı hatalardan biri de her konuda içerik üretmesidir. Bunu yapmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Belirli bir konuda alanının en iyisi olmaya çalışmak sizi gitmek istediğiniz yere çok daha hızlı bir şekilde ulaştıracaktır.

Örneğin moda kanalı açmak yerine, makyaj videoları çekmeye odaklanabilirsiniz. Tüm modaya yetişemez ve en iyi içerikleri sağlamayazsınız. Ancak en iyi makyaj videolarını rahatlıkla çekebilirsiniz. Böylelikle daha hızlı takipçi edinebilirsiniz.

14. VAZGEÇMEYİN

Sosyal medyada fenomen olmak kolay değildir. Milyonlarca insanın sizi takip etmesini sağlamak için uzun süreler yoğun bir şekilde çalışmanız gerekir. Fenomen olmak isteyenlerin en çok yaptığı hatalardan biri de bir süreden sonra vazgeçme eğilimi göstermesidir. En ufak bir yılgınlık tüm emeklerinizin boşa gitmesine neden olacak.