sv

Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisi

dünya ekonomi

Dünya ekonomisini oluşturan 300’e yakın ülke var. Dünya ekonomik payının %80’inden fazlasını oluştran ülke sayısı ise sadece 10. Evet dünyadaki paranın %80’i en büyük 10 ekonomide dönüyor. Peki bu ülkeleri hiç merak ettiniz mi? Dünyanın en büyük 10 ekonomisi listesinde Türkiye’de yer alıyor mu?

1- Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanı en büyük birinci ekonomisine sahip ülke Abd. Yapmış olduğu yüksek ihracat ve sahip olduğu yüksek gayrisafi yurtiçi hasıla ile listenin başında oturuyor. Toplam 24 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahip. Ülkede üretilen malların ve harcanan paranın yıllık değeri 24 trilyon dolar. Ekonomi her yıl en az %3-5 arasında büyümeye devam ediyor. Amerika’da kişi başına düşen ortalama gelir 50 bin dolar seviyesinde yani ortalama bir Amerikan vatandaşı senede 50 bin dolar yaklaşık 300 bin TL kazanıyor.

2- Çin

GSYH yüksek olsa da kişi başına düşen gelir çok az. Çin halkı fakir bir ülke bu kadar büyük bir ekonomik güce ulaşmasının tek nedeni nüfusu. Yani Amerika bu nüfusa sahip olsaydı, Çin’in 10 katı büyük bir ekonomik güce hükmediyor olurdu Çin’de kişi başına düşen yıllık gelir 9,000 dolar civarında.

3- Japonya

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya, 5 trilyon dolardan büyük bir ekonomik güce sahip. Kişi başına düşen milli gelir ülkede ortalama 35-40 bin dolar civarında. Ortalama bir Japonya’lı senede en az 200 bin TL kazanıyor.

4- Almanya

Avrupa’nın süper gücü Almanya 4 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahip. Üstelik bunu sadece 80 milyonluk nüfusuyla yapıyor. Kişi başına düşen gelir ise ortalama 40 bin dolar civarında.

5- Birleşik Krallık

3 Trilyon dolarlık bir ekonomik güce sahip olan Birleşik Krallık, Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisi. Kişi başına en az 35-40 bin doların düştüğü ülkede ortalama kazanç yıllık 200 bin TL civarında. Ülkedeki asgari ücretli bir çalışan ise yılda 16 bin dolar kazanıyor.

6- Fransa

Avrupa’nın en büyük üçüncü ekonomisi Fransa, 3 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahip. Kişi başına düşen gelirin 40 bin dolar civarında olduğu ülkede, asgari ücret yıllık 120 bin TL iken ortalama bir Fransız vatandaşı senede 230 bin TL kazanıyor.

7- Hindistan

Hindistan’ın bu listede ne işi var diyebilirsiniz. Dünyanın en büyük ekonomileri ölçülürken halkın maddi durumuyla kişi başına düşen gelirle ilgilenilmiyor. O ülke yıllık ne kadar üretim yapıyor ve o ülkede üretilen malların ve harcanan paranın yıllık değeri ne kadar? Ölçülen şey sadece bu, adına da GSYH deniyor ve Hindistan 3 trilyon dolara yakın bir ekonomik güce sahip. Nüfusu fazla olan bir ülkenin daha fazla üretim yapmasını ve daha fazla harcaması kadar doğal bir şey yok değil mi. Hindistan’da kişibaşına ise ortalama 2 bin dolar düşüyor. Ortalama bir hintli yılda 12 bin TL kazanıyor.

8- İtalya

2 trilyon dolardan fazla ekonomik güce sahip İtalya, akdenizin en güçlü ekonomilerinden biri. Kişibaşına yıllık 30 bin dolar kadar para düşen ülkede, sıradan ortalama bir İtalyan vatandaşı senede 200 bin TL kazanabiliyor.

9- Brezilya

Güney Amerika’nın en güçlü ekonomisi Brezilya, 2 trilyon dolarlık bir ekonomik güce sahip. Brezilya’da ortalama kiş ibaşına düşen gelir 10 bin dolar kadar. Ortalama bir Brezilya vatandaşı senede 60 bin TL kazanıyor.

10- Güney Kore

Dünyanın en büyük 10.ekonomisi Güney Kore 2 trilyon dolara yakın bir ekonomik güce sahip. Ülkede kişi başına ortalama senelik 30-40 bin dolar düşüyor. Ortalama bir Güney Kore’li senede 200 bin TL kazanabiliyor.

Bonus 19- Türkiye

Türkiye, sıralamaya 19.sıradan dahil oldu. Kişi başına düşen gelirde çok geride kalan ülkemiz 2013 yılında dünyanın en güçlü 16. ekonomisi iken, günümüzde 3 sıra gerileyerek 19’a düştü. Türkiye 800 milyar dolarlık bir ekonomik güce sahip. Kişi başına ortalama 7,500 dolar düşüyor. Ortalama bir Türk vatandaşı senede 40-50 bin TL gelir elde ediyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Tufan akbunar
  3 sene önce

  Evde paketleme isi yapmak istiyorum

  yorum beğen
 • Gülistan yıldız
  2 sene önce

  Mersin tarsus tan evde paketleme işi istiyorum hangisi olursa fark etmez yeterki iş olsun

  yorum beğen
 • Mehtap
  2 sene önce

  Işe ihtiyacım var dönüş yapın lutfen

  yorum beğen
 • senem
  2 sene önce

  merhaba ben senem Istanbul esenyurtta oturuyorum eve is istiyorum cunku cok ihtiyacim var biz 7 kisilik bir ekibiz bizde yardimci olursaniz cok

  yorum beğen
 • Ayse
  2 sene önce

  Adıyaman Besni de yaşıyoruz iki kişiyiz sürekli evde yapacak iş istiyoruz 0545 722 38 75

  yorum beğen