sv

Bankalardan Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

yatırım

Türkiye’de yatırım araçlarına yönelik yatırım yapmak için öncelikle herhangi bir bankadan yatırım hesabı açmanız gerekir.

Ülkemizde bankaların sağladığı yatırım araçlarına yatırım yapabilmek için kanunlar çerçevesinde bankalar tarafından hazırlanan yatırım sözleşmesini imzalamalı ve yatırım hesabı açmalısınız. Bu yatırım hesapları bir vadesiz veya vadeli hesaba da bağlı olduğu için öncelikle bankadan bir hesap açmanız gerekiyor. Bankalarda hesap açma işlemi ve yatırım hesabı açma işlemi tamamen ücretsizdir.

ÖNCELİKLE HESAP AÇIN

Bir bankada herhangi bir hesabınız bulunuyorsa bu adımı geçebilirsiniz. Ancak herhangi bir bankada hesabınız yoksa veya yatırım hesabı için farklı bir bankayı tercih etmek istiyorsanız öncelikle o bankanın herhangi bir şubesine giderek bir hesap açmanız gerekiyor.

Bankada hesap açmak için genellikle kimlik bilginiz dışında herhangi bir şeye ihtiyacınız yok. Burada hesap açım sözleşmesini imzalayarak aynı gün hesabınızı açabilir ve internet bankacılığını kullanmaya başlayabilirsiniz. Hesap açtıktan sonra internet bankacılığı aracılığıyla yatırım hesabı açmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yatırım hesabını şubeden açmak isteyenler aynı anda yatırım hesabından işlem yapmaya başlayabiliyor. Ancak internet üzerinden başvuruda bulunan hesap sahipleri genellikle bir sonraki gün yatırım yapmaya başlayabiliyor.

UYGUNLUK TESTİ

Türkiye’de yasalar gereği yatırım hesabı açacak olanların uygunluk testini başarıyla geçmesi gerekiyor. Uygunluk testinde size aşağıdaki sorular sorulmakta ve verdiğiniz cevapların değerlendirilmesiyle birlikte hangi yatırım araçlarını kullanıp kullanamayacağınız belirtilmektedir.

 • Yaşınız
 • Eğitim Durumunuz
 • Mesleğiniz
 • Yatırımlarınızı ne kadar süreyle sermaye piyasalarında değerlendirmeyi düşünürsünüz?
 • Risk ve getiri tercihiniz nedir?
 • Hangi ürünlerde daha önce yatırım yaptınız, ne sıklıkta yatırım yaptınız ve bu ürünlerdeki geçmiş 1 yıllık dönemdeki işlem hacminiz ne kadardır?

Risk ve getiri tercihiniz nedir? Seçenekleri

 1. Olabildiğince riskten kaçınır, güvenli yatırım araçlarını tercih eder, az ama düzenli bir getiri sağlamayı tercih ederim. (Anaparam aynen korunsun)
 2. Enflasyonun üzerinde getiri beklentisiyle, yatırımımda düşük riskli ürünlere yatırım yapabilirim. (Anaparadan çok az bir miktar kaybetmeyi göze alabilirim)
 3. Genel olarak orta riskli ürünleri tercih etmekle beraber, uzun vadede toplam getirimi artırmak amacıyla, riskli ürünlere makul ölçüde yatırım yapabilirim. (Anaparadan bir miktar kaybetmeyi göze alabilirim)
 4. Yüksek getiri beklentisiyle, yüksek riskli ürünlere yatırım yapabilirim (Anaparadan kaybetmeyi göze alabilirim)
 5. Çok yüksek getiri isterim ve çok yüksek riskli ürünlere yatırım yapabilirim. Gelişmiş yatırım ürünlerinin riskleri konusunda bilgiliyim ve bu ürünlere yatırım yapabilirim. (Anaparayı tamamen kaybetmeyi göze alabilirim)

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.