arama

Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır > Sizi Zengin Edecek İpuçları

ticaret
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Ferhat Arslan
 • 1 Star
  Loading...

Girişimcilik ve yatırımcılık söz konusu olduğu zaman ilk aklınıza gelecek olan girişim elbette ticarettir. Ticaret doğrudan doğruya tüm kar amaçlı işletmelerin ana odak noktasıdır. Doğru ticaret becerilerine sahip her girişimci önemli bir potansiyel barındırmakta ve hiç ummadığı anlarda dahi önemli fırsatlar elde edebilmektir.

Ticaret hakkında bilgi almayı planlıyorsanız, sizler için önemli ipuçlarının da barındıracağı bir rehber hazırladık. Ancak ticaret işin sonunda kendini geliştirmek ile ilgilidir. Her halükarda ilk ticaret girişimleriniz tam anlamıyla istediğiniz performansı gösteremeyebilir. Bu nedenle vazgeçmeden sık sık ticaret için çalışma yapmaktan vazgeçmemelisiniz.

TİCARET NEDİR?

Ticaretin sözlük anlamı “ticari amaç ile yapılan alım satım” işlemleridir. Ancak ticaret tam anlamıyla bir dünyadır ve Cape Town‘daki balıkçıların da Wall Street‘teki ünlü borsa brokerlerinin de ana hedef noktasında bulunur. Ticareti kitaplardan öğrenme şansınız yoktur. Bu nedenle kendinizi daima geliştirmek üzere ticari faaliyetler içerisinde bulunmanız gerekir.

Ticaret genel olarak bir malı daha yüksek bir tutar ile satmak amacıyla satın alma ve satma işlemidir. Bu işe dünyanın her noktasında ticaret adı verilir ve hemen hemen tüm işletmeler bu yol ile gelir elde etmektedir. Ticarete konu olan şeyin doğrudan fiziksel bir ürün olması gerekmez. Bir psikologun, hastalarını telkin etmek için söylediği sözler ve bunun karşısında aldığı saatlik ücret de bir ticarettir. Burada ticarete konu olan ve satılan şey, doktorun bilgi ve tecrübesidir.

Ticari işlemler karşılığında her zaman doğrudan para alınmaz. Aynı zamanda başka bir ürün ile takas yapılabilir veya başka bir hizmet için destek alınabilir.

Ticaret her şart ve koşulda elbette para kazandırmayabilir. Bir ürünü 150 liraya satmak üzere 100 liraya alırsınız ancak uzun bir süre alıcı çıkmazsa; gelen ilk 60 liralık teklifi kabul etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu süreç öğrenmeniz gereken ilk ticaret kuralıdır; para satarken değil genellikle ürün veya hizmet satın alınırken elde edilir. Bir ürünü piyasa fiyatının altında almayı başarmak ticaretin ilk kuralıdır.

TİCARET NASIL YAPILIR?

Ticaret başlı başına bir dünyadır. Hemen hemen tüm dillerde binlerce hatta on binlerce doğrudan ticareti anlatan ve ipuçları barındıran kitaplar bulabilirsiniz. Bu kitapların size katabilecekleri elbette vardır ancak işin özü ticareti doğrudan deneyimlemektir. İlk ticari girişimlerinizin sizi hayal kırıklığına uğratabileceğini biliyoruz; bu nedenle tüm sermayeniz ile doğrudan ticarete girişmeyin. İlk etapta tecrübe edinebilmek amacıyla daha düşük bütçeler ile ticaret yapmaya başlayın.

Ticaret yapmanın ilk kuralı birçok kitapta belirli bir sermayeye sahip olmak olarak adlandırılır. Ancak bu doğru değildir; zira günümüzde bağlı ortaklık programları çerçevesinde herhangi bir sermayeye sahip olmadan; doğrudan başka bir firmanın ürününü komisyon karşılığında satabilirsiniz. Bu bağlı ortaklık ticaretidir ve deneyim elde etmek için harika bir yoldur. Lakin elde edeceğiniz kazanç çoğu zaman sınırlıdır.

Daha yüksek kazançlar elde etmek için ticarete konu olacak ürünü doğrudan satın almanız gerekir. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere ticaretin ilk kuralı olarak; ürünü piyasa fiyatının altında almanız gerekir. Eğer ürünü piyasa fiyatının doğrudan altında almayı başarırsanız, satış için daha fazla fırsatınız olacak. Piyasada 10 liraya satılan bir cep telefonu kapağı muhtemelen perakendecilere 5 lira civarında satılmaktadır. Eğer ticaret yapacaksanız ürünü 5 liranın altında satın alabilmeniz gerekir. Ancak her halükarda 5 liranın altında satın alamazsanız, en azından perakendecilere gelen 5 liralık fiyattan satın alabilmeniz gerekir.

Elbette bu ürünü piyasa fiyatının altında satın alabilmek kolay değildir. Bunun için pazarlık yapmayı öğrenmeli veya yüksek toplu alımlar yapabilmeniz gerekir. Her halükarda fırsat bulmak amacıyla aceleci davranmayın ve alternatif yollar üzerine kendinizi geliştirin.

TİCARET İÇİN 8 İPUCU

ticaret nedir

Ticaret yapmak ve kendinizi bu konuda geliştirmek istiyorsanız; sizler için 10 önemli ipucunu listeledik…

1. HER ZAMAN BİR PLANINIZ OLSUN

Sadece ticaret değil; para ve emeğinizin bulunduğu her işte her zaman bir planınız olsun. Plansız hareket etmek bir girişimci ve yatırımcı için büyük risk barındırmaktadır. Bu nedenle ticaret olarak faaliyete geçmeden önce bir iş planı hazırlayın.

2. BİLGİ GÜÇTÜR

Ticarette altın kurallardan biri de bilgi sahibi olmaktır. Ürünü satın alırken; en iyi satıcıları bulmak ve ürünü satarken de; en iyi satılabilecek müşteri bulabilmek için bilgi sahibi olmanız gerekir. Ticarette para kazanabilmek için bilgi sahibi olmanız ve bu bilgiyi doğru bir şekilde kullanabilmeniz önemlidir.

3. ZAMAN AYIRIN, SABIRLI OLUN

Ticarette aceleci davranmayın. Daima sabırlı olun ve elinizdeki ürün bozulabilecek ya da modası geçebilecek bir ürün değilse sabırlı olun. En iyi teklif bazen geç gelebilir. Bu nedenle zaten bir plan hazırlamanız gerekir.

4. HEDEF BELİRLEYİN

Bir girişimci ve yatırımcı olarak hedefsiz kalmak sizi çalışmaktan alıkoyabilir ya da yanlış kararlar almanıza neden olabilir. Bu nedenle ticaret amacıyla özellikle alım yaptığınız noktada bir hedef belirleyin. Bu hedef çerçevesinde hareket etmek için çaba gösterin.

5. DAYANIKLI ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN

Özellikle ticarete yeni başlayanlar modası geçebilecek ya da bozulabilecek ürünleri satın alarak başlamamalıdır. Bu ticarete giriş için altın kurallardan biridir. Bu nedenle özellikle temel gıda maddeleri ve ihtiyaçlar üzerinden ticarete başlamanızı öneririz.

6. İLETİŞİM KURUN

Ticarette başarılı olan insanların konuşmayı seven insanlar olduklarını fark etmişsinizdir. Ürününüzü en iyi fiyat ile alabilmek ve satabilmek için iletişim yönünüzün kuvvetli olması gerekir. Aksi durumda insanlar sizinle iletişime geçmekten hoşlanmayabilir ve birçok fırsatı kaçırabilirsiniz. Bu nedenle insanlar ile içli dışlı olun ve sosyal yönden kendinizi mutlaka geliştirin.

7. TRENDLERİ TAKİP EDİN

Ticaretin altın kurallarından biri de trendleri takip etmektir. Bazı durumlarda bazı ürünlerin gittikçe piyasada tükendiğini veya bollaştığını fark edersiniz. Bu aynı zamanda bir tüccar olarak size eşsiz fırsatlar sağlar. Bir ürününün azaldığını fark ettiğiniz durumlarda o ürüne yönelebilirsiniz. Aksi durumda da ürünleri elinizden hızlı bir şekilde çıkartmanız gerekir. Trendler çok önemlidir ve takip edebilmek için piyasa içerisinde olmanız gerekir.

8. ASALARI TAKİP EDİN

Bir tüccar aynı zamanda ülkedeki yasal değişiklikleri iyi bir şekilde takip etmelidir. Zira, yasal olarak bazı ürünler avantajını yitirebilir ya da çok daha avantajlı bir konuma geçebilir.

 • Osman
  4 ay önce

  Ticaret te her zaman ahlak önde gelir.benim için. Bu doğrultuda her zaman kazanç ve başarı gelecektir. Buni Şiyar edinen her zaman ilerler.

  1
  yorum beğen
 • erden
  4 ay önce

  ticaret ile ilgili bilmediğim herşeyi öğrendim

  3
  yorum beğen
 • Merteren
  4 ay önce

  Bence ticarete başlarken en önemli unsur sermayedir 1’i 2 yapmak 0’ı 1 yapmaktan her zaman basittir.

  3
  yorum beğen
 • Hasan
  4 ay önce

  Ticarete atılmak için yüklü bir sermaye gerekli. Her sektörde inişli çıkışlı durumlar vardır

  1
  yorum beğen