arama

Cironuzu Katlayacak 10 Satış ve Pazarlama Teknikleri

pazarlama

Satış ve pazarlama genellikle bir sanat olarak adlandırılır ve bu işin insanın doğasında bulunması gerektiği ifade edilir. Aslında gelişen iletişim kanalları, teknoloji ve eğitim düzeyi ile birlikte satış ve pazarlama teknikleri-taktikleri gün geçtikçe kabuk değiştirmektedir. Bu nedenle kendinize ait veya çalıştığınız işletme için başarılı satış ve pazarlama teknikleri üzerine kendinizi geliştirmek istiyorsanız dünyada bu yöndeki gelişmeleri sıkı bir şekilde takip etmelisiniz.

Cironuzu katlamak istiyorsanız son dönemde etkisi kanıtlanmış birçok satış ve pazarlama tekniğini sizler için inceledik. Her halükarda daha başarılı olmak için sadece bu teknikler ile yetinmemeli ve kendinizi geliştirmek için yoğun bir şekilde çaba göstermelisiniz.

1. VİRAL PAZARLAMA

Son dönemin en etkili pazarlama teknikleri arasında kesinlikle viral pazarlama yer almaktadır. Bu konuda elbette profesyonel bir ekibe ihtiyacınız olabilir. Ancak daha küçük kampanyaları kendi başınıza dahi başarılı bir şekilde kurgulayabilirsiniz.

Viral pazarlama genellikle işletme ile bağı bulunmadığı düşünülen bireyler üzerinden işletmenin herhangi bir ürünü veya hizmeti için çarpıcı bir şekilde olumlu bir görüş belirtmek üzere planlanır.

Sosyal medyanın yükselişi ve tek bir bireyin tek bir sosyal medya paylaşımı ile milyonlarca insanı etkileyebilmesi sayesinde viral pazarlama şansınız gün geçtikçe artmaktadır. Tek kurgulamanız gereken şey, viral pazarlama için kullanılacak olan planın iyi bir şekilde hazırlanması ve bu paylaşımın ilk etapta yayılabilmesi için basit bir destek sağlanmasıdır.

2. İÇERİK PAZARLAMA

Elimizden düşürmediğimiz cep telefonları sayesinde bloglar, haber siteleri ve forumlar gün geçtikçe daha fazla kullanılıyor. Özellikle haber platformlarını kullanarak doğrudan ürün veya hizmetlerinizi makaleler ile yayabilirsiniz. Ana odak noktanız bu makalenin doğrudan pazarlama amacı ile oluşturulmadığının düşünülmesini sağlamaktır. İçerik pazarlama günümüzde dünyanın en büyük şirketleri tarafından da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

3. E-SPOR PAZARLAMA

Gençlere yönelik hizmet veya ürün satışınız bulunuyorsa son dönemin en iyi pazarlama tekniklerinden biri e-spor pazarlamadır.

Ülkemizde de büyük markaların ilgisini çekmeyi başarmış olan e-spor özellikle 24 yaş altı erkek ve kadın bireylere yönelik ürün veya hizmet üreten işletmelerin pazarlaması için en uygun sistemlerden biridir.

4. TOPLUM KATILIMI

Günümüzde en etkili satış ve pazarlama taktiklerinden biri de doğrudan toplum katılımıdır. Halktan ve hedeflediği müşterilerden uzak olan bir işletmenin başarılı olma şansı yoktur.

Topluma yönelik çalışmalarınızı artırarak hem size karşı ön yargıları ortadan kaldırabilir hem de doğrudan hedef kitlenize yönelik harika bir reklam çalışmasına imza atmış olursunuz. İşletmeler için toplum katılımı çok değerlidir.

Fuarlara katılın, toplantılar organize edin, derneklere sponsor olun, hayır işlerinde yer alın…

5. YARIŞMA ve ÇEKİLİŞLER

Ülkemizde genç nüfus oranı çok fazladır ve bu nüfus doğrudan yarışmalar ve çekilişler ile ilgilidir. Bu kapsamda yarışma ve çekilişler düzenleyerek başarılı bir satış ve pazarlama tekniğine imza atabilirsiniz.

Yarışma ve çekişler düzenlemek için en iyi platform sosyal medyadır. Özellikle Twitter ve Instagram üzerinden zaman zaman bu tür organizasyonlar düzenleyebilirsiniz. Böylelikle takipçi kitleniz arttığı gibi kurumsal bir havaya bürünen hesaplarınızın etkileşimi de yükselecektir.

6. ASANSÖR REKLAMCILIĞI

Asansör reklamcılığı da son 5 yıldır özellikle batı ülkelerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle iş merkezlerinin asansörleri ilk hedef noktalarınız olmalı.

7. ARAÇ GİYDİRME

Araçlara yönelik giydirme teknolojisi tam anlamıyla boyut atladı. Bu doğrultuda çok daha ilgi çekici araç giydirme reklamları yapılabiliyor. Başarılı bir pazarlama tekniği olarak araç giydirme reklamları kullanılabilir. Üstelik birçok reklam türüne göre çok daha az maliyet oluşturmaktadır.

8. E-GAZETE ve E-DERGİ

İnsanlar artık basılı gazete ve dergileri satın almak yerine doğrudan elektronik cihazına e-gazete ve dergileri indiriyor. Medya sektörünün de yakından takip ettiği ve her gün yeni bir medya kuruluşunun da altyapısına geçiş yaptığı elektronik medya sistemlerine yönelik reklamları kullanabilirsiniz. Standart basılı medya reklamcılığına göre çok daha uygun maliyet oluşturmakla birlikte analiz ve ölçüm yapabilmenin daha kolay olduğu bir pazarlama türüdür.

9. BAĞLI PAZARLAMA

Küçük işletmeleri ve doğrudan girişimcileri hedeflemek ve hızlıca bir yayılım göstermek için en etkili pazarlama yoludur. Bağlı pazarlamada insanlar sizin ürünlerinizi satın almadan başkalarına pazarlar ve satış yaptıkları zaman size iletir, bu durumda satış gerçekleştikten sonra müşteriyi getiren aracıya komisyon ödersiniz.

Türkiye’de evden çalışmak isteyenler sayısı gün geçtikçe artarken bağlı pazarlama bu kişiler tarafından en çok tercih edilen para kazanma yollarından biridir. Ayrıca bloglar ve sosyal medya hesaplarından da para kazanmak isteyen kişiler tarafından da yoğun bir şekilde kullanılır.

10. ÜRÜN YERLEŞTİRME

Ülkemizde 5 yıl öncesine göre ürün yerleştirmeye yönelik taleplerde ciddi bir artış yaşanmaktadır. Özellikle doğrudan televizyon dışında Youtube, Netflix, BluTv ve benzeri platformlardaki içeriklere yönelik ürün yerleştirme hizmetlerini satın alabilirsiniz. Televizyon dizileri, filmleri ve programlarında bu hizmet genellikle yüksek maliyet oluştururken bu platformlardaki ürün yerleştirmelerin maliyetleri hem düşüktür hem de pazarlama için analiz yapacak olan işletmeler için daha sağlıklı veri almak mümkündür.

 • mavikorku
  4 yıl önce

  Yazı harika olmuş. Kısacası para kazanmak istiyorsan 10 tl parandan 9unu reklama verirsen 10 tl paran olur 100 tl kısa zamanda.

  27
  yorum beğen
 • Mehmet Çiçek
  4 yıl önce

  kendi yaptığım köy ürünlerini instagram üzerinden satmaya çalışıyorum. daha önce bir çok şey denedim. viral pazarlama yapmaya çalıştım. yarışma yaptım. çekiliş yaparak kazananlara ürünleri bedava gönderdim. yazıdaki diğer teknikleri deneyeceğim.

  26
  yorum beğen
 • Murat S.
  4 yıl önce

  Bende biraz küçük ölçekten bahsedeyim. Son yıllarda insanlar reklamlarda daha sıcak içerikler arıyor. Örneğin sosyal medya üzerinden sattığı ürünleri hazırlarken yaptıklarını video olarak paylaşan kişiler daha sıcak bulunuyor ve samimiyet kuruyor. Yeterli bütçeye sahip değilseniz çok düşünmeden kendi imkanlarınızla reklam yapabilirsiniz
  Kısacası reklamın iyisi kötüsü olmaz diyerek bir reklam üretin 🙂

  25
  yorum beğen
 • Erden
  4 yıl önce

  çok güzel ve işimize yarayacak pazarlama işlerini ögrendim

  26
  yorum beğen