Evden Yapılabilecek 15 Ek İş ile Para Kazanın

evde ek iş

Türkiye şartlarında ortalama bir maaş ile ancak geçinebilirsiniz. Ay sonunda bir köşeye para atmak istiyorsanız mutlaka evde ek iş yapmanız gerekiyor. Eğer evden yapılabilecek işler konusunda araştırma yapıyorsanız, bu rehberde size ek gelir sağlayacak 15 ek iş fikrine yer vereceğiz.

Evden para kazanmak için ilk çalışmaları yapmak zordur. Ancak belirli bir başarıyı elde ettikten sonra daha otomatik hale gelecek ve ek fikirler ile daha fazla para kazanabileceksiniz. Evden yapılabilecek işlerin birçoğu genel olarak emeğiniz üzerine para kazandırmaktadır.

Evden yapılabilecek işlerin genel olarak bir sınırı yoktur. Bazı ek iş fikirlerini birkaç kişi ile yaparak aylık onbinlerce lira bile para kazanabilirsiniz. Burada yapmanız gereken şey, gün içerisindeki mesainiz gibi bu işi de mesai olarak görmek ve işinize dört elle sarılmaktır.

Yeni İş Fikirleri platformu olarak Evde Ek İş kategorimiz altında sık sık size evden gelir sağlayacak iş fikirlerine yer vereceğiz. Bu rehberde evden yapılabilecek 15 ek iş fikrini inceleyeceğiz.

1. BLOG AÇMAK

blog

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 2000 TL

Bir blog açarak evden başlayabileceğiniz harika bir iş fikrine giriş yapabilirsiniz. Ancak blog açmak isteyenlerin öncelikli olarak belirli bir alanda iyi olması gerekiyor. Bloglar artık eskisi gibi genel konulara yönelmek yerine belirli dar bir alanda hizmet veriyor. Örneğin sadece bir şehire yönelik bloglar bile sahiplerine gelir sağlayabiliyor.

Bu nedenle çok iyi makaleler, fotoğraflar ve analizler paylaşabileceğiniz bir konu belirledikten sonra bir blog açarak ek gelir sağlamak üzere yola koyulabilirsiniz. Eskiye nazaran blog açmak için çok fazla teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Youtube’de birkaç arama yaparak, birkaç video izledikten sonra gün içerisinde dahi blog kurabilirsiniz. Konu hakkında ek bilgiler için Blog Açarak Para Kazanmak rehberimize göz atabilirsiniz.

2. ANKET DOLDURMAK

anket

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 400 TL

Anket doldurarak zengin olamazsınız ancak birkaç faturanızı bu yol ile ödeyebilirsiniz. Üstelik anket doldurmak tam olarak mesainizi almaz, günde yalnızca 30 dakikanızı ayırmanız çoğu zaman yeterlidir. Türkiye ve dünyada anket doldurarak para kazanabileceğiniz çok sayıda internet sitesi bulunmaktadır. Bunlardan birkaçına hatta zamanla tamamına üye olarak gelirinizi artırabilirsiniz. Anket doldurarak para kazandıran sitelere ulaşmak için Anket Doldurarak Para Kazanmak rehberimize göz atabilirsiniz.

3. BASİT SPOTÇULUK

spotçu

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 2000 TL

Evde otururken nasıl spotçuluk yapacağınızı muhtemelen merak ediyorsunuz. Yapmanız gereken şey çok basit, Gittigidiyor, Sahibinden ve Letgo gibi platformlara üye olduktan sonra gerçekten uygun fiyatlı satılan ürünleri tespit etmeli ve bunları satın almalısınız. Gün içerisinde mesainize gidip gelirken ürünleri teslim alırsınız ve ardından yine aynı platformlara üzerine yüzde 50-60 komisyon koyarak satışa koyarsınız.

İlk etapta satın aldığınız ürünleri muhtemelen çok ucuza alamayacaksınız, ancak zamanla pazarlık yapmayı öğrenecek ve bu sayede daha fazla para kazanacaksınız. Eğer evinizde ürünleri koyabilecek boş alanınız yoksa, bu durumda küçük teknolojik aletlere yönelmeniz mantıklı olabilir. Ancak bu ürünleri satın alırken dolandırılmamaya ve bozuk ürün almamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bu nedenle aldığınız ürünleri iyi bir şekilde test etmeyi unutmayın.

4. REKLAM TEMSİLCİLİĞİ

reklam temsilcisi

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 4000 TL

Günümüzde hemen hemen tüm işletmelerin en çok sorun yaşadığı konulardan biri reklam bulmaktır. İnternet siteleri, gazeteler, televizyonlar, dergiler ve daha birçok şirket yalnızca reklamlar üzerine ilerlemektedir. Bu şirketlere ulaşarak kendileri için reklam bulabileceğinizi belirtin. Bu durumda işletmeler size maaş vermek yerine getirdiğiniz reklam için komisyon ödemeyi kabul edecektir. Bu sayede bir giderleri olmayan işletmelerden kolaylıkla iş alabilirsiniz.

Bu süreçten sonra yapmanız gereken şey, reklam alabilecek işletme için firmaları teker teker aramak ve reklam almaya çalışmaktır. Sahip olmanız gereken tek şey, telefon numaralarını bulmak için bir bilgisayar ve bir telefon.

İnsanları ikna kabiliyetiniz yüksekse, bu sayede çok ciddi gelirler elde edebilirsiniz.

5. ALIŞVERİŞLERDEN KAZANIN

cep telefonu

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 100 TL

İnternetten alışveriş yapmadan önce Android ve IOS işletim sistemine sahip cep telefonlarına indirebileceğiniz uygulamalardan yönlendirme alarak bu alışverişlerden indirim alabilirsiniz. Böylelikle her ay yapmanız gereken masraf bir nebze olsun düşmüş olacak.

6. MAKALE YAZMAK

makale yazmak

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 1600 TL

Klavye kullanımı iyi olan kişilere en çok önerdiğimiz evde ek iş ise makale yazmaktır. Editörlük yaparak aylık 1600 liraya kadar ortalama bir gelir elde edebilirsiniz. Eğer teknik bazı konularda iyi makaleler çıkartabilirseniz aylık geliriniz bunun çok daha üzerine çıkacaktır.

Makale yazarak para kazanmak için Türkiye’de de birçok makale yaz para kazan sitesine üye olmanız ve gelen siparişleri gününde ve kaliteli bir şekilde hazırlamanız gerekir.

7. PAKETLEME

paketleme

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 1400 TL

Herhangi bir teknik konu ile ilgilenmek yerine doğrudan emeğiniz ile para kazanmak istiyorsanız, evde ek iş yapabileceğiniz en iyi iş paketlemedir. Türkiye’de paketleme işi veren çok sayıda firma bulunmaktadır ve bu firmalar aracılığıyla çoğu zaman herhangi bir sermaye ya da kapora bırakmadan gelir kazanmaya başlayabilirsiniz. Ancak paketleme işi çoğu zaman uzun mesai saatleri almaktadır. Bu nedenle evde tek başınıza paketleme işi yapacaksanız geliriniz az olabilir. Bunun yerine evde birkaç kişi ile çalışarak gelirinizi aylık 3-4 bin liranın üzerine çıkarabilirsiniz.

8. VİDEO HAZIRLAMA

video hazırlama

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: Sınır Yok!

Son yıllarda Youtuber’leri duymayanınız muhtemelen yoktur. Bu Youtuberler çok kısa sürede çok önemli gelirler elde edebiliyor. Ancak elbette eğlenceli veya bilgilendirici harika videolar çıkartabilmeniz gerekir. Video hazırlamak çoğu zaman zor değildir, önemli olan ilgi çekmek ve insanların videolarınızdan keyif almasını sağlamanız gerekir.

Halihazırda Youtube’de en çok izlenen kanallara göz atarak ilham alabilir ve tamamen ücretsiz olarak kendi Youtube kanalınızı kurabilirsiniz. Youtube, 4000 saat izlenme ve bin aboneyi aşan kullanıcılara da para kazandırma sistemini otomatik olarak açmaktadır. Bu süreçten sonra her videonuzun izlenmesinden para kazanmaya başlarsınız.

Tüm evde ek iş fikirleri arasında en yüksek kazanç potansiyeli Youtuberlikte yer almaktadır.

9. KURS HAZIRLAYIN

kurs hazırlama

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 4000 TL

Udemy ve Coursera gibi sayısız online kurs platformu bulunmaktadır. Bu platformlardaki kurslar genellikle kullanıcılar tarafından oluşturulmakta ve her katılılan kurs için kursu hazırlayan kullanıcılara ödeme yapılmaktadır. Bu kapsamda özellikle tasarım, yazılım, yabancı dil ve programlama gibi konularda teknik bilginiz varsa; bir kurs hazırlarak tamamen pasif gelir elde etmeye başlarsınız. Bu kurs izlendikçe size para ödenir ve bu sayede yıllar süren bir gelir kapınız olur.

Ancak bu tür kurs platformlarında rekabet çok fazladır. Bu nedenle insanların kursunuzdan fayda göstermesi için yoğun çaba göstermelisiniz.

10. OYUN OYNAMAK

oyun oynamak

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 1500 TL

Sadece oyun oynayarak para kazanabileceğiniz fikri muhtemelen uzak geliyordur. Ancak tamamen gerçek bir şekilde oyun oynayarak para kazanabilirsiniz.

Yapmanız gereken şey, insanların para yatırmaktan hoşlandığı CS:GO, PubG, LOL, DOTA 2, RUST, Fornite gibi oyunlardan birini seçmek ve bu oyunda başarılı olmaya çalışmaktır. Bu süreçten sonra hem oyun içerisinde sıklıkla sizlerin kazandığı parçaları ve yüksek rütbeye sahip hesabınızı satarak para kazanabilirsiniz.

Ancak oyun oynayarak para kazanmak için gerçekten uzun süreli oyun oynama saatlerine ihtiyacınız olacak. Konu rekabet olduğu zaman dünyanın belki de en iyileri ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle öncelikli olarak bu oyunları başarılı bir şekilde oynayabileceğiniz bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız olacak. Ortalama seviyedeki bir oyun bilgisayarının 10 bin lira civarına sermaye isteyeceğini belirtmek gerekiyor.

11. SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

sosyal medya

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 3000 TL

Günümüzde en küçük işletmelerin dahi sosyal medya varlığının bulunması ve bu sosyal medya platformlarının iyi bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Bu konuda sorun yaşayan işletmeler genellikle yeni bir personel istihdam etmek yerine kendi evlerinde veya ofislerinde çalışan insanlardan hizmet almaktadır. Bu kapsamda sosyal medya yönetimi konusunda iyiseniz ve kendinizi bu konuda işletmelere kanıtlayabilirseniz; işletmelerin sosyal medya sayfalarını yönetmek üzere hizmet verebilirsiniz.

Yapmanız gereken şey, sosyal medyada olmayan veya var olduğu halde çok iyi performans gösteremeyen işletmelere iyi bir şekilde hazırlanmış bir mal atmak veya direkt olarak bu işletmeleri aramak olacak. Birkaç aramadan sonra size olumlu geri dönüş sağlayabilecek işletmelere ulaşacaksınızdır. Çünkü işletmeler sosyal medyaya gerçekten değer vermekte ancak bunun için yeni bir personel istihdamına masraf oluşturmaktan çekinmektedir.

12. GRAFİK TASARIMCILIĞI

grafik tasarım

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 6000 TL

Eğer yeteneğiniz varsa doğrudan grafik tasarımcılığına yönelerek çok ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Başarılı bir grafik tasarımcının çoğu zaman ek bir iş yapmasına ihtiyacı yoktur.

Alışveriş siteleri, gazeteler, dergiler, sosyal medya sayfaları ve neredeyse tüm işletmelerin grafik tasarımcılarına ihtiyacı bulunmaktadır. Yıllar içerisinde artış gösteren bu ihtiyaca paralel olarak sektörde özellikle freelance olarak çalışan kişilerin gelirleri gün geçtikçe de artmaktadır. Zira şirketler küçük ve orta ölçekteki grafik ihtiyaçları için ajanslara başvurarak yüksek faturalar ile karşılaşmak istemiyor. Bu nedenle frelance olarak grafik tasarımcılığı hizmeti sağlayabilirsiniz.

Eğer teknik olarak bilgi sahibi değilseniz, 6 aylık bir çalışma ile bu konuda hizmet verebilecek seviyeye gelebilirsiniz.

13. FOTOĞRAF SATICILIĞI

kamera

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 3000 TL

Başarılı fotoğraflarınız varsa bunları online fotoğraf satışı platformlarında listeleyerek satışlardan para kazanabilirsiniz. Bu sayede hafta sonlarınızı fotoğraf çekmek için harcamaya başlayabilir ve harika bir pasif gelire sahip olursunuz.

Çektiğiniz her fotoğraf yıllar sonrasında bile satıldığında hesabınıza bu para gönderilmektedir. Online fotoğraf satışı (stok) siteleri son yıllarda büyük bir artış göstermekte olup, telif haklarına yönelik kanunların artmasına paralel olarak fotoğraf satışı karlı ve potansiyeli yüksek bir ek iş fikridir.

14. VERİ GİRİŞİ

bilgisayar klavye

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: 1500 TL

Forum siteleri, alışveriş siteleri, sözlükler ve birçok farklı alandaki işletmenin web sitesi için veri girişi hizmeti verebilirsiniz. Genellikle yapmanız gereken şey, Word veya Excel gibi dosyalarda tutulan verileri, web sitesinde ilgili bölüme kopyalamaktan başka bir şey değildir. Bazen veri girişi yaparken derleme de yapmanız gerekir.

Bilgisayar kullanmak konusunda yetenekliyseniz ve klavye kullanımınız iyise; sizin için iyi bir ek gelir sağlayabilecek iş fikridir.

15. DANIŞMANLIK

danışma

Potansiyel Ortalama Aylık Kazanç: Belirsiz

Herhangi bir konuda insanlara danışmanlık yapabilecek seviyede bulunuyorsanız, kendi evinizde veya ofisinizde danışmanlık yaparak para kazanabilirsiniz. Örneğin bir gazetecisiniz ve evde ek iş arıyorsunuz, bu durumda gazetecilik okuyan öğrencilere, yeni kurulan gazetelere, dergilere veya internet haber platformlarına danışmanlık yapabilirsiniz.

Yazar: Yeni İş Fikirleri
 • Hülya
  2 sene önce

  Evde paketleme ısı yapmak istiyorum. Bılgı lutfen

  yorum beğen
  • Engin
   1 sene önce

   Nerde oturuyorsunuz

   yorum beğen
 • Zeynep
  1 sene önce

  Merhaba ben istanbulda oturuyorum. paketleme isine ihtiyacim var 5 kisilik aileyiz. (zeynepyurt1982@hotmail.com)

  yorum beğen
 • Deniz beğde
  1 sene önce

  İşe ihtiyacım var

  yorum beğen
 • Rukiye
  1 sene önce

  Şu anda grafik tasarımcıyım, daha yolun başındayım inşallah potansiyel aylık rakama ulaşabilirim 🙂

  yorum beğen
 • Ömer Çelik
  1 sene önce

  Blog sitesi kurarak gezdiginiz, deneyimlediginiz şeyler hakkında içerikler girerek zamanla yavaş yavaş küçük meblalarda para kazanabilme sansiniz var ama kesin degil tabiki

  yorum beğen
 • Aslı
  1 sene önce

  Paketleme işine ihtiyacım var zor durumdayız üç kişilik

  yorum beğen
 • Pakiz2
  1 sene önce

  İsim:Pakize
  Soyisim :Kalalıoğlu
  Evde 4 kişiyiz.
  Elimizden gelenin en iyisini yapacagımıza emin olabilirsiniz
  Bu işe ihtiyavımız var

  yorum beğen
 • ŞERİFE ÖZBEK
  1 sene önce

  Merhaba benim adım şerife özbek istanbul tuzlada ikamet ediyorum çevremde en az 3 kişi bu işe ihtiyaçı var 2 çocuğum var çocuklarımın masraflarını çıkarmak için bu işe başvurmak istiyorum. Elim paketleme işinde pratik bekar ken 10 yıl paketleme işinde çalıştım

  yorum beğen
 • ŞERİFE ÖZBEK
  1 sene önce

  Merhaba benim adım şerife özbek istanbul tuzlada ikamet ediyorum

  yorum beğen
 • ŞERİFE ÖZBEK
  1 sene önce

  Merhaba benim adım şerife özbek istanbul tuzlada ikamet ediyorum

  yorum beğen
 • ŞERİFE ÖZBEK
  1 sene önce

  Merhaba benim adım şerife özbek istanbul tuzlada ikamet ediyorum şimdi den teşekküler

  yorum beğen
 • Emel
  1 sene önce

  Pandemi nedeniyle işsiz kaldım paketleme işi istiyorum çocuğumu okutabilmem için bu işe gerçekten ihtiyacım var yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden çok teşekkür ederim

  yorum beğen
 • Sultan
  1 sene önce

  Adım sultan Ankara Mamakta yaşıyorum kizim üniversiteye hazirlaniyorum kitap ve öğrenim masrafları icin ihtiyacim var daha once annem ile paketlrme işi yaptık ekip kurabilirimbu ise ihtiyacim var

  yorum beğen
 • Genia
  1 sene önce

  I was able to find good info from your blog articles.

  My site – alternatiefdaten.org

  yorum beğen
 • Aslıhan
  1 sene önce

  Kocaeli de oturuyorum . Evde 5 kişiyiz işi zamaninda alıp zamanında teslim ederiz .

  yorum beğen
 • Songül Adiyaman
  1 sene önce

  merhabalar 3 yaşında kızım var kirada oturuyoruz pendik te ikamet ediyorum evde paketleme işleri yapabilirim cok pratik biriyim tesekkurler

  yorum beğen
 • Ayşe demiraslan
  1 sene önce

  Merhaba ben iki çocuk annesiyim kiracıyım İstanbul okmeydınıda oturuyorum evde işe ihtiyacım her türlü paketleme işini titizlikle ve itinayla yaparım gercekten ihtiyacım var geri dönüş yaparsanız sevinirim

  yorum beğen
 • Gülen gündüz
  1 sene önce

  Merhaba gülen gündüz izmir kemalpaşada yaşıyorum 3 küçük cocuğum var eşimin maaşı bize yetmiyor cocuğumun bez süt parası için evde paketleme işi lütfen yardımcı olun

  yorum beğen
 • Neslihan Şahin
  1 sene önce

  Pandemiden dolayı işsiz kaldım evde paketleme işi yapmak istiyorum avcılar/Cihangir de ikamet ediyorum grup arkadaşlar ayarlaya bilirim

  yorum beğen
 • Zeynep
  1 sene önce

  Öğrenciyim. Okuldan artan vakitlerde para ihtiyacımı karşılamak istiyorum. İstanbul Kağıthane

  yorum beğen
 • Ayşe demet
  1 sene önce

  Istanbul anadolu yakasında ikamat ediyoruz 3 kardrsiz bu işe ihtiyacımız var

  yorum beğen
 • Yasemin
  1 sene önce

  Acil işe ihtiyacım var yardım ederseniz sevinirim herhangi bir paketleme işi yapmak istiyorum kayseride oturuyorum

  yorum beğen
 • Secvan
  1 sene önce

  Ankara gölbaşı oyaca mahellesinde oturuyorum hertürlü paketleme işi yapabilirim el becerim çok iyidir malzemeleri temiz ve düzenli olarak teslim ederim üç kişiyiz günlük daha fazla yapabilirim

  yorum beğen
 • dilek barak
  1 sene önce

  bursa inegölde oturuyorum evde hertürlü paketleme işiyapalirim lutfen dönüş yapın
  evde 3 kişiyiz

  yorum beğen
 • Betül
  11 ay önce

  Trabzonda oturuyorum paketleme işi yapmak istiyorum mezunum elimde hızlıdır inşallah dönersiniz

  yorum beğen
 • Ebru
  11 ay önce

  evde iş arıyorum 3 kişiyiz

  yorum beğen
 • Nurten Aktaş
  11 ay önce

  Ben Nurten 42 yasındayım acil iş aramaktayım esimden ayrıldım 11 yasında bir kızım var buyukcekmecede oturuyorum eve iş aramaktayım acil dönüş yaparsanız sevinirim

  yorum beğen
 • Asli
  11 ay önce

  Suan itibariyle issizim evde paketlemw katlama tukenmez kalem vs..yapmaya talibim istanbul umraniye sancaktepe cokk Acilll lutfenn

  yorum beğen
 • Gülseren
  11 ay önce

  Manisa şehzadeler yaşıyorum lütfen bu iş cok itiyacım var hetürlü peketleme yapabilirim evde 4 kişiyiz düzeli ve titiz bir şekilde yaparız

  yorum beğen
  • Leyla
   9 ay önce

   Merhaba aldınız mı işi

   yorum beğen
 • Leyla
  11 ay önce

  Evde iş istiyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  yorum beğen
 • Onur
  11 ay önce

  insanların hayalleriyle oynamayın, yazdığınız fiyatlandırmalar gerçeğe yakın bile değil, stok fotoğrafçılık yaptım aylık gelirim 5 doları geçmedi (4000 iyi fotoğraf arşivi ile), grafik tasarımcıyım esnafta işletmede para yok ki harcayabilsin herkes bedava çalışacak adam arıyor, 2 tane eğitim aldın diye kimse kimseyi danışman olarak ciddiye almaz, reklam anlaşması yapamazsınız çünkü zaten google reklamlarına entegre tüm para kazandıracak siteler, blogtan 2000 lira kazanan adam hayatımda duymadım. İNSANLARIN HAYALLERİYLE DALGA GEÇMEYİN 2 CLİCK UĞRUNA

  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   9 ay önce

   Merhaba,

   Yeni İş Fikirleri platformunda yer alan tüm fikirler, belirtilen özellikleri taşıyarak gerçekleştirilebilen fikirlerin yansıması olarak yer almaktadır. Stok fotoğrafçılığı ile aylık on binlerce dolar kazanan çok sayıda yerli ve yabancı girişimci bulunmaktadır. Ek olarak, grafik tasarımcılığı ve reklam danışmanlığı hizmetleri de son yıllarda başarılı işletmelere ve profesyonellere önemli düzeyde gelirler sağlamaktadır.

   Konu hakkında ek bilgiler için lütfen “bize ulaşın” kısmını kullanınız.

   yorum beğen
 • ilker sabuncu
  11 ay önce

  veri giriş elemanı olarak ek iş yapmak istiyorum

  yorum beğen
 • Müştak
  11 ay önce

  Inşallah güzel olur

  yorum beğen
 • Ali Şen
  10 ay önce

  42 yaşındayım işsizim kocaelide oturuyorum Her türlü paketleme işini itinayla yapabilirim güvenli bir şekilde teslim edebilirim

  yorum beğen
 • Belkis
  10 ay önce

  Merhaba 6 kişiyiz acil işe ihtiyacımız var cok pratik temiz insanlariz hersey hijyenle yapıp teslim edecez lütfen sizden haber bekliyorum

  yorum beğen
 • Faruk
  10 ay önce

  Kırşehir

  yorum beğen
 • Nazmiye
  10 ay önce

  Evde ek iş paketleme yapmak istiyorum,bilgi aktarır mısınız?

  yorum beğen
 • Zülal
  9 ay önce

  Sosyal medya yönetimi ve veri girişi işlerini yApabilirim yardımcı olur musunuz rica etsem

  yorum beğen
 • Nese
  8 ay önce

  Evde paketleme yapmak istiyorum evim kira borcumda var cocugumu birakacak kimsem yok lutfen yardimci olun 0542 811 07 94

  yorum beğen
 • ALPARSLAN GÖRKEM GÜRBÜZ
  8 ay önce

  Veri girişi yapmak istiyorum.

  yorum beğen
 • Zeliha
  6 ay önce

  Evde anahtarlık paketleme işi yapmak istiyorum ekibim var Ankara Altındağ da oturuyorum geri dönerseniz sevinirim

  yorum beğen