arama

Facebook’tan Para Kazanma (Adım Adım Kılavuz)

facebook para kazanma

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, kurulduğu günden bu yana dünyada çok önemli değişim ve dönüşümlerin öncüsü olmuştur. Platform aynı zamanda birçok işletme ve girişimci için para kazanma fırsatı da sağlamaktadır. Eğer Facebook’tan para kazanmak istiyorsanız, bunun için yapabileceklerinize ilişkin adım adım bir kılavuz hazırladık. Her şeyi doğru yaparsanız, kısa sürede Facebook’tan önemli düzeyde kazanç sağlayabilirsiniz.

Facebook, 2 milyarı aşkın kullanıcısı ile dünyanın en çok kullanılan ve vakit ayrılan sosyal medya sitesidir. Platform sayfaları, profilleri, grupları ve diğer her şeyi ile çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu durum platformun işletmeler için de vazgeçilmez olmasını sağlıyor.

İşletmeler tarafından gösterilen bu ilgiyle birlikte girişimciler tarafında Facebook’tan para kazanma fırsatları ortaya çıkmıştır. Siz de bir girişimci olarak doğrudan Facebook’a yönelik bir girişim başlatarak para kazanabilirsiniz.

ARKADAŞ EDİNİN

Facebook’ta para kazanmanın ilk yolu takipçi (arkadaş) elde etmektir. Takipçi sayınız artıkça para kazanma olasılığınız artar. Kişisel bir profilin edinebileceği takipçi yani arkadaş sayısı 5 bin ile sınırlıdır. Bundan fazla kişi ile doğrudan bağ kuramazsınız. Bu nedenle kişisel profiller üzerinden elde edebileceğiniz etkileşim sınırlıdır. Ancak 5 bin arkadaş üzerinden de harekete geçebilirsiniz. Çünkü Facebook arkadaşlık sistemini önermekte ve doğrudan arkadaşlardan gelen içerikleri Zaman Tüneli’nde genellikle daha fazla göstermektedir.

Arkadaş sayınız arttıkça gönderdiğiniz içerikler daha fazla kişi tarafından görüntülenecektir ve aşağıda para kazanma yöntemlerini uygulayarak daha fazla kazanç elde edebileceksiniz.

BEĞENİ EDİNİN

Facebook’ta para kazanmanın bir diğer yolu da sayfa kurmak ve bu sayfanıza beğeni almaktır. Facebook’ta bulunan milyonlarca sayfanın ana amaçları beğeniyi artırmak ve bu sayede daha fazla kitleye doğrudan erişebilmektir. İlgi duyduğunuz bir alanda bir sayfa kurarak ve paylaşımlar yaparak beğenilerinizi artırmaya çalışabilirsiniz.

Sayfanız büyüdükçe gönderileriniz daha fazla kişi tarafından görüntüleme alacaktır ve yine aşağıdaki yöntemleri uygulayarak daha fazla kazanç elde edebileceksiniz. Facebook’ta sayfa kurmak tamamen ücretsiz ve sınırsızdır.

Şimdi para kazanma yöntemlerine gelelim…

– BİR ŞEYLER SATIN

Facebook’ta ve diğer sosyal medya platformlarında para kazanmanın ilk yolu doğrudan bir şeyler satmaktır. Takipçi kitlenize uygun olarak herhangi bir şey satmak üzere hizmet vermeye başlayabilirsiniz. Örneğin, teknoloji ile ilgilenen takipçileriniz varsa cep telefonu kılıfları satabilirsiniz. Bunun için doğrudan bu kılıflara yönelik reklam içerikli paylaşımlar gönderebilirsiniz.

Gelen siparişleri de kolaylıkla PTT aracılığıyla kapıda ödeme sistemiyle müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

– DİĞER SAYFALARINIZI BÜYÜTÜN

Doğrudan Facebook’tan olmasa da dolaylı olarak Facebook aracılığıyla para kazanmanızı sağlayabilecek yöntemlerden biri de diğer Sosyal Medya sayfalarınızı büyütmek üzere paylaşımlar yapmaktır. Örneğin, takipçilerinizi Twitter, Instagram veya diğer sosyal medya ağlarındaki hesaplarınıza yönlendirerek buradaki sayfalarınızı da büyütebilir ve dolaylı olarak kazanç elde edebilirsiniz.

– VİDEO İZLENMESİ ELDE EDİN

Facebook’ta video izlemeyi seven çok ciddi bir kitle bulunmaktadır. Bu insanları Youtube’de yer alan videolarınıza yönlendirebilirsiniz. Bu sayede Youtube’den para kazanabilirsiniz. Eğer bu adım hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa Youtube Para Kazanma rehberimiz sizleri bekliyor.

– ORTAKLIK PROGRAMLARINA KATILIN

Günümüzde e-ticaret, bilet, oyun ve daha birçok platform ortaklık programına sahiptir. Bu ortaklık programlarına katıldıktan sonra, size verilen bağlantıyı profilinizde veya sayfanızda paylaşabilirsiniz. Bu bağlantı üzerinden bu ortaklık programına gelecek olan her müşteri için komisyon kazanırsınız. Buna bağlı ortaklık adı veriliyor ve dünyada en çok kullanılan online para kazanma yöntemleri arasında yer almaktadır.

Ortaklık programlarının en büyük avantajlarından biri herhangi bir sermayeye ihtiyacınız olmaması ve gelirinizi doğrudan takip edebilme fırsatıdır.

– Instant Articles

Facebook’ta eğer bir sayfanız varsa, Facebook tarafından sağlanan Instant Articles altyapısı üzerinden doğrudan Facebook’tan para kazanabilirsiniz. Facebook sayfanız için bir site kurduktan sonra bu sitede paylaştığınız içerikleri doğrudan Facebook üzerinden paylaşabildiğiniz bir sistemdir. Bu sistem aracılığıyla Facebook içerikleriniz arasına reklamlar yerleştirmekte bu reklamlar tıklandıkça para kazanıyorsunuz.

Facebook sayfanızın Ayarlar bölümüne girdikten sonra Hızlı Makaleler (Türkçe sürüm için) bölümünden Instant Articles için başvuru yapabilirsiniz.

– SOSYAL MEDYA DANIŞMANLIĞI

Facebook konusunda kendinizi geliştirerek başka insanlar veya işletmeler için sosyal medya danışmanlığı verebilirsiniz. Son yılların popüler iş dalları arasında yer alan sosyal medya danışmanlığı için iş bulmak üzere ünlülere veya doğrudan işletmelere mail atabilir ya da iş arama platformdaki ilanlara göz atabilirsiniz. Elbette bu başvuruları yaparken kendinizi kanıtlayabilmeniz gerekir. Bunun için de büyük birkaç sayfaya ihtiyacınız olacak.

– REKLAM ALIN

Facebook üzerinden para kazanmanın bir diğer yolu ise doğrudan reklam almaktır. Reklam veren sitelere kayıt olduktan sonra verilebilecek reklamları yayınlayabileceğiniz gibi takipçi kitleniz ile doğrudan ilgili olabilecek internet sitelerine veya işletmelere ulaşarak da reklam yayınlayabileceğinizi belirtebilirsiniz.

Facebook işletmeler için önemli bir platformdur. Bu nedenle işletmelerden ve internet sitelerinden reklam almanız düşündüğünüz kadar zor değildir. İlk etapta referans edinmek için talep ettiğiniz ücretleri düşük tutabilirsiniz.

– AÇIK ARTIRMA

Son yıllarda özellikle ülkemizde sıklıkla Facebook canlı yayınlar üzerinden açık artırmalar düzenlenmektedir. Hediyelik ürünler, cep telefonları, tesbihler hatta arabalar için bile canlı yayınlar üzerinden açık artırmalar düzenleniyor. Siz de takipçi kitlenize uygun olarak canlı yayınlar üzerinden açık artırmalar düzenleyerek para kazanabilirsiniz.