arama

Cafe Açma Maliyeti

Girişimci veya yatırımcı olarak cafe nasıl açılır diye merak ediyorsanız; adım adım cafe açmanın yolları, cafe açma maliyeti, cafe işletmenin püf noktaları ve önemli stratejileri sağlayacağız. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde insanların sosyalleşmek amacıyla en çok tercih ettiği işletmeler arasında cafeler geliyor. Ülke genelinde insanların gelir durumunda yaşanan yükseliş ile birlikte cafe açmak potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer almaya başladı. 

Cafe açmak isteyen girişimci veya yatırımcı olarak yapmanız gereken tüm adımlara ciddi düzeyde önem göstermeniz gerekir. Son yıllarda cafe açmak için gerekli olan ihtiyaçların artması, müşteri talep ve beklentilerin yükselmesiyle birlikte cafe açmak için gerekli olan sermaye düzeyi de yükselmiştir. Bu iş fikrine giriş yapmayı planlıyorsanız, planlı ve programlı olmanızda fayda var.

İSTATİSTİKLER ve SEKTÖRÜN DURUMU

Türkiye’de son verilere göre, cafe sektöründe ortalama 700 bin kişi istihdam ediliyor. Sektörde bulunan 200 bini aşkın işletmenin yıllık iş hacmi 3 milyar lira civarında bulunuyor. Resmi olmayan verilere göre ise, son 5 yılda sektöre her yıl yaklaşık 5 bin yeni işletme dahil olmaktadır.

Şimdi cafe açmak istiyorum diyen girişimci ve yatırımcılar için adım adım yol rehberini sunalım..

KONSEPT KARARI

cafe

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda genel konsept cafeler yerine farklı tarzlarda cafeler açılmaya başladı. Özellikle genel konsept cafe sektöründe rekabetin çok yüksek olduğu lokasyonlarda, farklı konseptlerin denenmesinde fayda var. Üstelik genel konsept cafelere göre, dar konseptli cafeleri açma maliyeti daha düşüktür.

Cafe açmak istiyorsanız, ilk adımınız konsept olmalı. Tercih edebileceğiniz bazı potansiyeli yüksek cafe konseptleri ise;

 • Brunch
 • Graffiti
 • Yeşil-Orman
 • Hayvan Konseptli
 • Kitap Cafe

İŞ PLANI

iş planı hazırlamak

Cafe konseptine karar verdikten sonra mutlaka ama mutlaka bir iş planı hazırlamanız önerilir. Bir iş planı, cafenizi açarken size eşsiz bir yol haritası sağladığı gibi; cafenin geliştirilmesi ve hedeflerinin belirlenmesi için de eşsiz destek sağlamaktadır.

Cafeler için iş planını hazırlarken, aceleci olmayın. Kendinize zaman tanıyarak, gerçekçi bir iş planı hazırlamaya özen gösterin. Ayıracağınız birkaç günlük zaman, ileride size ciddi düzeyde fayda sağlayacaktır.

Cafelere yönelik iş planını hazırlarken, bir kağıt ve kalem alarak; aşağıdaki sorulara yanıtlar bulun. Araştırma ve analiz bu süreçte sizleri bekliyor. Tekrar etmek gerekirse, aceleci davranmayın. 

 1. Cafenin konumunun özellikleri ne olmalı?
 2. Cafe için seçilecek dükkan için maksimum kira ne olacak?
 3. Cafe için ne kadar alana ihtiyaç var?
 4. Kaç personel çalışacak?
 5. Personel nereden bulunacak, özellikleri ne olacak?
 6. Cafe için ortalama ne kadar sermaye lazım? Bu sermaye nasıl temin edilecek?
 7. Ortak bulunacak mı?
 8. Cafenin başında kim duracak?
 9. Cafenin en büyük rakipleri kim?
 10. Rakiplerin avantajlı ve dezavantajlı oldukları konu ne?
 11. Rakipler ile başa çıkmak için hangi stratejiler güdülecek?
 12. Cafede hangi ürünler satılacak?
 13. Cafede satılacak ürünlerin ortalama kar marjı ne olacak?
 14. Cafenin ilk 6 ay için hedefleri neler?
 15. Cafenizin ilk 3 yıl için hedefleri neler?
 16. Cafenin zarar etmesi durumunda, hangi stratejiler tercih edilecek?

Bu sorulara ek olarak da aklınıza takılan bazı noktaları önceden yazılı olarak belirlemek fayda sağlamaktadır. Unutmayın; günümüzde açılan birçok işletmenin en büyük sorunlarından biri, plansız ve programsız hareket etmektir.

VİZYONUNUZU TANIMLAYIN

cafe açmak

Bir cafe açmayı muhtemelen uzun bir süredir istiyorsunuz. Birçoğunuz nasıl bir cafe açmak istediğini ayrıntılı bir şekilde hayal etmiştir. Bu önemli bir şey.

Bir cafe açarak nasıl bir etki bırakmak istediğinizi iyi bir şekilde tanımlayın. Nasıl bir atmosfer oluşturup, nasıl müşteri edinmeyi planlıyorsunuz? Kısaca vizyonunuz nasıl olacak?

Vizyonunuzu açıkça tanımlamak, bir isim seçmek, dekora karar vermek, yiyecekleri planlamak, kahveyi, fincanları seçmek ve müşterilerle etkileşime girme şeklinizi tanımlamak konusunda tutarlı olmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın: herkesi memnun edemezsiniz, bu yüzden cafenin tam olarak kime hitap edeceğini bildiğinizden emin olun.

KONUM – DÜKKAN SEÇİMİ

cafe kurmak

Cafe için ilgi çekici bir iş planı hazırladıktan sonra, ilk adım olarak cafenize uygun bir dükkan seçmeniz gerekir.

Konum, işletmenizin genel başarısı için kritik öneme sahiptir. Karar vermeden önce, düşündüğünüz alanlarda biraz zaman geçirin. Kaç kişinin yaya olarak, kaç kişinin araç ile geleceğini düşünün. Park alanlarının yeterli olup olmadığını inceleyin.

Çok sayıda başka kafeye yakın mısınız yoksa nispeten rekabetin az olduğu bir lokasyon mu? Cafelerde rekabete uzak olmak genellikle iyidir.

İşletme sahibi olarak kafenizde çok zaman geçireceğinizi unutmayın, bu yüzden öncelikle sizi memnun eden bir lokasyon seçin. Bahçede biraz oturmak eğlenceli mi?

Son olarak seçtiğiniz kafenin kirasına mutlaka dikkat edin. Yüksek kiraya sahip dükkanların cazibesine kapılmayın. İş planına mutlaka göz atın.

CAFE AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

cafe2

Cafe açmak için ruhsat ve vergi levhası almanız gerekir. Ayrıca çeşitli hibe ve teşviklerden faydalanmak için de oda kaydına ihtiyacınız olacak. İlgili belgelerinizi almadan cafe açmak üzere yola koyulamazsınız. Bu nedenle öncelikli olarak Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler adlı rehberimizde yer alan yönlendirmeler ile cafenizin resmi işlemleri tamamlayın.

DEKORASYON SÜRECİ

cafe açmak2

Bir cafenin başarısı etkileyen en önemli unsurlardan biri de dekorasyon sürecidir. Şık, ilgi çekici bir dekorasyona sahip olmadan cafelerde başarılı olmak zordur. Çünkü yıllar içerisinde insanların beklentileri artmış ve buna paralel olarak cafelerdeki ayırıcı özellik olan dekorasyon için eşsiz örnekler ortaya çıkmıştır. Rekabet edebilmek için, dekorasyona para harcamanız gerekecek.

Cafelerdeki dekorasyon sürecinin standart bir yolu yoktur. Bütçeniz ve belirlediğiniz vizyona göre seçimler yapmanız gerekecek.

Bu süreçte çok ciddi iş hacmine sahip olan cafelerden ilham alabileceğinizi de unutmayın. Her halükarda, dekorasyon tam anlamıyla bir hayalgücüdür. Elbette bir iç mimardan veya dekorasyon uzmanından destek alabileceğini unutmayın.

Kafenizin tasarımı, müşterileri kapıdan içerik teşvik etmek için çok önemlidir. Genel olarak tüm seçimler hedef kitleniz ile doğru orantılıdır. Modern, retro, sofistike veya sağlık odaklı gibi?

Potansiyel müşteri tabanınızın zevklerini öğrenin ve kafenizi onların zevklerine göre tasarlayın.  Vitrin tasarımı, tabela, mobilya ve aydınlatmayı planlayın. Aynı zamanda yaptığınız her değişikliğin özellikle müşteriler ve çalışanlar için sağladığı verimliliği de ele almayı unutmayın. Personelinize ve müşterilere geniş alan sağlamaya özen gösterin. Kimse, yan masada konuşulanları duymaktan hoşlanmaz.

TEDARİKÇİ BULUN

cafe açmak3

Cafenizdeki menüleri belirledikten sonra en iyi tedarikçileri bulmanız gerekir. Taze, kaliteli ve aynı zamanda en uygun fiyatı bulmak zor olabilir. Lakin, bu önemli bir süreçtir ve teklif alabileceğiniz tüm işletmeler ile temasa geçmenizi öneriyoruz. Cafenizde sadece çay satılmayacağı için; tüm ürünleriniz için en iyi tedarikçileri bulmanız gerekir.

Tedarikçileri bulmadan önce ihtiyacınız olan tüm sürekli sipariş geçilmesi gereken ürünleri listeleyin. Her bir ürün için farklı tedarikçiler bulabilirsiniz. Önemli olan, ürüne ihtiyacınız oldukça siparişin size başarılı bir şekilde teslim edilebilmesidir. Bu güvenceyi almadan ve bunu sözleşmeye dahil etmeden kimse ile anlaşmanızı önermiyoruz.

MENÜ OLUŞTURUN

cafe menü

Bir cafe açmanın en stratejik noktalarından biri de menü oluşturmaktır. Bu süreci ilk etapta planlamak yerine, deneme bir menü oluşturduktan sonra; müşterilerinizin talepleri doğrultusunda yeniden şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Birçok cafe bu stratejik noktada hata yapmaktadır. Menünüzü tam olarak şekillendirmek için 2 ay süre verin. Müşterilerden geri bildirim alarak; isteklerine yer vermeye özen gösterin.

Deneme menüsünü ise, standart olarak bir cafede bulunması gereken ürünler ile hazırlayabilirsiniz. Fiyatlandırmayı da şeffaf bir şekilde eklemeyi ihmal etmeyin.

DOĞRU PERSONELLER SEÇİN

cafe nasıl açılır

Herhangi bir cafe sahibine yaşadığı en büyük sorunun ne olduğunu sorarsanız; büyük ihtimalle size “personel” diye cevap verecektir.

Personel bir cafenin en önemli parçasıdır. Doğru personel ile müşterilerinizi ciddi düzeyde elde tutma şansınız olacak.

Doğru personel seçmek ise elbette kolay değildir. İlk olarak deneyim ve tecrübeye dikkat edeceğinizi biliyoruz. Ancak deneyim ve tecrübe her şey değildir. Elbette biraz deneyim ilk etapta işe yarayabilir ancak personeliniz 1-2 ay içerisinde tüm deneyime sahip olabilir. Sahip olamayacağı şey ise tutumdur.

Personel seçimi yaparken, gözlem yeteneğinizi kullanarak; Kiminle ortak olacağınızı düşünün. Kendinize bir personel aramak yerine, bir ortak arayın. Bu ayrım sizi daha iyi personel seçmeye ulaştırabilir.

Personelizi işte aldıktan sonra, ödül sistemi ve aylık gelirden çok küçükte olsa bir pay vermek; motivasyonlarını ciddi düzeyde artırabilir. 

Önemli not: İhtiyacınız olduğu kadar personel seçmeniz gerekir. Standart olarak her 6 masa için 1 garson/barista ve 1 mutfak personeli gerekir. Yani 12 masaya sahip bir cafeniz varsa, 4 personele ihtiyacınız olacak.

NE KADAR SERMAYE LAZIM? MALİYETİ

Bir cafe açmanın maliyeti büyük ölçüde değişkendir. Bazı küçük konseptli cafeler için 300 bin lira yeterli olabilirken, bazı cafeleri açan yatırımcıların toplam maliyeti 2 milyon liranın üzerindedir. Süreç tamamen sermayeniz ve hayalleriniz ile ilgilidir. Elbette ek bilgiler sağladığımız Cafe Açmanın Maliyeti rehberine göz atmanızı öneriyoruz.

CAFE PAZARLAMA

kahve

Cafeniz için her şeyi tamamladıktan sonra, işletmenizi başarılı bir pazarlamanız gerekir. Öncelikli olarak şık bir açılış düzenlemeyi unutmayın. İnsanların orada yeni bir cafe açıldığını öğrenmesi için bir elzemdir.

Pazarlama çalışmalarının ilk adımı, yerel düzeydeki gazete, tv ve radyolar ile billboardlara reklamlar vermektir. Süreci başlatırken yüksek sermaye ayırmayın. İlk çalışmaların bütçesi düşük olabilir. Geri dönüşlere göre, rakam yükseltilebilir.

Ayrıca son zamanlarda cafeleri pazarlamanın en iyi yollarından biri de Instagram‘dır. Bir Instagram sayfası açın ve profesyonel olarak ele alarak, takipçi edinmeye çalışın. Bunun için Instagram’da bölgenizdeki insanlara göstermek üzere reklam verebilirsiniz.

Sosyal medyada aktif olarak yer almak üzere, diğer sosyal medya hesaplarınızı da açarak Sosyal Medya’da Takipçi ve Etkileşim Artırmak İçin 36 Yol rehberimizden faydalanarak takipçi ve etkileşiminizi artırabilirsiniz.

 • Kadir Nara
  4 yıl önce

  Güzel bir konsept arıyorum. Bulursam başlayacağım

  32
  yorum beğen
 • Göksel Eren
  4 yıl önce

  Kendi ürünlerinizi piyasaya sunun, piyasaya dediğim önce arkadaşlarınıza tanıtın. Denetmekten çekinmeyin, eleştiriden çekinmeyin sizi korkutmasın güçlendirsin.

  35
  yorum beğen
 • Mehmet Çiçek
  4 yıl önce

  cafe açmak kolay ve karlı gibi görünse de kazın ayağı öyle olmuyor. korona virüs ile kapanan onlarca cafe gördüm. kaldı ki hizmet sektöründe inanılmaz bir rekabet var. cafe açıp batmak istiyorsanız yine size kalmış.

  31
  yorum beğen