arama

Kısa Sürede Başarılı İş Fikri Nasıl Bulunur?

iş fikirleri kaynak

Başarılı iş fikri arayanlar ve kurduğu işte başarılı olmak isteyenler için hazırlanan bu rehber aracılığıyla kısa sürede birçok farklı sektörde başarılı bir iş fikrini hayata geçirme imkanı elde edebilirsiniz.

Etrafınızda gördüğünüz ve başarılı olduğunu düşündüğünüz iş fikirleri var mı diye bir arayış içindeyseniz Yeni İş Fikirleri platformu olarak sık sık siz girişimciler için eşsiz potansiyel içeren iş fikirlerini yayınlıyoruz. Ancak herhangi bir şekilde “bu tam bana göre” dediğiniz tarzda bir iş fikrini henüz keşfetmemiş olabiliriz. Eğer platform kaynaklarımız size yeterli gelmiyorsa veya henüz keşfedilmemiş yeni iş fikirlerine ilgi duyuyorsanız; 8 ek kaynak, aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir.

Başarılı bir iş fikrini bulmanın başlıca kaynakları şunlardır;

1. Mevcut işletmeler

Yolda, çarşıda, pazarda gördüğünüz her işletme temel olarak bir iş fikridir. Hangisinin başarılı olduğunu incelemek doğrudan size ilham sağlayabilir. Bir işletmeyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliğini bulmaya çalışın. Kendi işletmenizde bu ayrıntılara ihtiyacınız olacak.

2. Tüketiciler

Tüketicilerin beklentileri bir iş fikrini ortaya çıkaran en önemli kaynaktır. Tüketici olmadan iş fikrinin başarılı olma şansı yok. Tüketiciler ile görüşün veya bir tüketici olarak düşünün. Neye ihtiyacınız var? Aklınıza gelen her şeyi sıralayın ve mevcut işletmelerin ihtiyaçlarınıza tam olarak cevap verip vermediğini inceleyin. Geliştirmek için harika iş fikirleri bulabilirsiniz.

3. Araştırma ve Geliştirme

En başarılı iş fikirleri genellikle mevcut bir iş fikrinin veya ürünün ARGE ile geliştirilmesi sayesinde ortaya çıkmıştır. Çok uç noktalarda iş fikirlerini aramak yerine mevcut bir ürün veya hizmeti araştırmalı ve geliştirmeye odaklanmalısınız. Her halükarda daha iyi bir ürün veya hizmet ortaya koymaya çalışmalısınız.

4. Patentler ve Lisans Anlaşmaları

Bazı iş fikirlerini hayata geçirmek mümkün olmayabilir. Aklınıza gelen her fikri maalesef hayata geçiremezsiniz. İş fikriniz için para harcamadan önce patentler ve lisans araştırmalarını mutlaka inceleyin.

5. Araştırma Kurumları

İŞKUR, KOSGEB ve mesleki odalar, borsalar ile araştırmalar gerçekleştirebilirsiniz. Her kurumun girişimciliği geliştirmek için çeşitli eğitim programları da bulunmaktadır. Genellikle tamamı ücretsiz ve ilham sağlamak için kesinlikle değerlendirilmeli.

6. Sanayi ve Ticaret Bağlantıları ile Fuarlar

Harika iş fikirlerini elde etmek için sektördeki insanlar ile bağlantılar kurmanız gerekir. Etrafınızda 10 futbolcu varsa, futbol konusunda yeni şeyler öğrenirsiniz ama etrafınızda nakliye sektöründen 10 insan varsa; nakliye sektörü hakkında yeni şeyler öğrenirsiniz. Bu nedenle hangi iş fikrine odaklanmak istiyorsanız, o iş fikrine yönelik insanlar ile bağlantıya geçmeniz gerekir. Bunu sağlayabilmenizin en iyi yolu da fuarlara katılmaktır.

7. Gazete, Dergi ve Bültenler

İş dünyasını yakından takip etmek için gazete, dergi ve bültenleri sık sık takip etmeniz gerekir. Yeni trendleri ve kanun değişikliklerini de mutlaka incelemeniz gerekir. Bu sayede çok ciddi fırsatlar elde edebilirsiniz. Ayrıca ekonomi dergileri sayesinde yurt dışında gerçekleşen dönüşüm ve değişimlerden de haberiniz olacak.

8. İnternet

21’nci yüzyılda en iyi iş fikirlerini bulmak için en iyi kaynak kesinlikle internettir. Doğru kullanıldığı takdirde her türlü harika iş fikrini bulmak için sayısız ek kaynak internet aracılığıyla karşınızda olacak. Üstelik internet aracılığıyla yurt dışındaki web sitelerini de dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Böylelikle yurt dışından da harika iş fikirlerini bulmak için araştırmalar yapabilirsiniz. Elbette ilgili araştırmaları gerçekleştirirken mevcut sektörün Türkiye’deki pazar durumuna da göz atmanızı öneririz.

  • Rukiye
    4 yıl önce

    Yurt dışından bir işi nasıl bulabiliriz?

    30
    yorum beğen