arama

Başarılı Bir Markalaşma Süreci için 11 Başarılı Marka Önerileri

marka

Marka geliştirme önerileri aracılığıyla markanızı daha güçlü kılabilir ve markalaşma sürecinizi daha net ve planlı bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Güçlü temellere sahip sağlam bir marka yaratmak sadece yaratıcı bir beyin fırtınasından çok daha fazlasıdır. Markalaşma veya markalama süreci, araştırma, stratejik düşünme, proje yönetimi ve yaratıcılığın bir kombinasyonudur. Bu inanılmaz derecede karmaşık görünebilir ve bazı markalar için çok derinlemesine bir süreç gerekli olabilir. Ancak başarılı marka yaratılabileceği birçok seviye vardır.

Nielsen anketine göre, tüketicilerin yüzde 59‘u tanıdık markalardan yeni ürünler satın almayı tercih ediyor.

Küçük bir işletme olarak, sadık müşterilere sahip sınırsız pazarlama bütçeleri olan büyük markalara karşı rekabet ediyor olabilirsiniz. Ancak bir yerden başlamanız gerekir!

Marka bilinci oluşturma, harika bir logo veya iyi yerleştirilmiş bir reklamdan çok daha fazlasıdır. Gözünüz korkmasın, adım adım ilerleyerek harika bir markalaşma süreci elde edebilirsiniz.

Marka nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, markanız; insanların işletmenize karşı genel bakış açısı ve algısıdır.

Amazon kurucusu Jeff Bezos, bu konuyu daha basit bir şekilde ela alıyor:

“Markanız, siz odada değilken başkalarının sizin hakkında söyledikleridir.”</strong

Markanız itibarınızdır!

Günümüz pazarında, başarılı bir marka iletişim ve deneyimde tutarlı olmalıdır. Genel bir markalaşma süreci şunları içerir:

 • Çevre (vitrin veya ofis)
 • Baskı, tabela, ambalaj
 • Web sitesi ve çevrimiçi reklamcılık
 • İçerik yayınlama
 • Satış ve müşteri hizmetleri

MARKA OLUŞTURMA NEDİR?

Marka oluşturmanın tanımı, pazarda benzersiz ve kalıcı bir imaj yaratmak amacıyla pazarlama stratejileri ve kampanyaları kullanarak işletmeniz hakkında farkındalık yaratmaktır.

Olumlu izlenim + öne çıkma = marka başarısı.

2020 yılında, marka imajınızın güçlendirilmesi amacıyla çeşitli dijital pazarlama faaliyetleri etkili bir şekilde yapılabilir:

 • Kullanıcı Deneyimi (yani web siteniz)
 • SEO ve İçerik Pazarlaması
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Eposta pazarlama
 • Ücretli Reklamcılık (PPC)

Bu kanalların kullanılması marka bilirliği elde etmek için esas adımlar arasında yer alır. Bunlara daha sonra ayrıntılı olarak değineceğiz.

Şimdi markalaşma sürecini adım adım ele alalım…

1. AMAÇ BELİRLEYİN


Her başarılı markanın arkasında güçlü bir amaç vardır.

Siz de öyle yapmalısınız.

Her gün ürün veya hizmetinizin diğer insanlar (ve dünya) için ne sağlayabileceğini belirleyin.

Bir marka amacını tanımlarken kendinize sormanız gereken dört soru vardır:

 • Neden varsın?
 • Sizi ayıran nedir?
 • Hangi problemi çözüyorsun?
 • İnsanlar neden önemsemeli?

Bu sorulara verdiğiniz yanıtları sloganınız, reklamınız, içerikleriniz ve diğer pazarlama faaliyetleriniz için kullanın.

Araştırmalar, dünya çapındaki tüketicilerin yüzde 50’sinin bir ürün veya hizmeti, şirketin marka değerlerine göre satın aldıklarını gösteriyor .

Bu yüzden derinlere inin ve markanızı diğerlerinden ayırabilecek gerçekleri bulun.

2. RAKİPLERİ ARAŞTIRIN

rakip futbol

Büyük markaların sektörünüzde ne yaptığını asla taklit etmemelisiniz.

Ancak, neyin iyi yaptıklarının (veya nerede başarısız olduklarının) farkında olmalısınız. Ana rakiplerinizi araştırın. Örneğin, bir marka oluşturma konusunda ne kadar başarılı olduklarını inceleyin.

Bazen küçük bir rakip araştırması ile harika ilham verici markalaşma fikirleri bulabilirsiniz. Aradığınız şey belki de küçük birkaç tıklama ile elde edilebilir. Ayrıca bu araştırmayı sürece yayın. Sadece tek bir araştırma yeterli olmayacaktır.

Sistematik olarak rakiplerinizi araştırmanız her zaman önemlidir.

3. HEDEF KİTLEYİ BELİRLEYİN

ay

Markanızı oluşturmanın temeli, odaklanacağınız hedef kitleyi belirlemektir. Herkes için en iyisini yapamayacağınız için, olabildiğince büyük bir kesim için en iyisini yapmaya odaklanmanız gerekir.

Marka oluştururken, tam olarak kime ulaşmaya çalıştığınızı unutmayın. Misyonunuzu ve mesajınızı doğru olarak hazırlamak için; mesajın kime gittiğini önceden bilmek iyi olacak.

Anahtar kelime “spesifik” olmaktır. Tüketicilerinizin ayrıntılı davranışlarını ve yaşam tarzını anlamanız gerekir.

Örneğin, tüm annelere seslenmek zor olabilir. Ancak “evde tam zamanlı çalışan annelere” seslenmek çok daha kolay olacak. Bu nedenle “spesifik” olmak önemlidir.

İşletmenizi markalaştırırken rekabet avantajının hedef kitle odağınızı daraltmak olduğunu fark edeceksiniz. Unutmayın, en başarılı markalar; en spesifik hedef kitleleri sayesinde oluşmuştur.

Hedef Kitlenizi Tanımak:

Hedef kitlenizi tanımak için, müşterilerin en çok ihtiyaç duyacağınız bilgileri:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Yer
 • Gelir
 • Eğitim Seviyesi
 • Hedefleri
 • Marka yakınlıkları

4. MARKA MİSYONU BELİRLEYİN

marka misyonu

Türkiye’de birçok işletme sloganın dışında herhangi bir misyon belirlemez. Halbuki, misyon belirlemek; marka kimliğini oluşturmanın en önemli adımlarından biridir. Hedef kitlenizin güvendiği bir marka oluşturmadan önce, işletmenizin hangi değerleri sağladığını bilmeniz ve bildirmeniz gerekir.

Misyonunuz, tam olarak neyi amaçladığınızı gösterir.

Logonuzdan sloganınıza, reklamlarınızdan, maillerinize ve kişiliğinize kadar her şey bu görevi yansıtmalıdır. İnsanlar size ne yaptığınızı sorduğunda: onlara marka misyonunuzla cevap verin.

Örneğin, Nike’nin sloganını hemen hemen herkes bilir: “Just Do It” yani “Sadece Yap“. Ama Nike’nin misyonunu çok az kişi bilir.

Nike’nin Misyonu ise “Dünyadaki her sporcuya ilham ve yenilik getirmek“‘tir. Üstelik Nike’nin misyonun dipnotun ise “Vücudunuz varsa, bir sporcusunuz” ifadesi yer alır. Bunun ne kadar genel bir ifade olduğunu fark etmişsiniz. Nike’nin temel başarısı da budur. Öncelikli olarak spesifik ve ardından olabildiğince genel!

5. MARKANIZIN SUNDUĞU TEMEL NİTELİKLERİ VE AVANTAJLARI BELİRTİN

gucci

Markalaşma sürecinin en önemli noktalarından biri de markanızın sağladığı avantajları belirlemektir. Ürünleriniz, hizmetleriniz ve avantajlarınız yalnızca size aittir. Bu nedenle sektördeki diğer rakip firmalar ne sunarlarsa sunsunlar, siz daha iyisini sunmak için özgürsünüz.

Şirketinizin markasını benzersiz kılan niteliklere ve avantajlara odaklanın.

Hedef kitlenizin tam olarak kim olduğunu bildiğinizi varsayarsak (bkz. Adım 3 ), onlara diğer markalar yerine sizin markanızı seçmeleri için bir neden verin.

Çok genel olsa da, örneğin;

 • Daha iyi müşteri hizmetleri
 • Daha verimli ürün veya hizmet
 • Daha uygun fiyatlar gibi…

Marka Oluşturma Örneği: Apple

Apple günümüzde birçok teknik uzmana göre en iyi teknoloji seçeneklerini sağlamıyor. Ancak, Apple sağladığı farklı tasarım özellikleri ve kullanım kolaylığı ile günümüzün en değerli teknoloji şirketi olmayı başarmıştır. Apple’nin 1997’deki sloganını hatırlayanlar olmuştur: “Farklı Düşün“… Halen geçerliliğini koruyan bir slogan!

6. BAŞARILI MARKA SESİ OLUŞTURUN


Marka sesi yalnızca ses ile ilgili değildir. Marka sesi telefon aramasında, sosyal medyada, e-postalarda, blog makalelerinde ve diğer tüm iletişim kaynaklarında kullandığınız hitap diliyle ilgilidir. Marka sesinin bir kere seçilmesi ve sürekli olarak aynı tarzın kullanılmasında büyük fayda var. Kullanabileceğiniz marka sesi türleri;

 • Profesyonel
 • Arkadaş canlısı
 • Hizmet odaklı
 • Teknik
 • Konuşkan
 • Bilgi verici gibi..

Mesajlaşmanızın arkasında bir marka sesi oluşturabilecek sonsuz sıfatlar ve olasılıklar var. Doğru marka sesini bulup kullanırsanız, tüketicilerle bağlantı kurma konusunda en yüksek şansa sahip olduğunuzu göreceksiniz.

7. KİŞİSELLEŞTİRİN

kişisel

Marka kimliği oluşturmanın en önemli adımlarından biri kişiselleştirmedir. Markanızın insanlar için daha iyi bir mesaj sağlaması için kişisel olmaya özen göstermeniz gerekir. İnsanlar bu sayede markanız için daha iyi mesajlar alabilir ve kendisini markanızın bir parçası olarak görebilir.

Markanızı kişiselleştirmek için kullanabileceğiniz bazı fikirler:

 • İletişimde bulunurken “Siz” hitabını kullanın
 • Sahne arkası içerikleri paylaşın
 • Gerçek deneyimler hakkında hikayeler anlatın ve paylaşın
 • Ürünlerinizi / hizmetlerinizi ilginç bir şekilde tanımlayın

8. LOGO ve SLOGAN OLUŞTURUN

youtube google

Marka oluşturma sürecinin en heyecan verici (ve tartışmasız en önemli parçası) şirketiniz için bir marka logosu ve sloganı oluşturmaktır. Logo ve sloganınız işletmeniz ile ilgili her yerde görünecektir. Bu nedenle en profesyonel şekilde seçim yapılması önemlidir.

İşletmenizin görsel kimliğini güçlendirmek için olağanüstü bir şey oluşturmak için zaman ve para harcamaya istekli olmanızı öneririz. En iyi logo ve sloganı seçmek için profesyonel bir yardım almanız gerektiğini de fark etmiş olabilirsiniz. Ancak profesyonel yardım almadan önce, logo ve sloganın genel hatlarına da karar verebilirsiniz.

Markalaşma sürecinin en önemli parçası olarak, işletmenizi en iyi şekilde yansıtacak olan bir logo ve slogan seçmek üzere kendinize zaman verin. Aceleci davranmayın!

Logonuz ve sloganınız; yenilikçi ve işletmenizin ürün-hizmetleri ile ilgili olmalıdır. Ayrıca yukarıdaki tüm 7 madde ile tutarlı olmalıdır. Hedef kitlenizin de hoşlandığı şeyleri ele alarak, en iyi seçime daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Örneğin, çocuklara yönelik bir markanın logosunda ışıltılı renkler işe yarayabilir!

9. MARKANIZI İŞİNİZİN HER ALANINA ENTEGRE EDİN

starbucks

Marka oluşturma süreci asla durmaz.

Markanız görünür olmalı. Müşterinizin görebileceği, okuyabileceği ve duyabileceği her şeyde yer almalıdır. Örneğin mağazanızın her alanında marka isminizin yer almasına özen gösterin. Ayrıca müşteri hizmetlerine her ulaşıldığında, müşteriniz doğrudan marka isminiz ile birlikte bir “Merhaba!” sesi duysun.

Kartvizitleriniz, ambalajlarınız, reklamlarınız ve diğer her türlü ürün ve hizmetiniz üzerinde de logo yer almalıdır.

10. DİJİTAL MARKALAŞMA ÇALIŞMALARINA ODAKLANIN

online

21’nci yüzyıl ile birlikte markalaşmanın en önemli adımlarından biri ise dijital mecralar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Başarılı markalaşma süreci için online varlığınızı en iyi şekilde oluşturmalısınız.

Dijital pazarlama çalışmaları ile odaklanmanız gereken konular:

– Web Sitesi Kullanıcı Deneyimi

Web siteniz, ticari büyüme ve marka oluşturma için sahip olduğunuz en önemli pazarlama aracıdır. Profesyonel bir destek alarak kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmalısınız.

– SEO ve İçerik Pazarlaması

Arama motoru optimizasyonu (SEO) günümüz internet pazarlamasında en çok para harcanan konulardan biridir. Ürün ve hizmetlerinize yönelik müşteri artışı sağlamak amacıyla web sitenizin her yönden optimize edilmesini içerir. SEO’nun en önemli noktalarından biri de içerik pazarlamasıdır. İyi kurgulanmış bir içerik pazarlama stratejisi, hedef kitlenizle daha iyi bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

– Sosyal Medya Pazarlama

Markalaşma sürecinin 21’nci yüzyıldaki en önemli avantajlarından biri sosyal medyadır. Artık birkaç tıklama ile dünyadaki her insana ulaşmak mümkün.

Her geçen gün insanlar bir markadan ürün ve hizmet almadan önce sosyal medya üzerinden araştırmalar yapmaktadır. Her marka, yüksek kaliteli içerikler aracılığıyla tüm sosyal medya ağlarında tutarlı bir şekilde temsil edilmelidir. Birçok orta ölçekteki işletmede dahi sosyal medya pazarlaması için personel istihdam edildiğini unutmayın.

– Eposta pazarlama

Pazarlama araçları arasında en yüksek tıklanma oranı e-postalar aracılığıyla elde edilebiliyor. Marka oluşturma sürecinde bir e-posta listesi oluşturmanın gücünü asla hafife almayın. Web sitenizdeki çeşitli formlar aracılığıyla bir e-posta abone listesi oluşturabilirsiniz.

Doğru içeriği, doğru zamanda e-posta ile göndererek harika geri dönüşümler elde edebilirsiniz.

-Ücretli Reklamcılık

Markanız için başarılı bir ücretli reklam kampanyası oluşturmak; markalaşma sürecinin önemli bir parçasıdır. Bazen her şeyi yoluna koymak için biraz para harcamanız gerekir. Günümüzdeki tüm büyük markalar, marka gücünü artırmak amacıyla ücretli reklamcılık seçeneklerini kullanmaktadır.

11. MARKA GELİŞTİRME STRATEJİSİ

Starbucks veya Amazon gibi şirketlerin nasıl bu kadar başarılı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Veya Apple küçük bir garajda faaliyetlerine başladıktan sonra nasıl bir dünya devi haline geldi? Cevap, güçlü bir marka ve markalaşma stratejisinin altında yatıyor. Bu makalede bunun için bazı önerileri ve stratejileri paylaşacağız.

Günümüz iş dünyasında çok güçlü bir ürüne sahip olmak; müşterilerin onu satın alması için artık yeterli bir neden olmaktan çıkmış durumda. Nielsen’in son araştırmasına göre, uluslararası tüketicilerin yaklaşık yüzde 75’i bir ürünün satın almadan önce o ürünün markasının kökeninin önemli bir etken olduğunu söylüyor. İşinizi bir sonraki seviyeye çıkartmak ve yıllık bazdaki büyüme hedeflerinize ulaşmak için müşterilerinizde yankı uyandıran bir marka oluşturmak artık zorunluluktur.

Marka Geliştirme Stratejisi

En genel haliyle marka geliştirme süreci genel olarak markanızı oluşturmak ve onu daha güçlü kılma sürecidir. İşletmelerin marka geliştirme ve güçlendirmelerine yardımcı olmak amacıyla bu süreç genellikle 3 aşamaya ayrılır:

 1. Marka stratejisini iş hedeflerinize uygun hale getirmek
 2. Logo, slogan, web sitesi gibi tüm araçları geliştirmek
 3. Yeni ortaya konan markayı güçlendirme aşaması

Markalaşmayı Geliştirmek İçin Odaklanma Stratejisini Koruyun

Markalaşma söz konusu olduğunda en önemli şey tutarlı kalmaktır. Belirli bir stil geliştirin ve ona bağlı kalın! Bir logo tasarlayın ve ona sadık kalın! Görevinizi ifade edin ve ona bağlı kalın!

Genel olarak markanızı hedef kitlenize net bir şekilde sunmak konusunda kararlıysanız, tüketiciler sonunda markanızı hatırlamaya ve onu tanımaya başlayacaktır.

Sosyal Medya

Instagram, gücü olan bir sosyal medya platformudur. Bir resmin bin kelimeye bedel olduğu söylenir ve Instagram, yayınladığınız resim(ler) ve anlattığınız metin aracılığıyla markanızı tanıtmanıza olanak tanır. Platform genel olarak arkadaşların ve ailenin birbirini takip etmesi için harika bir araçtır ve markaların tüketicilerine ulaşması için de son derece kıymetlidir.

Diğer sosyal medya platformları da markalara kendilerini anlatmak için geniş bir alan tahsis eder. Markalaşma konusunda çaba gösteren tüm marka sahiplerinin; olabilecek tüm sosyal medya platformlarında bulunması önerilmektedir. Ancak bu sosyal medya platformlarında kötü görünen profiller veya hiç güncellenmeyen Feed ekranları; markanız hakkında olumsuz yorumların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kontrol altında tutamayacağınız sosyal medya hesaplarını hiç açmamak, açmaktan daha faydalı olabilir.

Birçok markalaşma stratejisi sosyal medyayı çok verimli ve etkin kullanmayı içerir. Bu nedenle ne yaptığınız bilincinde olarak hareket ediniz.

Marka Adı Kullanımı

Olabilecek tüm içeriklerinizde marka adınız mutlaka en çok görüntülenecek alanda yer almalıdır. Bastırdığınız poşetler, stantlarınızın en iyi noktası, kartvizitlerin can alıcı bölgesi, sosyal medyada yayınladığınız fotoğrafların her zaman aynı noktasında marka adınız mutlaka yer almalıdır. İnsanlar marka adınızı sizinle ilgili her şeyde mutlaka görmelidir. Bunu başarmak ek mesai gerektiren bir husus olsa da; başarılı bir markalaşma önerisi arıyorsanız; bunu yapmaya zaten hazır olmalısınız.

 • Ömer Çelik
  4 yıl önce

  Bir firmanın, şirketin yahut yeni oluşturulmuş bir girişimin vizyon ve misyonu ne kadar önemi olsa da, logo ve mottosu da çok çok önem arz etmektedir.

  30
  yorum beğen
 • Rukiye
  4 yıl önce

  Şu anda markalaşma sürecinde olan bir küçük ajansım var inşallah buradaki fikirleri de kullanarak işimizde daha da başarılı olmayı hedefliyoruz 🙂

  31
  yorum beğen
 • Berkay
  4 yıl önce

  Hedef kitlenizi ve rakiplerinizi iyi tanımalısınız. Oluşturacağınız marka gerçekten hedef kitlenize hitap ediyor mu ? İlgi çekiyor mu ? Bunun tespiti tanınan bir marka olmak için çok önemlidir

  33
  yorum beğen
 • İsmail Ayberk Gün
  4 yıl önce

  Sahip olduğum markayı yükseltme aşamasındayım, bu makale benim için çok faydalı oldu. Teşekkürleeeer.

  32
  yorum beğen
 • Mehmet Çiçek
  4 yıl önce

  çağımızın en önemli şeyi markadır. bir markete girdiğinizde ister istemez markası bilinen ürünleri alırsınız. en basit bir ipliği alırken bile markasına önem verirsiniz. bu yazı markalaşmanın önemi bir kez daha bana gösterdi.

  30
  yorum beğen
 • Merteren
  4 yıl önce

  Artık günümüz kapitalist düzeninde insanlar o ürünün kalitesinden ve fiyatından daha çok o ürünün üstündeki etiketi ve markasına dikkat ediyor. Bu yüzden markalaşmak gerçekten çok önemlidir

  32
  yorum beğen
 • Erden
  4 yıl önce

  basit bir yönden en kolay yöntem yaziyor

  29
  yorum beğen