arama

En Etkili 103 CV Örnekleri ve Hazırlama Rehberi

cv

CV genel olarak özgeçmiş anlamına gelmektedir. Latince, Curriculum Vitae‘nin ilk harfleri ile oluşturulan CV‘nin en kısa tanımı özgeçmiştir. Standart bir CV’de kişinin becerileri, yetkinlikleri, eğitimi, referansları ve iletişim bilgileri yer almaktadır.

Yüzyıllardan beridir insanların işe girmek amacıyla hazırladığı CV’ler, ilk günden bu yana standart olarak tek bir sayfa olarak hazırlanır ve kısa-net bilgilerden oluşturulur. Etkili CV Örnekleri kavramı ise CV sayfasının tasarımı ile ilgilidir. Günümüzde işletmelerin birçoğu yaratıcı bir şekilde hazırlanmış ve dikkat çeken CV için daha “pozitif” düşünmektedir.

Bir adım öne geçmek için etkili bir CV örneğine ihtiyacınız olduğu açıktır. Bu rehberde başarılı bir CV oluşturmak için hazırlama rehberini ve 103 CV örneklerini bulacaksınız.

CV NEDİR?

En kısa ve yalın haliyle CV bir özgeçmiştir. Kişiye özel olarak hazırlanan bir CV’de beceriler, yetkinlikler, sahip olunan eğitim, referanslar, iletişim bilgileri ve hobiler yer alır. Bazı CV’lerde iş arayan işletmeye özel bölümler de hazırlanabilmektedir. Örneğin, bir petrol şirketine yönelik CV hazırlanacaksa, bu alandaki sertifikalara özel olarak bir CV bölümü hazırlanabilir.

İşverenler için özel olarak hazırlanan ve işveren mektubu olarak da bilinen CV genellikle iş görüşmesi öncesinde şirketler tarafından talep edilmektedir. Bu aşamadan sonra işverenler ilgili CV’leri inceler ve görüşmeye gelecek olan adaylara karar verir. Kısaca, işe girmek için etkili bir CV mutlaka gereklidir.

CV KAÇ SAYFA OLMALI?

İyi bir özgeçmiş, gerekli tüm bilgileri kapsayacak kadar uzun olmalıdır, ancak belgeye bakan kişiyi boğacak kadar uzun olmamalıdır. Bu konuda elbette bir standart yoktur. Eğer CV hazırlama bölümünde yer alan tüm kategorilere ilişkin ayrıntı sağlayabiliyorsanız; CV, 4, 5 sayfa dahi olabilir. Genellikle bir veya 2 sayfa olması tercih edilir.

Unutmayın, CV ne kadar kısa ve net olursa o kadar iyi bir etki bırakmaktadır. Muallak noktalar bırakmayın ancak net ve kısa olmaya özen gösterin. Unutmayın bu detaylı bir özgeçmiş değil. Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer nokta, CV’de her türlü bilgiye yer verirseniz, işverenlerin sizi görüşmeye çağırması için bir sebep bırakmamış olabilirsiniz.

CV NE İÇİN KULLANILIR?

Dünyanın hemen hemen her noktasında CV işe başvurularda kullanılır. Ancak ABD ve Kanada’da birçok burs programı için de CV’ler talep edilmektedir. Genel olarak işe alım programları öncesinde CV toplanır. Ayrıca büyük şirketler, herhangi bir pozisyonun boşalabilmesi durumunda CV toplamaktadır. Çünkü şirketler önemli bir pozisyonlarındaki sorunları anında doldurmak zorundadır.

Kısaca, CV talebi her zaman açık pozisyonlar için yapılmaz. Büyük şirketler sıklıkla dolu pozisyonlar için de CV talep etmektedir.

CV İÇİN ÖNYAZI GEREKLİ Mİ?

Son yıllarda CV’ler için ön yazı kullanılıyor. Genellikle 2-3 cümle olarak hazırlanan CV önyazı için fikirlere ihtiyacınız varsa: CV Önyazı rehberine mutlaka göz atın. Kullanmaya karar vermeden önce rehbere göz atmanızı öneririz. Eğer yaratıcı bir fikre sahip değilseniz kullanmayın.

CV NASIL HAZIRLANIR? FORMATI

cv hazırlama

CV hazırlamak genellikle tüm bilgiler elinizin altındaysa maksimum 30 dakika sürer.

Standart bir iş CV’si aşağıdaki bölümleri içerir:

 • İletişim bilgileri
 • Akademik tarihçe
 • Profesyonel deneyim
 • Nitelikler ve beceriler
 • Ödüller ve onurlar
 • Yayınlar
 • Profesyonel kuruluşlar
 • Hibeler ve burslar
 • Lisanslar ve sertifikalar
 • Gönüllü işler
 • Kişisel bilgiler (isteğe bağlı)
 • Hobiler ve ilgi alanları (isteğe bağlı)

Şimdi bu bölümleri adım adım inceleyelim…

1. İletişim Bilgileri

CV genellikle sizden ayrı bir şekilde işverene ulaştırıldığı için iletişim bilgileriniz doğru ve eksiksiz olmalı. CV’de yer alan telefon numaranıza mesai saatlerinde erişelememesi durumunda önemli bir fırsatı kaçırabileceğinizi belirtmekte yarar var. CV’deki iletişim bilgileri bölümünde:

 • Adınız – Soyadınız
 • Telefon Numaranız
 • E-Posta Adresiniz
 • Açık Ev Adresiniz
 • LinkedIn Profili

2. Akademik Tarihçe

Bir CV’nin en önemli bölümüdür. Kronolojik olarak hazırlanması önerilir. Genellikle ilk okul bilgisi eklenmez. Lise, Lisans, Lisans Üstü ve Doktora derecenize yönelik bilgi sağlamanız yeterlidir. Bölümü hazırlarken, kurum Adı – mezuniyet yılı ve mezuniyet derecesi bilgilerinin eklenmesi önerilir.

CV’nizi kısaltmayı planlıyorsanız profesyonel CV’lerde son 2 satırın yazıldığını belirtmekte yarar var.

3. Profesyonel Deneyim

Bir iş girmek için kullanılan CV’lerin yazılış amaçlarından biri de profesyonel deneyim sürecinin net olarak belirtilmesidir. En son yaptığınız işten başlayarak şirketi veya kuruluşu, iş unvanınızı ve istihdam tarihlerini listeleyin. İş görevlerinizi, kazandığınız deneyimleri ve başarılarınızı listeleyin. Mümkün olduğunda etkili cv hazırlamak için rakamlardan yararlanın.

Profesyonel deneyim bölümünde işletme için aldığınız sorumluluklara da değinmeyi ihmal etmeyin.

4. Nitelikler ve Beceriler

Sizi başvurduğunuz işe yönelik bir adım öne koyan niteliğiniz ve beceriniz nedir? Örneğin, bir yazılım şirketine yönelik CV hazırladığınızı varsayalım; Yazılım dillerine yönelik yetkinliğinizi açık bir şekilde belirtin.

İşe alınmak konusunda sizi bir adım öne geçirecek olan ana konulardan bir tanesidir. Birçok CV’de bu bölüm ihmal edilmektedir ancak mutlaka net bir şekilde doğru bilgi sağlanması önerilir.

5. Ödüller ve Onurlar

Eğitim ve iş hayatınızda aldığınız ödülleri ve onurları bu bölümde açıkça ifade edin. Genel olarak ödül adı – ödülü veren kuruluş- ödül verilen yıl ve verilme nedeni kısa bir şekilde belirtilir.

6. Yayınlar ve Sunumlar

Hazırladığınız bir yayın bulunuyorsa, burada yayının adı ve kısa bir açıklaması belirtilebilir. Eğer başvurduğunuz iş ile ilgili bir yayın değilse yer vermemeniz önerilir. Örneğin bir petrol şirketine mühendis olarak başvuruyorsanız, çıkarttığınız şiir kitabını belirtmenize gerek yoktur.

Yayınlar için yazarları, yayınlanma tarihini, özeti, cildi, sayfayı ve DOI numarasını ekleyin. Sunumlar için sunumun başlığını, tarihini ve sunum yapılan yeri ekleyin.

7. Profesyonel Kuruluşlar

Dahil veya abone olduğunuz profesyonel kuruluşları listeleyin. Bu bölümü hazırlamaya karar verirseniz mutlaka kuruluşun adını, coğrafi konumunu ve üyelik tarihinizi belirtin.

8. Hibeler ve Burslar

Daha önce veya mevcutta aldığınız hibe ve bursları belirtebilirsiniz. Özel bir kuruluştan aldığınız burs dikkat çekici olabilir.

9. Lisanslar ve Sertifikalar

Genellikle beceriler ve nitelikler kısmını dolduran CV sahipleri için önerilir. CV hazırlamayı etkili bir şekilde yapmayı planlıyorsanız mutlaka kanıt sağlamaya özen gösterin. Sahip olduğunuz beceriler ve nitelikler için lisans ve sertifika göstermeniz önerilir.

10. Gönüllü İşler

Katıldığınız gönüllü işleri bir bölüm altında belirtebilirsiniz. Çok fazla uzatmamaya özen gösterin ve en önemli birkaç tanesini seçin.

11. Kişisel Bilgiler

Tamamen isteğe bağlı bir bölümdür. Kendiniz hakkında belirtmek istediğiniz başka bir konu varsa burada belirtebilirsiniz. Ancak bu kısmı “geniş özgeçmiş” alanı olarak kullanmayın. En fazla 3-4 cümle yer alabilir.

12. Hobiler ve İlgi Alanları

Bu bölüm de tamamen isteğe bağlıdır ancak genellikle CV hazırlama aşamasında önerilir. Bir CV genellikle çok ciddi bir kağıt parçasıdır. Bu bölüm ise CV’yi biraz daha neşeli hale getirebilir. Mümkün oldukça 2-3 hobi-ilgi alanı belirtmekten öteye gitmeyin.

CV NASIL BİÇİMLENDİRİLİR? – SAYFA DÜZENİ

cv

Etkili ve dikkate değer bir CV oluşturmak kolay değildir. Dikkat etmeniz gereken birçok önemli husus bulunur.

Hazır cv örnekleri kullanmıyorsanız ve kendi CV’nizi hazırlıyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gereken biçimlendirme özellikleri şöyle:

 • Her tarafta bir inç kenar boşlukları ayarlayın.
 • 1.0 veya 1.15 satır aralığı kullanın.
 • CV için iyi bir yazı tipi seçin ve tüm belgeye yapıştırın. Georgia işe yarayabilir.
 • İyi bir CV önyazısı hazırlayın.
 • Özgeçmişinizi okunabilir bölümlere ayırın: İletişim Bilgileri, Kişisel Bildirim, İş Deneyimi, Eğitim, Beceriler, Ek Bilgiler.
 • Bölüm başlıklarını içeriğin geri kalanından biraz daha büyük yapın.
 • Her başlıktan önce ve sonra boş bir satır ekleyin.
 • CV’nizi PDF olarak kaydedin, diğer formatlar önerilmez. CV Örneği

CV’DE BU KELİMELERİ KULLANMAYIN

cv-kelime

İngiltere’de en önemli işletmelerin İnsan Kaynakları müdürleri ile yapılan araştırmaya göre, birçok İK uzmanı: CV’de yukarıdaki kelimeleri görmekten kesinlikle hoşlanmıyor. İK müdürlerinin görmekten en çok hoşlanmadığı kelimelerin başında “en iyi” ifadesi yer alıyor. Bu kelimeyi takım uyumu için olumsuz bir öğe olarak değerlendiren İK uzmanları, ego konusunun da “en iyi” kelimesi ile bağlantılı olduğunu ifade ediyor.

İK müdürlerinin görmekten en çok hoşlanmadığı bir diğer popüler kelime ise “motivasyon“.  İşverenlerin bir çoğu motivasyon kelimesinin genellikle aldatıcı olduğunu ve asla samimiyet içermediği görüşünde.

Kısaca, yukarıda yer alan kelimeleri kullanmamak işinize büyük ölçüde yarayabilir.

CV’DE FOTOĞRAF BULUNMALI MI?

Özgeçmişinize bir fotoğraf eklemek konusunda emin değilseniz, muhtemelen bir fotoğraf eklememeniZ daha iyi olacak. Modelleme ve oyunculuk alanları dışında neredeyse hiçbir zaman CV’de fotoğraf bulunması gerekmiyor. Aslında, özellikle ofis pozisyonu için başvuru yapılacaksa, fotoğraf kullanmak genellikle uygunsuz bile kaçabilir. Ayrıca muhtemelen LinkedIn profilinizde profesyonel bir fotoğrafınız var ve CV’nizde de muhtemelen Linkedln profil URL’niz yer alıyordur. Sıradan sosyal yaşamınıza odaklanan CV hazırlamaktan kaçının, profesyonel iş dünyası sizin fotoğraflarınız ile ilgilenmiyor.

Ek bir strateji olarak, işe alım programını yönetenlere yönelik yapılan bir araştırmada, CV’lerin ortalama inceleme süresinin 6 saniye olduğu ortaya çıkmış. Bu durumda, programı yöneten kişinin bu 6 saniyede saçlarınıza göz atmasını sağlamak yerine becerilerinize göz atmasını sağlamak için fotoğraf kullanmayın.

Son yıllarda ise CV’lerde mutlaka fotoğraf isteyen işletmelerin sayısında artış kaydedildiğini ayrıca belirtmek gerekiyor.

HAZIR CV ÖRNEKLERİ

Muhtemelen pek uğraşmak istemiyorsunuz ve hazır CV örneklerinden birini alarak düzenlemek istiyorsunuz. Genellikle bunu önermiyoruz. Hazır bir CV başkası için hazırlanmıştır ve genellikle tam olarak sizi yansıtmayabilir. Genellikle CV’ler çok önemli bir şey olmadığı takdirde yıllarca aynı şekilde kullanılabilir. Bu durumda yıllarca kullanmak üzere kendi CV’nizi 30-40 dakika ayırarak hazırlamanız önerilir.

Fikir, ilham almak için 103 CV örneğini sizler için derledik. CV’lerin geneli İngilizce hazırlanmıştır.

Eğer İngilizce biliyorsanız mutlaka İngilizce CV hazırlamanız önerilir.

 1. CV Örneği 1
 2. CV Örneği 2
 3. CV Örneği 3
 4. CV Örneği 4
 5. CV Örneği 5
 6. CV Örneği 6
 7. CV Örneği 7
 8. CV Örneği 8
 9. CV Örneği 9
 10. CV Örneği 10
 11. CV Örneği 11
 12. CV Örneği 12
 13. CV Örneği 13
 14. CV Örneği 14
 15. CV Örneği 15
 16. CV Örneği 16
 17. CV Örneği 17
 18. CV Örneği 18
 19. CV Örneği 19
 20. CV Örneği 20
 21. CV Örneği 21
 22. CV Örneği 22
 23. CV Örneği 23
 24. CV Örneği 24
 25. CV Örneği 25
 26. CV Örneği 26
 27. CV Örneği 27
 28. CV Örneği 28
 29. CV Örneği 29
 30. CV Örneği 30
 31. CV Örneği 31
 32. CV Örneği 32
 33. CV Örneği 33
 34. CV Örneği 34
 35. CV Örneği 35
 36. CV Örneği 36
 37. CV Örneği 37
 38. CV Örneği 38
 39. CV Örneği 39
 40. CV Örneği 40
 41. CV Örneği 41
 42. CV Örneği 42
 43. CV Örneği 43
 44. CV Örneği 44
 45. CV Örneği 45
 46. CV Örneği 46
 47. CV Örneği 47
 48. CV Örneği 48
 49. CV Örneği 49
 50. CV Örneği 50
 51. CV Örneği 51
 52. CV Örneği 52
 53. CV Örneği 53
 54. CV Örneği 54
 55. CV Örneği 55
 56. CV Örneği 56
 57. CV Örneği 57
 58. CV Örneği 58
 59. CV Örneği 59
 60. CV Örneği 60
 61. CV Örneği 61
 62. CV Örneği 62
 63. CV Örneği 63
 64. CV Örneği 64
 65. CV Örneği 65
 66. CV Örneği 66
 67. CV Örneği 67
 68. CV Örneği 68
 69. CV Örneği 69
 70. CV Örneği 70
 71. CV Örneği 71
 72. CV Örneği 72
 73. CV Örneği 73
 74. CV Örneği 74
 75. CV Örneği 75
 76. CV Örneği 76
 77. CV Örneği 77
 78. CV Örneği 78
 79. CV Örneği 79
 80. CV Örneği 80
 81. CV Örneği 81
 82. CV Örneği 82
 83. CV Örneği 83
 84. CV Örneği 84
 85. CV Örneği 85
 86. CV Örneği 86
 87. CV Örneği 87
 88. CV Örneği 88
 89. CV Örneği 89
 90. CV Örneği 90
 91. CV Örneği 91
 92. CV Örneği 92
 93. CV Örneği 93
 94. CV Örneği 94
 95. CV Örneği 95
 96. CV Örneği 96
 97. CV Örneği 97
 98. CV Örneği 98
 99. CV Örneği 99
 100. CV Örneği 100
 101. CV Örneği 101
 102. CV Örneği 102
 103. CV Örneği 103

İNCELEYİN: İş Görüşmelerinde Başarılı Olma Rehberi

 • Öznur Algan
  3 yıl önce

  Herhangi bir iş olabilir

  27
  yorum beğen