arama

Toplantılarda Öne Çıkmanızı Sağlayacak 6 Süper Yol

toplantı

Toplantılarda öne çıkmak, iş hayatında başarılı olmak için önemli bir beceridir. İş yerinde fikirlerinizi paylaşmak, liderlik yeteneklerinizi göstermek ve takımınızın diğer üyelerine yardımcı olmak, işyerinde yüksek değer verilen özelliklerdir. Ekip çalışmasına katkı sağlamak, iş arkadaşlarınızın güvenini kazanmanıza ve işvereninizin dikkatini çekmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, toplantılarda öne çıkmak, iş yerindeki ilerleme potansiyelinizi artırabilir ve gelecekteki terfiler için sizi uygun bir aday haline getirebilir.

Toplantılarda Öne Çıkmak İçin İpuçları

  1. Hazırlıklı Olun: Toplantıya gitmeden önce, gündemle ilgili olarak kendinizi hazırlayın ve konuyla ilgili fikirlerinizi not alın. Bu, toplantıda aktif bir şekilde katılım sağlamanızı ve fikirlerinizi daha iyi ifade etmenizi sağlayacaktır.
  2. Kendinize Güvenin: Kendinize olan güveniniz, toplantılarda öne çıkmanıza yardımcı olabilir. Fikirlerinizi açıkça ifade edin ve diğer katılımcılarla tartışmaya girin. Kendinize olan güveniniz, diğer iş arkadaşlarınızın da size saygı duymasına yardımcı olabilir.
  3. Dinleyin: Toplantılarda başarılı olmak, yalnızca kendi fikirlerinizi ifade etmekten ibaret değildir. Diğer insanların fikirlerini dinleyin ve onlara değer verdiğinizi gösterin. Böylece, diğer katılımcıların fikirlerine de değer verdiğinizi gösterirsiniz ve takım çalışmasına katkı sağlamış olursunuz.
  4. Net Olun: Fikirlerinizi veya düşüncelerinizi net bir şekilde ifade etmek, toplantılarda daha fazla etki bırakmanızı sağlar. Konuşurken dik durun, ses tonunuzu kontrol edin ve söylediklerinizle ilgili net bir mesaj verin.
  5. Arkadaşça Olun: İşyeri toplantıları, stresli bir ortam olabilir. Ancak, arkadaşça bir yaklaşımla toplantıya katılırsanız, diğer katılımcılarla daha iyi bir ilişki kurabilirsiniz. Bu, takım çalışmasına katkı sağlayacak ve iş arkadaşlarınızın size olan güvenini artıracaktır.

İş hayatında genellikle insanlar toplantılardan nefret eder. Kendilerine ve işletmeye hiçbir şey kazandırmadığını düşünen milyonlarca çalışan bulabilirsiniz. Ancak bu tamamen yanlış ve enerjinizi negatif olarak yönlendirmenizi sağlamak dışında size bir şey katmaz. Bu nedenle toplantıları önemsemeli ve bu toplantıları öne çıkma fırsatı olarak ele almalısınız.

Toplantılar bir işletmenin tüm önemli yapı taşlarının buluştuğu bir noktadır ve burada yaptığınız her olumlu şey için tüm yapı taşlarından puan alma fırsatı elde edersiniz. Bu açıdan toplantılarda öne çıkmak önemlidir. Bunun için elbette mesai dışındaki hayatınızda da vakit ayırmalısınız. Bu daha iyi bir kariyer için göz önünde bulundurmanız gereken bir olgudur.

Toplantılarda öne çıkmanızı sağlayabilecek fikirler arıyorsanız; bunun için 6 öneride bulunacağız.

1. Gündemi Bilin

Toplantılar genellikle bir veya birkaç gündem altında gerçekleştirilir. Çoğu çalışanın toplantının nedeni hakkında bir fikri yoktur. Bu toplantıda dikkat eksikliği sağlayacak ve herhangi bir katılım gerçekleştirmenizi engelleyecek. Bu nedenle toplantının gündemi hakkında net bilgi edinin.

2. Toplantıya Neden Çağrıldığınızı Bilin

Toplantılara katılım genellikle sınırlıdır. Gündemden gündeme bağlı olarak sadece bazı çalışanlar çağırılır. Bu nedenle bir toplantıya katılımınız istendiği zaman; bunun nedenini iyi bir şekilde öğrenin.

Toplantıya neden çağrıldığınızı bilmek aynı zamanda o toplantıya hazırlamanız için kritik bir bilgidir. Bunu önemsemelisiniz.

3. Toplantılara Katılımınızı Sınırlayın

Bazı şirketlerde genel olarak her gün ve akşam toplantılar gerçekleştirilir. Bu toplantılara katılım genellikle -çok daha önemli bir işiniz yoksa- zorunludur. Bu toplantıların tümüne katılmak her ne kadar önemli olsa da, bazı durumlarda daha iyi bir iş amacıyla toplantılara katılımınızı sınırlandırın. Bunu, önemli bir iş görüşmenizi toplantı saatine alarak gerçekleştirebilirsiniz.

Toplantılara katılmamanız yönündeki mazereti elbette hazırlayın ve toplantıdan daha önemli bir iş ile ilgilendiğinizi açıkça belirtin.

Bunu çok sık tekrarlamayın, genellikle 1-2 aylık periyotta 1 kere yeterli olabilir.

4. İyi Hazırlanın

Bir toplantıda öne çıkmak istiyorsanız, yapmanız gereken en iyi şey elbette toplantıya hazırlanmaktır. Toplantının gündemini ve toplantıya neden çağrıldığınızı ele alıp; toplantı için hazırlık yapın.

Toplantıda kimler olacak, hangi sorular sorulacak, hangi tartışmalar yapılacak, hangi konularda kararlar alınacak…

5. Not Alın

Çoğu çalışan toplantıya sadece “katılmak için katılır“.

Onlardan olmayın, toplantı için bir kağıt ve not defteri alın ve toplantıdaki önemli ayrıntıları mutlaka not alın.

6. Önce Dinleyin

Bir toplantıda kimse çok konuşan insanları sevmez. Öncelikle katılımcıları dinleyin ve toplantının sonlarına doğru kendi fikirlerinizi aktarmaya başlayın. Aktaracaklarınızı kısa ve net bir şekilde ifade edin ve bunu yaparken mutlaka kendinize güvenin. Ardından, eğer uygunsa uygunsa, tartışmayı toplantının gitmesini istediğiniz yönde hareket ettireceğini düşündüğünüz bir soru sorun.