arama

2024’te En Yüksek Maaş Alan Masa Başı İşler

ekonomist

En yüksek maaş alan ve masa başı çalışma fırsatı sağlayan meslek fikirlerine ilgi duyan girişimciler için hazırlanan bu kılavuz aracılığıyla kariyer adımlarınızı daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirme imkanı elde edebilirsiniz.

Eğer kariyerinize yeni bir yön vermek ve aktif çalışma ortamlarının dışında, kendi ofisinizde odaklanarak çalışmak istiyorsanız, masa başı işler ve meslekler üzerine araştırma yapıyor olabilirsiniz. Günümüzde, birçok kişi geleneksel aktif çalışma düzenlerine ilgi duymayıp, kendi ofislerinde yaratıcı işler yapmayı tercih ediyor. Hem gelecek vaat eden meslekler arasında yer almak hem de masa başında çalışarak yüksek gelir elde etmek isteyenler için, dünya genelindeki en iyi ödeme yapan masa başı meslekler ve maaşları listeledik.

Masa başı işlerin ortalama maaş bilgileri genellikle Avrupa ve ABD merkezli olup, yerel verilerin eksikliği nedeniyle ülkemiz için net bir maaş skalası sunulamamaktadır. Bu maaşlar yıllık bazda hesaplanmıştır. Güncel veriler 2024 yılı için baz alınmalıdır.

1. YAZILIM GELİŞTİRİCİSİ

yazılım geliştiricisi

Bir Yazılım Geliştiricisi. Hero Images/Getty Images

Ortalama Maaş: 114.000 Dolar

Yazılım geliştiricileri, bilgisayar programlarının ardındaki yaratıcı beyinlerdir. Meslek hayatlarının büyük kısmı masa başında geçmektedir. Aldıkları maaş ile benzer işi yapan insanlardan çok daha yüksektir.

2. EKONOMİST

ekonomist

Bir ekonomist verileri inceliyor. SmartPhotoLab / Shutterstock

Ortalama Maaş: 146.000 Dolar

Ekonomistler veri toplayıp analiz ederek, eğilimleri araştırarak ve ekonomik konuları değerlendirerek kaynak, mal ve hizmetlerin üretim ve dağıtımını incelerler.

3. AKTÜER

aktüer

Bir aktüer. Jirapong Manustrong / Getty Images

Ortalama Maaş: 117.000 Dolar

Masa başı meslekler arasında yer alan Aktüer mesleğinde çalışan kişiler genel olarak finansal riskleri belirlemek konusunda çalışırlar.

4. BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

bilgisayar mühendisi

İş yerinde oturan bir bilgisayar donanım mühendisi. Getty Images

Ortalama Maaş: 150.000 Dolar

Maaşları yıllar içerisinde hızla yükselen bilgisayar mühendisleri de genellikler bilgisayarlar için geliştirilebilecek tüm konularda çalışma yürütürler. Birçok yazılım dilini de bilen bilgisayar mühendisleri; günümüz teknolojilerinin birçoğuna öncülük etmektedir.

5. HAKİM

hakim

Mahkemede oturan bir yargıç. Chris Ryan / Getty Images

Ortalama Maaş: 130.000 Dolar

Masa başı meslekler arasında yer alan bir meslek olmasına karşın yoğun bir iş temposu ile karşılaşmak mümkündür.

6. REKLAMCI

reklamcı

Bir reklamcı bilgisayar başında çalışıyor.

Ortalama Maaş: 900.000 Dolar

Reklamcıların hemen hemen tüm hayatı son yıllarda bilgisayar başında geçmektedir. Reklamcılar eskiye nazaran tasarım konusunda daha aktif çalışmaktadır. Dolayısıyla gelir potansiyelleri de artış gösteriyor.

7. İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİCİSİ

insan kaynakları

Bir insan kaynakları yöneticisi. Carlos Osorio / AP

Ortalama Maaş: 130.000 Dolar

Bir şirketin belki de en önemli damarlarından birinin başında bulunan İK’ler yeni personel alımı, görüşmesi ve işe alımını denetlerler.

8. HALKLA İLİŞKİLER UZMANI

halkla ilişkiler

Halkla ilişkiler yöneticileri genellikle halka açık etkinliklere katılırken, günlerinin büyük bir kısmı ekiplerini bir masanın arkasında yönetmekle geçirilir. Mike Windle / Getty Images

Ortalama Maaş: 145.000 Dolar

Yine bir şirketin en önemli pozisyonlarından biri halkla ilişkiler uzmanlığıdır. Bu pozisyonda görev alan yöneticiler, bir şirketin bütün dış iletişimini yürütmektedir. Aynı zamanda pazarlama konusunda da yetenekli insanlardır.

9. PAZARLAMA MÜDÜRÜ

pazarlama müdürü

Bir pazarlama müdürü. Emir Memedovski / Getty Images

Ortalama Maaş: 150.000 Dolar

Bir şirketin tüm satışlarını doğrudan etkileyen ofis pazarlamadır. Bu ofisin başında da pazarlama müdürleri yer almaktadır. Masa başı meslekler arasında en yüksek maaşı alan işlerden biridir.

10. CEO

jeff bezos

Amazon Jeff Bezos CEO’su. AP Fotoğraf / J. Scott Applewhite

Ortalama Maaş: 180.000 Dolar

Dünyanın en yüksek maaş alan masa başı mesleği elbette CEO’lar tarafından yürütülmektedir. Bir CEO, bir şirkette alınabilecek tüm kararların tepesinde yer almaktadır. Aynı zamanda CEO’lar altlarda yer alan yöneticilerin denetiminden de sorumludur.

Meslekler hakkında daha fazlası ilgini çekiyorsa Bilinmeyen İlginç Meslekler hakkındaki yazımıza göz atabilirsin.

 • Faruk
  4 yıl önce

  Masa başı bir iş yapıyorum, yazılımcıyım. Türkiye standartlarında maaşlar oldukça düşük. Ancak avrupa veya Amerika da çalışacak bir duruma gelebilirsek hayatımızı değiştirecek duruma gelebiliriz.

  34
  yorum beğen
  • Ahmet
   4 yıl önce

   Sen nasıl faruksun

   34
   yorum beğen