arama

Zahmetli ama Çok Karlı Mavi Yakalı 12 İş Fikri

tesisat işi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Yeni İş Fikirleri
  • 1 Star
    Loading...

Her iş fikri size ofiste otururken binlerce lira para kazandırmaz. Bazı iş fikirleri için sahaya inmeniz ve zahmetli işlere yönelik faaliyet göstermeniz gerekir. Mavi yakalı insanların hayatlarının büyük bir bölümü sahada iş yaparken geçer. Onlardan biri olarak çok karlı iş fikirlerine odaklanmak istiyorsanız; sizi kısa sürede büyük kar marjlarına ulaştırabilecek 20 iş fikrini inceledik.

Listede yer alan bazı iş fikirlerini “asla yapamam” demeden önce, rekabet analizi yaptırmanız ve karlılığını göz önünde bulundurmanızı öneririz. Lokasyon bazlı ciddi fırsatlar elde etmek için bu iş fikirlerini mutlaka incelemelisiniz.

1. İNŞAAT İŞLERİ

İnşaat işi, piyasadaki çok kazançlı mavi yakalı iş fikirlerinden biridir. İnşaat sektörü nispeten karlı bir iştir. Hızlı büyüyen alçıpan, döşeme, boyama, su, kanalizasyon, petrol, gaz ve elektrik gibi birçok sektör doğrudan inşaat ile bağlantılıdır.

Kendi inşaat işletmenizi kurabileceğiniz gibi; sadece bir alt sektördeki fikir üzerine de yönelebilirsiniz. Başlangıç maliyetleriniz ilk aklınıza gelen soru olsa da; projeleri başarılı bir şekilde tamamlayacak bir ekibe sahip olmak büyük ihtimalle daha kritik bir konudur.

2. SIHHİ TESİSAT İŞLERİ

Tesisat işleri tüm konutlar ve işletmeler için dışarıdan alınan bir hizmettir. Genellikle bu konuda kendi ihtiyaçlarını gideremezler. İçme suyu ve gider suyunun başarılı bir şekilde konuda gelmesi ve dışarı çıkması konusunda hizmet vereceğiniz bu iş fikrinde; maliyet çok düşük ancak karlılık çok yüksektir. Başarılı olmak için, işinizi iyi bir şekilde pazarlamalı ve yeni tekniklerden haberdar olmalısınız.

3. ELEKTRİK İŞLERİ

Elektrikçi açmak rehberinde de değindiğimiz üzere; zahmetli bir mavi yakalı işidir. Genellikle konutlara yönelik hizmet verirler ve çok basit işlemler dahi eve servis nedeniyle yüksek kazançlar elde ederler. Bu konuda uzmanlaşarak ve işletmenizin iletişim adreslerini iyi bir şekilde müşterilere ulaştırarak, başarılı bir işletmeye sahip olabilirsiniz.

4. ISITMA, HAVALANDIRMA, İKLİMLENDİRME

Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme bir konutun en çok ihtiyaç duyduğu mavi yakalı hizmetlerdir. Her 3 konuda da konutlar mevsimlik olarak bile arızalar dışında bakım hizmetlerine ihtiyaç duyar. Lokal bazda başarılı personeller ile kurabileceğiniz bir işletme kısa sürede ciddi iş hacimlerine ulaşabilir.

Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerine yönelik yeni bir iş kurmanın en önemli avantajı, işe küçük yatırımlar ile başlayıp; kısa sürede büyütmek üzere gelen işlerin karlarını kullanabilme potansiyelidir. Kısaca, işe koyulmak için yüksek sermayelere ihtiyacınız büyük ölçüde yok.

5. ATIK YÖNETİMİ

Başlayabileceğiniz ve iyi karlar elde edebileceğiniz bir başka karlı mavi yakalı iş atık yönetimidir. Atık yönetimi (veya atık bertarafı), atıkları başlangıcından nihai bertarafına kadar yönetmek için gereken faaliyetler ve eylemlerdir. Bu, atık yönetimi sürecinin izlenmesi ve düzenlenmesi ile birlikte atıkların toplanması, taşınması, arıtılması ve bertarafını içerir.

Genellikle kırsal lokasyonlarda büyük bir iş hacmi oluşturmaktadır.

6. GÜBRE ÜRETİM VE DAĞITIMI

Gübre sektörünü başlı başına devasa bir sektör olarak ön plana çıkmaktadır. Sektörde çok az sayıdaki büyük firmanın çatısı altında hizmet veren küçük işletmelere rastlamak mümkündür. Sermaye düzeyinize göre bir gübre üretim tesisi kurabileceğiniz gibi küçük sermayelere ile bir gübre dağıtım işi de kurabilirsiniz.

Tarım sektörü ülkemizde en yüksek istihdam oluşturan sektör olmayı sürdürken, bu alana yönelik iş fikirleri için birçok kurumdan hibe ve destek alma şansınız da bulunmaktadır.

7. ARAÇ CAM HİZMETLERİ

Araçlara yönelik cam üretimi, tamiri, değiştirilmesi ve benzeri konularda faaliyet gösteren bir işletme kurabilirsiniz. Ülkemizde karayolları, birçok Avrupa ülkesine göre düşük seviyede bulunmakta ve bu nedenle araçların camlarına yönelik çok sayıda sorun sıklıkla yaşanmaktadır. Sektör gün geçtikçe daha yüksek iş hacimlerine ulaşarak, yatırımcıları cezbediyor.

8. TEMİZLİK ÜRÜNLERİ İMALATI

Temizlik ürünleri, gezegendeki en yüksek kârlı ve en yüksek talep gören üretim işletmelerinden biridir. Birçok üretim endüstrisinde kar marjı yüzde 10 civarında bulunurken, temizlik ürünlerinde karlılık yüzde 1000’e kadar ulaşabilmektedir. Sektör ciddi oyunculara sahip olsa da; lokalde fiyat avantajı sağlanarak, rekabet edebilmek mümkündür.

Günün sonunda kâr marjının sadece% 10 civarında olabildiği diğer birçok imalat endüstrisinin aksine, deterjan yapmak% 1000 veya daha fazla getiri sağlayabilir.

Temizlik ürünleri, ürünleri farklılaştırmak için teknik formülasyon bilgisi ve kalite geliştirme süreci gerektiren belirli bir biçim ve yapıya sahiptir.

9. GERİ DÖNÜŞÜM İŞİ

Ülkemizin en popüler sektörlerinden biri de geri dönüşüm endüstrisidir. Sektörde henüz ciddi bir rekabet bulunmuyorken, devlet ve kurumlar tarafından ciddi bir destek imkanı bulunuyor. Daha çevreci bir dünya için uluslararası düzeyde dahi hibe ve destek fırsatı bulunmaktadır. Ayrıntılı bir plan yaparak, finansmana hazırlanarak, yasal gereklilikleri anlayarak ve doğru bir iş anlayışı kullanarak, geri dönüşüm işinizi başarılı bir şekilde kurabilirsiniz.

10. HAŞERE KONTROLÜ

Evlerin ve özellikle gıda sektöründeki işletmelerin baş belası olan haşerelere yönelik ilaçlama veya benzeri bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Her açıdan yüksek kar fırsatı sağlayan bir iş fikri olmakla beraber, sektöre giriş için yüksek maliyetler ile karşılaşmazsınız.

İşletmeyi kurduktan sonra ana odaklanmanız gereken süreç; işletmeniz için başarılı bir online pazarlama ve yerel reklam seçeneklerini maksimum düzeyde kullanmaktır.

11. BOYAMA

Basit ama son dönemde rekabetin hızla azaldığı bir sektördür. Yeni bir iş fikrini hayata geçirmek isteyenler zahmetli işlerden uzak durmaya yöneldiği için sektörde bir boşluk oluşmuş durumda. Üstelik rekabetin azalması nedeniyle boyama sektöründeki karlılık gün geçtikçe artıyor. Basit bir şekilde birkaç gün içerisinde hazırlığınızı yaparak başlayabileceğiniz bir iş fikridir. Özellikle inşaat sektörünün çok aktif olduğu ülkemizde; yüksek büyüme fırsatı sağlaması ile de ön plana çıkıyor.

12. PEYZAJ İŞLERİ

Çevre düzenleme işi; başlayabileceğiniz yüksek karlı mavi yakalı işlerden bir tanesidir. Sektör ülkemizde henüz istenilen profesyonellikten uzak olsa da; kısa dönemli rekabet avantajları ile sektörde hızla büyüyebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgedeki konutlara ve bahçeli işletmelere yönelik bir teklif sunarak işe başlayabilirsiniz.