arama

Ne Üretebilirim Diyenler İçin Üretim ve İmalat Fikirleri

Ne üretebilirim, ne üretip satabilirim ve evde ne üretebilirim diyenler için işe koyulmak üzere Türkiye’nin en iyi üretim ve imalat fikirleri rehberi.

Türkiye’nin dünyada ekonomik olarak tam istenilen seviyede bulunmamasının en büyük nedenlerinden biri üretime verilen değerdir. Eğer siz bir girişimci veya yatırımcı olarak ne üretebilirim sorusu ile ilgileniyorsanız, aynı zamanda ülkemize büyük bir değer kazandırmak üzere yola koyulduğunuz anlamına geliyor.

Bu kapsamda Yeni İş Fikirleri platformu olarak daima üretim-imalat fikirleri üzerine siz değerli yatırımcılara yol göstermeye devam edeceğiz. İster evde üretim yapmaya odaklanın, isterseniz de milyonluk yatırımlar planlayarak bir imalat işletmesi kurun, her şart altında harika kazançlar sağlayabileceğiniz üretim fikirleri bulunmaktadır.

Ne üretebilirim diyor ve bu konuda kendinize bir yol çizmek istiyorsanız, sizler için Türkiye’de de eşsiz potansiyellerin bulunduğu 65 üretim fikrini inceledik… Elbette her imalat fikri kendi içerisinde farklı dinamikler, zorluklar ve kolaylıklar barındırmaktadır. Bu nedenle bir üretim fikrine sıcak baktığınız zaman ilk olarak yapmanız gereken şey bir iş planı hazırlamak ve işi kapsamlı olarak ele almaktır.

65 Üretim fikri…

1. LED AMPUL

ampul

Ülkemiz son 5 yılda sıradan ampuller yerine led ampullere ilgi duymaya başlamıştır. Sağladığı büyük tasarruf seçenekleri sayesinde ülkemizde yanan her sıradan ampul yerine led ampullerin satın alınmaya başlamasıyla birlikte sektör büyük oranda büyüme kaydetmiştir.

2. FAYANS & MERMER

Dünyanın fayans ve mermer konusunda en iyi ülkelerinden biri olan Türkiye’de bir fayans & mermer işletme imalathanesi kurmak karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

3. OTO YEDEK PARÇA

İkinci el otomobil pazarının çok aktif olduğu ve böylelikle çok eski araçların dahi tamire gönderildiği Türkiye’de otomobil yedek parçaları üretimi en mantıklı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Bu sektöre girmek için bir torna ile üretime başlanılabilir. Büyük yatırımcılar ise kapsamlı bir fabrika kurulumu için bile yatırım başlatabilir.

4. DETERJAN TOZU

Kar marjı yüksek olmasa da ciddi sürüm avantajının bulunduğu bir üretim fikridir.

5. BAL

bal

Tarım konusunda ne üretebilirim diyenler için en gözde üretim fikirleri arasında yer almaktadır. Doğal bal bulmanın gittikçe zorlaştığı ülkemizde kaliteli bir bal üretimi yüksek kar marjları sağlayabilmektedir. Zira endemik bitki örtüsüne sahip bir çok bölgemizin bulunması, organik bal üretimi için çok fazla çaba harcanmaması ve iç dış piyasada organik bala olan talep bu üretim ve imalat fikrini oldukça canlı tutmaktadır. 

6. KUTU

Türkiye’de özellikle başta e-ticaret siteleri ve kargo firmaları olmak üzere kutu imalatı için bir işletme kurulabilir. Bu iş fikri tüm şehirlerde önemli pazar fırsatları sağlamaktadır.

7. BAHARAT

Gün geçtikçe ülkemizde lezzetler dünya standartlarına göre değişiklik gösterse de geleneksel lezzetlerde bolca bulunan baharatlara ilgi sürüyor. Bir baharat üretim fikri karlı ve değerlendirilebilir iş fikirleri arasında yer almaktadır.

8. PEÇETE

Son 3 yıldır ülkemizde kağıt fiyatlarında yaşanan artışa paralel olarak peçete fiyatlarında ciddi fiyat artışları yaşanmış ve daha düşük maliyet oluşturabilen işletmelerde önemli oranda ciro artışı yaşanmıştır. Buna paralel olarak daha düşük üretim fırsatı sağlayabilecek bir işletme kurarak karlı bir iş fikrine giriş yapabilirsiniz.

9. ISLAK MENDİL

Yine peçete üretimine paralel olarak ıslak mendil sektöründe de birçok düşük maliyetli üretim yapan işletmelerde ciro artışı yaşanmaktadır. Islak mendil üretimine odaklanabilirsiniz.

10. ÇİKOLATA

çikolata

Ülkemizde çikolata üretimini yalnızca büyük holdingler seri üretim şeklinde gerçekleştiriyor. Ancak Avrupa, ABD ve Asya’da hemen hemen her ülkede butik çikolata işletmelerine rastlamak mümkün. Bu butik çikolata işletmelerinde gerçekten çok lezzetli çikolatalara yoğun ilgi bulunuyor. Bu doğrultuda butik bir çikolata işletmesi kurabilir ve ilk etapta online satışa yönelebilirsiniz.

11. BEBEK BEZİ

Geçmiş yıllara göre bebek bezi için harcanan tutarlarda önemli oranda artış yaşanıyor. Nispeten daha fazla çocuk sahibi olmak konusunda bir kültüre sahip olan 10 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizde önümüzdeki yıllarda bebek bezine yönelik ihtiyaçların daha da artması bekleniyor.

12. ZEYTİNYAĞI

Sağlık endişelerinde yaşanan artışa paralel olarak insanların zeytinyağına olan talebi artıyor. Ne üretebilirim diye düşünenler için harika bir tarımsal üretim fikri olarak dikkat çeken bir iş fikridir. Bunun için çok fazla bütçeniz yoksa ilk etapta zeytinlik kiralamayı deneyebilirsiniz. 

13. HALI

Birkaç yıl öncesine göre halı satışlarında düşüş yaşanmış olsa da, 2020 yılından itibaren sektörde yeniden bir canlanma bekleniyor. Konu tasarım odaklı olması nedeniyle sektöre yeni giriş yapan işletmeler kolay yoldan pazar payı bulabiliyor.

14. MÜCEVHER

Ülkemizde bu konuda çalışan çok az sayıda yerli firma bulunuyor. Ortalama 3 milyon liralık sermayesi bulunan yatırımcılar için karlı bir üretim fikridir.

15. GİYSİ & KIYAFET

giyim

Bu konuda çok fazla ek bilgi sağlamaya gerek duymuyoruz. Bu sektörün herhangi bir şart ve koşulda düşüş eğilimi gösterme şansı bulunmuyor.

16. DERİ ÇANTA

Genel bir moda eğilimi olarak deri çanta üretimi yapılabilir. Belirli bir tarzda uzmanlaşarak kendi işletmenizi kurabilirsiniz.

17. KAĞIT TORBA

Plastiğe yönelik açılan savaş ile birlikte kağıt torbalara çok ciddi bir yönelim yaşanmaktadır. Son olarak geçtiğimiz yıl plastik poşetlerin para ile satılmasıyla kağıt torbalar tüm tüketicilerin odak noktası olmaya başladı. Henüz bir kağıt torba üretimi işletmesi kurmak için geç kalmış sayılmazsınız.

18. TAKI

Çeşitli tarzlarda takı üretimine odaklanabilirsiniz. Özellikle e-ticarete yönelerek kendi evinizde ürettiğiniz takılar ile bile bu sektöre hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Takı üretimi zor değildir ve kısa vadeli avantajlar dahi barındırmaktadır. Düşük sermayeli girişimciler için de en uygun fikirler arasında yer alıyor.

19. MEYVE SUYU

Adı meyve suyu olduğu halde içerisinde meyveden eser bulunmayan meyve suları yerine direkt olarak meyve konsantresi içeren bir doğal meyve suyu markası oluşturulabilir.

20. YAPAY ÇİÇEK

çiçek

Son yıllarda e-ticaretteki artış ile birlikte çiçek satışlarında önemli oranda artış kaydediliyor. Çok yüksek sermaye istemeyen bir üretim fikri olarak yapay çiçek üretimi yapılabilir.

21. DİYABETİK GIDA

Diyabet hastaları için şeker yerine sakarin, aspartam, asesülfam-K gibi enerji içermeyen tatlandırıcılar kullanılarak üretilen ürünlere diyabetik gıda adı veriliyor. Ülkemiz dünyada en fazla diyabet hastasının bulunduğu ülkeler arasında yer almakta olup, diyabetik gıdalara yönelik ihtiyaçlar için genellikle ithalat yapıldığı göz önüne alınınca; bir diyabetik gıda işletmesi kurulabilir.

22. FİTNESS EKİPMANLARI

Obezitenin gittikçe arttığı Türkiye’de fitnesse yönelik taleplerdeki artışa paralel olarak genellikle ithal olarak satın alınan fitness ekipmanları için bir üretim fikri hayata geçirilebilir.

23. CERRAHİ EKİPMANLAR

Paslanmaz çelik veya titanyumdan imal edilen makas, forseps, neşter, kelepçe, retraktör gibi cerrahi ekipmanların üretimi için yola koyulabilirsiniz. Ülkemiz bu konuda yeterli potansiyelini gösterememektedir. Bu kapsamda doğru bir planlama ile iyi bir ihracat tesisi hayata geçirilebilir.

24. GÖZLÜK

Doğrudan bir gözlük üretimi için işletme kurulabilir. Ancak barındırdığı profesyoneller nedeniyle yüksek sermaye istemektedir.

25. CIVATA

cıvata

Tüm ekipmanlar ve doğrudan ev kullanımları için cıvata üretimi yapılabilir.

26. PARFÜM

Nispeten zor bir iş fikri gibi görünse de doğru bir planlama ile yüksek potansiyel içeren Türkiye’de bir parfüm imalatı şirketi kurulabilir. Ne üretebilirim diyenler ve sermayesi olmayanlar ise butik bir parfümeri işletmesi kurabilir.

27. MUM

Sıradan mumlar yerine daha çok biblo olarak kullanılan şık mumların üretimi için bir atölye kurulabilir. Bir mum üretim tesisi genel resmi prosedürler gereği daha basit bir iş fikri olarak ön plana çıkmaktadır.

28. SAAT

Ülkemizde satılan neredeyse tüm saatlerin çok büyük bir kısmı yabancı markalardır. Bu doğrultuda bir yerli üretim işletmesi kurulabilir.

29. ALÜMİNYUM KAPI PENCERE

İnşaat sektörünün halen çok aktif olduğu Türkiye’de bir alüminyum kapı pencere üretim tesisi kurulabilir. Ancak sektörde rekabet düzeyi yüksektir. Bu nedenle ya maliyet ya da kalite konusunda avantaj barındırmalısınız.

30. DEFTER

defter

Daha çok küçük ölçekli bir işletme kurmak isteyenler için doğru bir tercih olabilir.

31. ANAHTAR

Yine küçük ölçekli bir işletme kurmak isteyenler için bir seçenek olabilir. Ülkemizde bu iş 4 ana büyük firma tarafından gerçekleştirilmekte olup kısa vadede ancak yerel düzeyde bir rekabet sağlanabilir.

32. UN

Doğrudan basit ve ölçeklendirilebilir bir iş fikridir.

33. ELEKTRİK KABLO

Yine inşaat sektörü ile doğrudan ilgili olan bir sektördür. Son yıllarda elektrik işletmelerin Anadolu’daki çalışmaları göz önüne alındığında sektörün büyüme kaydettiğini belirtmek mümkün.

34. GIDA BOYASI

Genellikle ithal edilen gıda boyaları için fiyat avantajı sağlamak üzere yerli bir üretim tesisi kurabilirsiniz. Üretimi için ortalama 1.000.000 liralık sermaye yeterlidir.

35. ASKILIK

askı

Basit ama doğrudan hedef odaklı bir ürün istiyorsanız askılık üretimi için bir girişim başlatabilirsiniz. Askılık için satış fırsatlarına yönelik bir pazarlama ekibi kurmanız gerekir.

36. GÜBRE

Bir tarım ülkesi olan Türkiye’de en yüksek potansiyel içeren iş fikirleri arasında yer almaktadır. Gübre üretimine odaklanarak kısa sürede önemli bir sektöre giriş yapma fırsatınız olacak.

37. MAKYAJ

Sektöre giriş kolay olsa da rekabet çok üst seviyede bulunmaktadır. Eğer yeterli sermaye gücüne sahip değilseniz, giriş size pek uygun olmayabilir. Yine de küçük çaplı olarak instagram’dan takipçi sayısını artırarak makyaj malzemesini üretemeseniz bile satarak güzel paralar kazanabilirsiniz. 

38. KARTON BARDAK

Cam bardakların dezavantajlarına paralel olarak yıl geçtikçe satışı artan ürünler arasında yer almaktadır. Son dönemde bu sektöre çok sayıda firmanın giriş yaptığını belirtmekte yarar var.

39. SİLGİ

İlginç gelecek ancak ülkemizde satılan silgilerin çok büyük bir kısmı Çin’den ithal edilmekte ve çoğu sağlıksız ürün sınıfında yer almaktadır. Ne üretebilirim diyenler için düşük sermayeli harika bir tercih olabilir.

40. ZENCEFİL YAĞI

zencefil

Çok düşük rekabetin bulunduğu bir sektör arıyorsanız, zencefil yağı üretimi yapabilirsiniz.

41. DONDURMA KÜLAHI

Doğrudan hedef odaklı bir üründür. Bu nedenle önce şehir sonra da bölgesel rekabet düzeyi göze alınarak bir üretim fikri hayata geçirilebilir. Dondurma külahı üretimi yapacak olan işletmelerin genellikle doğrudan dondurma üreten işletmeler için çalıştığını da belirtmek gerekiyor.

42. NAFTALİN

Doğrudan giyim üretimi yapan işletmelere yönelik satış fırsatları ele alınıp bir naftalin işletmesi kurulabilir. Naftalin üretimi nispeten birçok üretim fikrine daha kolaydır. Ortalama sermaye ihtiyacı 150 bin lira düzeyinde bulunmaktadır.

43. TERLİK

Turizm ülkesi Türkiye’de son yıllarda terlik satışlarında ciddi oranda artış kaydedilmektedir. Bu artışa paralel olarak modaya uygun terlik üretimine odaklanabilirsiniz.

44. EŞOFMAN

Fitness ekipmanları gibi satışı artan sağlık odaklı ürünler arasında yer almaktadır. Satış trendi artan bir giyim ürünü arayanlar için en doğru tercih olabilir.

45. KURŞUN KALEM

kurşun kalem

Dünyada nüfusuna göre en fazla öğrenci barındıran ülkelerden biri olan Türkiye’de öğrencilerin doğrudan ihtiyaçlarına yönelik tüm ürünler için üretim fırsatları bulunmaktadır. Kurşun kalem tüm bu sektörler arasında en düşük sermaye isteyen fikirler arasında yer almaktadır.

46. PASPAS

Atölye tarzı bir noktada üretim yapmak isteyenler için paspas ve benzer ürünler doğru bir tercih olabilir. Temizlik sektöründe en büyük rekabet fırsatının maliyet olduğunu unutmayın.

47. ORTOPEDİK YASTIK

Sağlık endişelerinin artmasına paralel olarak ortopedik yastıkların satışı da artış gösteriyor. Doğrudan hedef odaklı bir ürün arayanlar için potansiyeli yüksek bir üretim fikridir. Çeşitli medikal firmaları ile anlaşma yaparak satıştan pay gibi modellemeler ile önemli ciro rakamlarına ulaşabilirsiniz.

48. TÜTSÜ ÇUBUKLARI

Kendi evinizin bir odasında dahi başlayabileceğiniz bir üretim fikridir. Evde üretim fikri olarak değerlendirmek için Youtube’deki birkaç videoyu dahi izlemeniz yeterli. Seri üretim için ise 2 farklı üretim teçhizatına ihtiyaç duyuluyor. Çeşitli KOSGEB destekleri aracılığıyla kendi üretim atölyenizi kurabilirsiniz.

49. MASA LAMBASI

E-ticaret platformlarında en çok satılan ofis malzemeleri arasında yer almaktadır. Nispeten basit bir iş fikridir ve başlamak için 350 bin liralık yatırım sermayesi yeterli. 6’ncı bölge illerinde arasında teşvik alabilecek üretim fikirlerden biridir.

Sektörde en çok satış yapan markaların neyi doğru yaptıklarına odaklanmadan başlamanızı önermiyoruz. Tekli üretim atölyesi olacağı için en iyi ürünü ortaya çıkartmak için çaba göstermeniz önerilir.

50. OYUN KLAVYESİ

klavye

Masaüstü bilgisayarların trendi sona ererken yeniden yükselişe geçen bilgisayar oyunlarının artışı ile son 3 yılda oyun klavyelerinin satışı tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. Özellikle gamerleri hedef alarak bir işletme kurulabilir. Bu iş fikri büyüme potansiyeli içermekte olup, ürün gamı yıllar içerisinde büyük oranda artırılabilir. Önemli olan doğru bir marka bilinirliliği sağlamaktır.

51. KANVAS TABLO

Standart tablolar yerine son dönemin trend ürünü olan kanvas tablo için üretim yapabilirsiniz. Bu iş fikrini kendi evinizdeki bir odada bile rahatlıkla hayata geçirebilirsiniz. Başlamak üzere birkaç Youtube video bile yeterli olabilir.

52. SU FİLTRESİ

Yüksek sermaye isteyen iş fikirleri arasında yer almakta olup, kısa ve orta vadeli bir iş planı ile birlikte hayata geçirilebilecek bir iş fikridir. Su filtresine yönelik satışlar için ilk etapta büyük şehirler hedef alınmalıdır. Sağlık endişelerinin artmasına paralel olarak satışların önümüzdeki yıllarda da artması bekleniyor.

53. MAKARNA

Doğrudan fiyat ve lezzet avantajı sağlayarak pazar payı oluşturulabilecek bir üründür. Sektöre yer alan büyük markalar genellikle küçük lokasyonlarda kendine yer bulamıyor. İlk ana hedef noktalarınız bölgesel fırsatlar olmalı.

54. FÖN MAKİNESİ

E-ticaret platformlarında en çok satan ürünler arasında yer almaktadır. Bir fön makinesi üretim tesisi düşündüğünüz kadar zor planlamalar istemez. Ortalama olarak 400 bin liralık bir yatırım ile fön makinesi üretimine başlamak mümkün.

55. SU GEÇİRMEZ BOT

bot

Ülkemizde doğa sporlarına yönelik ilginin artmasına paralel olarak su geçirmez ürünlere yönelik satışlarda önemli artışlar kaydediliyor. Bir su geçirmez bot markası ile sektöre giriş yapılabilir.

56. ODA TERMOSTASI

Doğrudan ürün odaklı bir üretim fikridir. Kapsamlı bir çalışma ile sektörde önemli bir yerli marka olunabilir. E-ticaret platformlarında en çok satan ürünler kategorilerinde sıklıkla yer almaktadır. Fiyatı uygundur ve son tüketici için cezbedici ürünler arasında yer almaktadır.

57. NUMARATİK

Son dönemde araçların üzerinde araç sahibinin cep telefonunu gösteren bir küçük numaratiği görmüş olabilirsiniz. Bu ürün son dönemde ciddi satış rakamlarına sahip. Ürünün üretimine başlamak üzere küçük bir ev işletmesi dahi yeterli olabilir.

58. AYAKKABILIK

Tahtadan veya demirden yapılan ayakkabılıklar için üretim yapabilirsiniz. Çok şık ürünler ortaya çıkartabilirseniz eğer kısa sürede büyük mağazalarda dahi kendinize yer edinebilirsiniz. Büyük süpermarket zincirleri ile olası bir anlaşma ile ciddi ciro rakamları elde etmek mümkündür.

59. MOTOR YAĞI

Ülkemizde bu konuda hizmet sağlayan yerli bir marka bulunmuyor. Devlet desteğinin de kolaylıkla alınabildiği bir sektördür. Bu kapsamda profesyonel bir danışmanlık alarak yerli bir marka kurulabilir.

60. SÜPÜRGE TORBASI

süpürge torbası

Süpürge torbaları evlerin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Üstelik üretime başlamak için de ciddi bir yatırım sermayesine ihtiyaç duyulmuyor. Üretim olarak değerlendirmeden önce en çok satan süpürge markalarının ihtiyaçlarına yönelik üretim yapmak üzere planlama yapmanız önerilmektedir. Sırasıyla işi büyütmek için farklı ebatlarda da çeşitlendirme yapabilirsiniz.

61. KINA

Üretimi en kolay ürünler arasında yer almaktadır. Son yıllarda özellikle kına, düğün ve nişan organizasyonları için yeniden moda olmuştur. Kına üretimine odaklanarak düşük sermaye ile önemli bir iş fikrine başlayabilirsiniz. Türkiye’nin her noktasında üretime yönelik destek fırsatları bulunmaktadır. 6’ncı bölge illerinde ise her aşamada destek – teşvik ve hibe fırsatları bulunuyor.

62. BAĞCIK

Sermayeniz yüksek seviyede bulunmuyorsa ortalama 200 bin liralık bir sermaye ile başlayabileceğiniz imalat fikirleri arasında yer almaktadır. Tek bir makine ile bile üretime başlayabiliyorsunuz. Ortalama olarak 3 haftalık bir çalışma sonrasında satış yapabilecek duruma gelebiliyorsunuz.

Bağcık sektöründe büyük oyuncular yoktur. Genellikle ayakkabı üretim tesisleri küçük bir bölümde bu hizmete de yer veriyor.

63. KAPAK

Aklınıza gelebilecek her türlü ürün için kapak üretimi yapabilirsiniz. Büyük süpermarket zincirlerinde en çok satan ürünler arasında yer alıyor. Fiyat avantajı sağlayabilmeniz durumunda önemli satış rakamlarına ulaşabilme şansınız var.

Kapak üretimi için gerekli ortalama sermaye tutarı ise 300 bin lira düzeyindedir. Ancak çeşitli destek ve hibe fırsatları ile daha düşük sermayeler ile bile işe başlayabilirsiniz.

64. SİLİKON TABANCASI

Son dönemde konutlara yönelik bile satış fırsatları bulunan bir üründür. Online satış rakamları önemli düzeyde artmıştır. Basit plastik modelleme ile bile üretime başlayabiliyorsunuz. Ortalama 450 bin liralık sermaye bedeli ile yalnızca silikon tabancı üretimine başlamak mümkündür. Ancak montaj süreci için minimum 6 kişilik personelin çalıştığı bant ihtiyacı vardır. Dolayısıyla işi sürdürme maliyeti yüksektir.

65. HAVLU

Özellikle hediyelik havluların satışına odaklanmanızı öneriyoruz. Ana satış havluları sektöründe büyük oyuncular var ve onlarla fiyat gibi herhangi bir konuda rekabet etme şansınız düşük. Ancak son dönemde ortaya çıkan hediyelik havlu sektöründe ise büyük bir boşluk var. Bu konuda kendi e-ticaret sitenizi de kurmanızı öneriyoruz.

 • Zikrullah
  4 yıl önce

  Çok teşekkür ederim yardımlarınız ve ülkemizde ihtiyaç duyulacak iş imkanlarini araştırıp sunduğumuz için yeni isimkanlari hususunda teklifleri gönderirseniz sevinirim..

  49
  yorum beğen
  • Yeni İş Fikirleri
   4 yıl önce

   Merhaba,

   Çok teşekkür ederiz. Yeni İş Fikirleri platformu olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ana sayfamıza fırsat buldukça göz atarak yeni iş fikirlerine göz atabileceğinizi belirtmek isteriz.

   İyi çalışmalar.

   54
   yorum beğen
 • onur
  4 yıl önce

  ama bunların bir çogu çinden ucıza gelıyor sen urettıgınde pazar bulamassınki ornek karton bardaklar çinden gelıyor takı toka mum bırcogu içinde cok az iş cıkaracak meslek dalları var bence

  46
  yorum beğen
 • İsa bozdemir
  4 yıl önce

  Ön plan için çok teşekkürler ölmeden bir iş üretmek istiyorum fikir birliği arkadaşlar arıyorum saygılar

  37
  yorum beğen
 • Ziya
  4 yıl önce

  Çin tarafından yapılmayan şey. Olmalı mesela tatil hayvancılık ve gida

  29
  yorum beğen
 • Serpil
  3 yıl önce

  Bende evde iş yapmak ve üretmek istiyorum bilgi için dönerseniz çok sevinirim

  29
  yorum beğen
 • Haytiye
  3 yıl önce

  Süpersiniz

  31
  yorum beğen
 • halil
  3 yıl önce

  en güzel üretim çoçuk oyun makinaları otamat işi dir buyrun gelin beraber yapalım

  39
  yorum beğen
 • Evde Ek İş İlanları ile Hızlıca Aylık 5750 TL Para Kazanın | Yeni İş Fikirleri 2022
  2 yıl önce

  […] yerine kendi işinizi kurmak üzere harekete geçmenizi her zaman öneriyoruz. Basit bir şekilde Ne Üretebilirim rehberimize göz atarak bir şeyler üretmeye başlayabilir ve sosyal medyadan satışa […]

  13
  yorum beğen
 • Kadir
  1 yıl önce

  Su filtresi mantıklı gibi

  12
  yorum beğen
 • İsmail
  10 ay önce

  Motor yağı üretimi için nasıl bi yol izlemeliyim

  8
  yorum beğen
 • Halil
  5 ay önce

  Yatırımcı arıyorum cocuk oyun makına ları işi yapmak isteyen bilardo sakız ve top makınası tranbolın masa ustu sarj langırt eir okey 0552 737 41 01 ps4

  8
  yorum beğen