arama

Çalışanların Motivasyonunu Artırmak İçin Kullanabileceğiniz 10 Söz

liderlik
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Bir lider konumunda bulunuyorsanız; ofisinizde veya iş yerinizde çalışan tüm personellerin motivasyonunu artırmak için bazı cümlelere daha fazla yoğunlaşmanız gerekecek. Motivasyon bir iş yerinin daha verimli ve üretken olması önündeki en büyük unsurlar arasında yer almaktadır.

İşyeri kültürünü artırmak ve büyüme grafiğini izlerken keyif almak için motivasyon konusunda daha yaratıcı olmanız gerekiyor. Bir yönetici olarak iş yerindeki motivasyonu sağlamak öncelikli görevleriniz arasında yer almaktadır.

İş yerinizde çalışan motivasyonu için kullanmaktan çekinmemeniz gereken sözlerden bazıları şunlardır:

 1. Bana her şeyi sormaktan çekinmeyin.
 2. Benim durumumda ne yapardınız?
 3. Bir iyi bir de kötü haberim var.
 4. Ekip ne diyor?
 5. Yaklaşımınızla daha çok ilgileniyorum.
 6. Bana oraya nasıl geldiğini söyle.
 7. Dikkatimi çektin, bana daha fazlasını anlat.
 8. Nasıl yardımcı olabilirim?
 9. İşte bundan öğrendiklerimiz.
 10. Size karşı tamamen şeffaf olmak istiyorum.

Bu sözler üzerine pratik yaparak; doğru cümleyi doğru anda kullanmaya özen gösterin. Çalışanlarınız her zaman daha fazlasına ihtiyaç duyar ve başardıkları konularda da takdirinizi kazanmak ister. Ayrıca özellikle kendileri ile kişisel bir diyalog kurmaya başlamanızdan tamamen hoşlanacaklardır.

Çok başarılı olan personelinize karşı her zaman daha nazik olmak tercih ettiğiniz bir yol olabilir. Ancak bunu yaparken diğerlerine karşı kaba olmanız berbat bir fikir olacaktır. Nazik olma sürecini; daha ilgili bir şekilde yönetmeye çalışın. Tüm personelinize karşı her zaman nazik olmak durumundasınız. Aksi durumda ofisin havası bir anda kara bulutlar ile kapanacaktır.

Bir lider olarak her zaman ulaşılabilir olmalısınız. Personeliniz ihtiyaç duyduğu anda sizden yardım alabilmeli ve açıklama istemek konusunda mutlaka kendilerini rahat hissetmeliler. Çalışanlarınız her şeyi sormakta özgür hissetmeli. Bu sayede hem rahat hissederler ve size karşı daha fazla güven hissederler. Belirsizlik her zaman kafa karıştıran bir unsurdur.

Ofis ortamına oy birliği ile hareket etmeye önem gösterin. İyi bir fikir duyduğunuz zaman da bunu herkesin tartışmasına açık bir hale getirin. Konuyu daha eğlenceli kılmak, onları rahatlatacak ve her seferinde daha iyi bir fikir bulmak için çaba göstereceklerdir.

Çalışanlarınız tüm mesai boyunca motivasyon, rehberlik ve onay için sizi izleyecektir. Bu durumda çalışanlarınız ile sık sık iletişim kurmak; iş yerinizdeki durumu net bir şekilde ölçemenize yardımcı olacaktır. Bu sayede hangi kararları vereceğiniz konusunda daha iyi hissedeceksiniz. Çalışanlar daha iyi hedeflere ulaşmak için sizi izleyecektir. Bu nedenle onlara özgüven aşılamalı ve iyi bir örnek olmalısınız.

Daha iyi bir lider olmak için göz atmanızı önerebileceğimiz rehberler:

 1. İş Yerinde Daha Mutlu Olmanızı Sağlayacak 10 Soru
 2. Toplantılarda Öne Çıkmanızı Sağlayacak 6 Yol
 3. Yönetim Nedir? Özellikleri ve İşlevleri