arama

Medikal Market Açmak: Belgeler ve Şartlar

medikal-market

Ülkemizde eczacılık kadar yüksek bir potansiyel içermiyor olsa da düşük rekabet dolayısıyla önemli bir iş hacmi sağlayan iş fikirlerinden biri de medikal market işidir. Medikal market dükkanı açarak kısa sürede önemli bir gelir potansiyeli elde edebilirsiniz.

Medikal marketler genel olarak ilaç dışındaki tüm sağlık malzemelerinin satıldığı lokasyonlardır. Covid-19 pandemisiyle birlikte medikal market sektöründe ciddi bir büyüme oranı elde edilmiştir. Henüz konu ile ilgili bir istatistiki veri olmasa da, sektör temsilcileri tüm zamanların iş hacmi rekorunu kırdıklarını dile getiriyor.

Medikal market açmak istiyorum diyorsanız bu rehber aracılığıyla işi kurmak için gerekli tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

MEDİKAL MARKET NEDİR?

Medikal marketler tıbbi bakım, sağlığın korunması ve iyileştirilmesi amacıyla ilaç dışındaki tüm ürünlerin satıldığı işletmelerdir. Medikal marketlerde satılan ürün gamı on bine kadar ulaşabilmektedir. Hemen hemen tüm medikal marketlerde ise belli başlı 20 ürün kategorisi bulunmaktadır.

MEDİKAL ÜRÜNLER NEDİR?

Medikal marketlerde satılan ürünlerin ana kategorileri:

Laboratuar Tezgahları Kitler Mikroskop Stabilite Kabinleri
Hastabaşı Monitörü EKG Cihazı Cerrahi Aletler Tansiyon Aleti
CPAP ve BPAP Maske Boyunluk Korse
Dizlik El-Bilek Ateli Ortopedik yastık-minder Hasta bezleri
Oksijen tüpü Baskül Ateş Ölçer Dezenfektan

MEDİKAL MARKET DÜKKANI AÇMAK

Medikal market ürünlerini satan marketleri açmak için yapmanız gereken en önemli adımlardan biri doğru bir yerde dükkan bulmaktır. Medikal ürün ile eczanelerin müşteri potansiyeli birbirine yüzde 100 yakındır. Dolayısıyla eczanelerin yoğun bulunduğu tüm lokasyonlar sizin için uygun alanlardır.

Hastanelerin yoğun olduğu tüm alanlar medikal market dükkanı açmak için en yüksek potansiyeli içermektedir. Ancak bu tür bölgelerde muhtemelen birçok medikal market zaten bulunuyordur. Dolayısıyla siz en düşük rekabeti içeren bölgeleri hedef almalısınız. Bunun için de bir alana bağlı kalmadan tüm hastanelerin çevre potansiyelini iyi bir şekilde araştırmanız önerilir.

MEDİKAL MARKET AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

medikal-market (1)

Medikal dükkanı açmak için herhangi bir sertifika ihtiyacınız yok. Dileyen herkes herhangi bir alanda medikal ürünleri satmak üzere bir işletme kurabilir. Tabii ki öncelikli olarak belediyeden ruhsat almanız gerekmektedir.

Medikal market açmak için ruhsat ihtiyacınıza yönelik gerekli belgeler ve şartlar:

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi (işyerinde tuvalet var ise)
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası) (işyeri 60 m² ve üzerinde ise)
 • “Medikal Malzeme Ticareti”nde m² şartı yoktur.
 • Tapuda adı geçen mülk sahibinin/sahiplerinin vefat etmiş olması durumunda; “veraset ilamı” çıkartılmalı ve gereken belgeler arasına “Veraset İlamı (fotokopi)” da konulmalıdır. Ayrıca kira sözleşmesinde veraset ilamında adı geçen mirasçının/mirasçıların da imzası/imzaları bulunmalıdır.
 • İşyerinin “mesken”e açılması durumunda; “muvafakatname” alınmalıdır. (en az 8 daireli apartmanlarda; apartman yönetim karar defterinde, kat maliklerinin imzalarının bulunduğu, ilgili karar sayfasının noter
  tasdikli sureti)

NE KADAR SERMAYE GEREKİYOR?

Medikal marketlerde satılabilecek ürün gamı 10 bin adete kadar ulaşabiliyor.  Dolayısıyla tüm ürünlerden barındırmak istemeniz durumunda gerekli olacak olan sermaye tutarı bir milyon liraya kadar ulaşabiliyor. Bazı medikal ürün marketlerinin milyonlarca ürün barındıran depoları da bulunabiliyor. Sizin ihtiyacınız olacak olan şey ise, 200 bin liralık bir yatırım sermayesi ile 20 ürün kategorisindeki tüm ürünleri bulundurmak olmalı.

Günümüzde her lokasyonda karşımıza çıkan medikal marketlerin ortalama yatırım sermayesi 200 bin lira civarında bulunuyor. Eğer rekabet edeceğiniz alandaki medikal marketler daha büyük seviyede bulunuyorsa ve onunla iyi bir rekabet ortamı oluşturmak istiyorsanız; o halde daha büyük bir medikal markete ihtiyacınız olacağı açıktır.

NE KADAR KAZANIRIM?

Medikal marketlerde satılan tüm ürünlerde ortalama kar marjı orta seviyede bulunuyor. Temel şartlar altında medikal marketler çok karlı bir iş fikri değildir. Ancak sürüm yakalayan işletmeler ciddi gelir potansiyeli taşımaktadır. Ortalama olarak bu marketlerde tüm ürünler baz alındığında elde edilebilecek kar marjı oranı yüzde 30 seviyesinde bulunuyor.

Bu kar marjı ise maske gibi küçük ürünlerde yüzde 200’e kadar ulaşabiliyor. Ancak asıl satılan ve önemli ciro sağlayan işletmelerde kar marjı yüzde 30 düzeyinde bulunmaktadır. Dolayısıyla daha fazla para kazanmak için sürüm yakalama çabası kullanılmalıdır.

DAHA FAZLA KAZANMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Medikal marketler sağlık sisteminin önemli bir parçasıdır. Özellikle ortopedik hastalıklarda eczanelerden önce gelmektedir. Daha fazla kazanmak için daha fazla ürün bulundurmak önemli bir ipucudur. Ancak bu daha fazla kazanç için yeterli olmayabilir.

Eczanelerde reklam, propaganda, ilan ve promosyon yasağı bulunmaktadır. Ancak medikal marketlerde bu kısıtlamaların hiçbiri yoktur. Dolayısıyla bulabildiğiniz tüm reklam çeşitlerini kullanarak iş hacminizi artırmak için çalışma gösterebilirsiniz.

Yerel düzeydeki tv, gazete, radyolar, billboard gibi açık hava reklamcılığı sistemleri ile şehrinize yönelik büyük internet siteleri ve sosyal medya hesapları reklam vermek için iyi tercihler olabilir. İlk etapta küçük bütçeler ile farklı reklam sistemlerini kullanmanız önerilir. Zamanla performansa dayalı olarak reklam tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.