arama

Nasıl Ünlü Olunur? Kolay Şöhret Basamakları!

ünlü olmak

Ünlü olmak kısa yoldan zengin olmanın etkili yolları arasında yer almaktadır. Tek bir müzik, tek bir film, tek bir video veya tek bir Twit ile bile kolay yoldan şöhret basamaklarını aşarak ünlü olabilirsiniz.

Ünlü olmanın ilk yolu bunu gerçekten istemektir. Hayatta bir şeyi istemeden elde etmek gerçekten inanılmaz şanstan ötesi değildir. Bazı ünlüler gerçekten bunu hiç düşünmeden elde ediyor olabilir ancak “Nasıl ünlü olunur” rehberine göz atmak bile ne istediğinizi bilmeniz açısından önemlidir.

Ünlü olmak kulağa harika geliyor. Milyonlarca sosyal medya takipçisi alıyorsun, dünyadaki herkes senin kim olduğunu biliyor ve inanılmaz düzeyde ek avantajı var. Artı, muhtemelen büyük miktarda para kazanıyorsun. Ama açıkçası, ünlü olmak (ve öyle kalmak) kolay olsaydı, herkes yapardı! Özveri ve sıkı çalışma yıllar değilse de aylar alabilir. “Bir gecede” meşhur haline gelen insanlar bile genellikle perde arkasında saatlerce, günlerce, aylarca koşuştururlar.

Peki nasıl ünlü olunur? Ünlü olmak istiyorum diyenler nelere odaklanmalı?

MARKA OLUŞTURUN: BİR KONUDA AKLA GELEN İSİM OLUN

Ünlü olmaya giden en önemli yol otantik bir kimlik yaratmaktır. İnsanlar sıradan birini takip etmekten hoşlanmayacak. Farklı bir yeteneğe mutlaka ihtiyacınız olacak.

Yetenek denildiği zaman mutlaka süper bir sese ihtiyacınız yok. Bir oyunu çok iyi oynayarak veya siyasiler ile dalga geçerek bile ünlü olabilirsiniz. Önemli olan, bir konuda akla gelmeyi başarabilmek ve bu sayede bir kimlik oluşturabilmektir.

Her şeyden önce utangaç tarafınızı bir yere bırakıp, diğer insanların yapamadıkları bir konuda adınızın ön plana geçmesini sağlamaya başlamanız gerekir.

YETENEĞİNİ BELİRLE

Ünlü olmak dünyanın hemen hemen her noktasında bir yetenek üzerinden ilerler. “Bu kişi neden ünlü” dediğiniz kişileri bile iyi araştırırsanız mutlaka bir yeteneğe sahip olduğunu keşfedeceksiniz. Ünlü olmak isteyenlerin en çok takıldığı nokta ise “yetenek” kavramıdır. Yetenek sadece süper bir ses veya harika bir rol yeteneği değildir.

Ünlü insanlarla arkadaşlık kurmak da bir yetenektir. Kimseden utanmamak da bir yetenektir. Çok iyi araba sürmek, iyi yemek yapmak, tv programlarına katılarak polemik yaratmak, her anını süslü videolara çekmek, insanlara yardım etmek (biraz reklam ile), topluluklar arasında ön plana çıkmak, iyi bir hitabet veya herhangi bir fark oluşturabilecek her şey yetenektir.

21’nci yüzyıl ile birlikte dünyanın herhangi bir yerinde sahip olunan cep telefonları ve sosyal medya aracılığıyla herhangi bir farka sahip olan biri kısa sürede ön plana çıkabilmektedir.

Ünlü olmak istiyorsanız; iyi olabileceğiniz bir alan belirleyip o konuda ısrarla ilerlemelisiniz. Her şeyden önce, kendini tanı!

AĞ KURUN!

Ünlü insanların sahip oldukları en önemli şey geniş bir çevreye sahip olmalarıdır. Ünlü insanlar her an herkesle iletişim kurma sorunu yaşamazlar. Genellikle girdikleri ortamda da kısa sürede herkesin sevgisini kazanabilirler.

Ünlü olmaya çalışıyorsanız, ağ kurmanın mutlak bir zorunluluktur. Sosyal olmadan ünlü olmak belki mümkün ancak bunu korumak kesinlikle mümkün olmaz. Günümüzdeki birçok ünlü, zaten ünlü olan insanlar ile kurdukları iyi ilişkiler sayesinde ünlü olmayı başarmıştır.

Örneğin, sosyal medyada asla alamayacağınız bir etkileşimi; zaten ünlü birinin yaptığı küçük bir paylaşım ile alabilirsiniz. İyi ilişkiler ve güçlü bir çevreye mutlaka ihtiyacınız var.

Ünlülerle iletişime geçebilmenin 2 etkili yolu var.

İlki, onların bulunduğu ortamlara girmek, ikinci ise sosyal medya üzerinden şansınızı denemektir. Her halükarda, gerçekten isterseniz; olur.

ünlü fenomen

TAKİP EDİN

Ünlü olmak istediğiniz alanda zaten ünlü olanları mutlaka yoğun bir şekilde takip edin. Onların yaptıklarını kopyalamak bir tercih olsa da ilham almak için harika fikirler elde edebilirsiniz.

Örneğin, çok iyi fotoğraflar çekiyorsanız; en iyi fotoğrafçıları takip ederek nasıl daha fazla etkileşim aldıklarını izleyin. Hatta çekinmeyin, onlardan fikir almak üzere bir mail atabilirsiniz. Merak etmeyin, herkes size kötü bir yaklaşım sergilemeyecektir. Hayal edemeyeceğinizden daha fazla yardım alabilirsiniz.

DERS AL

Ünlü olmaya giden yolu tek başına aşmak zorunda değilsiniz. Bir konuda uzmanlaşmak için ders alabilirsiniz. Günümüzde hemen hemen her konuda eğitim programlarını bulmak mümkün. Şöhret basamaklarını aşmak için, bunu zaten başarmış insanların da zaman zaman eğitim programlarını takip etmenizi ve dahil olmanızı mutlaka öneririz.

Eğitimi asla küçümsemeyin. Bir konuda asla öğrenemeyeceğiniz konuları eğitim ile birkaç dakika içerisinde bile öğrenebilirsiniz. Çok yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız bile eğitim size her zaman değer katacaktır.

PRATİK YAPIN

Hangi alanda uzmanlaşmak istediğinizi belirledikten ve kendinizi eğitim programları ile geliştirdikten sonra mutlaka pratik yapmaya odaklanın. Pratik, bir yeteneği tam olarak keskinleştirmenin en iyi yoludur.

Örneğin, çok iyi bir basketbol oyuncusu olmayı istiyorsanız; çok fazla basketbol oynamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Örneğin, çok iyi bir kitap yazarı olmak için gerçekten çok fazla okumanız ve yazma denemeleri yapmanız gerekiyor.

OLUMSUZ YORUMLARA ALDANMAYIN

Aklınıza “çok iyi” birini getirin. Asla kötü yorum almaz dediğiniz insanlar bile her gün onlarca, yüzlerce hatta binlerce nefret mesajı ile karşılaşıyor. Bunu engelleyemezsiniz.

Ünlü olmanın en çok stres oluşturan durumlarından biri de olumsuz yorumlar ile her zaman karşılaşmaktır. İnsanlar için çok fazla fedakarlık yapsanız bile her zaman sizden nefret eden birileri ile karşılaşacaksınız. Olumsuz yorumları, kendinizi geliştirmek için bir ders olarak alın ve yolunuza devam edin. Motivasyon kaybı yaşamak, ünlü olmaya giden yolu çok uzatabilir.

ünlüler

SOSYAL MEDYAYI YOĞUN OLARAK KULLANIN

İnternet çağından önce ünlü olmak için bir alanda gerçekten inanılmaz yeteneklere sahip olmanız gerekiyordu. Ancak 21’nci yüzyıl ile birlikte ünlü olmak, cep telefonunuzu elinize alıp bir paylaşım yapmak ile bile mümkün olabiliyor.

Sosyal medya size kısa sürede ünlü olmanızı sağlayabilecek harika bir yol. Bunu sağlamak için de fenomen olmanız gerekiyor. Sosyal medya dinamikleri gerçekten hayattan biraz farklıdır. Daha efektif fikirleri öğrenmek için Fenomen Olmak rehberine mutlaka göz atmanızı öneririz.

HATA YAPMAMAYA ÖZEN GÖSTER

Ünlü dünyasında sizi aşağı çekebilecek çok sayıda şey ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu nedenle atacağınız her adımı birkaç kere düşünmenizi mutlaka öneririz. Basit bile olsa herhangi bir gruba yönelik “hoş” olmayan bir Facebook paylaşımının ile karşınıza çıkabilecek bir duvara dönüşebileceğini asla unutmayın. İnsanlara karşı her zaman nazik olun ve antipatik olmaktan her zaman kaçının.

AKTİF ve GÖRÜNÜR OLUN

Ünlü olmak her zaman kameralar önünde olmaktan geçiyor. Her daim sosyal medyada ve gerçek hayatınızda aktif olun. Youtube, Facebook ve Twitter üzerinden yoğun olarak paylaşımlar yapın. Ek olarak, gerçek hayatınızda da her zaman sosyal olmaya ve seçtiğiniz niş peşinde koşmaya devam edin.

Instagram’da on binlerce beğeni alan fotoğrafların birkaç saniyede çekilip platforma yüklendiğini düşünmeyin. O fotoğrafların çoğundan on binlerce çekildi ve en beğenilen son fotoğraf için bile saatlerce süren bir shop işlemi yapıldı.

SABIRLI OLUN

Ünlü olmanın yolu sabırlı olmak ve sıkı çalışmaktan geçiyor. Eğer sabırlı değilseniz; işiniz gerçekten çok zor.

Örneğin, Youtube’de 1 milyon abonesi bulunan bir Youtuber’in ilk videolarına bakarsanız çoğunun ilk etapta sadece yüzlerce kez izlendiğini fark edersiniz. 1 milyon aboneyi bir günde elde etmek mümkün olsa da; hemen hemen tamamı bunu bunu yıllar süren sıkı çalışmaya borçludur.

Hangi alanda uzmanlaşmak ve ünlü olmak istiyorsanız, o alanda kendinizi en iyi seviyeye getirene kadar çalışmalı ve en iyiler arasına girince de daha fazla çalışmaya hazır olmalısınız.

TARTIŞILIR OLUN

Ünlü olmaya giden en iyi yollardan biri, önemli boyutta bir tartışmanın ana odak noktaları arasında yer almaktır. Tartışılan bir insan kısa bir sürede ünlü olma yolunda önemli bir reklam fırsatı elde eder. Şöhret olmak istiyorum diyorsanız bir tartışma oluşturmaya da mutlaka özen göstermelisiniz. Elbette bunu yapmak kolay değil ancak Twitter üzerinden ilginç bir konuda fikir belirtmek dahi sizi gitmek istediğiniz yere götürebilir.

Ünlü olmak yaratıcılıktan geçiyor, hadi aklını kullan! Sence dünya yuvarlak mı?

ÇEVRENİZDEN YARDIM ALIN yada KENDİ EKİBİNİZİ KURUN

Sosyal medya sayesinde ünlü olmak gerçekten çok daha kolay. Ancak ilk etapta keşfedilebilir olmak için biraz yardıma ihtiyacınız olabilir. Dünyanın birçok noktasında artık sosyal medya ajansları bulunuyor. Bu ajanslar genellikle, bir kişinin yaptığı paylaşımları; oluşturdukları sahte hesaplar ile sık sık gündeme getirmeye çalışırlar. Gerçekten işe yarayan etkili bir yöntemdir.

Siz de kendi çevrenizdeki insanlardan bu konuda yardım isteyebilir veya paranız varsa bir ajanstan hizmet alabilir ya da kendi ekibinizi kurabilirsiniz.

Sıkı çalışma programı uygulanarak 3-4 ay içerisinde bile ciddi bir etkileşim almanın sağlanabildiği bir yöntemdir. Sadece sizin hakkınızda sosyal medya platformlarında konuşmalarını isteyin. Sürükleyici bir algı ile kısa sürede profillerinizin görüntülemesi artacaktır.

Paparazzi and fans taking photos inside car door

İÇERİK KRALDIR

İnternet dünyasında bir web sitesinin öne çıkması için genellikle “içerik kraldır” cümlesi kullanılır. Ünlülerin dünyası için de bu cümle tam anlamıyla uyumlu. İnsanlar için sunduğunuz içerik iyi olduğu sürece ön plana çıkarsınız.

İyi bir müzik, eğlenceli bir seslendirme, harika bir futbol gösterisi gibi gibi… Ne ile ilgileniyorsanız ilgilenin, insanlar sizin sunduğunuz “şeyi” başka bir yerde bulmak konusunda sorun yaşamalılar. Eğer sizin sunduğunuz içeriği herhangi bir yerde bulabilirse, sizi seçmeleri için bir sebep olmayacaktır.

ELDE TUTUN

Ünlü olmaya giden yolda biraz ilerlemeyi başardığınız anda; sizi takip etmeye başlayan herkesi elde tutmak için çaba göstermeniz gerekiyor. İnsanlar sizin oluşturduğunuz harika bir tenis gösterisini izlemek üzere sizi takip etmeye başladıysa, daha iyi içerikler sunmak üzere onları elde tutmayı başarmanız gerekiyor.

Her bir takipçinin dahi çok değerli olduğunu ve sizi ünlü yapmak için her bir kişinin aynı anda yüzlerce kişiyi etkileyebileceğini asla unutmayın.

  • Takipci Sepette
    2 yıl önce

    Teşşekürler çok faydalı oldu

    17
    yorum beğen