arama

Katar’da Çalışmak ve Yeni İş İlanları

katar iş ilanları

Katar’da çalışmak için harekete geçmek isteyen ve iş arayanlar için hazırlanan bu kılavuz aracılığıyla kolaylıkla yüksek maaş potansiyeli sağlayabilecek bir iş bulabilirsiniz.

2024 yılı itibarıyla Ortadoğu’da en iyi çalışma şartlarına sahip ülkeler arasında yer alan Katar’da çalışmak ve iş ilanları ile ilgileniyorsanız harika fırsatlar barındıran birçok ipucu bu rehberde yer alıyor.

2 milyon gibi az bir nüfusa sahip olan ve topraklarındaki petrol ile ciddi bir zenginliğe ulaşan Katar’da hemen hemen her pozisyonda çalışacak olan yeni kişilere ihtiyaç duyuluyor. Katar’da nüfus çok az olduğu ve insanların ekonomik durumu nispeten çok iyi olduğu için yıllardır genellikle tüm işlerde yabancılar çalışıyor.

Katar’da bulunan işlere genellikle Pakistan ve Afrika ülkelerinden gelen insanlar ilgi gösteriyor. Katar’da Türkiye’den gelen insanların en çok çalıştığı sektör ise inşaat. Siz de Katar’da çalışmayı planlıyorsanız, özellikle inşaat sektörünü takip etmeniz gerekir.

KATAR HAKKINDA

2 milyon nüfusa sahip olan Katar, dünyada en fazla Petrol rezervine sahip ülkeler arasında yer alıyor olup; kişi başı gelir bakımından dünyanın en zengin ülkesidir. Başkenti Doha olan Arap ülkesi Monarşi ile yönetiliyor.

Bir tek Suudi Arabistan’a kara sınırı olan Katar’ın diğer sınırları Basra Körfezi ile çevrilidir. Genellikle sıcak bir iklime sahip olan ülkede insanların eğlence ve turizm sektörüne harcadığı para birçok Avrupa ülkesinden fazladır.

KATAR’DA İŞ HAYATI

katar

Para Birimi Katar Riyali olan Katar’da yaklaşık olarak 1.5 milyon yabancı işçi bulunmaktadır. Bu işçiler genellikle 2024 yılı itibarıyla yaklaşık olarak 8 bin Katar Riyali maaş alıyor. Bu tutar ortalama 70 bin Türk Lirası‘na eşittir. Ayrıca ülkede yılın çok büyük bir kısmı sıcak olduğu için genellikle çalışma saatleri 4 ile 6 saat arasında değişiklik gösteriyor.

Petrol nedeniyle hızla büyüyen bir ekonomiye sahip olan Katar’da altyapı ve üst yapı tesislerindeki çalışmalar katlanarak artmaktadır. Yabancı işçiler hemen hemen bütün sektörlerde yoğun olarak çalışmaktadır. İşletmelerin sahipleri dışındaki hemen hemen tüm personeller yabancıdır. Katar vatandaşları üst pozisyonlar dışındaki hiçbir işte çalışmamaktadır.

KATAR’DA İŞ İMKANLARI

Katar’da iş imkanları yabancı işçiler için çok fazladır. Başta İnşaat olmak üzere, eğlence, turizm ve konaklama sektöründe yoğun olarak iş bulabilmek mümkün. Bu sektörlerde çalışacak olan personelin Arapça ve İngilizce bilmesi durumunda maaşı 2 katına kadar da artırma fırsatı bulunuyor. Siz de Katar’da çalışmak için bu ipucuna özellikle dikkat etmelisiniz. En önemlisi hizmet sektöründe çalışmak istiyorsanız İngilizce ve Arapça bilmeniz gerekiyor.

KATAR’DA İŞ İLANLARI

Türkiye’den Katar’a çalışmaya giden insanların büyük kısmı inşaat sektöründe çalışmaktadır. Türkiye ile yakın ilişkileri bulunan Katar’daki hemen hemen bütün inşaat projelerini Türk İnşaat Şirketleri üstlenmektedir. Bu nedenle ülkede inşaat sektöründe kolaylıkla iş bulabilirsiniz.

Ülkemizde Katar’da inşaat işi üstlenen hemen hemen tüm şirketler Türkiye’de iş ilanları açmakta ve işçi alımı yapmaktadır. Bu firmalara doğrudan başvuru yapabileceğiniz gibi Kariyer, Yenibiris, Indeed, LesCard platformlarından da iş ilanlarını görüntüleyebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca zaman zaman İŞKUR aracılığıyla da Katar’da çalışacak personel için ilanlar açılmaktadır. Bu doğrultuda İŞKUR’a da başvuru yapmanızı mutlaka öneriyoruz.

KATAR’DA YENİ İŞ İLANLARI

Kıdemli Kişisel Asistan
Al Koot Sigorta ve Reasürans Şirketi
Doha, Katar

Mağaza Müdürü
Calvin James İşe Alım
Doha, Katar

Tedarik Görevlisi
Hamad Uluslararası Havaalanı
Doha, Katar

İlişkiler Müdürü – Al Riyada
DOHA BANKASI
Doha, Katar

Mutfak Personeli
ALİ BİN ALİ
Doha, Katar

Satış Asistanı – Doha Festival Şehri
Majid Al Futtaim
Doha, Katar

Bilgi giriş operatörü
ALİ BİN ALİ
Doha, Katar

E-Ticaret Yöneticisi
ALİ BİN ALİ
Doha, Katar

Yönetim Asistanı
Katar havayolları
Doha, Katar

İş analisti
Teknoloji Mahindra
Doha, Katar

Hesap Asistanı
ALİ BİN ALİ
Doha, Katar

Kat Görevlisi
Mövenpick Hotels & Resorts
Doha Metropol Bölgesi

Satış Asistanı – Katar Duty Free
Katar havayolları
Doha, Katar

İlkokul Öğretmeni
Hayat Evrensel Okulu (HUBS) Katar
Doha, Katar

İdari Koordinatör – Katar
Arla Gıda
Doha, Doha, Katar

Veri ve Analitik Başkanı
QAFCO (Katar Gübre Şirketi)
Doha, Katar

Yönetici Asistanı (Arapça)
ALİ BİN ALİ
Doha, Katar

İşçi
Chesamel Grubu
Doha, Katar

Muhasebeci Yardımcısı
Levante Holding
Doha, Doha, Katar

Mağaza Sorumlusu | Nike | Katar
WYD
Doha, Doha, Katar

Oto elektrikçi
ALİ BİN ALİ
Doha, Katar

Veri Giriş Personeli – Uzaktan Çalışma
Harmony Kır Çiçekleri
Er Reyyan, Er-Reyyan, Katar

Fotoğrafçı
Sundus
Doha, Doha, Katar

Sürücü – Işık
Taurus Müteahhitler Pvt Ltd
Doha, Doha, Katar

Kabin Hizmetleri – Qatar Airways
PrecisionHire Çözümleri
Doha, Katar

KATAR’DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

katar iş imkanları

Ortadoğu ülkelerinin çok büyük bir kısmında asgari ücret uygulaması yoktur. Yasal olarak bir asgari ücret var ancak bu tutarı alan hiçbir işçiye rastlamak pek mümkün değil. Katar’da kanunen belirlenen en düşük asgari ücret 1000 Katar Riyali’dir. Bu tutar ortalama olarak 8.800 Türk Lirası yapmaktadır. Belirttiğimiz üzere Katar’da işçilerin ortalama aldığı maaş 6 ile 8 bin Katar Riyali civarında bulunuyor.

KATAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Katar için şuana kadar belirttiğimiz her şey tablonun pembe kısmıydı. Ancak Katar’da yaşamanın bazı zorlukları da bulunmaktadır. Öncelikli olarak Arap kültürü nedeniyle, Katar’da yabancılara karşı bakış açısı çok iyi değildir. Ayrıca Katar’da çalışan yabancıların birçoğunun hiçbir özel hakkı da bulunmamaktadır.

Katar’da ev kiraları çok yüksektir. Büyük ihtimalle tek başınıza eve çıkamazsınız. Ayrıca hangi evi kiralarsanız kiralayın minimum 1 yıllık peşin ödeme istenmektedir.

Ülkede elektrik ve doğalgaz çok ucuzdur ancak su faturası bu faturaların açığını büyük ölçüde kapatmaktadır. Evlerden içilebilir su akmamasına rağmen su fiyatları çok yüksektir.

Katar’da çalıştığınız yer ile eviniz birbirine çok uzaksa; toplu taşıma kullanacağınızı hayal etmeyin. Ülkede insanlar çok zengin olduğu için toplu taşıma neredeyse yok. Bu nedenle ya sürekli taksi tutmanız gerekir ya da araba kiralamanız gerekir. Her ikisi de çok yüksek fiyatlar ile karşılaşmanıza neden olacak.

Tüm Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi Katar’da da gıda fiyatları çok yüksektir. Birçok ürünün Türkiye’den getirildiği Katar’da gıda fiyatları, bizim ülkemizdeki fiyatların yaklaşık 3 katıdır.

 • Mehmet Çelik
  4 yıl önce

  Mesleğim Türkçe öğretmenliği ve tercümanlık … Anadil seviyesinde Arapça biliyorum . Konuşma, okuma ve yazma seviyem yüksektir

  29
  yorum beğen
 • Karma
  2 yıl önce

  katar’a gidebilsem keşke

  16
  yorum beğen
 • Mehmet kaya
  2 yıl önce

  İnşaat alçı boya

  13
  yorum beğen