arama

Katar’da Çalışmak ve İş İlanları / Güncel

katar iş ilanları
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Ortadoğu’da en iyi çalışma şartlarına sahip ülkeler arasında yer alan Katar’da çalışmak ve iş ilanları ile ilgileniyorsanız; harika fırsatlar barındıran birçok bilgi sağlayacağız.

2 milyon gibi az bir nüfusa sahip olan ve topraklarındaki petrol ile ciddi bir zenginliğe ulaşan Katar’da hemen hemen her pozisyonda çalışacak olan yabancılara ihtiyaç duyuluyor. Katar’da nüfus çok az olduğu ve insanların ekonomik durumu nispeten çok iyi olduğu için; genellikle tüm işlerde yabancılar çalışıyor.

Katar’da bulunan işlere genellikle Pakistan ve Afrika ülkelerinden gelen insanlar ilgi gösteriyor. Katar’da Türkiye’den gelen insanların en çok çalıştığı sektör ise inşaat. Siz de Katar’da çalışmayı planlıyorsanız, özellikle inşaat sektörünü takip etmeniz gerekir.

KATAR HAKKINDA

2 milyon nüfusa sahip olan Katar, dünyada en fazla Petrol rezervine sahip ülkeler arasında yer alıyor olup; kişi başı gelir bakımından dünyanın en zengin ülkesidir. Başkenti Doha olan Arap ülkesi Monarşi ile yönetiliyor.

Bir tek Suudi Arabistan’a kara sınırı olan Katar’ın diğer sınırları Basra Körfezi ile çevrilidir. Genellikle Sıcak bir iklime sahip olan ülkede insanların eğlence sektörüne harcadığı para birçok Avrupa ülkesinden fazladır.

KATAR’DA İŞ HAYATI

katar

Para Birimi Katar Riyali olan Katar’da yaklaşık olarak 1.5 milyon yabancı işçi bulunmaktadır. Bu işçiler genellikle 6 ile 8 bin Katar Riyali maaş almaktadır. Bu tutar ortalama 10-12 bin Türk Lirası‘na eşittir. Ayrıca ülkede yılın çok büyük bir kısmı sıcak olduğu için genellikle çalışma saatleri 4 ile 6 saat arasında değişiklik gösteriyor.

Petrol nedeniyle hızla büyüyen bir ekonomiye sahip olan Katar’da altyapı ve üst yapı tesislerindeki çalışmalar katlanarak artmaktadır. Yabancı işçiler hemen hemen bütün sektörlerde yoğun olarak çalışmaktadır. İşletmelerin sahipleri dışındaki hemen hemen tüm personeller yabancıdır. Katar vatandaşları üst pozisyonlar dışındaki hiçbir işte çalışmamaktadır.

KATAR’DA İŞ İMKANLARI

Katar’da iş imkanları yabancı işçiler için çok fazladır. Başta İnşaat olmak üzere, eğlence, turizm ve konaklama sektöründe yoğun olarak iş bulabilmek mümkün. Bu sektörlerde çalışacak olan personelin Arapça ve İngilizce bilmesi durumunda maaşı 2 katına kadar da artabilmektedir.

KATAR’DA İŞ İLANLARI

Türkiye’den Katar’a çalışmaya giden insanların büyük kısmı inşaat sektöründe çalışmaktadır. Türkiye ile yakın ilişkileri bulunan Katar’daki hemen hemen bütün inşaat projelerini Türk İnşaat Şirketleri üstlenmektedir. Bu nedenle ülkede inşaat sektöründe kolaylıkla iş bulabilirsiniz.

Ülkemizde Katar’da inşaat işi üstlenen hemen hemen tüm şirketler Türkiye’de iş ilanları açmakta ve işçi alımı yapmaktadır. Bu firmalara doğrudan başvuru yapabileceğiniz gibi Kariyer, Yenibiris, Indeed, LesCard platformlarından da iş ilanlarını görüntüleyebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca zaman zaman İŞKUR aracılığıyla da Katar’da çalışacak personel için ilanlar açılmaktadır. Bu doğrultuda İŞKUR’a da başvuru yapmanızı mutlaka öneriyoruz.

KATAR’DA ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

katar iş imkanları

Ortadoğu ülkelerinin çok büyük bir kısmında asgari ücret uygulaması yoktur. Yasal olarak bir asgari ücret var ancak bu tutarı alan hiçbir işçiye rastlamak pek mümkün değil. Katar’da kanunen belirlenen en düşük asgari ücret 750 Katar Riyali’dir. Bu tutar ortalama olarak 1.329 Türk Lirası yapmaktadır. Belirttiğimiz üzere Katar’da işçilerin ortalama aldığı maaş 6 ile 8 bin Katar Riyali civarında bulunuyor. Ancak ilk olarak geldiyseniz bu ücretin yarısı kadar başlangıç yapabiliyorsunuz.

KATAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Katar için şuana kadar belirttiğimiz her şey tablonun pembe kısmıydı. Ancak Katar’da yaşamanın bazı zorlukları da bulunmaktadır. Öncelikli olarak Arap kültürü nedeniyle, Katar’da yabancılara karşı bakış açısı çok iyi değildir. Ayrıca Katar’da çalışan yabancıların birçoğunun hiçbir özel hakkı da bulunmamaktadır.

Katar’da ev kiraları çok yüksektir. Büyük ihtimalle tek başınıza eve çıkamazsınız. Ayrıca hangi evi kiralarsanız kiralayın minimum 1 yıllık peşin ödeme istenmektedir.

Ülkede elektrik ve doğalgaz çok ucuzdur ancak su faturası bu faturaların açığını büyük ölçüde kapatmaktadır. Evlerden içilebilir su akmamasına rağmen su fiyatları çok yüksektir.

Katar’da çalıştığınız yer ile eviniz birbirine çok uzaksa; toplu taşıma kullanacağınızı hayal etmeyin. Ülkede insanlar çok zengin olduğu için toplu taşıma neredeyse yok. Bu nedenle ya sürekli taksi tutmanız gerekir ya da araba kiralamanız gerekir. Her ikisi de çok yüksek fiyatlar ile karşılaşmanıza neden olacak.

Tüm Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi Katar’da da gıda fiyatları çok yüksektir. Birçok ürünün Türkiye’den getirildiği Katar’da gıda fiyatları, bizim ülkemizdeki fiyatların yaklaşık 3 katıdır.

 • Mehmet Çelik
  4 yıl önce

  Mesleğim Türkçe öğretmenliği ve tercümanlık … Anadil seviyesinde Arapça biliyorum . Konuşma, okuma ve yazma seviyem yüksektir

  24
  yorum beğen
 • Karma
  2 yıl önce

  katar’a gidebilsem keşke

  11
  yorum beğen
 • Mehmet kaya
  1 yıl önce

  İnşaat alçı boya

  8
  yorum beğen