arama

İşletmeler İçin En İyi Reklam Fikirleri ve Stratejileri

reklam

Ürün ve hizmetlerinizi satabilmek için ihtiyacınız olan en büyük unsur reklamdır. Reklam dünyasında harcamak üzere belirli bir bütçeye sahip olmadan ilerleme elde etmek kolay değildir. Ancak en önemlisi reklam bütçenizi de olabilecek en verimli şekilde kullanmaktır. Aksi durumda istediğiniz başarıyı görmemekle kalmaz aynı zamanda ciddi oranda zararla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Reklamlarınız, kısa ve uzun vadeli olarak işletmenize mutlaka katma değer oluşturmalıdır. Bunun için de reklam fikirlerine, stratejilerine ve ipuçlarına ihtiyacınız olacak.

Reklam sektöründeki ilerlemenizi şansa bırakmak konusunda sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız elbette bir reklam ajansı ile çalışabilirsiniz. Ancak bir küçük işletme olarak bu durum reklam maliyetleriniz üzerinde ekstra bir gelir kaybına neden olabilir. Ayrıca hiçbir reklam ajansı sizin işletmenizi sizin kadar iyi tanıyamaz. Dolayısıyla işi kendiniz öğrenmeniz veya bir reklam ajansı ile çalışacak olsanız bile onları yönlendirmek için gerekli bilgilere sahip olmanız önemlidir.

Küçük İşletmeler İçin Reklam Fikirleri ve Stratejileri

İyi bir tanıtım için sahip olmanız gereken çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bunların birçoğu birbiri ile doğrudan ilgiliyken, bazısı benzersiz özellikler taşır.

İşletmenizi iyi bir şekilde tanıdıktan ve neye sahip olmanız gerektiğini iyi bir şekilde irdeledikten sonra reklam fikirlerine ve stratejilerine göz atabilirsiniz:

1. Doğru Kelime Seçimi

Özellikle online reklam dünyasında en iyi verimi sağlamak için doğru kelime ve kelime öbeklerine ihtiyacınız olacak. İşletmenizi en iyi yansıtan kelimeleri oluşturun ve tüm reklamlarınızı bu kelime veya kelime öbekleri üzerinde kurgulayın.

Potansiyel müşterilerinizin en çok ilgilendiği kelimeleri belirlemek de bu adımın en önemli unsurlarından bir tanesidir.

Örneğin, pahalı bir giyim markası için “lüks” kelimesi kaçınılmaz olarak ele alınmalıdır.

2. İlgi Çekici Görsel Seçimi

İyi kelimeleri kullanmak kadar iyi görsellerin de kullanılması ciddi öneme sahip bir konudur. Çünkü görsel hafıza diğer tüm hafıza türlerinden daha iyi durumdadır ve bunu kullanmadan başarıya giden yol daima eksik olacaktır.

Sunduğunuz ürün ve hizmetleri olabilecek en çekici haliyle potansiyel müşterilerinize sunmanız gerekir.

3. Ücretsiz Numune Dağıtımı

Reklam ve pazarlama sektöründe başarı getiren en önemli stratejilerden biri ücretsiz numune dağıtımıdır. Eğer sadece hizmet sağlıyorsanız, belirli bir dönem için ücretsiz hizmet sağlayabilirsiniz.

Örneğin, Spotify, Netflix gibi platformlar belirli bir deneme süresi fırsatı sağlamaktadır. Bu süre içerisinde hizmeti dilediğiniz gibi kullanır ve yenilemek istediğinizde ücret ödemek durumunda kalırsınız. Genel olarak, insanların neye sahip olacağını göstermek amacıyla harika bir yoldur.

4. Sponsorluk

Kar amacı gütmeyen veya özellikle spor gibi çeşitli organizasyonlar için sponsorluk yapabilirsiniz. Sponsorluk sürecinin getirisi genellikle uzun vadeli bir marka bilinirliliği sağlamaktır. Ancak ülkece tanınan önemli büyük aktiviteler için yapılacak sponsorluklar çok kısa bir süre içerisinde dahi ciddi satış rakamlarına ulaşmanızı sağlayabiliriniz.

5. Online Medya Hizmetleri

Günümüz dünyasında artık haber okumak için gazete almayı, televizyon izlemeyi veya radyo dinlemeyi azalttığımız çok açık. Artık haber okumak için telefonumuzu açıyor ve birkaç tıklama yapıyoruz. Dolayısıyla insanların yoğun olarak bulunduğu ve günlük olarak takip ettiği online medya hizmetlerine yönelik reklamlar vermeniz önerilir. Özellikle tarafsız olarak hizmet sağlayan platformlardaki reklamlar daha fazla verim almanızı sağlayabilir.

Medya hizmetlerinde yaşanan tarafgirlik problemi nedeniyle; hangi medya şirketi ile çalıştığınıza mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Kimseyi açık açık destekliyor gibi görünmemeye özen gösterin. İşletmeler siyaset ile içli dışlı olmamalıdır.

6. El İlanı ve Broşürler

Bilinen en eski reklam türlerinden bir tanesidir. Hala çok etkili olduğunu açıkça belirtmek gerekiyor. İlgi çekici el ilanları ve broşürler bastırmak çok az maliyet oluşturmaktadır. Tek sayfalık bin adet renkli broşür bin liradan daha az maliyet getirecektir. Önemli olan bu broşürleri potansiyel müşterilerinize doğrudan ulaştırabilmektir.

El ilanı ve broşürler genellikle yerel işletmeler için önerilen bir reklam fikridir. Ulusal kampanyalar için sürdürülebilir değildir.

7. Promosyon Ürünü

Promosyon ürünleri günümüzde hemen hemen tüm işletmelerin ilgilendiği ana konulardan bir tanesidir. Tişörtler, takvimler, kalemler ve saatler gibi standart promosyon ürünlerini markanız ile bastırarak dağıtabilirsiniz. Marka bilinirliliği sağlamak açısından önemli bir reklam stratejisi olarak değerlendirilebilir.

8. Web Sitesi ve Blog Reklamları

Online dünyayı çok verimli kullanmak önemlidir.

Web siteleri ve bloglara doğrudan reklam vermek genellikle düşük maliyetli ve dönüşüm oranı incelenebilen bir reklam fikridir. Ancak sosyal medya kadar siz geniş bir etkileşim daraltma fırsatı sağlamaz. Dolayısıyla kendi müşteri potansiyeliniz ölçüsünde web sitelerini ve blogları belirlemeniz gerekecek. İlk reklamları çok uzun vadeli vermeyin. Genellikle birkaç haftalık ilk reklamları denemenizi öneriyoruz. Bir dönüşüm bağlantısı ile reklam vererek, size oluşturduğu katma değer boyutunu mutlaka inceleyin.

9. Forum Tanıtımları

İlginç bir şekilde insanlar sosyal medyaya rağmen hala çok ciddi oranda forumları kullanıyorlar. Özellikle ürün ve hizmetlere yönelik yorumların bulunduğu bu platformlarda; reklam ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanız önemlidir. Birkaç kişiye ulaştığınızı düşünmeyin; forumlar, tüm arama motorlarından önemli düzeyde ziyaretçi çeker ve burada belirtilen yorumlar “alanında uzman” algısı oluşturduğu için doğrudan müşteriye dönüşebilir.

Forumlara üye olun ve ürün-hizmetleriniz ile ilgili olan konularda kendi ürünlerinizi ön plana çıkarmaya çalışın. Eğer bunun içi çok vaktiniz yoksa, foruma reklam da verebileceğinizi unutmayın.

10. Kupon ve İndirimler

Bedava şeylerden herkes hoşlanır. Aynı zamanda daha ucuz ürün alma fırsatları da uzun yıllar daha insanların ilgisini çekmeye devam edecek.

Kupon ve indirim dağıtmaya başlayabilirsiniz. Ancak bunları yaparken mutlaka farklı ve ilginç stratejiler bulmaya özen göstermeniz tavsiye edilir. Ne kadar yaratıcı olursanız, o kadar başarılı olma şansınız olacaktır.

11. Arkadaş Canlısı ve Kibar Personeller

En iyi reklam ürün ve hizmetlerinizi satın almak üzere işletmenize gelen veya çeşitli yollar ile ulaşan her müşteriye arkadaş canlısı ve kibar bir şekilde davranmaktır. Hem yönetim hem de personel düzeyinde çok önemli bir husustur.

Hizmetleriniz ne kadar iyi olursa olsun, müşterilerinizi memnun etmeyi başaramazsanız; onları kaybedeceksiniz.

12. Daima Geliştirilen Ürün ve Hizmetler

Müşterilerinizden her zaman geri bildirimler alarak ürün ve hizmetleriniz hususunda yapılan şikayetleri ve istenen değişiklikleri göz önüne alın. Ürün ve hizmetlerinizi geliştirmek her zaman size önemli düzeyde katma değer sağlayacaktır.

Mutlaka ürün ve hizmetlerinizi geliştirmeye özen gösterin. Aksi durumda çok hızlı değişen bir dünya düzeninde geride kalma riskiniz yüksek olacaktır.

13. Dikkat Çekici Müzik Kullanımı

Ses hafızası da görsel hafıza kadar önemlidir. Şimdi dahi aklınızda olan birçok önemli marka veya reklam müziği vardır. İşletmenizi iyi bir şekilde yansıtacak ve dikkat çekici bir müzik oluşturmanızı mutlaka tavsiye ederiz. Bunun için çalışan önemli ajanslar aracılığıyla hizmet olarak alabilirsiniz.

14. Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya dünyanın her noktasında gün geçtikçe daha popüler ve katma değer oluşturacak düzeye geldi. Artık sosyal medya olmadan reklam kampanyasını çok iyi bir şekilde yönetemezsiniz.