arama

Dünyanın En İyi 39 Yaratıcı Reklam Fikirleri

rklm
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Reklam dünyası başlı başına iş sektörlerini ayakta tutan ana sektörlerden biridir. Günümüz iş dünyasında reklamlar olmadan asla başarıya sahip olmak mümkün değildir.

Türkiye’de yıllık 15 milyar dolarlık bir büyüklüğü ulaşan reklam sektörü, dünyanın en rekabetçi ana sektör dalları arasında yer almaktadır. Sektörde ayakta kalmak tamamen yaratıcılığınız ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla bir reklam ajansı açıyor olun ya da kendi işletmeniz için bir reklam fikri düşünüyor olun; yaratıcı, sıradışı ve etkili reklam fikirleri ihtiyacınız olacaktır.

Reklamların etkili olma düzeyini belirleyen çok az unsur bulunuyor olsa da tüm reklam kamuoyunda en çok kabul gören ve etkili olduğu konusunda genel kanı bulunan 39 yaratıcı reklam fikirlerini bu listede topladık.

İlham almak ve nasıl başarılı olduklarını gözlemlemek için bulunmaz bir nimet olduğunu düşünüyoruz…

#1 Asics

asics

Japon merkezli Asics markasının 2015 Los Angeles Maratonu sponsorluğu için hazırladığı reklam fikri önemli bir katma değer oluşturdu. Reklam görselinizde konumun tasarımızın için ilham oluşturmasına izin verin.

#2 Love Agency

love-agency

Love Agency’nin Litvanya’daki Nane Vinetu Kitabevi için hazırladığı “Başka Biri Ol” kampanyası sıradışı bir reklam görseline sahip.

#3 Fedex

fedex

ABD’nin en büyük kargo şirketi olan Fedex için harika bir yaratıcı reklam…

#4 Harley Davidson

harley

Reklamınızda ürününüzün tüm parçalarını kullanmak ilgi çekici bir fikir!

#5 Pampayerde

pampayerde

Reklam fikri olarak belirli oranlara sahip nesnelerin bu oranlarını değiştirebilirsiniz. Biraz korkutucu gibi görünse de ilham almak için kesinlikle iyi bir fikir!

#6 Ariel

ariel

Abartmak reklam sektörünün vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadır. Ariel, gömleği o kadar beyazlatıyor ki gölgesi bile oluşmuyor! Sıradışı bir reklam fikri…

#7 Volkswagen

volkswagen

Volkswagen’in otomatik park sistemi reklamında olduğu gibi reklamlarınızda “ürün veya hizmetinizin müşterinizin hayatını ne yönde kolaylaştıracağına” odaklanabilirsiniz. Biraz mizah da her zaman işin parçası olabilir.

#8 Zoo Safari

zoo-safari

Beklenmedik iki öğeyi birleştirmek iyi bir reklam kreatifidir.

#9 Band-Aid

band-aid

Bir yarabandının esnek olduğunu göstermenin harika bir yolu değil mi?

#10 Schick

Schick

Akıllı efektler kullanmak reklamınıza sıradışı bir bakış açısı kazandırabilir.

#11 Ford Fusion

ford

Bir şehir otomobilini tanıtmak için oluşturulan bu kampanya; basit ama ilgi çekici öğeler içeriyor. Reklamların her zaman karmaşık olmasına ihtiyaç yoktur. Basit ve etkili olmak için çaba göstermelisiniz.

#12 Mini Cooper

Mini Cooper

Arabaların uğur böcekleriyle birlikte var olduğu büyülü bir dünya yaratmak için küçük olma ve her ortama uyma hikayesini aşırı dramatize eden bu reklam fikri de ilgi çekici…

#13 Lifebuoy

Lifebuoy

El yıkama kampanyası olarak hazırlanan bu görsel, “dokunduğunu yersin” mesajı ile el yıkamanın önemine vurgu yapıyor. Dikkat çekici reklam fikirleri arasında yer almaktadır.

#14 Buick

buick

Trafik işaretlerinin önemine vurgu yapan Altın Aslan ödüllü harika bir reklam.

#15 M&S

mektup

İnsanlara mektup almanın nasıl hissettirdiğine yönelik yapılmış iyi bir reklam çalışması.

#16 WWF

wwf

“Yaban Hayatına Bir El Verin” sloganı için daha yaratıcı bir reklam görseli olabilir miydi?

#17 Tabasco

tabasco

Acı ve baharatlı bir sosu tanıtmak için kullanılabilecek iyi bir reklam fikri olarak ön plana çıkıyor. Güçlü görselleri kullanmaktan asla çekinmeyin. Doğru mesaj için en güçlü imgeleri seçmeye odaklanın.

#18 Barilla

Barilla

Minimalizm son dönemin reklam fikirleri için en ilham verici akımlardan biri. Makarna firması Barilla’nın yeni yıl için düzenlediği reklam görseli son derece ilgi çekici görünüyor.

#19 Dukto

Dukto

“Bırakın Koşsunlar” sloganı ile bir lavabo açıcı reklamını düşünmek harika bir fikir gerçekten. Bu reklam 2 adet Bronz Aslan ödülünü evine götürdü.

#20 Lego

lego

Dünyaca ünlü sanat eserleri reklam görsellerinizde kullanabilirsiniz. Üstelik sanat eserlerinin bilinirliliğini de reklamınız için önemli bir katma değer olarak kullanma şansı elde edeceksiniz.

#21 Aspirin

aspirin

İlaç reklamları dünyanın birçok ülkesinde yasak olsa da; serbest olanlar da yayınlanmak üzere hazırlanmış bu harika reklam görseli kesinlikle yaratıcı! Mesajı hemen anladınız öyle değil mi?

#22 BMW

bmw

Hızlı kelimesini anlatmanın sanırım daha iyi bir yolunu bulmak diğer reklam ajansları için çok zor olacak.

#23 WWF

wwf2

“Gezegene Saygı” kampanyası için hazırlanmış etkili bir reklam fikri.

#24 Vodafone

vodafone

Çiftçilere yerinde hizmet sağlamak amacıyla bir kampanya hazırlayan Vodafone, bu sıradışı görüntüyü oluşturdu.

#25 Berger

berger

Bu reklam afişi güneşli bir günde olabilecek en harika etkiyi sağlama potansiyeli taşıyor. Bulutlu havalar için şansı biraz düşük 🙂

#26 JWT Hong Kong

ps

Çevre kirliliğini anlatmak hazırlanmış başarılı bir reklam kampanyası görseli. Etkili olmayacağını beklemek mümkün değil.

#27 Luxart

luxart

İdealist üniversite öğrencilerini hedeflemek amacıyla hazırlanmış bir keçeli kalem reklamı. Kim “bu reklam olmamış” diyebilir ki?

#28 Levis

levis

Hareket eden tipografi öğelerini kullanarak reklamlarınızı daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Özellikle açık hava reklamcılığı için önerilen reklam fikirleri arasında yer almaktadır.

#29 The Economist

economist

The Economist’in açık hava reklamcılığı aynı zamanda etkileşimli bir şekilde hazırlandı. Reklamlarınızda kullanıcılar ile etkileşim oluşturmak onu daha eğlenceli bir hale getirerek, ekstra bilinirlilik sağlama fırsatı elde etmenize olanak sağlayacaktır.

#30 Nivea Men

new

Reklamları dışsallaştırmak ta önerilen bir ipucu olarak kullanılmalıdır.

#31 Keloptic

keloptic

Reklamlarda abartı her zaman kullanılan bir stratejidir. Özellikle yaratıcı fikirlerinizdeki kurgu oranını artırmanız önerilir.

#32 Rowenta

rowenta

Reklamlarınızda mizahi öğeleri kullanmanız her zaman işe yarayan bir stratejidir. Özellikle sık bilinen görseller üzerinde yapılabilecek hafif dokunuşlar önemli bir fark oluşturacaktır.

#33 Law & Order

law-and-order

Yukarıda olduğu gibi açık hava reklamlarını 3 boyutlu olarak kullanmanın yollarını aramanızı öneririz. Sıkıcı billboard reklamları yerine çok daha etkili olacaktır.

#34 Reynolds Kitchens

reynolds

Instagram’da şöyle harika bir görsel oluşturmak sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkartacaktır. Üstelik bunu sonsuza dek sürdürebilir ve sırf bu nedenle takipçi sayısını hızla artırma fırsatı elde edebilirsiniz.

#35 Scrabble

scrabble

Sanat yeteneğinizi iyi bir şekilde kullanarak harika öğeler ortaya koymaya çalışın. Öyle bir sanatsal öğe ortaya koymaya çalışın ki; insanlar bunu cep telefonlarının arka planı olarak kullanmak istesin. Ki bu reklam öyle!

#36 Lyft

İlham verici video reklamları da bu sektörün en önemli parçalarından bir tanesidir. Özellikle sosyal medyada önemli bir takipçi kitlesine sahipseniz, yapabileceğiniz çok şey var!

#37 Tic Tac

Küçük veya büyük şakaları da reklamlarınız için kullanabilirsiniz. Bu nefes açıcı sakız reklamı da son dönemde ilgi çekmiş reklam fikirleri arasında yer almıştır. İzleyince anlayacaksınız…

#37 Bonus

Duygulara oynamak reklamcıların en çok odaklandığı konulardan biridir. Özellikle bir reklamı izlerken hüzün veya sevinç hissettirmeyi başaran reklamların tamamı “özel” bir kategoride yer almaktadır. Bu reklamı izlerken bunu hissedeceğinizi düşünüyoruz. Türkiye’de hazırlanan kesinlikle başarılı reklam fikirleri arasında.

#38 Peak

2019 yılında Türkiye’deki Peak teknoloji firmasının neredeyse ulusal tüm kanallara yönelik aynı anda yayınladığı bu reklam filmi günlerce konuşuldu. Sıradışı ve etkili bir fikir ile mesaj veren reklam filmi sonrasında Peak’ın iş başvurularında yüzde 300’e yakın artış kaydedildi.

#39 TNT

TNT kanalının hazırladığı bu açık hava reklamı da birçok haber bülteninde dahi yer aldı. Sosyal medyada da ciddi etkileşim elde eden reklamın başarısı ortada.