sv

İşletme Sahiplerinin Sahip Olması Gereken Finansal Alışkanlıklar

şirket finansal

Finansal hedefler ve uygulamalar konusunda bilgi ve deneyim sahibi olduğunuz zaman işletmenizin rekabetçi kalmasını ve büyümesini sağlayabilirsiniz. Bir işletmeyi yönetiyorsanız, bu doğrultuda birçok finansal alışkanlığa sahip olmanız ve bu konularda kendinizi geliştirmeniz gerekir.

Bir işletme sahibi olarak liderlik ederken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri finansal konuda işletmenizi ayakta tutabilmektir. Bunu sağlamak için de bazı finansal alışkanlıklara ihtiyacınız olacak.

1. Her Ay Mali Durumunuzu Gözden Geçirin

Birçok işletme sahibi genellikle ay sonunda kasada duran parayı alıp hesabına gönderir ve bunun dışında finansal hiçbir kayıt tutmaz.

İşletmenize yapabilecek bir kötülük arıyorsanız, bunu aynen tekrarlayabilirsiniz.

Bir işletme sahibi olarak, her ay mali durumunuzu kontrol etmeli ve nelerden kar, nelerden zarar ettiğinizi iyi bir şekilde kayıt altına tutmalısınız. Tüm faturaları, makbuzları, faturaları ve banka ekstrelerini kaydederek mali kayıt oluşturun. Temel kural olarak, kayıtları ay ve yıla göre kategorize edilmiş kronolojik bir sırayla kaydedin. Herhangi bir noktada, gelirinizin ne olduğu, vadesi gelen tahsilat ve borçlarınızın durumu hakkında net bir fikriniz olmalıdır.

2. Bir bütçe belirleyin ve buna sadık kalın

Firmanızın finansal hedeflerine ulaşması için bir bütçeye göre çalışmanız önemlidir. Bir bütçe ve dolayısıyla bir limit belirledikten sonra harcamalarınızı kısıtlamanız daha kolay olacak.

Ancak asla unutmayın, bir bütçe belirlemek kolay; önemli olan ona uymaktır.

3. Vergilerinizi Düzenli Kontrol Edin ve Ödeyin

Türkiye’de birçok işletme sahibi vergi konusunda hiçbir bilgiye sahip değil ve genellikle vergilerinizi düzenli olarak kontrol edip, ödemiyor. Bu da uzun vadede vergilerin faizler ile büyümesini ve zaman zaman yüksek cezalar ile karşılaşılmasına neden olmakta. Sorun yaşamamak ve işletmenizin geleceğini güvene almak için vergilerinizi düzenli olarak kontrol edin ve ödeyin.

4. Borçlarınızı Kontrol Altında Tutun

İşletmelerde finansal olarak en büyük sorunlardan biri de borçlar ve bu borçlar için ödenen faizlerdir. Bu sürecin doğru planlanmadığı işletmeler bir süreden sonra büyük sorunlar ile baş başa kalabiliyor. Bir işletme sahibi olarak borçlarınızı kontrol altında tutmayı öğrenmelisiniz.

5. Ekonomik Fırsatları Değerlendirin

Ülkemizde sık sık ekonomik dönüşümler yaşanıyor, bu dönüşümler çerçevesinde sık sık ekonomik fırsatlar da ortaya çıkıyor. İşletmeniz için yapabileceğiniz en iyi hamlelerden biri ekonomik fırsatları değerlendirmek ve doğru zamanda doğru pozisyon almaktır. Bunun için birkaç profesyonel de destek ve yardım alabileceğinizi asla unutmayın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.