arama

İkici El Eşya – Spotçu Dükkanı Açmak

spotçu
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

İkinci el eşya ya da vatandaşlar arasında bilinen adı ile spot eşya dükkanı açmak; kısa vadede başlamanın mümkün olduğu, karlı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer almaktadır. Spotçu dükkanı açmak, çoğu zaman doğrudan bir dükkan dahi tutmadan, kendi evinizde başlamanın mümkün olduğu, düşük sermaye talep eden iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Spotçu işine girmek kolaydır. Üstelik bir sertifika, yüksek sermaye veya doğrudan bir dükkan kiralayıp ruhsat, vergi levhası da almanıza ilk etapta gerek yoktur. Kendi evinizden dahi başlayabileceğiniz ek gelir sağlayan iş fikirlerinden biridir. İşi büyütmek için ise, bir dükkan tutmanız ve ruhsat-vergi levhası almanız gerekir. Spotçu işleri genellikle, kişilerin konutlarında başladıktan sonra hızlı bir büyüme elde etmenin mümkün olduğu karlı işlerden bir tanesidir.

Spotçu olmak ve hızla para kazanmak istiyorsanız; rehberimizdeki adımlar büyük ölçüde işinize yaracaktır.

NASIL BAŞLANILIR

Spotçuluk işinin temelinde yatan unsur, ticaret yapmaktır. Spotçular, kullanılmış ürünleri çok uygun fiyatlar ile satın aldıktan sonra, belirli bir oranda kar ekleyerek satışa sunarlar. Spotçuluğun ana felsefesi, insanların kullanmadığı ürünleri yerinde satın almaktan geçiyor. Bu nedenle bir araç sahibi olmanız ve ürünleri bulundukları konumdan satın almanız büyük önem arz ediyor. Asıl kar edeceğiniz noktanın bu kısım olduğunu belirtmekte yarar var.

Nakliye yapacak bir araç sahibi değilseniz, özellikle mobilya gibi ürünleri satın almak ve satmak noktasında; nakliye araç sahiplerine para ödemeniz gerekecek. Büyük oranda karlılığınızı azaltabilecek bir konu. Ancak yeterli sermayeye sahip değilseniz, bir nakliyeci ile anlaşarak tüm nakliye hizmetleriniz noktasında daha uygun fiyatlı hizmet alabilirsiniz.

Spotçuluk yapmak üzere, satın alacak ürünleri bulmak için en çok kullanılan platformlar Letgo, Facebook ve Sahibinden’dir. Her 3 platformda da ikinci el ürün satan binler hatta onbinleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Özellikle Letgo ve Facebook‘taki ikinci el eşya alım ve satım grupları bu noktada çok işinize yarayacaktır. Bir Letgo hesabı açın ve Facebook’ta yakınınızdaki il ve ilçelere yönelik açılan ikinci el eşya alım-satım gruplarının tamamına dahil olun.

Spotçuluğun genel bir el kitabı yoktur. Ürünleri satın alırken, satış fiyatları üzerinden değerlendirme yapmanız gerekir. Teknoloji dışındaki hemen hemen tüm ikinci el ürünleri, sıfır fiyatının yüzde 80 düşüğüne satın alınmalıdır. Satışta ise yüzde 50 civarında bir satış rakamı belirleyebilirsiniz.

Piyasa dinamik olsa da , kısaca: 1000 liraya sıfırı satılan bir ürünü 200 liraya alıp, 500 liraya satmaya odaklanmanız gerekecek. Elbette çok kötü durumdaki ikinci el ürünlerini yok pahasına satın almayı da başarabilmeniz gerekir. Burada müşteriyi ikna etme ve pazarlık yeteneklerine ihtiyacınız olacak. Merak etmeyin, ilk satışlarınızdan çok kar elde edemezseniz bile, zamanla çok daha iyi olacaksınız.

Ürünleri satın alırken belirtilen platformları kullandığınız gibi satarken de belirtilen platformları kullanmanız gerekecek. Diğer standart satıcılar ürünleri evden satın almanızı ister. Siz bir spotçu olarak, eve teslim seçeneği sağlamanız gerekecek. Zaten 200 liraya bulunabilen bir ürünü 500 liraya satmanızı sağlayacak ana konu da nakliyedir. İnsanlar başka bir yerden bir gününü harcayarak 200 liraya satın alabileceği bir ürünün eve getirilmesi hizmeti için daha fazla para ödemeye hazırdır.

NASIL DAHA FAZLA KAZANÇ SAĞLARIM?

Spotçuluk işini daha profesyonel bir şekilde yapmak için öncelikli olarak, evden verdiğiniz hizmeti kullanarak gelirinizi biraz artırmanız gerekir. Eğer evden bu işi yaparken para kazanamıyorsanız, büyük ihtimalle işi büyütmeniz önerilmez.

Bir dükkan açmak kolaydır. İkinci el ürün alım – satım dükkanları için eşsiz dekorasyonlar, ışıklandırmalar, tabelalar, müdüriyet gibi çok masraf isteyen konulara girmeniz beklenmez.

Büyükçe bir depo tüm işinize büyük ölçüde yarayacaktır.

Dükkanı tuttuktan sonra, aşağıdaki belgeler ile işletmeniz için ruhsat alabilir ve faaliyete geçebilirsiniz:

 • Doldurulmuş Başvuru formu (Belediyeden temin edilecek)
 • Belediyeden tahsilât sevisinden borcu olmadığına dair yazı
 • Vergi levhasının fotokopisi.
 • İşyerinin tapu fotokopisi.
 • İşyerine ait Yapı kullanma izni fotokopisi.

Önemli olan konu, reklam yapmak ve müşterilerin dükkanınıza gelip, ürünlerinizi incelemesini sağlamaktır. Spotçu dükkanlarında çok farklı gruplarda uygun ürünler bulunması nedeniyle, müşteriye satış yapma oranı çok yüksektir. Bu nedenle bir dükkan açmanız, iş hacminizi büyük ölçüde artıracaktır. Elbette dükkanınızda her türden ev eşyası için uygun fiyat seçenekli ürünler bulundurmanız gerekir.

BELİRLİ BİR ALANDA YOĞUNLAŞABİLİRSİNİZ

Son yıllarda spotçu sayısının ciddi oranda artması nedeniyle rekabet etmek zorlaşmıştır. Eğer rekabet konusunda sorun yaşıyorsanız, belirli bir veya birkaç oranda yoğunlaşabilirsiniz. Örneğin, bazı spotçular sadece ikinci el halı satışına yönelirken, bazı spotçular mobilya ürünlerinde yoğunlaşmıştır. Bu sayede, ilgili kategoride ürün ihtiyacı bulunan tüm müşterileri doğrudan çekebilir ve onlara satış yapma ihtimalinizi artırabilirsiniz.

ÜRÜNLERİ TAMİR EDİN, TEMİZLEYİN

Spotçularda en çok gelir sağlayan noktalardan biri de bozuk, kırık veya kirli ürünleri satın aldıktan sonra bunları tamir etmek ve temizlemek ile gerçekleşiyor. 50 liraya aldığınız bozuk, kirli bir oturma takımını, 100-200 liralık masraflar ile tamir ettikten ve temizledikten sonra 700-800 liraya kolaylıkla satma şansınız olacak. Eğer yüksek kar elde etmeyi planlıyorsanız, tüm beyaz eşya ürünleri için de aynı stratejiyi kullanabilirsiniz.

HANGİ ÜRÜN GRUPLARI YÜKSEK KAR SAĞLIYOR?

Spotçu işletmesi açtıktan sonra odaklanmanız gereken ana ürün grupları şöyle:

 • Mobilya
 • Beyaz Eşya
 • Elektronik
 • Antika
 • Giyim
 • Halı
 • Kendi Arabanızdan Para Kazanmanın 5 Süper Yolu | Yeni İş Fikirleri 2022
  1 yıl önce

  […] taşınması için hizmet talebi yoğunlaşır. Eğer aracınız çok büyük değilse; bu durumda spotçu gibi daha küçük eşyaları taşıyan işletmeler için hizmet […]

  9
  yorum beğen