arama

Anketör Nedir? Ne İş Yapar > Nasıl İş Bulur

anketör

Anketör, belirli bir konuda veri toplamak ve analiz etmek için anketler ve sorular kullanarak araştırma yapan kişidir. Anketörler bazen saha çalışması yaparak insanlarla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirirler.

Anketörler hakkında bilinmesi gereken 5 ana özellik:

 1. Anketörler doğru soruları sormalıdır: Anketörlerin, anket sorularını hazırlarken doğru ve açıklayıcı sorular sormaları çok önemlidir. Doğru sorular müşterilerden elde edilen verilerin daha doğru ve güvenilir olmasına yardımcı olur.
 2. Anketörler güvenilir ve dürüst olmalıdır: Anketçiler, müşterilerin verilerini doğru bir şekilde toplayabilmek için dürüst olmak zorundadır. Ayrıca, müşterilerin bilgilerini korumak da son derece önemlidir.
 3. İletişim Becerileri: İyi bir anketörün, insanlarla kolaylıkla iletişim kurabilmesi gerekmektedir. Müşterilerle doğru bir diyalog kurabilen bir anketör, onların ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilir ve doğru bilgiyi elde edebilir.
 4. Veri Analizi: Elde edilen veriler, analiz edilip yorumlanmadan anlamlı olmaz. İyi bir anketör, elde ettiği verileri doğru bir şekilde analiz edebilir ve müşterilerin taleplerine uygun yorumlar yapabilir.
 5. Planlama ve Organizasyon: Bir anketörün, saha çalışması, veri toplama ve analiz işlemlerinde planlı ve organize olması gerekmektedir. Bu, anketin başarılı bir şekilde tamamlanmasına ve müşteri memnuniyetinin artmasına yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, iyi bir anketör, dürüst, güvenilir ve iyi iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Ayrıca, elde edilen verileri doğru bir şekilde analiz edebilmeli ve müşteri ihtiyaçlarına göre yorumlamalıdır.

ANKETÖR NEDİR?

Anketör genel olarak; araştırma, danışmanlık ve reklam şirketlerinin çeşitli anket çalışmalarını sahada düzenleyen kişilere verilen addır. Anketörler, bu şirketlere gelen anket işlerini sahada bizzat insanlara yönelterek tamamlar.

Anketleri doldurmak amacıyla araştırma, danışmanlık ve reklam şirketleri tarafından görevlendirilen anketörler; bu anketteki hedef kitleye yönelik insanları bulmalı ve bu anketi başarıyla söz konusu hedef kitleye uygulamalıdır. Bu işlemlerin her biri için anketörler para kazanmaktadır.

ANKETÖRLER NE İŞ YAPAR?

Anketörlük her yaştan insan tarafından yapılabilecek bir iş olmasına rağmen genellikle yürümek ve insanlarla iletişim konusunda sorun yaşamayacak gençler tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizde üniversite öğrencileri tarafından yapılan part time işler arasında yer almaktadır. Anketörlerin işi nispeten kolay gibi görünse de; hedef kitlenin dar olması nedeniyle yorucu ve zahmetli bir işe dönüşebilir.

Bazı anketörler gün içerisinde doğru hedef kitleyi bulmak için 10-20 km yürüyebilir ve aynı gün binlerce insanla muhatap olmak zorunda kalabilir. Anketörler ayrıca insanları ikna etmek konusunda da yetenekli olmalıdır. Çünkü kimse ortalama 10-20 dakikasını bir anketi doldurmak için harcamak istemeyebilir.

ANKETÖRLÜK İŞ İLANLARI

Anketör olmak istiyorsanız şehrinizde bulunan danışmanlık, araştırma ve reklam şirketleri ile doğrudan görüşebilirsiniz. Buraya ilanınızı bırakarak; olası anket işleri için şansınızı artırabilirsiniz. Ayrıca anketörlük iş ilanları ülkemizde en çok sosyal medya üzerinden ve iş arama platformlarından yayınlanmaktadır.

Anketörlük iş ilanlarına göz atmak için Kariyer, Yenibiris, Indeed, Lescard gibi platformları kullanabilirsiniz.

ANKETÖRLER NE KADAR KAZANIR?

Ülkemizde genel olarak anketörler tamamladıkları anket başına gelir kazanmaktadır. Bir anket için ortalama kazanacağınız ücret 4 TL ile 10 TL arasındadır. Bu doğrultuda gün boyunca çalışan ve uygun hedef kitleyi arayan anketörler ortalama 300 ile 700 TL arasında para kazanabilmektedir.

Anketörlerin ne kadar kazandıkları, çalıştıkları bölge, iş tecrübeleri ve çalıştıkları sektöre göre değişebilir. Ayrıca, anketörlerin zamanlaması, ücretlendirme politikaları ve iş yükü de kazançlarını etkileyen faktörler arasındadır.

Genel olarak, anketörler saatlik veya günlük ücretlerle çalışırlar ve ücretleri bulundukları bölgeye ve araştırmaların kapsamına göre değişebilir. Anketörler bazen proje bazlı çalışabilirler ve projenin büyüklüğüne göre ödeme alırlar.

Diğer faktörlerde olduğu gibi, anketörlerin kazançları da deneyimleri ile doğru orantılıdır. Daha fazla tecrübe sahibi olan anketörler, genellikle daha yüksek ücretler alırlar.

Ayrıca, anketörlerin bağımsız bir şekilde çalışmaları veya araştırma şirketleriyle çalışmaları da kazançlarını etkiler. Bağımsız çalışan anketörler, herhangi bir araştırma şirketi aracılığıyla çalışarak veya kendilerine ait anketler hazırlayarak para kazanabilirler.

Sonuç olarak, anketörlerin kazançları, çok sayıda farklı faktöre bağlıdır ve belirli bir rakam vermeye olanak tanımaz. Ancak, anketörler tipik olarak saatlik veya günlük ücretlerle çalışırlar ve bunların miktarı, tecrübesi, bölgesi ve çalıştığı sektöre göre değişebilir.

 • Melahat
  4 yıl önce

  Bilgi için sağolunz bir iş başvurusu yaptım

  55
  yorum beğen
 • Melike Öztürk
  4 yıl önce

  Adım Melike Öztürk. İstanbul Beykoz’da ikamet ediyorum. Üniverisite öğrencisiyim. Okul masraflarım fazla olduğu için kendi harçlığımı çıkarmam gerekiyor. El işlerine yatkınımdır ve elim de hızlıdır.Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

  46
  yorum beğen
 • Ömer Çelik
  4 yıl önce

  Part time çalışmak isteyen öğrenciler için güzel bir iş alanı. Genelde büyük şehirlerde sigorta acenteleri bu anketör işine daha sıcak bakıyor.

  45
  yorum beğen
 • Kağan
  4 yıl önce

  Cidden kolay gibi gözüken yorucu işlerden. Kimi zaman insanlarla iletişim kurmak zorlasa da çok anlayışlı kişiler de çıkabiliyor. Zaten part time iş de öğrenciliğin kurtarıcılarından. Harçlığı çıkarmak için güzel bir iş bence

  43
  yorum beğen
 • hatice
  3 yıl önce

  daha önce anketörlük yaptım…geri dönüş yaparsanız sevinirim

  30
  yorum beğen
 • bedirhan
  2 yıl önce

  merhaba üniversite öğrencisiyim zonguldakta yaşıyorum daha önce anketörlük yaptım

  30
  yorum beğen
 • hakan akay
  2 yıl önce

  pazarlamacı olarak 1 yıl kadar deneyimim var. 23 yaşındayım.

  32
  yorum beğen