sv

Anketör Nedir? Ne İş Yapar > İş Nasıl Bulunur

anketör

Üniversite öğrencileri tarafından yapılan ek gelir kazanma yöntemlerinden biri de anketörlüktür. Ülkemizde birçok araştırma şirketi tarafından zaman zaman yeni ihtiyaçlara yönelik anketör istihdamı yapılmaktadır. Siz de bir anketör olarak boş vakitlerinizde para kazanabilirsiniz.

Boş vakti olan ve bu vaktinde insanlar ile iletişim kurabilecek, nispeten yürümek konusunda sorun yaşamayanlar için ek gelir kazanma yöntemlerinden biri de anketörlüktür. Araştırma şirketleri için anketörlük yaparak para kazanabilirsiniz.

ANKETÖR NEDİR?

Anketör genel olarak; araştırma, danışmanlık ve reklam şirketlerinin çeşitli anket çalışmalarını sahada düzenleyen kişilere verilen addır. Anketörler, bu şirketlere gelen anket işlerini sahada bizzat insanlara yönelterek tamamlar.

Anketleri doldurmak amacıyla araştırma, danışmanlık ve reklam şirketleri tarafından görevlendirilen anketörler; bu anketteki hedef kitleye yönelik insanları bulmalı ve bu anketi başarıyla söz konusu hedef kitleye uygulamalıdır. Bu işlemlerin her biri için anketörler para kazanmaktadır.

ANKETÖRLER NE İŞ YAPAR?

Anketörlük her yaştan insan tarafından yapılabilecek bir iş olmasına rağmen genellikle yürümek ve insanlarla iletişim konusunda sorun yaşamayacak gençler tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizde üniversite öğrencileri tarafından yapılan part time işler arasında yer almaktadır. Anketörlerin işi nispeten kolay gibi görünse de; hedef kitlenin dar olması nedeniyle yorucu ve zahmetli bir işe dönüşebilir.

Bazı anketörler gün içerisinde doğru hedef kitleyi bulmak için 10-20 km yürüyebilir ve aynı gün binlerce insanla muhatap olmak zorunda kalabilir. Anketörler ayrıca insanları ikna etmek konusunda da yetenekli olmalıdır. Çünkü kimse ortalama 10-20 dakikasını bir anketi doldurmak için harcamak istemeyebilir.

ANKETÖRLÜK İŞ İLANLARI

Anketör olmak istiyorsanız şehrinizde bulunan danışmanlık, araştırma ve reklam şirketleri ile doğrudan görüşebilirsiniz. Buraya ilanınızı bırakarak; olası anket işleri için şansınızı artırabilirsiniz. Ayrıca anketörlük iş ilanları ülkemizde en çok sosyal medya üzerinden ve iş arama platformlarından yayınlanmaktadır.

Anketörlük iş ilanlarına göz atmak için Kariyer, Yenibiris, Indeed, Lescard gibi platformları kullanabilirsiniz.

ANKETÖRLER NE KADAR KAZANIR?

Ülkemizde genel olarak anketörler tamamladıkları anket başına gelir kazanmaktadır. Bir anket için ortalama kazanacağınız ücret 50 kuruş ile 1 TL arasındadır. Bu doğrultuda gün boyunca çalışan ve uygun hedef kitleyi arayan anketörler ortalama 100 ile 200 TL arasında gelir kazanabilmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Melahat
  3 sene önce

  Bilgi için sağolunz bir iş başvurusu yaptım

  yorum beğen
 • Melike Öztürk
  3 sene önce

  Adım Melike Öztürk. İstanbul Beykoz’da ikamet ediyorum. Üniverisite öğrencisiyim. Okul masraflarım fazla olduğu için kendi harçlığımı çıkarmam gerekiyor. El işlerine yatkınımdır ve elim de hızlıdır.Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

  yorum beğen
 • Ömer Çelik
  3 sene önce

  Part time çalışmak isteyen öğrenciler için güzel bir iş alanı. Genelde büyük şehirlerde sigorta acenteleri bu anketör işine daha sıcak bakıyor.

  yorum beğen
 • Kağan
  3 sene önce

  Cidden kolay gibi gözüken yorucu işlerden. Kimi zaman insanlarla iletişim kurmak zorlasa da çok anlayışlı kişiler de çıkabiliyor. Zaten part time iş de öğrenciliğin kurtarıcılarından. Harçlığı çıkarmak için güzel bir iş bence

  yorum beğen
 • hatice
  2 sene önce

  daha önce anketörlük yaptım…geri dönüş yaparsanız sevinirim

  yorum beğen
 • bedirhan
  1 sene önce

  merhaba üniversite öğrencisiyim zonguldakta yaşıyorum daha önce anketörlük yaptım

  yorum beğen
 • hakan akay
  6 ay önce

  pazarlamacı olarak 1 yıl kadar deneyimim var. 23 yaşındayım.

  yorum beğen