arama

Bilinmeyen Değişik Meslekler

meslekler
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Dünya birbirinden farklı 7 milyardan fazla insana ev sahipliği yapıyor. Her bireyin amaçları, hedefleri, talepleri ve ihtiyaçları elbette birbirinden farklı olabiliyor. Durum böyleyken; farklı ihtiyaçlar ve amaçlar için farklı, ilginç ve değişik mesleklere ihtiyaç duyuluyor.

Dünyanın farklı yerlerinde birbirinden farklı bilinmeyen meslekler var. Her biri farklı amaçlar için gerçekleştirilen bu meslekler; genellikle küçük de olsa belirli bir ihtiyaca karşılık veriyor. Bir noktada bir ihtiyaç varsa ve bu ihtiyaç bir ticari değer oluşturuyorsa; onun için bir meslek kendiliğinden oluşacaktır. Örneğin, yıllar öncesinde çocukların eğitimi için yalnızca öğretmenlik mesleğine ihtiyaç vardı; ancak günümüzde çocukların eğitimi ile ilgilenebilecek 10’dan fazla farklı meslek dalı bulunuyor.

Dünya koskoca bir gezegen ve haliyle bazı ihtiyaçların sizden çok uzak olması ve dolayısıyla adını dahi duymadığınız mesleklerin bulunması çok olası. Farklı ve ilginç meslekler ile ilgileniyorsanız; birçoğunu daha önce duymadığınız 32 değişik mesleği sizler için inceledik…

1. Antika Değerleme Uzmanı

antika

Her zaman “bir erkeğin çöpü başka bir adamın hazinesidir” diyen kişi sizseniz, muhtemelen bir antika değerleme uzmanı olmak için gerekenlere sahipsiniz. Bu eğlenceli iş ile, sadece her gün hazineleri bulmakla kalmaz, aynı zamanda finansal olarak neye değer olduklarını belirleme gücüne de sahip olursunuz.

Antikacı açarak da bu mesleğinizi büyük ölçüde değerlendirme potansiyeline sahipsiniz. Kendi işletmenizi kurmak istiyorsanız Antika Dükkanı Açmak adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

2. Kriptograf

şifreleme

Bilgisayarlarda yer alan bilgilerin şifrelenmesi işiyle ilgilenen Kriptograf’lar son dönemde zengin insanlara veri güvenliği sağlamaktadır. Hepimizin; başkalarının bilmesini istemediği sırları var!

3. Arama Jeoloğu

jeolog

Dünyanın farklı yerlerinde bireysel olarak değerli madenleri arayan uzmanlardır. Çoğu zaman tek başına hareket ederler ve büyük maden şirketleri için çalışırlar. Amaçları ön fizibilite yapmaktır. Arama jeologlarının yetişmesi çok zordur. Dünyada bu ilginç mesleği yapan çok az sayıda uzman bulunuyor.

4. Profesyonel Sarılma Uzmanı

sarılma uzmanı

Birine sarılmaya ihtiyacınız varsa ancak tamamen yalnızsanız, cevabınız profesyonel bir sarılma uzmanında bulunuyor olabilir. İlginç gelebilir ancak dünyada profesyonel sarılma hizmeti sağlayan onlarca şirket var. İnsanlar 1 saatlik sarılma için ortalama 50 Dolar ödemeyi kabul ediyor.

5. Golf Topu Dalgıcı

golf topu dalgıç

Tüplü dalıştan ve açık havada olmaktan hoşlanıyorsanız, bu olağandışı iş için mükemmel bir adaysınız. Golf topu dalgıçları parkurdaki havuzların dibindeki tüm golf toplarını toplamaktan sorumludur. Kulağa kolay ve eğlenceli geliyor! Gerçek şu ki, birçok gölete iyi bakılmıyor ve orada bir sürü çamur, yosun ve hatta yılan bulabilirsiniz.

6. Evcil Hayvan Yemi Testi Uzmanı

evcil-test

Evinizdeki küçük dostlarınızın yemeklerinin taze ve lezzetli olması konusunda şüpheleriniz varsa; hemen bir evcil hayvan yemi testi uzmanını çağırıyorsunuz ve kendisi bu yiyecekleri afiyetle tattıktan sonra size bir cevap sağlıyor. ABD’de bu alanda çalışan 200 kişinin olduğunu duymak size gerçekten benzersiz gelebilir! Türkiye’de olmayan meslekler arasında yer alan gerçekten farklı bir iş fikri.

7. Yatak Test Uzmanı

yatak uzmanı

Pahalı oteller ve yatak üreticileri tarafından hizmet alınan meslek dalları arasında yer alıyor. Ana amaçları yatakların gerçekten rahat olunduğundan emin olunmasını sağlamaktır. Test başına para alırlar. Gerçekten ilginç meslekler arasında yer alıyor.

8. Sıracı

sıracı

Bazen önemli açılışlar ve yeni benzersiz ürünler için saatlerce sıraya girmeniz gerekebilir. Ancak bununla uğraşmak istemiyorsanız; sizin için sıraya girecek bir sıracı bulabilirsiniz. Bilinmeyen meslekler arasında yer alan bu meslek dalı gerçekten kulağa ilginç geliyor.

9. Su Kaydırağı Test Uzmanı

su kaydırağı

Turistik işletmelerin hemen hemen hepsinde su kaydırakları bulunur. Ancak bu su kaydırakları gerçekten tehlikeli olabilir ve bu nedenle test edilmesi gerekiyor. Düzenli olarak bu kaydırakları test eden su kaydırağı test uzmanları bulunur. Birçoğu geniş rapor hazırlar ve sorunları da net olarak bildirerek; bu konuda sorumluluk alırlar. Türkiye gibi büyük bir turizm ülkesinde olmayan bir meslek dalı olması gerçekten ilginç!

10. Yılan Sağımcı

yılan

Yılan zehri birçok ilaç için ve yılan sokmalarındaki panzer için gerekli. Ancak yılanları yakalamak ve zehrini sağmak işini kim yapacak? Hemen hemen tüm dünyada bu iş yılan sağımcılar tarafından yapılıyor. Yüksek maaşlar alan yılan sağımcılar; önemli bir ihtiyaç için hizmet sağlıyor.

11. Solucan Toplayıcı

solucan

Balığa çıkmak için kullandığınız solucanların nereden geldiğini hiç düşündünüz mü? Evet, onları toplayan birileri var. Solucan toplayıcıları; topladıkları solucan miktarı kadar para kazanırlar. Genellikle bataklık gibi noktalarda çalışırlar ve çoğunun aylık geliri 50 bin liranın üzerinde bulunuyor. İlginç iş fikirleri arasında yer alan ve bazılarının asla yapamayacağı bir iş 🙂

12. Koltukaltı Koklayıcıları

koltukaltı

Deodorant üretimi yapan tüm şirketlerde bulunan bir pozisyondur. Bilinmeyen ve tuhaf görünen bir iş olduğu çok açık. İşleri; yeni üretilen deodorantların koltuk altındaki performansını ölçmektir. Koltukaltı koklayıcıları raporlar yazarlar ve dünyanın daha iyi kokmasına yardımcı olurlar.

13. Profesyonel İtici

profesyonel itici

Neredeyse dünya genelinde sadece birkaç ülkede var olan bir meslek dalı. Bilinmeyen meslek dalları arasında kesinlikle ilk sıralara oynar. Profesyonel iticilerin görevi, metrolara daha fazla insan alınmasını sağlamaktır. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde profesyonel iticilere çok sık rastlamak mümkün.

14. Kiralık Erkek Arkadaş

kiralık arkadaş

Japonya‘da çok meşhur olan bir meslek dalı. Özellikle başkent Tokyo‘da biraz paranız varsa hemen bir erkek arkadaşı bulabiliyorsunuz. Keyifli bir gün geçirmek için; birlikte sinemaya, gezmeye ve yürüyüşe çıkmak için…

15. Profesyonel Uykucu

UYKU

Uyuyarak para kazanmak deyimi gerçekten doğru! Dünyada uyku sorunlarına yönelik ilaç veya farklı sağlık çözümleri sunan şirketlerin tamamı testler için uyuyan insanlara ihtiyaç duyuyor. Kuşkusuz bu gezegendeki en rahat iş olmalı.

16. Profesyonel Konuk

düğün konuk

İnsanlar artık gittikçe yalnızlaşıyor. Bu nedenle düğün, nişan, doğum günü ve benzeri törenlerinde genellikle çok az kişi bulunuyor. Bu nedenle yeni bir meslek dalı ortaya çıktı. Bilinmeyen ve tuhaf meslek dallarından biri olarak profesyonel kiralık konuk mesleği; hem keyifli birkaç saat geçirmek hem ücretsiz yemek yemek hem de üstüne biraz para kazanmak için yapabileceğiniz bir iş! İnsanlar düğün gibi organizasyonlarının daha kalabalık olması için kiralık konuk tutmaya başladı… Gerçekten dünya ilginç bir yere gidiyor.

17. Cinsiyet Belirleyici

civciv

Çok değişik bir meslek olsa da hemen hemen her tavuk çiftliğinde bulunan bir ihtiyaca cevap veriyorlar. Cinsiyet belirleyiciler, civcivlerin cinsiyetini belirliyor ve çiftliğin verimliliği ile tavuklara olan yönelimine destek sağlıyor. Tavuk çiftliklerinde genellikle horozlara hoş gözle bakılmıyor.

18. Mobilya Test Uzmanı

mobilya

Mobilya kaktüsten yapılmadığı sürece bu iş çok güzel. Mobilyaların rahat olup olmadığını test eden mobilya test uzmanları; genellikle mobilya üretimi yapan işletmelerde çalışırlar. Alanında uzmandırlar ve genellikle her test sonrasında ayrıntılı bir rapor hazırlarlar.

19. Bisiklet Avcısı

bisiklet avcısı

Sadece Amsterdam‘da rastlamanın mümkün olduğu bir meslek dalı. Şehirde bisiklet kullanımı gerçekten çok fazla ve her yıl şehirdeki kanallardan binlerce bisiklet çıkartılıyor. Bisiklet avcıları bu konuda belediyelere ciddi destek sağlıyor.

20. Renk Uzmanı

renk uzman

Hemen hemen bütün pazarlama ve reklam ajanslarında bir ihtiyaç olmasına rağmen; çok fazla bilinen meslekler arasında yer almıyor. Renk uzmanları; insanların ilgisini ve dikkatini çekmek üzere yapılması planlanan reklam ve tanıtım çalışmalarında seçilecek en iyi renkleri belirlemek konusunda uzmandırlar. Ayrıca logolardan, banner reklamlara kadar her alanda fikirlerine ihtiyaç duyulur.

21. Hippoterapist

Hippoterapist

Son yıllarda multipl skleroz, otizm, Down sendromlu çocukların terapisi için atların önemi gittikçe artmıştır. Hippoterapistler; atlar ile çocuklar arasındaki uyumu sağlamak konusunda tam bir profesyoneldirler. Çok yüksek maaşlar almakta olup; sektörde istihdam boşluğu bulunuyor.

22. Canlı Manken

canlı manken

Standart mankenlerden çok daha fazla talep görüyorlar. Genellikle 1 saat civarında vitrinde hareketsiz kalmaları isteniyor. Genellikle büyük organizasyonlar öncesinde talep görüyorlar ve saatlik ücretleri 500 Dolardan daha fazla.

23. Yemek Stilisti

yemek stilisti

Restoranlar için hizmet veren yemek stilistleri; en iyi yemekleri en iyi şekilde sunmak amacıyla hizmet verirler. Kendi alanlarında uzman olan yemek stilistleri; özellikle işletmelerin reklamlarına yönelik ciddi çalışma yürütürler.

24. Küresel Hareketlilik Danışmanı

global

Günümüzde şirketlerin artık dünyanın farklı noktalarında ofisleri bulunuyor. Küresel Hareketlilik Danışmanları ise bu şirketlerin ofisleri arasında maksimum düzeni ve işbirliğini sağlamak amacıyla hizmet veriyorlar. Bağlı bulundukları şirkete koordinasyon konusunda eşsiz destek veren Küresel Hareketlilik Danışmanlarının yıllık maaşı 100 bin doların üzerindedir.

25. Jet Tasarımcısı

jet tasarım

Gün geçtikçe bir jet sahibi olan insanların sayısı artıyor. Çok zengin olan bu insanlar; genellikle harika bir jet iç tasarımı talep ediyor. Jet tasarımcısı; harika bir iç jet tasarımı hazırlamak konusunda harika birer uzmandır.

26. Dondurma Test Uzmanı

dondurma

Her gün 50’den fazla dondurmayı test edip; dondurmalar hakkında rapor yazmanız gereken tuhaf işlerden biri. Gıda bilimcilerin çoğu bu işi yapıyor olsa da; büyük dondurma işletmelerinde bu alanda çalışan birer uzman bulunur.

27. Panda Dadısı

panda dadı

Muhtemelen listede yer alan en tuhaf işlerden biridir. Çin’de ve dünyanın birkaç ülkesinde daha pandalara dadılık yapmak üzere pek çok uzman işe alınmaktadır. Panda dadıları; pandaların tüm ihtiyaçlarına en iyi şekilde destek sağlarlar. Soyu tükenmek üzere olan Pandalar için gerçekten gerekli bir meslek dalı. Dürüst olmak gerekirse; pandalara dadılık yapmak eğlenceli olsa gerek.

28. Beyaz Hacker

hacker

Hackerler genellikle asla karşılaşmak istemediğimiz insanlar. Ancak beyaz hackerlere gerçekten ihtiyaç var. Beyaz hackerlerin genel amacı, sistemlerdeki açıkları tespit etmek ve bu açıkların düzeltilmesi için çalışmaktır. Kısaca hackerlerin saldırılarına maruz kalmamak için destek sağlarlar.

29. Gumologist

gumolog

Çok bilinmeyen meslekler arasında bulunan, muhtemelen hiç duymadığınız ve Türkiye’de olmayan bir meslek. Gumologlar sakızları tadıyor ve sakız şirketleri için yeni ürünleri ve gelişmeleri gözden geçiriyor. Özellikle yeni lezzetlerin tasarlanmasında çok önemli bir rol oynarlar. Gumologların bir sakızdaki 70’den fazla bileşeni ayırt etme yeteneğine sahip olması gerekir.

30. Çay Tadımcısı

çay tadımcısı

Ana görevleri en iyi çayın üretilmesini sağlamak üzere çayları tatmak ve rapor hazırlamaktır. Dünyada çay sektörü gittikçe büyüyor ve gün geçtikçe Çay Tadımcılarına ihtiyaç artacak. Keyifli bir iş olsa da; fazlası biraz zarar olabilir..

31. Netflix Etiketleyici

netflix

Netflix etiketleyicilerinin Netflix’te saatlerce en son içeriği izlemesi ve ardından her film ve dizi için sisteme yapımları açıklayan anahtar girmesi gerekir. Bu, Netflix kullanıcılarının dizi ve filmleri daha kolay araması için yapılır. Netflix Etiketleyicilerine tüm diller için ihtiyaç duyulmaktadır.

32. Ada Bekçisi

ada

Dünyada bir adaya sahip olan zenginlerin sayısı hızla artıyor. Genellikle bu zenginler yılın birkaç günü için bir adaya sahip olurlar. Ancak adayı kullanmadıkları dönemde ise; adayı tamamen yalnız bırakmak mantıklı değil. Bu nedenle adada olmadıkları zaman da bir ada bekçisi tutarlar. Ada bekçileri yıllık 100 bin dolardan fazla maaş alırlar ve birçok insan için rüya bir meslek.

 • Rukiye
  4 yıl önce

  Aslında benim tam olarak Profesyonel Sarılma Uzmanı’na ihtiyacım olduğunu şu an anladım

  32
  yorum beğen
 • Faruk
  4 yıl önce

  Çok enteresan meslekler varmış cidden, bilgiler için sağolun.

  35
  yorum beğen
 • Alp
  4 yıl önce

  Profesyonel sarılmacı mı 😀 Bu işe ben talibim gayet güzel işmiş

  31
  yorum beğen
 • Fatih Aksu
  4 yıl önce

  En garibime giden meslek profesyonel itici mesleği oldu

  30
  yorum beğen
 • Murat S.
  4 yıl önce

  Ne kadar yaratıcı meslekler varmış, bazılarını ilk defa duydum. Acaba “Su Kaydırağı Test Uzmanı” mı olsaydım :))
  Her gün farklı bir otelde veya aquapark’ta kayarak çalışmak zevkli olsa gerek. Tabi raporda sorun çıkmadığı sürece

  31
  yorum beğen
 • Hasan
  4 yıl önce

  Profesyonel sarılma uzmanı iyiymiş ya gerçekten haha🙂

  35
  yorum beğen
 • Adem
  4 yıl önce

  Hahaha ilk defa duyduğum ilginç meslekler varmış. Bazıları tam yılacak türden ama o işi bulmak lazım tabi. Birde milyonlar verseniz yapmayacağım işler var. 😀

  26
  yorum beğen
 • Merteren
  4 yıl önce

  Hahaha gerçekten çok garip meslekler varmış özellikle de gumlogist ve renk uzmanını hiç duymamıştım çok şaşırdım . Acaba gumgolist nasıl olunur 😁

  26
  yorum beğen
 • Erden
  4 yıl önce

  Tanımadığım ve bilmediğim birçok mesleği öğrendim

  29
  yorum beğen
 • Osman
  4 yıl önce

  Koltuk altı koklayıp para kazanan var.Allah yardımcıları olsun.Yapılacak iş değil gerçekten. Hayat işte.

  28
  yorum beğen
 • İrem
  3 yıl önce

  hahaha çokgüzel bilgiler iin sağolun

  22
  yorum beğen
 • Berdi
  3 yıl önce

  Bunların içinde bana en mantıklı olan Beyaz Hacker.Aslında bende bir Beyaz Hackerim ama profesyonel değilim.Olsun en azından buda meslekmiş.Ama varya Profesyonel sarılma uzmanına gülmeden duramıyorum.Aslında kimseye sarılmam o yüzden pek benlik bir iş değil.Profesyonel sarılma =-D

  20
  yorum beğen
 • Sevda selim
  12 ay önce

  Çok müqqq

  9
  yorum beğen