arama

2022’de İş Yerinde Daha Mutlu Olmanızı Sağlayacak 10 Soru

mutlu iş

iş yerinde daha mutlu ve dolayısıyla daha verimli olmanızı sağlayacak bir değerlendirmeye ihtiyacınız olabilir. Yeni bir yıla girerken çalışma hayatınızı değerlendirmek tam anlamıyla harika bir zamandır. İş yerinde mutlu musun, mutsuz musun? Neyi değiştirmek isterdiniz?

Değerlendirmek önemlidir, çünkü işte nasıl hissettiğin iş ve ev hayatını doğrudan etkiler. İş yerinde mutlu olduğunuzda, daha iyi iş performansa ve daha fazla kariyer başarısına sahip olursunuz. Ayrıca daha iyi bir sağlığa ve daha mutlu bir özel hayata sahip olabileceksiniz.

Ne yazık ki çoğu insan geriye dönüp sadece neyin yanlış gittiğini düşünüyor; Yapmadıkları şeyler, ulaşamadıkları hedefler, gelmeyen ilerleme…

Sahip olduğumuz ve iyi yaptığımız şeyleri genellikle takdir etmeyi ihmal ederiz. Bu durum insan psikolojisi için genel geçer bir konu olsa da, kendimizi takdir etmeyi unutmak; kalıcı olarak mutsuzluğumuza mahal verebilir.

Düşüncelerimiz otomatik olarak sorunlara, sıkıntılara, tehditlere ve korkulara gider, ancak hayatımızdaki iyi şeyleri hatırlamak ve bunlar için kendimizi takdir etmek gerekir. Elbette bunun için öncelikle kendi durumumuzu gözden geçirmemiz gerekir.

2022’de çalışma hayatınızı yeniden düşünün ve aşağıdaki 10 soruyu cevaplayın. Her bir soru hakkında düşünmek için biraz zaman ayırırsanız ve cevaplarınızı yazarsanız en iyi sonucu verir.

  1. 2021’de iş hayatınızda sizin için en iyi giden şeyler neydi?
  2. Gurur duyabileceğiniz ne yaptınız?
  3. İş yerinde kimler için fark yarattınız?
  4. Profesyonel olarak hangi yeni becerileri öğrendiniz?
  5. Kişisel olarak işyerinde nasıl büyüdünüz ve geliştiniz?
  6. 2021’da işyerinde size kim yardımcı oldu?
  7. Profesyonel olarak kime hayran oldunuz?
  8. 2021’de çalışma hayatınızdan hangi 5 şeyi 2022’de daha fazla istersiniz?
  9. 2021’de çalışma hayatınızdan hangi 5 şeyi 2022’de daha az istersiniz?
  10. 2022’de işte daha mutlu olmak için özellikle ne yapacaksınız?

Bazı insanlar başarılı olmak için çok çalışmak zorunda olduklarını ve bu başarının onları mutlu edeceğini düşünüyor.

Gerçek tersidir: mutlu olmak sizi işte daha etkili ve başarılı kılar. O nedenle daha mutlu olmak için yapmaktan hoşlandığınız şeylere daha fazla vakit ayırmanızı her zaman öneririz. Bu sayede daha üretken ve verimli olacaksınız. Bu da sizi her yönüyle kariyer açısından daha başarılı kılacaktır.