arama

Böcek İlaçlama Firması Açmak

böcek ilaçlama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Dünyanın her noktasında konutlarımız ve iş yerlerimiz böcekler tarafından düzenli olarak tehdit edilmektedir. Özellikle konutlar ve gıda işletmeleri için kritik öneme sahip olan böceklere karşı en önemli savunmamız ise böcek ilacı. Sektör sağlık endişeleri ile birlikte hızla büyürken, böcek ilaçlama firması açarak sektörün hızla artan iş hacminden faydalanma şansınız bulunmaktadır.

Böcek ilaçlama firmalarının çok fazla olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Aslında bu büyük bir yanılgı. Maalesef ülkemizde resmi olarak faaliyet gösteren böcek ilaçlama firmalarının sayısı çok azdır. Neredeyse tüm işletmelerin yüzde 80’i kaçak olarak faaliyet göstermektedir. Resmi şirketler ise özellikle devlet kurumları ve büyük şirketlere hizmet vererek, resmi işlemlerin getirdiği yükümlülüklerden çok daha fazlasını kazanabilmektedir.

Böcek ilaçlama firması açmanın resmi prosedürleri çok karmaşık ve zahmetli değildir. Firmayı resmi olarak açmak için size gerekli olacak olan en önemli 2 belge; Mesul Müdürlük Sertifikası ve Biyosidal Ürün Uygulama Belgesi‘dir. Her iki belgenin tek kişide olması durumunda dahi geçerli olmadığını belirtmekte fayda var.

Her iki belgenin ayrı ayrı 2 personelde bulunması ve her ikisinin de firma bünyesinde istihdam edilmesi gerekiyor.

1. İŞ PLANI HAZIRLAMAK

Hangi işi yapmak istediğinizden bağımsız olarak, bir işi hayata geçirmeden önce mutlaka iş hakkında bir iş planı hazırlayın. İş planını hazırlarken, işi kurmak istediğiniz alandan; işi geliştirmek istediğiniz her türlü fikre kadar; aklınıza gelen her konudaki sorunları ve çözümlerini mutlaka yazın. Mümkün mertebe, işi hazırlarken bu iş planına sadık kalın ve olası kriz anları için iş planınızdan faydalanın.

2. DÜKKAN TUTUN

Böcek ilaçlama firmalarının çok göz önünde bulunan ve yüksek kiraya sahip bir dükkan tutmasına ihtiyaç yoktur. Deposu büyük ve kirası düşük bir alan genellikle yeterli olacaktır. Her halükarda, müşterilerinizin dükkanında keyifle oturabileceği ve yetkililerden bilgi alabileceği bir giriş bölümünü dekore etmeyi ihmal etmeyin.

3. RESMİ BELGELER

Böcek ilaçlama firması açmak için en az 2 personel ihtiyacınız bulunuyor. Bu iki personelin de resmi olarak 2 ayrı belgeye sahip olması lazım. Her iki belge de özel kuruluşlar tarafından verilen kurslar aracılığıyla alınabilmektedir.

Öncelikli olarak her böcek ilaçlama firması Mesul Müdürlük Sertifikası‘na sahip olan biri tarafından açılabilmektedir. Bu belgeye sahip olmayanlar, böcek ilaçlama firmasını açamaz.

Böcek ilaçlama firmalarında, sahada böcek ilaçlaması yapacak olan personelde ise Biyosidal Ürün Uygulama Belgesi‘ne sahip olan personeller çalışabilmektedir. Eğer personelinizde bu belge yoksa, resmi olarak ilaçlama yapamaz.

Ek olarak, işletmeyi açmak için bir muhasebeci ile anlaşmanız yeterlidir. Kendisi vergi levhanız ve ruhsatınız için gerekli adımları atacak ve ay ay işletme defterini tutacaktır. Ruhsat aşamasında işletmenizin belediyeden 3. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı almasına dikkat ediniz.

4. İLAÇ ALIMI

Türkiye’de böcek ilacı satan çok sayıda işletme bulunmaktadır. Vermek istediğiniz hizmetlere yönelik, toplu ilaç alımı satın almanız gerekir. Ek olarak, ilaç satan kurumların çok büyük bir kısmı, ilaçları nasıl daha verimli kullanacağınıza yönelik eğitimler düzenlemektedir. Sahada ilaçlama yapacak olan personelinizin mutlaka bu eğitimlere katılması önemlidir.

Böcek ilaçlama insan ve çevreye olası zararları olabilecek bir işlemdir; bu nedenle en iyi uygulama yöntemlerini öğrenmeniz önerilir.

5. EKİPMAN ALIMI

böcek ilaçlama şirketi açmak

Böcek ilaçlama işlemlerinde kullanılan standart ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Öncelikli olarak, sırtta taşınabilir bir böcek ilaçlama makinesi en önemli ihtiyacınız olacak. Genellikle ilaç firmaları veya zirai makine satışı yapan işletmelerden satın alabilirsiniz. Ortalama fiyatı 6 bin lira civarında bulunuyor. Bu makineye ek olarak, korucu ürünlere de ihtiyacınız olacak. Toplam ekipman alımı için 9 bin lira yeterli olacak. Elbette birden çok personel ile ilaçlama yapmayı düşünüyorsanız, rakam eşdeğer olarak artacaktır.

6. İŞE BAŞLAMA

Böcek ilaçlama işini kurmak ortalama olarak 20 gün sürmektedir. Yeterli sermayeye sahipseniz 20 günün ardından ilk işinize başlayabilirsiniz. Öncelikli olarak referans alabilmek amacıyla maliyetlerinize yakın rakamlar ile hizmet vermenizi öneririz. Elbette iş alabilmek amacıyla reklama ihtiyacınız olacak. İşe koyulmak için öncelikli olarak, böcek ilaçlama sektöründe en önemli konu reklamdır. Bu nedenle, reklam bütçesi oluşturmalı ve mümkün mertebe tüm reklam çeşitlerini kullanmalısınız.

Yerel düzeyde bir işletme olmasınız münasebetiyle, yerel gazete, tv ve radyolara öncelik vermeniz önerilir. Ek olarak, billboard ve benzeri sokak-cadde reklam sistemlerini de kullanmanızı öneririz. Son olarak, tüm sosyal medya hesaplarınızı açın ve bir internet sitesi kurulumu gerçekleştirin. Tüm işlemleri eksiksiz gerçekleştirdikten sonra, sosyal medya hesaplarınıza da reklam vermeyi ihmal etmeyin.

7. İŞİN MALİYETİ ve KARLILIĞI

Ortalama bir böcek ilaçlama işletmesi kurmak için 60 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak. Aldığınız ekipman ve toplu ilaçlar ile birlikte rakam daha da yükselebilmektedir. Sektör karlı olmasına karlıdır ancak son yıllarda rekabet artmıştır. Bu nedenle, ortalama olarak bir konut başına 700 liralık kar elde etmek mümkün olabiliyor. İşletmeler için ise, her 100 metrekare için 500 TL civarında kar elde edebilirsiniz.