arama

Tatlıcı Dükkanı Açma Maliyeti ve Kazancı

tatlıcı

Tatlıcı dükkanı açmak son dönemin popüler iş fikirleri arasına girmiştir. Özellikle sektördeki kar marjlarının yükselmesiyle birlikte son yıllarda tatlıcı dükkanları daha fazla gelir avantajına sahip olmuştur. Bir tatlıcı dükkanı açmak birçok benzer iş fikrine göre de daha basit şartlar taşımaktadır.

Şehrinizin veya ilçenizin önemli yürüyüş yollarındaki dükkanları hedef alarak açacağınız tatlıcı dükkanlarında önemli düzeyde gelir elde edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri ise mutlak lezzettir. Bu tür işletmeler kısa sürede müşteri edinimi sağlayabilmekte ancak müşteriyi elde tutmakta sorunlar yaşamaktadır. Bunu aşmak için ise lezzete ihtiyacınız var.

Bir tatlıcı dükkanı açmak istiyorsanız; sahip olmanız gereken tüm ayrıntılar şöyle…

1. İYİ BİR LOKASYONDA DÜKKAN BULUN

Tatlıcı dükkanlarında en önemli versuslardan biri doğru bir lokasyonda doğru bir dükkana sahip olmaktır.

Doğru lokasyon: Müşterilerinizin yoğun olarak yürüyüş için kullandığı yollar veya caddeler.

Doğru dükkan: Müşterilerinizin güvenle ve çok rahat bir şekilde erişebildiği; tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz dükkanlardır. Doğru dükkan terimi aynı zamanda kira açısından da avantajlı bir konumda olmanızı içerir.

2. TATLICI DÜKKAN AÇMAK

Tatlıcı dükkanı açmak için çok fazla bir ihtiyacınız yok. Genel olarak işletmenizde müşterilerinizin keyifle oturabileceği 6 masaya ihtiyacınız olacak. Ayrıca tatlıları hazırlamak için de iyi bir mutfak dizaynı ve ürünleri sergilemek için de soğutuculu bir tezgah ve üst raflar. Bunlar dışında bu tür işletmelerin bir de dekorasyon süreci vardır. Tamamını tamamladıktan sonra tatlıcı dükkanınızı açmak için hazırsınız.

İşletmenizde tatlıları kendiniz yapacaksanız dolayısıyla iyi bir tatlı ustası olmanız gerekiyor. Bu konuda yeteneğiniz yoksa; bu konuda yeteneği olan bir veya ihtiyaca göre birkaç tatlı ustasını istihdam etmeniz gerekiyor. Tatlı dükkanlarında işin ana özü lezzet olduğu için par kazanmak için en az çok iyi bir tatlı hazırlayan ustaya ihtiyacınız var.

3. TATLICI DÜKKANI AÇMA BELGELERİ

Tatlıcı dükkanı açmak için birçok belgeye ihtiyacınız var. İlk olarak bir muhasebeci ile anlaşarak işletmeniz için vergi kaydı oluşturması için yetki verin. Ardından ilgili vergi levhası ile birlikte bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek ruhsat almak için başvurunuzu gerçekleştirin.

Belediyeler tatlıcı dükkanı açmak için şu belgeleri talep etmektedir:

 • Belediye Ruhsat Başvuru Formu
 • Ustalık Belgesi
 • Kimlik Fotokopisi
 • 2 Adet Vesikalık
 • SGK Giriş Bildirgesi
 • Adli Sicil Kaydı
 • Faaliyet Belgesi
 • Esnaflar Odası Kaydı
 • Ticari Sicil İlanı
 • Gıda Uygunluk Belgesi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Kira Kontratı
 • Tapu Fotokopisi

İlgili belgeler ile ruhsat başvurunuzu başlatabilirsiniz. Ortalama 2-3 günlük süre içerisinde başvurunuz eğer herhangi bir sorun yoksa onaylanmaktadır.

4. TATLICI DÜKKANI AÇMA MALİYETİ

Tatlıcı dükkanı açmak için çok yüksek sermaye bedellerine ihtiyacınız yok. Ortalama olarak tatlıcı dükkanlarını açmak için yaklaşık 180 bin liralık sermaye yeterlidir. Çok kapsamlı bir işletme için ise 300 bin liraya yakın sermayeye ihtiyacınız olacak. Bu tür işletmelerde önemli giderlerden biri dekorasyondur. Bu konuda kapsamlı bir planlama yapmak isterseniz üst limit sermaye düzeyine ihtiyacınız olacağını belirtmekte yarar var.

5. TATLI DÜKKANI NE KADAR KAZANDIRIR

Tatlı sektöründe kar marjı yüksektir. Sektörde ortalama olarak elde edilen gelir düzeyi 2 yıllık müşterisi oturmuş bir dükkan için aylık 20 ile 30 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Bu gelir düzeyine erişmek için müşterinizi elde tutmak üzere lezzetli ürünler ortaya koymalı ve müşteri memnuniyetini üst düzeye çıkartmalısınız.

Rekabet düzeyi son derece yüksek bir sektör olması hasebiyle para kazanmak için müşterilerinizi elde tutmak üzere çalışma gerçekleştirmeniz gerekiyor.

6. BULUNMASI GEREKEN ÜRÜNLER

Genel olarak bir konsepte yönelmediğiniz takdirde tatlı dükkanlarında bulunması gereken çok sayıda tatlı vardır. Bunların tamamını taze olarak bulundurmak son derece kıymetlidir. Elbette müşteri portföyünüze göre çeşitli ürünleri bazı dönemlerde daha az elde tutabilirsiniz.

 1. Baklava
 2. Kadayıf
 3. Şekerpare
 4. Soğuk Baklava
 5. Tulumba
 6. Profiteröl
 7. Tiramisu
 8. Trileçe
 9. Pasta
 10. Dürüm
 • Baran
  2 yıl önce

  teşekkürler

  19
  yorum beğen