arama

Köyde Yaşayanlar İçin En İyi 7 İş Fikri

köy

Türkiye’de kırsal kesimde yaşama oranı birçok batı ülkesine göre yüksektir. Ancak köylerde yaşayan insanların nispeten gelir oranı daha düşüktür. Bu durumu tersine çevirmek için ise köylerde yaşayan insanların birçok ek iş fikri fırsatı bulunuyor.

Köyde yaşayan insanların yapabileceği birçok iş fikri bulunuyorken odaklanmak gereken en önemli sektörün organik gıda sektörü olduğunu belirtmekte yarar var. Her ürün her lokasyonda yetişmediği ve üretilmediği için; kendi köyünüzde en çok üretimi yapılan ürünler üzerine de yoğunlaşabilirsiniz.

Siz de köyde yaşıyorsanız veya yakın zamanda köyde yaşamayı planlıyorsanız; gelirinizi büyük ölçüde artırabilecek en iyi 7 iş fikrini inceledik.

1. ORGANİK TAVUK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Köyde yaşayan insanların zaten büyük kısmı tavuk yetiştirmektedir. Ancak pek çok azı bu tavukları satmak için profesyonel olarak bu iş fikrine yönelmektedir. Kısa sürede yetiştirebileceğiniz kadar tavuğa sahip olup, organik tavuk yetiştiriciliğine odaklanabilirsiniz.

Organik tavuk yetiştiricisi olarak yetiştiriciliğe başladıktan sonra ürünleri satmak üzere özellikle şehirdeki pazarlarda tezgah sahibi olanlar ile iş birliğine gidebilirsiniz. Organik tavukların satış fiyatı standart tavukların satış fiyatına göre en az 2 kat pahalıdır.

2. ORGANİK YUMURTA ÜRETİCİLİĞİ

Organik tavuk yetiştiriciliği ile birlikte doğrudan yapılabilecek bir iş fikridir. Üreteceğiniz organik yumurtaların fiyatı da standart yumurtalara göre en az 2 kat pahalıdır. Organik yumurtaları daha pahalı fiyatlar ile satmayı planlıyorsanız, doğrudan evlere teslim yapmak üzere müşteri arayışına da gidebilirsiniz. Büyük sitelerde çaldığınız 10 kapıdan 1’i mutlaka denemek isteyecektir. Üstelik birçoğu sürekli müşteriye de dönüşecek.

3. MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kentte yapmanın neredeyse imkansız olduğu karlı ve potansiyeli çok yüksek bir iş fikridir. Halihazırda ülkemizde üretilen mantarların çok büyük bir kısmı köylerdeki çiftçiler tarafından yetiştiriliyor. Özellikle Trüf Mantarı Yetiştiriciliği üzerine yoğunlaşarak harika paralar kazanma şansınız olacak.

Mantar yetiştiriciliği birçok tarımsal iş fikrine göre daha düşük çaba istemekte olup, ek iş olarak bile değerlendirilebilmektedir.

4. KÖY EKMEĞİ ÜRETİMİ

Her geçen gün ülkemizde tüketimi artan ürünlerden biri de köy ekmeğidir. Bu ürünün sosyal medyadan dahi satışı düzenli olarak artış gösteriyor. Köy ekmeği üretimine odaklanarak güzel kazançlar elde etme fırsatınız olacak. Yapmanız gereken ilk şey, bu ekmeği satın alabilecek işletme veya konutları bulmaktır. 20-30 ekmek ürettikten sonra şehirde bu ekmeği alabilecek lokasyonlar ile anlaşmanız gerekir.

Doğrudan konutlar ile anlaşmak zor olabilir bu nedenle ilk olarak bu ürünü satabilecek işletmeler ile anlaşma yapmanızı öneririz. Örneğin, işletmelere satıştan yüzde 20-30 civarında bir pay verebilirsiniz.

5. KAMP YERİ HİZMETİ

Ülkemizde kamp için genellikle köylere yakın doğa ile bütünleşmiş alanlar tercih ediliyor. Eğer yaşadığınız köye yakın kamp alanları varsa, buralarda kamp malzemelerinin satışına odaklanabilirsiniz. Ayrıca yine kamp alanları için özellikle doğal kahvaltı hizmeti de vererek para kazanabilirsiniz.

6. YAKACAK ODUN SATIŞI

Köyünüzde yakacak odun temini sağlayabilirseniz, yakacak odun satışı yapabilirsiniz. Elbette orman ağaçlarına zarar veremezsiniz bu nedenle size ait veya izin aldığınız ağaçları keserek bu işi yapabilirsiniz. Ayrıca yakacak odun satışı yapacaksanız eğer bu işi profesyonel olarak ele alıp, kestiğiniz her bir ağaç için en az bir ağaç ekmeniz gerekir.

7. ORGANİK BAL ÜRETİMİ

Bulunduğunuz köy arı yetiştiriciliğine uygunsa eğer, ülkemizde insanların en çok aradığı organik ürünlerden olan bal için harekete geçebilirsiniz.

Organik bal, marketlerde satılan ambalajlı ürünlere göre, 5-10 kata kadar daha yüksek fiyatlar ile satılabilmektedir. Önemli olan özellikle yerel düzeyde bir markalaşma çalışması elde edebilmektir. Gerçekten organik bal üretmeyi başarırsanız, ilk müşterilerinizden itibaren zaten reklam yapmaya başlamış olacaksınız. Bu sektörde en büyük reklam, insanların güvenini kazanmaktır.

 • Mətləb
  2 yıl önce

  Əla

  19
  yorum beğen
 • Mətləb
  2 yıl önce

  Çok guzəl

  18
  yorum beğen