arama

Pilavcı Açmak İstiyorum: Karlı mı?

pilav
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Pilavcı açmak üzere bir araştırma aşamasında bulunuyorsanız; bu rehberde bir pilavcı açmak ve meşhur olarak ciddi düzeyde kazançlar elde etmek amacıyla sahip olmanız gereken tüm bilgileri aktaracağız.

Pilavcı açmak son dönemin popüler bir iş fikri olarak ülkemizin hemen hemen 4 bir yanında hayata geçirilmiş ve geçirilmeye devam edilen bir iş fikri olarak öne çıkıyor.

Siz de düşük sermaye ile kolaylıkla kurulabilen bu potansiyeli yüksek iş fikrini hayata geçirmek istiyorsanız: adımları birer birer takip ederek işletmenizi 1 hafta gibi bir sürede açabilirsiniz.

1. BİR PLAN OLUŞTURUN

Bir plana sahip olmak, kurmak istediğiniz işletmeyi çok daha sağlam temeller ile hayata geçirmenizi sağlar. Henüz yolun başında bulunduğunuz bu dönemde; mutlaka bir kağıt kalem alın ve iş hakkında aklınıza takılan her konuda bilgileri not alın.

İş nereye kurulacak, kimler çalışacak, işletmede satılacak pilavı kim üretecek, lezzetli bir pilav için ekstra ne yapılacak, işletmenin başlangıç maliyetleri için finansman seçenekleri nasıl kurgulanacak, işin geliştirilme süreci ve diğer tüm detayları mutlaka başlık başlık doldurun ve cevaplar sağlayın.

2. DÜKKAN veya STANT BULUN

pilavcı

Pilavcı açmak üzere karar vermeniz gereken ilk konulardan biri dükkan veya stant fikrini değerlendirmektir. Pilavcılar bir dükkanda da işletme kurabildiği gibi AVM veya işlek noktalarda kuracakları stantlar ile de önemli bir potansiyel içeren bu işe start verebilir.

Dükkan veya stant olsun fark etmez; her halükarda yaya trafiğinin yoğun olduğu bir lokasyon ihtiyacınız bulunuyor. Stant için en iyi fikir ise doğrudan AVM’lerin giriş katlarıdır. En çok iş yapan pilavcılar, AVM’lerin giriş katlarında bulunuyor.

Dükkan açmak istiyorsanız Dükkan Açmak rehberinden de ek bilgiler alabileceğiniz şu belgelere ihtiyacınız olacak:

 • Başvuru Formu (belediyeden alınacak)
 • Vergi Levhası (muhasebeciden alınacak)
 • İmalat ve üretim yapılacaksa ustalık belgesi
 • Tapu fotokopisi veya kira kontratı
 • Yapı kullanım izin belgesi (kat maliklerinden)
 • İtfaiye raporu (itfaiye il müdürlüklerinden alınacak)
 • Ticaret Odası Kaydı
 • İmza Sürküsü
 • Ticaret Sicil Gazetesi örneği
 • Harç ödeme faturası

3. DEKORASYON ve DÜKKAN KURULUMU

Pilav işletmesi kurmak üzere harekete geçtiğiniz süreçte en çok dikkat etmeniz gereken nokta; dekorasyona yönelik iyi bir fikir bulmanızdır. Eğer stant kurulumu yapacaksanız da dikkate değer bir tasarım ile standı giydirmeniz önerilir.

Dükkanın dekorasyonu ve kurulumu sırasında müşterileri ağırlamak için yeterli alan oluşturmak için en az 4 masalık alan oluşturun. İlgili kısımda müşterilerin keyifle pilavlarını tüketmesi için hijyenik bir ortam oluşturmaya özen gösterin.

Pilav işletmeniz için güzel bir dükkan ismi seçtikten sonra dükkan için hijyenik ve her türlü servis elemanının bulunduğu bir mutfak kurulumu yapmanız gerekir. Ayrıca pilavları sürekli sıcak tutacak bir mutfak üstü servise ihtiyacınız var.

Dükkan veya stant kurulumunu gerçekleştirdikten sonra iyi bir açılış yapmanız da mutlaka önerilir. İnsanlar orada yeni bir işletme açıldığından mutlaka haberdar olmalı.

4. KOSGEB DESTEĞİ

Bir pilavcı açmak için KOSGEB’ten destek de alabilirsiniz. Destek almak üzere öncelikle girişimcilik belgesi almanız gerekiyor. Sonrasında işletmenin kuruluş aşamasındaki masraflarınızı karşılamak için hibe almak üzere başvuruda bulunabilirsiniz.

Yüksek kar marjları ve düşük işletme masrafları sağlayan bu iş fikrinde en büyük maliyet elbette işletmenin kuruluş aşamalarında gerçekleşiyor. Bu dönemde de KOSGEB aracılığıyla neredeyse tüm masraflarınız için hibe alabilir ve işletmeyi büyütmek için de faizsiz kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

KOSGEB süreci için size en yakın KOSGEB il müdürlüğüne giderek bilgi alabilirsiniz.

5. İŞLETMENİN YÖNETİLMESİ ve PERSONEL SEÇİMİ

Pilavcı işletmelerinde; işletmenin büyüklüğüne göre genellikle 2 personel yeterli olacak. Eğer işletmede çalışacaksanız, sadece 1 ek personel yeterli olacak. Ancak lezzetli ve müşteriyi cezbedecek bir pilav üretmek konusunda bilgi sahibi değilseniz; mutlaka iyi bir usta ihtiyacınız da olacak. Doğru tarifi bulduktan sonra lezzetli bir pilavı kendiniz de kolaylıkla üretebilirsiniz.

Bu tür işletmelerde en çok dikkat edilmesi gereken konu; sürekliliktir. Eğer, devamlı olarak aynı lezzeti sağlamak konusunda sorun yaşarsanız, müşterilerinizi birer birer kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Standart bir pilavcı işletmesi; restoran kalitesinde bir hizmet sağlamalıdır. Ek olarak bu tür işletmeler genellikle eve ve iş yerine paket servis yapmalıdır. Ciro artışı sağlamak isteyen işletmeler için ciddi bir önem arz eden konudur. İşletmeyi kurduğunuz ilk günden itibaren motorlu veya sermaye düzeyinize göre bisikletli bir servis personeli de istihdam etmeniz önerilir.

6. REKLAM ve PAZARLAMA

pilavcı-şirket

Pilavcı işletmeleri çok acil bir ihtiyaca karşılık veren işletmeler değildir. Genellikle öğle ve akşam yemekleri öncesi veya sonrasında alternatif olarak tüketilen bir üründür. Yoğun yürüyüş yollarında veya AVM’nin giriş katlarında hızlı tüketilmek için tercih edilir.

Pilavcı işletmeniz için önemli düzeyde bir reklam ve pazarlama çalışması ile meşhur bir isim haline getirerek kazancınızı büyük oranda artırabilirsiniz. Ancak her halükarda bu süreç maliyetli ve zahmetli olabilir. Odaklanmanız gereken ana konulardan biri, gerçekten lezzetli bir pilav sağlamak ve müşterileri memnun etmek için yoğun çaba göstermek olmalı. Bu tür işletmelerde yapılabilecek en iyi pazarlama ağızdan ağıza reklamdır. Bunu sağlamak için de lezzet ve yüzde 100 müşteri memnuniyetine ihtiyacınız olacak.

Yerel düzeydeki reklam çalışmaları için ise yerel tv, radyo ve gazetelere birkaç ücretli basın bildirisi veya doğrudan reklam verebilirsiniz.

Son dönemde “X Pilavcısı” adlı birçok meşhur işletmenin ana çıkış noktası ise Instagram’dır. Tüm sosyal medya hesaplarınızı oluşturmalı ancak özellikle Instagram hesabınızı büyütmek için yoğun çaba göstermelisiniz. Gerekirse hesabınızı büyütmek için profesyonel bir ajanstan destek alabilir veya doğrudan fenomen hesaplara reklamlar verebilirsiniz.

İşletmenize gelen müşterilerilerden de izin alarak kendilerini Instagram hesabında paylaşmayı unutmayın.

7. İŞLETME MALİYETİ VE KARLILIK

Bir pilavcı açmak için ne kadar sermaye gerekir sorusunun temel olarak net bir cevabı yoktur. Küçük bir seyyar stant kurarak 5-6 bin liraya bu işi yapmaya başlayabileceğiniz gibi 200 bin liralık maliyet ile 10-20 masaya sahip şık bir pilavcı da açabilirsiniz. Sermayeniz ölçüsünde farklı bir konsept ile kurabileceğiniz potansiyeli yüksek bir iş fikridir.

Pilavcı işletmelerinde karlılık ise çok yüksektir. Birçok seyyar stant bile neredeyse cirosunun yüzde 80‘ine yakınını doğrudan kar olarak hesaplarına aktarmaktadır. Pilavın maliyeti çok düşük ve satış fiyatı; alternatif ürün olması nedeniyle çok yüksektir. Özellikle rekabetin olmadığı bir lokasyonda, 1 liraya mal edilen bir pilavı kolaylıkla 10 lira gibi bir ücret ile satışa sunabiliyorsunuz. 

Ortalama bir seyyar pilavcının bile günlük 500-600 liralık ciroyu kolaylıkla elde ettiğini belirtmekte yarar var.