arama

Pazarda Ne Satabilirim: Semt Pazarında Ne Satılır?

pazarda ne satılır

Semt pazarları ülkemizin kadim gelenekleri arasında yer alıyor. Hemen hemen ülkemizin her noktasında pazarlar kurulmakta ve bu noktalarda ciddi bir iş hacmi elde edilmektedir. Bir girişimci olarak düşük sermayeler ile bir iş başlatmak istiyorsanız pazarda tezgah açabilir veya tezgah dahi açmadan mevcut tezgah sahipleri ile işbirliğine giderek satış yapmak üzere harekete geçebilirsiniz.

Pazarda ne satabilirim diye düşünüyorsanız rehberimizdeki ürünleri kullanarak kısa süre içerisinde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu rehberde pazarda ne satılır sorusuna en iyi yanıtları sağlamaya çalışacağız.

Her ürünün bölgesel farklılıkları olabilir. Bu nedenle ilgilendiğiniz ürün için kendi iliniz, ilçeniz özelinde araştırma yapmanızı öneririz. Ayrıca ilgili pazarda ilgili ürünün rekabet durumunu da incelemenizde büyük fayda var. Ne kadar düşük rekabet bulabilirseniz; o kadar yüksek kar marjlarına ulaşma fırsatınız olacak.

1. MEYVE – SEBZE

Satış Potansiyeli: 10/10
Kar Beklentisi: 8/10

meyve

Semt pazarında en çok satılan ürünlerin başında meyve ve sebze ürünleri gelmektedir.

İlinizdeki meyve – sebze haline giderek burada ucuz fiyatlı toptan meyve ve sebze aldıktan sonra pazarda satışa sunabilirsiniz. Meyve ve sebze ürünlerinde kar marjları oldukça yüksektir. Standart çok tüketime sahip olan sebzelerde ortalama yüzde 40, meyvelerde ise yüzde 70’e varan oranda kar fırsatı elde edebilirsiniz.

Pazarlarda en çok satılan meyve – sebze ürünleri:

 1. Domates
 2. Maydanoz
 3. Marul
 4. Biber
 5. Patlıcan
 6. Kuru Soğan
 7. Elma
 8. Portakal
 9. Taze Fasülye
 10. Salatalık
 11. Muz
 12. Sarımsak

2. GİYİM

Satış Potansiyeli: 8/10
Kar Beklentisi: 9/10

giyim

Ülkemizde giyim ürünlerinin fiyatı son yıllarda mağazalar nezdinde ciddi bir artış göstermeye başladı. Dolayısıyla vatandaşlar daha uygun fiyatlı seçeneklere erişebildikleri pazardaki giyim tezgahlarını tercih etmeye daha fazla ilgi gösteriyor.

Giyim ürünlerini çeşitli toptancılardan çok uygun fiyatlar ile kolaylıkla satın alabilirsiniz. Bu ürünler genellikle giyim toptancıları tarafından satış sonrası ödeme şeklinde de satılmaktadır. Bu nedenle sermayeniz yoksa bile giyim toptancılarından belirli sözleşmeler çerçevesinde ürün satın alabilirsiniz.

Pazarlarda en çok satılan giyim ürünleri:

 1. Etek
 2. Gömlek
 3. Bluz
 4. Badi
 5. Abiye
 6. Pantolon

3. AKSESUAR

Satış Potansiyeli: 7/10
Kar Beklentisi: 6/10

aksesuar

Pazarda en çok satılan ürünlerden biri de aksesuar kategorisindeki ürünlerdir. Pazarda ne satılır diye düşünen tüccarlar için aksesuar kategorisi önemli kar marjları ile yüksek satış hacmi fırsatı sağlıyor.

Aksesuar sektöründe illerde veya ilçelerde toptancı bulmak genellikle problemdir. Bu nedenle Gaziantep, Kocaeli veya İstanbul’daki aksesuar toptancıları ile iletişime geçmeniz gerekir. İlgili bu firmaların neredeyse tamamının web sitesi var. Basit bir web araması ile söz konusu şirketlerden fiyat teklifi alabilirsiniz.

Pazarlarda en çok satılan aksesuar ürünleri:

 1. Çanta
 2. Gözlük
 3. Saat
 4. Kemer
 5. Eşarp
 6. Şal

4. İÇ ÇAMAŞIRI

Satış Potansiyeli: 7/10
Kar Beklentisi: 7/10

iç çamaşırı

Türkiye’de pazarlarda en çok satılan ürünler arasında iç çamaşırı da bulunmaktadır. Son derece yoğun bir satış hacmine sahiptir. Kar marjları da oldukça tatmin edici seviyede bulunmaktadır. Hem kadın hem de erkek iç çamaşırı ürünleri; pazarda ne satılır sorusunun iyi bir cevabıdır.

5. GIDA

Satış Potansiyeli: 8/10
Kar Beklentisi: 6/10

gıda

Pazarlar aynı zamanda çeşitli gıda ürünlerinin en çok satıldığı lokasyonlardır. Günlük tüketim ürünlerinin en çok satın alındığı semt pazarlarında gıda ürünü satışı yaparak ciddi bir para kazanma fırsatı elde edebilirsiniz.

Gıda sektörü çok büyüktür. Sayısız ürün gamı aracılığıyla önemli bir gelir potansiyeline erişebilirsiniz.

Pazarlarda en çok satılan gıda ürünleri:

 1. Tavuk Eti
 2. Balık Eti
 3. Peynir
 4. Helva
 5. Reçel
 6. Çay
 7. Şeker
 8. Ezme Ürünleri
 9. Zeytin
 10. Kahve
 11. Makarna
 12. Şehriye
 13. Tarhana

6. TEMİZLİK

Satış Potansiyeli: 8/10
Kar Beklentisi: 4/10

temizlik

Pazar torbalarının vazgeçilmezlerinden biri de temizlik ürünleridir. Her türlü temizlik ürününe pazarlarda önemli düzeyde rağbet gösterilir. Bir temizlik tezgahı açarak veya farklı kategorideki ürünleri satan bir tezgah sahibine satış başına komisyon ödemek üzere temizlik ürünlerini bırakarak para kazanabilirsiniz.

Temizlik ürünlerinde maalesef kar marjı düşüktür. Standart sektör ortalaması olan yüzde 25’lik kar marjları; semt pazarlarında yüzde 22 düzeyine kadar düşebilmektedir. Bu nedenle en iyi markalar yerine alternatif markalarının ürünlerini denemek de iyi bir fikir olabilir.

Pazarlarda en çok satılan temizlik ürünleri:

 1. Yüzey temizleyici
 2. Islak Mendil ve Havlu
 3. Temizlik Bezi
 4. Bulaşık Deterjanı
 5. Yumuşatıcı
 6. Fırın ve Izgara Temizleyici
 7. Leke Çıkarıcı
 8. Bulaşık Makinesi Kapsülü

7. KOZMETİK

Satış Potansiyeli: 7/10
Kar Beklentisi: 5/10

kozmetik

Son yıllarda pazarlardaki kozmetik ürünlerini satan tezgahların sayısında da önemli bir artış yaşanmaya başlanmıştır. İş hacmi beklentilerin üzerinde büyüyen bir sektördür. İlgi çekici ve uygun fiyatlı ürünler bulunduran tezgahlarda önemli bir satış fırsatı elde edilebilir.

Pazarlarda en çok satılan kozmetik ürünleri:

 1. Ruj
 2. Fondoten
 3. Göz altı kremi
 4. El kremi
 5. Vücut losyonu
 6. Çeşitli şampuanlar
 7. Maske
 8. Maskara
 9. Kaş kalemi
 10. Allık
 11. Güneş Kremi
 12. Nemlendirici
 13. Peeling

8. KURUYEMİŞ

Satış Potansiyeli: 8/10
Kar Beklentisi: 4/10

kuruyemiş

Pazarlarında vazgeçilmezlerinden biri de kuruyemiştir. Her türlü kuruyemiş ürününü satışa sunabileceğiniz pazarlarda yüksek satış hacmi ile sürümden kazanma yoluna gitmeniz önerilir.

Kuruyemiş sektöründe karlılık yüksek olsa da; pazar gibi lokasyonlarda uygun fiyat sağlamak önemlidir. Zira, sektörde rekabet son derece yüksektir. Bu nedenle uygun fiyat sağlayarak pazardaki sürümden kazanma fırsatını değerlendirmeniz önerilir.

Pazarlarda en çok satılan kuruyemiş ürünleri:

 1. Çekirdek çeşitleri
 2. Nohut
 3. Patlamış Mısır
 4. Antep Fıstığı
 5. Ceviz
 6. Yer Fıstığı
 7. Badem

9. BAHARAT

Satış Potansiyeli: 9/10
Kar Beklentisi: 7/10

baharat

Pazarlarda ayrı tezgah olarak değerlendirilebilecek bir fikirdir. Pazarda ne satabilirim diye düşünen girişimciler için önemli bir ürün kategorisi olarak öne çıkmaktadır. Son yıllarda kar marjlarındaki artış ile birlikte önemli düzeyde gelir fırsatı elde edebilirsiniz.

Pazarlarda en çok satılan baharat ürünleri:

 1. Kimyon
 2. Çemen
 3. Defne Yaprağı
 4. Toz Biber
 5. Sumak
 6. Karabiber
 7. Zencefil
 8. Zerdeçal
 9. Dereotu
 10. Kişniş
 11. Çörekotu
 12. Kekik
 13. Tarçın