sv

Nasıl Öğretmen Olunur – Maaşları Ne Kadar?

öğretmen

Gelecek nesillerin kendilerine ve çevresindekilere yararlı bireyler olabilmeleri için öğretmenlere büyük roller düşmektedir. Bu rollerin iyi bir şekilde yerine getirilebilmesi, ancak öğretmen olacak kişilerin iyi bir şekilde eğitilmesiyle mümkün olmaktadır. Öğretmenlerin aldıkları iyi eğitimler sonucunda, öğrencilerine yararlı olabilmeleri için sahip oldukları işi benimseyerek icra etmeleri gerekmektedir. Türkiye’de, öğretmen olup bu işi hakkıyla yapacak pek çok istekli öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin istedikleri alanda öğretmen olabilmeleri ve hayatlarını bu mesleği yaparak idame ettirebilmeleri için öğretmenlik hakkında bazı bilgilere sahip olmaları gerekmektedir.

Öncelikle, Türkiye’de öğretmen olabilmek için hangi aşamalardan geçilmesi gerektiğinin detaylı bir şekilde öğrenilmesi, öğrencilerin kilometre taşlarından biri olarak kabul edilebilir.

Türkiye’de Nasıl Öğretmen Olunur?

öğretmen olmak

Türkiye’de öğretmenlik mesleğine sahip olabilmek için ilk olarak, yasal olarak tanımlanan eğitim düzeylerinin tamamlanması gerekmektedir. Başta ilkokul olmak üzere ortaokul, lise ve üniversite eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlanması şartı bulunmaktadır. Bu şartlar yerine getirilirken de öğretmenlik mesleği ve alanıyla ilgili alanlarda tahsil alınmış olması gerekmektedir. Örnek olarak, Türkçe Öğretmeni olmak isteyen bir öğrencinin 9. Sınıftan 10. sınıfa geçerken Sözel bölümünü seçmesi daha sonraki eğitim hayatında kendisine avantaj sağlayacaktır. Ancak üniversite bölümü yazarken Sözel bölümde okumuş olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Liseyi bitiren öğrencilerin öğretmen olabilmeleri için YKS ve TYT puanlarının seçecekleri öğretmenlik bölümleri için yeterli olması gerekmektedir. Puanı yeterli olan öğrenciler yerleştikleri üniversitelerin eğitim fakültelerinde öğretmenlik dersleri almaktadır.

Fen-Edebiyat fakültelerinden mezun olanların ise öğretmen olabilmeleri için derslerin yanında formasyon da almaları gerekmektedir. Formasyon alarak ya da eğitim fakültelerinden mezun olarak öğretmen olma hakkına sahip olmuş kişiler, devlette kadrolu öğretmen olarak çalışabilmek için ilk olarak alanlarıyla ilgili Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmelidir. Alınan puanlara göre yapılan elemeler sonucunda adaylar mülakata çağırılmaktadır. Mülakatlar sonucunda yeterli olduğu tespit edilen öğretmenlerin atanma hakları bulunmaktadır.

Atanma hakkına sahip öğretmenlerin yapılan kuralar sonucunda işe başlama şansları bulunmaktadır.

Özel kurumlarda öğretmen olmak isteyen kişilerin KPSS’ye girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Devlete ait olmayan kurumlarda öğretmenlik mesleğini icra edebilmek için özel olarak koyulan şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar değişkenlik göstermekle birlikte mülakat ya da sınav sonucunda eleme uygulaması da yapılabilmektedir.

Öğretmenlerin Çalışma Alanları

Öğretmenlik mesleğinin çalışma alanı oldukça geniştir. Alanın genişliği, farklı disiplinlerde çok sayıda öğretmenlik bölümünün olmasıyla anlaşılabilmektedir. Bu yüzden, öğrencilerin öğretmenlik yapmak istediği alanla ilgili kararı üniversite tercihi yapmadan vermeleri gerekmektedir. Verilen kararlar sonucunda öğretmenlik mesleğini yapmaya hak kazanmış kişiler, dershanelerden spor komplekslerine, halk eğitim merkezlerinden özel eğitim kurumlarına, rehabilitasyon merkezlerinden üniversitelere kadar pek çok farklı kurumda mesleklerini icra edebilmektedir.

Öğretmenlik Maaşları

Öğretmenlik mesleğinin motivasyon kaynaklarından birisi alınan maaşlardır. Kamu kurumlarında çalışan ve memur statüsünde bulunan öğretmenlerin maaşı derece ve kademelerine göre değişiklik göstermektedir.

Derece ve kademeler öğretmenlerin hizmet verdiği süreye göre farklılaşmaktadır. Kademenin değişebilmesi ve alınan maaşın da artabilmesi için bir üst kademede boş kadro olması gerekmektedir. Kadro boş olduğu taktirde kademe hiçbir işlem yapmaya gerek kalmadan artmakta ve derecenin düşmesini sağlamaktadır. Maaşlar hakkında yapılan son açıklamaya göre devlet kurumlarında hizmet vermekte olan öğretmenlerin maaşları kademelerine göre 3819 ile 4409 Türk Lirası arasında değişmektedir. Ek ders ücretlerinin de eklenmesiyle beraber maaşlar bir miktar daha yükselebilmektedir.

Öğretmenlerin özel okullarda aldığı maaşlar ise kurumun fiyat politikasına, öğretmenlerin tecrübesine ve branşa göre değişiklik göstermektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.