arama

Menajer Nedir? Nasıl Olunur?

menajer

Menajer genel olarak bir sanatçının iş hayatına yön veren en önemli yardımcıdır. Menajerler genel olarak Türkiye’de ve dünyada her türlü kategorideki sanat ile ilgilenen insanlarla birlikte çalışırlar. Ekranda gördüğümüz her ünlü ismin bir menajere sahip olduğunu anlamak önemlidir. Dolayısıyla sanatçı sayısı kadar menajer istihdamı vardır. Elbette bazı menajerler aynı anda çok sayıda sanatçı için de çalışabilirler.

SANATÇI MENAJERİ NEDİR?

Her başarılı sanatçının arkasında yetenekli ve çalışkan bir menajer mutlaka vardır. Sanat sektöründe hızlı, tempolu ve zor bir iş isteyenler için eşsiz bir meslek seçimidir.

Sanatçı menajerleri genel olarak kısa ve uzun vadeli olarak müşterilerinin kariyerlerini hem kısa hem de uzun vadeli olarak şekillendiren profesyonellerdir. Genel olarak müşterilerinin konser rezervasyonu yapmalarına, albüm projeleri planlamalarına, kayıt bültenleri ve turlar düzenlemelerine, pazarlama ve mağazacılık stratejileri oluşturmalarına, çalışmaları için para kazanmalarına ve uzun vadeli kariyer hedefleri belirlemelerine ve takip etmelerine yardımcı olurlar.

Bazı sanatçı menajerlerinin görevleri elbette bunlarla sınırlı olmayabilir ve çok daha kapsamlı bir şekilde artabilir. Bunlar; kayıt sözleşmeleri için müzakere, arabuluculuk, sözleşme düzenlenmesi, her türlü ücretlendirme, sanatçı için imaj çalışmaları, lobi faaliyetleri ve sosyal sorumluluk projelerine katılımdır.

MENAJERLERİN GÖREVLERİ

menajer olmak

Menajerlerin birçok farklı görevi vardır. Bunlar genel olarak…

Sözleşmeleri müzakere etmek

Müzik endüstrisi sözleşmeleri inanılmaz derecede karmaşıktır. Sanatçı menajerlerinin iş yükünün büyük bir kısmı bir müşteriye iş kararları konusunda danışmanlık yapmak ve onların adına pazarlık yapmaktır. Menajerler müşteriler için mümkün olan en iyi anlaşmalar için sıkı pazarlık yapmakla görevlidir. İyi bir menajer güçlü kişilerarası becerilere ve müzakere zekasına sahiptir.

Pazarlama ve imaj

Bir sanatçının başarısı büyük ölçüde iyi pazarlama ve markalaşmaya bağlıdır. Bir menajer, bir müzisyenin kamusal imajını iyi bir pazarlama planı ile ele alarak geliştirme çalışır.

Turne

Menajerler, müşterilerinin tur programlarını bir araya getirmek için bir sanatçının plak şirketi ve rezervasyon acentesiyle birlikte çalışır. Turlar çok hareketli süreçlere sahiptir ve güçlü lojistik ve planlama becerileri gerektirir. Menajerler, müşterilerinin iyi mekanlarda ve pazarlarda rezervasyon yaptırmaları için çalışır ve turların sorunsuz çalıştığından emin olmak için takip eder.

Sanatçı gelişimi

Menajerler bir sanatçıyı yaratıcı bir şekilde yetiştirmeye yardımcı olur. Sanatçı menajerleri genellikle endüstride müzik yapımcıları veya müşterileriyle işbirliği yapabilen ve sanatçı olarak büyümelerine yardımcı olabilecek diğer sanatçılarla iletişim kurar. Yöneticiler genellikle müşterileriyle günlük olarak konuşurlar ve çeşitli müzikal ve iş kararlarında onlara rehberlik yaparak yardımcı olurlar.

Tanıtım

Bir sanatçının başarısı iyi tanıtıma bağlıdır. Bir menajer, müşterilerinin müziklerini tanıtmak ve erişimlerini yaymaya yardımcı olabilecek müzik web sitelerinde ve yayınlarda yer almalarını sağlamak için çok çalışır.

Bütçeleme ve para yönetimi

İyi menajerler, finansmanlarını yönetmelerine ve turları ve üretimi bütçe altında tutmalarına yardımcı olmak için bir sanatçının etrafında ekipler oluşturur. Sanatçılar nadiren iş zekasına veya finansmanlarının her alanını mikro yönetmeye ilgi duyarlar. Sanatçı menajerleri, paralarını yönetmelerine yardımcı olmak için müşterilerini genellikle iyi işletme yöneticileri ve muhasebecilerle birleştirir.

NASIL MENAJER OLUNUR

Menajer olmak her açıdan zorludur. İyi bir menajer yeteneğine sahip olan biri için bile ilk işi almak son derece sorunlu bir süreçtir. Çünkü genellikle sanatçılar zaten piyasada mevcut referansı olan menajerler ile çalışmak isterler. Bu nedenle ilk referansınızı edinmek için büyük ihtimalle sorunlar karşı karşıya kalacaksınız. Her sanatçı sizinle çalışmak için mutlaka referans talep edebilir.

Sektöre girmek istiyorsanız bu nedenle referans elde etmek için henüz piyasada çok iyi tanınmayan sanatçılarla iletişime geçmeli ve onların iyi bir seviyeye gelmesine öncülük etmeyi başarmalısınız. Bunu yaptığınız takdirde hem güçlü bir referans elde edecek hem de gelişimi artırdıkça adınızdan söz ettirme şansınız olacak. Menajer olmanın basit bir yolu yoktur. Her türlü fırsatı değerlendirmek için sanatçılar ile iletişim kurmayı ve çevrenizi geliştirmeyi başarmanız gerekiyor.