sv

Kuveyt Asgari Ücret Ne Kadar? İş İlanları

kuveyt asgari ücret

Ortadoğu’nun en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Kuveyt’te çok sayıda yabancı işçi bulunuyor. Türkiye’den de çok sayıda kişi asgari ücret ile çalışmak üzere Kuveyt’e gitmektedir. Eğer bu yönde bir karar almak üzereyseniz, bu rehberimizde yer alan bilgilere ihtiyacınız olacak.

KUVEYT EKONOMİSİ

Kuveyt, Arap Yarımadası’nda Basra Körfezi kıyısındaki bir ülkedir. Topraklarından çıkan petrol aracılığıyla son 100 yılda büyük bir değişime girmiş olan ülkedeki insanların maddi durumu nispeten yüksek seviyede bulunuyor. Dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Kuveyt’in Gayri Safi Milli Hasılası 300 milyar dolar civarında bulunuyor. Ülkede petrol gelirleri genellikle altyapı, eğlence ve turizm projeleri için kaynak oluşturmaktadır.

3 milyondan az nüfusu bulunan ülkede genellikle tüm sektörlerdeki işçiler yabancı devletlerden gelmektedir. Kuveyt vatandaşları nispeten daha yüksek pozisyonlardaki işlerde çalışmaktadır.

KUVEYT ASGARİ ÜCRET

Ortadoğu’nun birçok zengin ülkesinde olduğu gibi Kuveyt’te de resmi olarak belirlenmiş bir asgari ücret yoktur. Ücretler tamaman işveren ve sendikalar tarafından oluşturulan komisyonlar aracılığıyla belirlenmektedir. Genel olarak ülkede en düşük verilen maaş 220 Kuveyt Dinarı seviyesinde bulunuyor. Bu rakam 710 Dolar ile 4 bin 800 Türk Lirası‘na tekabül etmektedir. Lakin, ülkede bu düşük tutarlar ile çalışan çok az sayıda işçinin bulunduğunu belirtmekte yarar var.

Genel olarak ülkedeki mavi yakalı asgari ücretlinin aldığı maaş 350 Kuveyt Dinarı (7800 TL) seviyesinde bulunuyor. Beyaz yakalıların ortalama maaşı ise 900 Kuveyt Dinarı‘ndan (20000 TL) civarında bulunuyor.

Ülkede asgari ücret ile çalışan kişiler genellikle altyapı projelerinde çalışmaktadır. Ayrıca şoför ve turizm personelleri de sıklıkla yabancı işçilerin bulunduğu iş alanlarıdır.

KUVEYT’TE YAŞAM KOŞULLARI

Ortadoğu’nun birçok zengin ülkesinde olduğu gibi Kuveyt’te de yaşam koşulları genellikle dünya ortalamalarının üzerindedir. Ülkedeki vatandaşların hayat koşullarının yüksek olması nedeniyle yoksul kesimin hayat şartlarına uyum sağlaması sorunlar oluşturmaktadır. Ülkede enflasyon çok düşük seviyelerde bulunuyor olsa bile; kira ve gıda masrafları çok yüksektir. Örnek olması açından; 1 litre şişelenmiş su ülkede perakende olarak yaklaşık 1 dolara satılmaktadır.

İŞ İLANLARI

Türkiye’de özellikle birçok inşaat şirketinin Kuveyt’te çalışmak üzere personellere ihtiyacı bulunuyor. İlgili şirketlere başvuruda bulunarak Kuveyt’te çalışmak için fırsat elde edebilirsiniz.

İngilizce biliyorsanız Kuveyt’te yönelik iş ilanlarını yayınlayan internet sitelerinden kolaylıkla iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu internet siteleri;

  • naukrigulf.com
  • indeed.com
  • bayt.com/en/kuwait/jobs/
  • gulftalent.com/kuwait/jobs
Yazar: Yeni İş Fikirleri

Sıradaki içerik:

Kuveyt Asgari Ücret Ne Kadar? İş İlanları