arama

KOSGEB’den Sağlık Sektörü Destekleri

imalat
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Türkiye’de girişimci ve yatırımcılar için en önemli kurumlardan biri olan KOSGEB, korona virüsü ile olan mücadeleye destek sağlamak için sağlık sektörü için yeni destekler açıkladı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Korona Virüsü nedeniyle ciddi düzeyde sağlık ve hijyen ürünlerine olan talep arttı. Bu talepleri üretim noktasında desteklemek üzere harekete geçen KOSGEB, dezenfektan, koruyucu elbise, gözlük, maske, eldiven gibi bu dönemde önemli düzeyde talep gören ürünleri üreten işletmeler için 6 milyon liraya kadar destek paketi açıkladı. Üstelik mevcut borçlar için alacaklar da 3 ay boyunca ertelendi.

6 MİLYON LİRAYA ÇIKARILDI

Türkiye’de şu ana kadar 10 binden fazla Coronavirus vakası açıklanırken, ülke genelinde dezenfektan, koruyucu elbise, gözlük, maske, eldiven gibi ürünlere ciddi düzeyde talep oluştu. Talebi karşılamak üzere işletmelere destek sağlamak isteyen KOSGEB, bu şirketlerin başvurabildiği TEKNOYATIRIM paketinin kapsamını genişletti. Yeni düzenleme ile birlikte TEKNOYATIRIM paketinin üst limiti 6 milyon liraya çıkarıldı.

KOSGEB’in TEKNOYATIRIM paketinden sağlanacak olan 6 milyon liralık desteğin, 4 milyon 200 bin lirası geri ödenecek. 1 milyon 800 bin lirası ise hibe olarak işletmelere verilecek.

3 AY ERTELENDİ

KOSGEB’in ilgili desteği kapsamında daha önce borçlanan işletmelerin bu borçları için ise ek 3 aylık süre tanındı. Böylelikle bu ürünleri üreten işletmelerin borçları 30 Haziran 2020’ye kadar ertelendi. Ayrıca proje kapsamında yükümlülükleri bulunan işletmelere ise 4 aylık ek hazırlık süresi tanındı.

KOSGEB, salgının etkileri devam edene kadar bu ürünleri üreten işletmelere esneklik sağlamaya devam edecek.