arama

Kasap Dükkanı Açmak: Maliyet ve Sermaye

kasap açmak

Düşük sermayeler ile açılabilecek karlı dükkan açma fikirlerinden biri de kasap açmaktır. Ülkemizin konut bulunan her bölgedeki 1 kilometrekare çapında olması gereken işletmeler arasında yer almaktadır. Kasap açmak benzer birçok iş fikrine daha kolaydır. Aynı zamanda gerekli sermaye düzeyi de düşüktür.

Mahalle arasında da açılabilecek en karlı işlerden biri kasap açmaktır. Son dönemde kasaplar daha farklı bir yapıya bürünmüş olsa da kasap açmak halen temelini koruyan işletmeler arasında yer almaktadır. Genellikle kasaplar çok uzun vadeli işletmeler arasında yer alıyor. İş hacmi 2 yıldan sonra genellikle birbirine yakındır. Son dönemde büyük süper marketlerdeki artış nedeniyle kasapların iş hacminde belirgin bir düşüş yaşanmıştır.

KASAP AÇMAK

Kasap açmak için sahip olmanız gerekenler genellikle çok kapsamlı değildir. Adım adım ilerlemek gerekirse, süreci net bir şekilde aktarmak gerekiyor.

DÜKKAN BULMAK

Kasap açmak için en önemli ve iş hacmini-karlılığını doğrudan etkileyecek unsur doğru yerde dükkan bulmaktır. Dükkanınızın konumu işletmenizin her şeyini doğrudan etkileyecektir. Bu tür işlerde rekabetçi bir lokasyon bulmak önemlidir. Dolayısıyla dükkan bulma süreci için kendinize biraz zaman tanıyın.

Dükkan arama sürecinde bulduğunuz tüm dükkanları bir A4 kağıdına not alın ve artıları-eksilerini karşılaştırın. Bu sayede fiyat-performans açısından en kıymetli dükkanı bulma şansınız yükselecektir.

Aradığınız dükkan genellikle yola sıfır, önünde park alanı bulunan, et reyonu bulunan süper marketlere uzak ve minimum 40 metrekare olması gerekiyor.

KASAP AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

kasap

Kasap açmak için gerekli olan belgeler genellikle tüm belediyelerde birbirinden farklıdır.

Gıda işletmesi olması nedeniyle belediyelerce kasaplar sıklıkla denetlenmektedir. Bu nedenle işletmenizi açarken resmi belgelere riayet etmeniz ve şartları da net olarak karşılıyor olmanız gerekiyor.

Kasap açmak için gerekli belgeler ve şartlar:

 1. Sıhhi Başvuru Formu (belediyeden alınacak)
 2. Kimlik Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 3. Vergi Levhası veya Yoklama Fişi (vergi dairesinden alınacak)
 4. Esnaf Odası ve Sicil Tasdiknamesi
 5. Tapu Fotokopisi ve Kira Kontratı
 6. Ustalık Belgesi, Satış Elemanı Belgesi veya Yetki Belgesi
 7. Ticaret Odası ve Sicil Kaydı (muhasebeciniz ile iletişime geçiniz)
 8. Vaziyet Planı
 9. Yangın Söndürme Tüpü (6 kg) ve Güncel Tarihli Faturası
 10. İtfaiye Raporu (Gerekli İşyerleri İçin)
 11. Güvenlik Kamerası

Tüm belgeleri karşılamadan beledilerce çalışma ruhsatı alamazsınız. İlgili belgeleri ve şartları karşıladıktan sonra belediyeye başvuruda bulunarak resmi açılışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

GEREKLİ İHTİYAÇLAR

Kasap almak düşündüğünüz kadar zor değildir. Gerekli ihtiyaçlar da her türlü kasaplar için birbirine yakındır.

Kasap açmak için en gerekli ihtiyaç soğutucu dolap ve derin dondurucudur. Ek olarak çalışma masası ve her türlü bıçak takımına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca etleri sergilemek için bir et askısı da ihtiyaçlarınız arasında yer alacaktır. Son olarak koruyucu eldiven ve elbiseleri de temin etmelisiniz.

Kasap açmak için gerekli ihtiyaçların büyük kısmı bunlarla sınırlıdır. Ek olarak işletmenin tamamen bir klima veya benzeri bir sistem ile soğutulması önemlidir.

İşletmenizin sürekli hijyenik tutulması da müşteri memnuniyetini artırmak için kritik bir konudur.

ENVANTER SÜRECİ

Kaliteli et çok önemli! Tedarikçilerinizle kurduğunuz ilişkiler, kasap dükkanınızı yönetmenin çok önemli bir parçasıdır.

Çiftliklerden doğrudan taze et temini de yapabileceğiniz gibi ulusal bir et dağıtıcısı ile anlaşabilirsiniz.

İş hedefleriniz bu soruların yanıtlarını etkileyecektir.

Her tedarikçinin maliyetleri ve envanteri de seçimlerinizi etkileyecektir. Bazı tedarikçiler, başlamanıza yardımcı olacak ücretsiz ürünler, markalar ve hatta makineler bile sağlayabilir. Satıcı ilişkileri kurma ve sürdürme süreci işiniz için önemlidir. Dolayısıyla envanterinizi planlarken birçok firmadan teklif almayı ihmal etmeyin.

POS CİHAZI BULUNDURUN

Ülkemizdeki birçok kasapta POS cihazı bulmak mümkün değil. Et fiyatlarının çok yükselmesi nedeniyle artık müşterileriniz nakit ödeme yapmakta sorun yaşabildiği için süper marketleri tercih ediyor. Bu sorunu aşmak için mutlaka çalıştığınız bankaya başvuruda bulunarak bir pos cihazı edinmenizi öneriyoruz.

KASAP AÇMAK İÇİN NE KADAR PARA LAZIM?

Kasap açmak için gerekli sermaye düzeyi çok yüksek değildir. Ortalama bir kasap açmanın ülkemizdeki maliyeti yaklaşık 80 bin liradır. Eğer geniş bir et deposu kurmayı planlamıyorsanız bu tutar başlangıç için çoğu zaman yeterli bir rakamdır.

Daha büyük ve işlek noktada açılacak bir kasap için ise 250 bin liraya yakın sermaye gereksinimi olunacaktır.

KASAP AÇMAK NE KADAR KAZANDIRIR?

Ülkemizde et fiyatları gün geçtikçe yükseliyor. Bu durumda genellikle et satışından elde ettiğiniz gelir oranı değişmiyor ancak nicelik olarak karınızda artış yaşanıyor.

Et ürünlerindeki ortalama kar marjı kasaplar için yüzde 24 düzeyinde bulunmaktadır. 2 yıllık müşteri kitlesi oturmuş bir kasap için ortalama net gelir 25 bin lira civarında bulunmaktadır.